Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

lovecraft0Z said:

lovecraft0Z said:

http://www.hepsiburada.com/Liste/oral-b-agiz-dusu-pro-care-oxyjet-md20/productDetails.aspx?productId=sgbraunmd20&categoryId=26012117

şu alet nası bişey, işe yarar mı
özellikle diş araları için, benim alt dişler yamuk bu sebeple araları hafiften lekeler çıkmaya başladıi diş ipi kullanıyorum ama pek işe yaramıyor

bu arada konu geride kalmışta;

buna işe yarar diyosun, genel çürüksüz doktorsuz dişler için deil mi? yani diş araları için ip demişsin, yanlış kullanıyosam nasıl kullanmalıyım diş ipini?
çünkü alt dişler yamuk oldugundan bu diş araları çürümeye yüz tutuyor ve aynadan baktım dişlerin arkası yani içe bakan kısmıda aynı şekilde iyi durumda değil, bu yukardaki alet bunları geçirir mi acaba?
geçirmez. geçmesi için önce güzel bir diş taşı temizliği yapılması lazı. bu aleti düenli kullanınca sadece ilerde oluşumunu azaltırsın. ama her 6 ayda bir diş hekimine gidip muayene olman gerekiyorsa temizliini yaptırman şart- dilerini uzun seneler kllanmak istiyorsan -

diş ipini testere hareketi yapar gibi yavaş yavaş geçireceksin dişlerinin arasından , diş etini kanatmadan. önce bir dişe yaslayıp tutup yukarı çekeceksin. sonra aynı şekilde tekrar geçirip bu sefer komşu diş yaslayıp yukarı çekeceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar ,

hocam benim ağzımda bi tane çürük diş vardı sağ alt 6. kök diş . 20 lik dişin bi önündeki yani . Ağrı sızı yapmıyordu fakat ben çürük diş niye ağzımda dursun lan diye çektirmek istedim . Gittim doktora , uyuşturdu ilk önce daha sonra 30 dakika bekledikten sonra çekime başladı . Yemek borusuna kadar uyuşmuştu fakat o dişin damaktan ayrılışını salise salise hissettim çok feci bi acıydı . Neyse ilk 1 hafta püre halinde beslendim ve bu sırada 2.5 kilo kaybettim :) Ağrı ve acıyı ise anlatmıyorum bile . O çekili olan dişin yerinde ise şu an kemik görünüyor . İlk önce parça bıraktı sandım fakat internette
araştırdığıma göre çene kemiğiymiş . Şu an o bölge koku da yapıyor daha öncesinde böyle bi problem yoktu . Doktora gitmeli miyim tekrar yoksa damak o çene kemiğini örtecek mi anlamadım .
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben bu soruyu sormuş muydum hatırlamıyorum, hazır konu güncelken sorayım yine.

Benim arka dişlerin bikaçında bölgesel kararmalar var, kararma dediğim çürük yani. Ama ağrı sızı fln yok. Bı sıkıntı yok, sadece kararıyorlar işte. Geçen yıl diş hekimine gittiğimde bu kadarcık çürük için dişinin yapısını bozmak istemem dedi, her yerine hava fln tuttu ağrı sızı yoktu o zaman da tabi. 6 ayda bir kontrole gel, fırçalamayı ve ağız hijyenini ihmal etme dedi.

Ama alışkanlık olmadığı için fırçalamadım pek. Arada ağız suyu kullanıyorum fln ama yeterli mi bilmiyorum.

Yakın zamanda yine bi kontrole gidicem vaktim olursa ama, şimdi size de soriim. Fırçalamayı ihmal etmezsem geri gitmez de, durdurabilir miyim çürüğün ilerlemesini. Yoksa bi kere kaptıysa hastalığı dişi öldürene kadar gider mi?

Dişlerimi ve diş yapımı çok seviyorum sdf. Hani nazar değmesin, yamukluk kırıklık hiçbişey yok ehüeh. Kaç kişi tel mi kullandın dişlerin çok demişti yani sdf.

Bu dakikadan sonra korumak istiyorum. Fırçalamak yeterli mi? Diş ipi fln gerekli mi nane mi? Kullanmak lazım mı?
Sosyal ağlarda paylaş

wheaston said:

selamlar ,

hocam benim ağzımda bi tane çürük diş vardı sağ alt 6. kök diş . 20 lik dişin bi önündeki yani . Ağrı sızı yapmıyordu fakat ben çürük diş niye ağzımda dursun lan diye çektirmek istedim . Gittim doktora , uyuşturdu ilk önce daha sonra 30 dakika bekledikten sonra çekime başladı . Yemek borusuna kadar uyuşmuştu fakat o dişin damaktan ayrılışını salise salise hissettim çok feci bi acıydı . Neyse ilk 1 hafta püre halinde beslendim ve bu sırada 2.5 kilo kaybettim :) Ağrı ve acıyı ise anlatmıyorum bile . O çekili olan dişin yerinde ise şu an kemik görünüyor . İlk önce parça bıraktı sandım fakat internette
araştırdığıma göre çene kemiğiymiş . Şu an o bölge koku da yapıyor daha öncesinde böyle bi problem yoktu . Doktora gitmeli miyim tekrar yoksa damak o çene kemiğini örtecek mi anlamadım .

dry soket dediğimiz durum olmuş. doktora gitmen gerekiyor evet arası uyuşturulup güzelce temizlenip kürete edilip kapatılalı . sonrasında da gerekliyse antibiyotik-ki genelde gerekmez- ve mutlaka gargara kullanmalısın. geçiş olsun^^
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

o değilde dişçi haaaanım ben dişlerimi beyazlatam diyorum da birçok kişi amann sakın çok zararlı falan diyor. Sen ne diyorsun? Tamam zararlıda sarı sarı dolanmakta iyi değil be

gerekli mi değil mi görmeden birşey diyemem. en iyisini doktorun bilir =))

bazı durumlarda temizletme lazım ama bazen de gerekmiyor. hasta illa beyazlasın istiyorsa pat ile temizletmekten ziyada bleeching yaptırmalı. bir zararı ve 'daha kötü olur' durumu yok =)
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Ya ben bu soruyu sormuş muydum hatırlamıyorum, hazır konu güncelken sorayım yine.

Benim arka dişlerin bikaçında bölgesel kararmalar var, kararma dediğim çürük yani. Ama ağrı sızı fln yok. Bı sıkıntı yok, sadece kararıyorlar işte. Geçen yıl diş hekimine gittiğimde bu kadarcık çürük için dişinin yapısını bozmak istemem dedi, her yerine hava fln tuttu ağrı sızı yoktu o zaman da tabi. 6 ayda bir kontrole gel, fırçalamayı ve ağız hijyenini ihmal etme dedi.

Ama alışkanlık olmadığı için fırçalamadım pek. Arada ağız suyu kullanıyorum fln ama yeterli mi bilmiyorum.

Yakın zamanda yine bi kontrole gidicem vaktim olursa ama, şimdi size de soriim. Fırçalamayı ihmal etmezsem geri gitmez de, durdurabilir miyim çürüğün ilerlemesini. Yoksa bi kere kaptıysa hastalığı dişi öldürene kadar gider mi?

Dişlerimi ve diş yapımı çok seviyorum sdf. Hani nazar değmesin, yamukluk kırıklık hiçbişey yok ehüeh. Kaç kişi tel mi kullandın dişlerin çok demişti yani sdf.

Bu dakikadan sonra korumak istiyorum. Fırçalamak yeterli mi? Diş ipi fln gerekli mi nane mi? Kullanmak lazım mı?

6 ayda bir kontrole gittiğin sürece dişlerin cepte .)

( rampant çürükler'yani çok hızlı ilerleyen çürükler' hariç.)

düzenli fırçaladığın taktirde ilerlemez çürüklerin. ama yüzde yüz diyemiyoruz maalesef bir sürü etken var çürük gelişiminde sadece en önemlisini elemiş oluyoruz fırçalayarak .)
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

wheaston said:

selamlar ,

dry soket dediğimiz durum olmuş. doktora gitmen gerekiyor evet arası uyuşturulup güzelce temizlenip kürete edilip kapatılalı . sonrasında da gerekliyse antibiyotik-ki genelde gerekmez- ve mutlaka gargara kullanmalısın. geçiş olsun^^

aynısı var bende yirmiyaş dişi için. birşey var sanıp çıkarmaya çalıştım kürdanla ama kemikmiş. dişim de yaklaşık 20 gün önce alındı. şimdi yamuldum acıdan ama hep başka yere vuruyor ağrısı. dişçiye mi gitsem
Sosyal ağlarda paylaş

hocam izninizle fotoğraf ekleyeyim pek net değil ama az çok anlaşılır umarım .

http://i.imgur.com/jwPJp.jpg

Tekrar doktora gitmek istemiyorum açıkcası , dişimi çekerken çok fazla canım acıdı çünkü . Keza o bölgenin acısı da geçmiş değil , yemekleri sol taraftan çiğnemeye devam ediyorum . Tuzlu su ile gargara yapmaya çalışıyorum her gün . Tekrar tavsiyeniz varsa dinlemek isterim ,
Sosyal ağlarda paylaş

ordaki durum iyileşme esnasında pıhtının yara yerinden uzaklaşmasından ve iyileşme döngüsünün tamamlanamamasından kaynaklanıyor. yara yerinin uyuşturulup temizlenip kanatılması yeniden pıhtı oluşumunun oraya yapışması ve temiz tututlması ile iyileşicek orası
gitmezsen kendine eziyet edersin boş yere maalesef :/

başka bir doktora git bence güvenini kırdıysa.
Sosyal ağlarda paylaş

muayenehanedeyim tabela falan benim ama maaşlı çalışıyorum . başka bir adam işletmesini para işlerini falan yapıyor .)

ticaret kafası yok bende hastadan da para almayı sevmiyorum-senko hariç .p -

o yüzden şimdiik düşünmüyorum kendim muayenehane açmak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...