Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DSLR makina tavsiye

Seperate

Öne çıkan mesajlar

• Admin
offtopic: mediamarkt su an akadar gordugum en dandik siteye sahip teknoloji magazasi.

Sitede sattiklari urunleri bulamamayi gectim, ulke seciminde bile menu kapanmiyor 3 kere tiklayip sonra farkettim secmisim turkiye yi heh.

bu arada sanmiyorum IS olamaz ingiltere fiyati £400+ o lensin. tr de min 1000 lira olmasi gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

canon 450d almaya diye çıktım ki double lens kampanyası fln hepten aklıma yatmıştı,uzun süredir de canonları inceledğm içn hep canoncuydum,gittk nikon aldk :D

canon 450d +çift lensle beraber 1.600 küsür idi,12 taksit vade farkı 1.800 liraya geliyor,bütçemi aştı birz o yzden vazgeçtim

nikon d3000 ,VR olmayan lensiyle birlikte 900 küsür çekmişler,VR lensle beraber 1.100 lira ,tripod harici kart(16 gb aldım bunu),çanta(50 lira baya kullanışlı ,yan tarafından kendi yağmurluğu falan çıkıyor),UV filtre falan aldım,ha bir de 2 sene garantiye +3 eklettim ,aslında kafamı çeldiler deli gibi extradan 150 lira +3 yıl.

özetle 1.400 lira civarına denk geldi 12 taksit vade farkıyla beraber.
ha bu arada beşiktaş media markt ,bu süleyman seba tesislerinin yanına açmışlar, 2 katlı güzel bir yer
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
tripod ve uv filtre ile çanta ( sanırım lowepro çantanın ön tarafında alt kısmında değil mi yağmurluk?) iyi tercih olmus

16gb kart biraz fazla büyük ama şuan için çok da önemli değil. çok fotoğraf çeken kişiler genelde 4gb ya da 8gb tercih edip 2-3 kart taşırlar. en azından 1 kartta sorun cıkarsa diğerleri yedek olur. genelde problem çıkarmaz kartlar da ne olur ne olmaz diye işte..

Kartın yazım hızı yüksek ise kamerandan maks verim alırsın. Kaç FPS de çekiyor max buna bakıp her fotoğraf kaç MP ve max kaç mb yer tutuyor bunu öğrenip fps * max mb çarparak toplam saniyede kaç mb karta yazabiliyor hesaplarsın. kartın yazım hızı ile kıyasladığında eğer kartın hızı kameranın yazım kapasitesinden yüksekse kameranı maks verimde kullanabileceğin ortaya çıkar.

Örneğin benim makine 12.1 MP ve maks 8 mb gördüm. 12MP de çektiğin fotoğraf 4mb ila 9mb arası değişir kabaca.

Kamera 4.5fps ulaşıyor en yüksek çekim hızında yani 4.5*8 = 36mb/sn yazım hızında bir kart ile hiç hız sorunu yaşamadan çekerim.

Ortalama değer olarak 5mb alır isem 5*4,5= 22,5mb/sn yazım hızlı bir kart genel anlamda işimi görür.

mesela Sandisk Ultra 15MB/s diye bir kart var. saniyede 15MB yazım hızına sahip. senin makinen d3000 3fps hızına çıkabiliyor. ortalama fotoğraf boyutun 5mb olsa bu kart işini kullanım durumuna göre %99 karşılayacaktır. %1 lik durumda hani olur motor yarışına gidersin elinde 50-200 ya da 70-300 Vr lens vardır. ortam ışıl ışıldır ve kadrajına benim göbeği de alırsın o zaman fotoğrafın olur 6mb deklanşöre basılı tutarsın saniyede 3 çekecekken aslında 3 çeker ama 2 fotoyu yazar karta. İşte o durumda SanDisk Extreme III SDHC 8Gb High Performance Card - 20Mb/s gibi bir kart daha faydalı.

Kişisel görüşüm senin için 15mb/s hayli hayli yeterli.

(dip not=ortamda çok gün ışığı var detay çok vb ise genelde fotolar büyük boyutlu oluyor. -ayrıca farkettiğim bir şey eğer fotoda ben varsam sanırım göbeğin etkisi rahat 1 mb artırıyor fotoyu :p - )

17-55 lens de VR çok fazla etki etmiyor da 18-105 olsa mesela VR dan başkası yalan..

Tripod ile kullanırken VR kapat. Kameradan da kapatabilirsin. VR kapalı iken daha net çeker. Yanında tripod yok ve 55mm de çekiyorken eğer shutter speed 1/60 dan düşük ise yani 1/80 1/100 .. VR açmana gerek yok (ellerin çok titriyor ise açman faydalı olur)

Kısaca kaç mm de çekim yapıyorsan daha yüksek bir rakamda shutter speed belirle.

1/60 , 1/80 , 1/100... sorun çok yaşamazsın.
1/20 ila 1/60 arası için eğer tripod yoksa kesinlikle VR şart ve bir şekilde kamerayı sabit tutmaya çalış. Tavsiyem boyunluğunu bir büküm yaparak dirseğine sabitlemen. Dirseğini de göbeğine sabitlemen... Ayakta isen etrafındaki ağaç, direk vb yaslanarak çekmen daha iyi olacaktır.

1/20 altı için istediğin kadar sabit tut kesin sarsıntı olur o yüzden kesinlikle tripod şart.

ISO eğer ki kapalı alanlarda flaşsız çekmeyeceksen mümkün mertebe 300 hatta 400 den yukarı çıkarmamaya çalış.
Sosyal ağlarda paylaş

doğru diyosun aslında direkt sabit odaklı prime lensle başlamak lazım 35-50 gibi bişeyle ama işte rahatı varken zor gelir

sinad said:

ya bana filtre önerebilir misiniz? dealextreme dan alıcam bir iki tane

mesela şu fotoğrafta filtre mi kullanılmış? bu arada kemal eyüp abiyi ifşa ediyorum ama :p

bu tip renkleri, efektleri vermek için filtreye ne gerek var yav, 70'li yıllarda mıyız :)
filtre alcaksan uv olur polarize olur (polarize hoş bişey baya mesela) ya da ND olur ki o bambaşka bir olay

bu tip renklerle olan işleri RAW dosyalarını işleyerek, photoshop skili kasarak yapmak lazım. Hatta fazla photoshop yeteneğine de gerek olmayabilir internetten buna yakın bir şey (ney olduğunu unuttum, ps'de otomatik action yapan dosyalardan işte) bulsan otomatiğe bile bağlayabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...