Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civ 3 Conquest CD'si TR'ye Geldi Mi? Alan Var Mı?

Deedstyger

Öne çıkan mesajlar

fortress ve barrier eklentisi bence güzel bir olay, başlarda işçin azsa kritik geçişlere koy ama ilerde sınırlarında filan koyduğnda %50 savunma artışı sağlarken boş olsa bile düşmanı tutuyor 1 sıralık, sonra düşman biraz zarar verip geçebiliyor. Bariyeri yıkıyor geçiyor..
Güzel bir olay biraz worker basmalısın ama[hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunun zorluğuyla saldıran birim adedinin direk alakası yok. Hep aynı şekilde elindeki bütün birliklerle geliyor. Ama zorluk seviyesi arttıkça AI' nın birtakım avantajları oluyor. Üretim avantajı, daha çok beleş birim besleme, daha az corruption. Dolayısıyla zorluk seviyesi arttıkça daha çok birimle saldırma ihtimali yüksek.

Radar artillery gayet faydalı. Bence en büyük güzelliği hareket kabiliyetin 2 olması. Ayrıca 16 bombardıman ve ateş açtığı birliklerden 3 hit point götürebilmesi de yanında çerezi oluyor

Fortress + barricade çok işe yarıyor. Özellikle düşmanla kısa bir sınırın varsa sınır boyunca yap, içine de en iyi savunma birliklerinden serpiştir. Senin topraklarına giremeden ordusunun büyük bir kısmı telef olup gidiyor. Hele geçmek zorunda olduğu bir dağ varsa dağa yaptın fortress içindeki bir birlik bütün ordusunu darmaduman edebiliyor. Ayrıca AI' nın direk senin stratejik kaynaklarına ulaşıp yağmalamak gibi bir huyu var. Aynı şekilde bunları korumakta da kullanabilirsin.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, savunma yaparken en büyük dert o. Kaynakların yollarını yağmaladığında kuduyorsunuz. O yüzden savunma yapmayı düşünüyorsanız az da olsa saldırı ünitesi de bulundurmak zorundasınız savunma gücünüzde. Çünkü düşman hurra diye size girmek yerine şehirlerin etrafındaki kaynaklara yönelip yolları bozuyor, sonra da şehirde çıkan krizle kahroluyorsunuz.[hline]Pretty women make us buy beer,
Ugly women make us drink beer.
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

Evet AI zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Özellikle de kalabalık ve ardı arkası kesilmeyen ordularla geldiğinde. Eğer geniş bir sınırınız varsa gelen orduları zaman zaman durdurmakta zorlanabiliyorsunuz. Sağı solu yağmalamaya başlıyor bunu izlemekte pek keyifli olmuyor. Benim farkettiğim kadarıyla AI kalabalık bir ordu ile şehirlerinize saldırırken, bir kaç hızlı birlik ile önce stratejik kaynaklarınıza sonra lüks kaynaklarınıza ilerliyor. Arada altın madeni falan varsa onları da yağmalayabiliyor. Ama yeterince worker' ınız varsa kısa sürede topraklarınızı eski haline sokabiliyorsunuz. Zaten worker oyunun en kritik birimlerinden. Kısa zamanda bol bol üretmekte fayda var. Şehirlerden 1 nüfus götürsede kısa sürede bunun karşılığını veriyor.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz

[Bu mesaj Baalzebul tarafından 25 December 2003 18:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

15 tane yap yanına 3-4 savunma 5-6 saldırı birimi koy. Burnun bile kanamadan teker teker düşman şehirlerinin düştüğünü göreceksin. Ayrıca catapult radar artillery' e kadar yükseltilebiliyor. Dolayısıyla modern çağa geldiğinde elinde bir sürü mükemmel bombardıman birliği olur.

Onun gelişmişi dediğin trebuchet ise tek farkı birinin saldırı gücü 4, diğerinin (trebuchet) 6.

[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz

[Bu mesaj Baalzebul tarafından 26 December 2003 13:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Baalzebul, 26 December 2003 13:42 tarihinde demiş ki:
15 tane yap yanına 3-4 savunma 5-6 saldırı birimi koy. Burnun bile kanamadan teker teker düşman şehirlerinin düştüğünü göreceksin. Ayrıca catapult radar artillery' e kadar yükseltilebiliyor. Dolayısıyla modern çağa geldiğinde elinde bir sürü mükemmel bombardıman birliği olur.

Onun gelişmişi dediğin trebuchet ise tek farkı birinin saldırı gücü 4, diğerinin (trebuchet) 6.

[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz

[Bu mesaj Baalzebul tarafından 26 December 2003 13:44 tarihinde değiştirilmiştir]

anladimda bisey daha var :)
trebuchet in atak gucu 6, catapultun 4. fakat ikisde ayni oranda can goturuyor. cannon da oyleydi sanirim[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Mix-, 26 December 2003 13:53 tarihinde demiş ki:

anladimda bisey daha var :)
trebuchet in atak gucu 6, catapultun 4. fakat ikisde ayni oranda can goturuyor. cannon da oyleydi sanirim[hline]

Bombardıman Menzil Hasar
Catapult 4 1 1
Trebuchet 6 1 1
Cannon 8 1 1
Artillery 12 2 2
Radar Art. 16 2 3

Radar Art. ayrıca iki kare hareket edebilyor.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

diğer expansion'larla diye bir şey yok.. çünkü conquest dışında tek bir expansion var, o da play the world.

conquest play the world ile birlikte geliyor, ama civ III istiyor. yani green martian'ın yaptığı doğru.

bu arada yine başladım oynamaya, bazen çok zevkle oynuyorum, bazen direk bayıp bırakıyorum eheh. bakalım ne kadar daha idare etcek.[hline]Pretty women make us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar biraz sorularım var.Şimdi bende civ hayranıyım conq. elime biraz geç geçti ama oynamaya başladım.Şimdi gordugum kadarıyla yeni bir teknoloji agacı var ama ben new game yaptıgımda eski t.a. aynı duruyo sadecce 1,2 yenilik var faşizm gibi.Sadece Conquestleri oynamaya baslıyınca degisiyor.
Sslerden birimlerin grafiklerini 3d gibi gordum ama bende oyle degil.Birde gercekten bombard birimleri olmadan sehirler alınamıyor eskiden boyle degildi yani bi sehirde kaç tane adamım oldu.Sizi bilmem ama ben conq. daki deniz savaşlari daha guzel geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Senaryoların çoğunun farklı teknoloji ağacı var.Ama sen mö4000 yılından başlayan normal oyunu açarsan t.a. nın aynı olduğunu görürsün. Rise of rome ya da napoleonic campaignine bakarsan orada farklı t.a. lar göreceksin.
Oyunda terrainleri yani toprakların dağların tundranın tarlaların görüntüsünü değistirebiliyorsun ama bunu yapmak için buradan terrain modepacklerden hoşuna gideni download etmen lazım. Sanırım ss ler derken buradaki ss lerden bahsettin.
Bu arada imzamdaki ace savaş uçağı pilotlarının ustalarına denen terim oradakiler de uçaklar...ama benzemiyor biliyorum napalım :-)[hline]A-------|............_____ | _____.....
C----:<ııııco==|ı..... ___(o)__/_.......
E-------|/..................../ .............

Sosyal ağlarda paylaş

oh 13 saat sonunda ilk conquest oyunumu bitirebildim. en kolay 3. zorlukta oynadım (regent) inca'larla. small haritada 5 rakiple oynadım ve domination victory ile kazandım.

bitirdiğimde dünya popülasyonunun %80'i, alanının da %66'sı benimdi. ama bu zorluk seviyesi kolay tabii.

neyse.. bombard birimleri dediğiniz gibi aşırı önemli. eskiden tek bir artillery bile yapmazken, şimdi saldırıya 10-15 artillery ve 10-15 infantry ile gider oldum. bomber'lar çok önem kazanmış... artık üniteler bomber ile yok edilebiliyor, eskiden kırmızıya indirip karadan bitirmeniz gerekiyordu (sadece uçaklar için).

düşman artık epey ünite üretiyor. ilk oyunumda böyle 20-30 tane adam yapıp "höy löy löy, kimse tutamaz" diye girince adam da en az o kadar adam çıkarttı karşıma. ben tip tipp baktım eheh.

oyun epey zevklenmiş, ama hala çok uzun sürüyor ve sıkıyor. 13 saat nedir ya bi oyun için.. hem de tüm animasyonlar kapalı.[hline]Pretty women make us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi, ilk önce trade etmek istediğin ırkla savaşta olmaman gerekiyor haliyle eheh.
sonra.. senin bir şehrinde harbor olacak, onun da bir şehrinde harbor olacak.

bu harbor'ların bulunduğu şehirler de kendi ülkelerinin başkentleriyle bağlantılı olacak (kara, hava, deniz yolu farketmez).

bundan sonra da iki harbor arasındaki deniz yolu açık olacak (harita olarak), ve o deniz yolundan geçebilecek teknolojiyi bulmuş olman lazım tabii. galley'le okyanus arası ticaret yapamazsın yani. galley ve curroug (ya da neyse, alışamadım buna eheh) sığ denizden 1 kare açılabiliyor, caravel 2 kare açılabiliyor, gerisi tamamen açılabiliyor. bu üniteleri de yapman gerekmiyor, ama bunları yapabilecek teknolojiyi bulmuş olmanız lazım (iki tarafın da... sanırım).

bu şartlar sağlanırsa extra bir şey yapmana gerek yok (neyse ki), direk trade edebiliyosun sonra.

özetle: ölme eşeğim ölme. :p[hline]Pretty women make us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...