Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fotolarım

DynamicK

Öne çıkan mesajlar

DynamicK said:

saftim kaydi ya cumle dahi kuramamisim, "arabaya cekimleri" demisim...

ya gozumun onunde, 1 yil sabah aksam calisip aldigim kamera boyle eridi resmen. sigortalatmam lazim en acilinden.

kameraya cider dokulurse bir sey olur mu sorusuna cevap da yok internette. :)

Vallaha garanti olsun diyorsan sok pili at pirinclerin arasina sabaha kadar kalsin
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

Tesekkurler.

Natural History Museum ile devam edelim. TR'deki olaylara kafayi cok takip foto cekmeyi bir kenara koydugumdan beri yukledigim foto sayisi azaldi son 1 aydir. Gecen gun yigenim geldi Londra'ya. Muze gezisi yaptirdik. Gitmisken de foto cekmezsem olmaz diyip kamerayi cantamin ustune sabitleyerek ve kompozisyon kurallarini bozarak (ki yerinde yapildiginda cok severim) tek kare NHM

benim zevkime göre HDR'nin yine boku çıkmış ama koptun hacı sen :D
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

Araba cekimlerine henuz baslamadim ama ilerde kesin yaparim.

Bu arada biraz once cider iciyordum, kayin validem odaya geldi karpuz getirdi. Tabagi masama koyucam derken cider bardagini devirdi ve kamera lens cider'a boguldu. saglam bir ter attim sonrasinda streste. sildim butun aletleri umarim sorun cikmaz. :/

merak etme makineye bişey olmaz, lens de nikkor 2.8 ff lenslerdense bişey olmaz. diğerlerini bilemiyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
O fotodaki HDR etkisi cok az. dynamic range i artirmanin bokunu cikarsaydim 7 kare cekip camlarin cercevelerinde de detayi kaybetmeyip disaridaki bulutlari da gostermeye calisirdim. :)

tone mapping de en dogal ayarlari kullaniyorum surekli.%100 yakinlastirmai le foto ustunde gezerek.

Lakin ek bir kac sey yaptim. Toplamda 15-20 dk surdu duzenlemem.

tek basina fotoyu hdr e cevirip bitti kabul etmek gercekten de kotu.
Sosyal ağlarda paylaş

derinlik kaybındn kastım şöyle; o kısımlarda biraz daha karanlık tonlar arıyorum ben. her şey aydınlık miktarı olarak birbirine yakın olunca gereksiz yere karışık görünüyo bana göre. Kapkaranlık olup bütün detaylarının kaybolmasından falan bahsetmiyorum ama, belki de bu foto siyah beyaz olsa sırf bu yüzden beni rahatsı etmezdi bu yönde.

Tabii bu benim fikrim, kadraj falan muhteşem.

edit: Fotoya tekrar baktım da siyah beyaz fikrim tam doğru değil. En azından insanlar varken değil. İnsanların kıyafetleri falan fotoğrafı enteresan kılıyor, mekanın içinde oranla boyutlarını görmek bu fotoğrafın etkileyici yanlarından biri. Üzerlerindeki kıyafetlerin rengi mekandan ayırıyo insanları, siyah-beyazda bu detay yalan olur :D

Mekan boş olsaydı ya da hayvani shutter speed olsaydı o zaman siyah beyaz uygun olabilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
O dedigin yer de net olarak aydinlatiliyor ki. :) Zaten bir incele isik farkini goreceksin. Merdiven tepesine dusen gunes isiginin sagladigi aydinlik ile merdiven altindaki yer arasinda rahat 3 stop fark var.

Hele ki camlarda detay kaybina bak mesela.

Fotoda gordugun hersey zaten cektigim raw foto icinde olan seyler. Tek foto HDR yaparken lightroom da fotoyu acip +2 exposure compensation yaptiginda zaten cogu karanlik yerlerdeki detaylar nispeten ortaya cikiyor.

senin dedigin ama mesela manzara fotosu cekerken gokyuzunu asiri karanlik yapip zemini parlak yapan hdr lerde cok dogru. oyle ki cogu bulutlu havada sanki firtina varmis gibi karnlik bulut yaparak hdr olusturmak resmen fotoyu olduruyor. ben de yapiyordum 2 sene once de hic hazetmemistim.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi tamam, aydınlatılıyo da ortamın geri kalanıyla orantısız geliyo bana. Bilmiyorum belki gözüm HDR gibi görünen fotolarda özellikle böyle şeyler arıyo sanırım. :) Mesela yine o sağ alt köşeye bakarsan merdivenle çerçevelenmiş insanların etrafında merdivenin sınırlarında HDR'lerde sık olan kenar kararması benzeri bi olay var. Direkt bunları görmüştüm ben.

Neyse ya ben çok konuşup hiç çekmemeye başladım D90 yetmemeye başladığı ve orta odak aralığında (24-70 <3) kaliteli zoom lensim olmadığı için. Salakça bi sebep ama motive olamıyorum sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...