Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitar klavuzu

Dariel

Öne çıkan mesajlar

efsanemi ehe olabilir

bendede jazz II var memnunum taş gibi pena[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Eerrm bu daha cok boyle nasi diyim. Limp Bizkit in solisti gibi oldum yau..
No one knows what it`s like diye baslayasim geliyor her aynaya bakisimda.
Jarlaxle, 15 Temmuz 2004 10:51 tarihinde demiş ki:
Markası Asus sa normaldir.İçinde cd olmasa bile bazen efkarlanıp böğürmeye başlıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu tur konular genelde kisiye gore degisir tamamen. Arabanin koltuk ayari gibi yani, en guzel pena, en guzel tutus sekli yok, ancak bazi seyleri bilmek gerek.

penayi paralel kullanmak telden tele gecerken isini daha kolaylastirir. oysaki tek tel uzerinde caliyorsan penayi daha diklemesine tutarak alternate picking yaparsan daha iyi ses alirsin tabi.

bi ara soyle video tutorial yapmayi planliyorum koyarim buraya
Sosyal ağlarda paylaş

draven harikasin, sabirla ve heyecanla bekliyorum videonu. bu arada herkese göre degisen bir teknik olduğunu tabii ki biliyorum, ama senin yukarıda belirttiğin gibi işin doğrusu ve yanlışı da var. bu benim tekniğim diye penayı ters tutmak abes kaçacağı gibi bazı şeyler de hata durumuna girebilir diye korkuyordum.

dün bir iki saat sırf tel atlama çalıştıktan sonra, o an için epey hızlandığımı farkettim. ertesi gün bu hız azalmıştı yine, ama sürekli bu egzersizi çalışırsam kalıcı olarak hızlanabileceğime inanıyorum. teşekkürler herkese ilgiliniz için.

şimdi de çıkıyorum D'Addario EXL120 tel seti alcam bulabilirsem. bir de bakımını yapalım gitarın tam olsun.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

telleri aldım, yarın sabah temizliğe başlamayı planlıyorum ama yazıdan anlayamadığım bir çok nokta oldu, onları sorayım.

1) tremolo kilidi neresidir? bu tellerin tremolo'ya girdiği yer mi? hani aşağı doğru gidiyor bir yerlere :p

2) tellerin bir ucu burguya sarılı olacak, diğer ucunu ne yapıyoruz? bu boşluğa doğru (tremolo kilidi dediğiniz yer anladığım kadarıyla) sokuyoruz ama ne kadar derine indiriyoruz?

3) kilidi sıkıştırırken sıkmamız gereken vidalar (ya da her neyse) nerde? dariel'in ilk sayfada koyduğu resimdeki kırmızı okun tam ucunda vidalar var, sanırım onlar? değilse nerde?

4) gitarın arka kısmında bulunan kapak gibi şeyle işimiz var mı? yoksa ne işe yarıyor bu zımbırtı (meraktan eheh) ve adı ne?

5) tremolo üzerinden akord nerden ve nasıl yapılıyor? akordu sadece burgulardan yaparsak ne gibi zararı olur?

6) tülbent yok evde, toz için başka bir önlem de gelmiyor aklıma. bulduğum en ince kumaşı koysam bile hava girip çıkışını engelleyecek epey. üstüne örtmesek mi, yoksa kalın da olsa ne bulduysak örtmeli mi? sonuçta bi tarafta nemli kısmın deli tozlanması var, öbür taraftan rutubet hedesi falan. kararsız kaldım.

7) çok mu soru soruyorum

8) benim makine mühendisliğinden mezun olabilme ihtimalim ne kadar?

9) teşekkürler, pardon bu soru olmadı. :p[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Soruna adam gibi cevap verebilmem için uyumam sonrada kalkıp kendi yazımı bi gözden geçirmem lazım ama be şimdiden ufak ufak anlatim sonra ayrıntıları veririm tekrar.

1)Tremolo iki kilitli kısımdan oluşur (genelde) Birisi tremolodaki kilit diyeri de burgudaki kilit.

2)Telleri çıkarmadan bak neyi nerden çıkardın, sona oraya sok sokabildiğin kadar. o.0

3)Kilitlerdeki vidaları kastetmişimdir. Oda gene soylediğim gibi tremolo üzerinde ve burgulara yakın kilitte bulunan vidalar. Okun gösterdiği yerdekiler tremolo üzerindekiler. Telleri çıkartırken görceksin zaten.

4)Kapağı açmana gerek yok. tellerini tak akordunu yap, baktın tutturamıyorsun ozaman düşünürüz bişeyler.

5)headstuck taki kilidi kapatmadan önce kabaca burgulardan akord ediyorsun. Kilidi kapattıktan sonra burgulara elini sürmüyorsun, akordunu tremolodan yapıyorsun. Zararı tabiki var sonuçta ortada bir gerilim ve bu gerilimde sabitlenmiş teller var. Sen bu kilit altındaki gerilimi zorlamaya çalışırsan sakatlık çıkar mutlaka.

6)açığa bırak gitarı kuruyunca silkelersin tozunu.

7)yorum yok

8)geçiniz

9)eyw.

sen istersen ilk once bunu bi bilene yaptır yaparkende yanında bulun, yada biz resim koyana kadar bekle (ki tavsiye etmiyorum ben yakın bi zamanda koyamiycam gibi)...[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

yok teşekkürler aldım cevabımı. headstock'ta kilit yok zaten bende, sanırım ordan karışıklık çıktı. tremolo üstündeki kilitlerin hangi vidalar olduğunu merak ediyodum sadece, onu da öğrendiğime göre (okun gösterdiği yerdekiler) sorun yok. denemiş olurum hem, tecrübedir, seviyorum böyle kendi çapımda bişiler kurcalamayı.

ha cevap alamadığım soru tremolo üzerinden akordun nasıl yapıldığı. burguda kilit olmadığına göre tamamen burgudan da yapabilirim sanırım, hatta belki de burguda kilit olmayan gitarlarda tremolodan yapılmıyordur :p. yine kilit vidalarını sıkıştırıp gevşeterek mi yapıyoruz?

[Bu mesaj Mirage tarafından 29 Temmuz 2004 14:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Sorunun cevabını vermişsin biraz, tahmin ettiğin gibin burgudan yapıyorsun. Anladığım kadarılya sende strat kasa bi parça var tremoloda o modelde bulunan standart sistem galiba ismini bilmiyorum cahilim. O yüzden akord burgulardan yapılıyor. Sendeki aletin tremolo sistemi hakkında bilgi sahibi değilim elime hiç geçmedi. O yüzden telleri nasıl çıkardıysan öyle takıcaksın demek en basit anlatım yolu olacaktır. Çok basit gözüküyor çünkü uzaktan bakıncada. Çift kilitli tremololarda daha zor. Ben hala uyumadım bu arada belli oluyormu.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

saolasin Dariel, seni de uykusuz uykusuz uğraştırdım. 1 saat önce falan işlemlere başladım yazdığın doğrultuda. başımdan geçeni yazıyorum.

tüm gerekli şeyleri yanıma aldım. ilk önce şöyle gelişine bir tozuna aldım gitarın. sonra burguları iyicene gevşettim, sonra telleri burgulara yakın taraftan kestim ve burgulardaki tellerin burgularda kalan parçalarını çıkardım. tellerin diğer uçları da tremolonun içindelerdi. kontrol amacıyla yukarı doğru çektim telleri, sağlam oturmuşlardı.

ilk resimdeki okun gösterdiği uçtakı vidalardan en üst tel için olanı gevşetmeye başladım ama baktım telin yerinden gevşediği falan yok. inşallah bir ayarı bozmamışımdır diyerekten geri sıkmaya başladım. tahmini olarak parçanın yerini bildiğim için aynı yere geri getirdim. umarım ilerde sorun olmaz.

sonradan farkettim ki teller aşağı doğru inebiliyorlar. biraz aşağı ittirdim teli ve arkadaki delikten çıktığını gördüm. =p demek ki telleri arkadan sokup, arkadan çıkarmam gerekiyordu. neyse tüm telleri arkadaki deliklerden çıkardım. tellerdeki topçuklar da oradaydılar. bu arada gitarı salladım içerden ses gelmeyince ters çevirmeyi de denedim, nasıl olsa kilit olmadığına göre düşüp kaybolcak bir şey yoktur diye düşünmüştüm. öyle de oldu.

sanırım benim gitar fixed bridge gibi bir şey. kilit sistemi yok ama tremolo kolu var. tremolo "vintage tremolo" diye geçiyor. nostaljik bişey sanırım eheh. hatta aşağıdaki resimdeki gitar benimkiyle rengine kadar tamamen aynı. ordan daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Yamaha Pacifica 112J Red Metallic

telleri çıkardığımıza göre sıra temizliği iyice yapmaya gelmişti. yine Dariel'in anlattığı üzere iyice aldım tozunu. sonra hafif kolonyalayla ıslatılmış bir bezle gövdeyi falan sildim. parıl parıl parlamaya başladı güzelim. heyt be dedikten ve ilk önce bezle sonra da diş fırçasıyla sap temizliğini yaptıktan sonra sap yağlamasına geçtim.

johnsons baby oil bulamadım ama hassas ciltler için kokusuz ve zararsız bir yağ buldum aldım. denildiği üzere sapın yağlamasını da yaptım. yağı parmağımdaki bezle sapa değdirdiğim anda sapın rengi koyulaşıyordu zaten. tüm sapa rengi o şekilde değişecek şekilde sürdüm, sonra güneşe doğru tutup parıldayan yerleri de bezin kuru tarafıyla aldım ya da dağıttım. belki gereğinden az sürmüşümdür ama zaten almanyadayım yeterince nemli burası. :p fazla yağ kullanmaktan iyidir diye düşündüm.

sap yağlamasından sonra tekrar şöyle bi tozunu alıp açık bir yere yatırdım gitarı. tel takma işlemini yarın sabah yapacağım, 10-12 saatte yağ emilmiş olur sanırım.

yanlız yine bir sorum var, şimdi benim tremolo üzerindeki ayarını değiştirdiğim şey (sonra geri aldığım) sanırım tel yüksekliği ayarıydı (gevşettikçe neck tarafına doğru kayan bir metal kutucuk var hani her tel için). onu göz kararıyla eski yerine aldım da, ya milimetrik ayar gerektiren bir şeyse ve bozduysam diye korkmuyor değilim. telleri takmadan önce bilmem ya da yapmam gereken bir şey var mı? telleri taktıktan sonra yükseklikten dolayı bir sorun olursa bu vidayı tel takılıyken sıkıştırıp gevşetebilir miyim, yoksa teli gevşettiken sonra mı yapmalıyım?

Dariel'e ve yardımcı olan herkese tekrar tekrak teşekkürler.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 29 Temmuz 2004 21:27 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Mirage tarafından 29 Temmuz 2004 21:28 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

Yazımda belirttim gibi kalmış aklımda ama belirtmediysem korduğun resimdeki model bi köprüye fixed bridge muamelesi gösterilir. Yani vidayla falan uğraşmaya gerek yok. madem gevşettin onu ayarlamak zoruda kalıcaksın, en uygun ayarıda tabiki telleri taktıktan sonra yapabilirsin. Dediğim gibi o modeli çok incelemedim o yüzden hangi vidayla uğraştın neyi etkiledin bilmiyorum.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

eveeet.. bu sabahta tel takma deneyimim pek iyi olmadı açıkcası eheh.

çıkardım cici tellerimi, aldım en kalın mi telini arkadaki delikten sonra burguya kadar çektim. taktım burguya başladım sıkmaya, ama ben sıkarken tam klavyeyle headstock'ın bitiştiği yerdeki yuvalardan atmaya başladı. uğraştım ama düzeltemedim bunu. sonra teli tekrar gevşettim çıkardım burgudan. burgunun deliğini fretboard paralel hale getirip öyle taktım bu sefer oldu. geçen sefer nası yapmışım bilemiyorum.

teli yavaş yavaş sıkmaya başladım. elektronik akord aletimi de taktım sıktıkça hangi notalara geldiğine bakmaya başladım. daha anca bir tur döndürmüşken kalın mi'ye geldi tel. baktım tel çok gevşek. ohoo dedim herhalde tam bir oktav daha germem lazım. sıktım da sıktım... sıktım da sıktıım.. artık öyle gerildiki döndürürken elin acımaya başladı. ama mi notasına gelmişti sonunda, ince ayarını da yaptığımda tel daha fazla dönmeyecek gibiydi. neyse dedim alt tele geçtim.

aynı işlemleri la teli için yapmaya başladım. sıktım da sıktım, tam sol notasına gelmişti ki tel dobank sesiyle elimde kaldı. ben şok olup kaldım eheh, neyse dedim diğerlerini takayım. sonra o sırada farkettim ki mi teli bir iki nota geriye kaymıştı. şöyle azıcık döndürmemle o tel de elimde kaldı. ben ikinci şoku geçirdikten sonra alt telleri takayım dedim.

sonra farkettim ki telleri çok az sıkmamız yetiyormuş. ama ne bileyim, teller doğru notaya geldiğinde aşırı gevşek gibi gelmişti. böyle bend falan deneyince normalde tam bendi zor yaparken 1.5 bend falan oluyo, uçuyo teller. sanırım ya telleri yeni diye ya da benim orjinal tellerin kalınlıkları farklıydı.. neyse.

şimdi alt 4 tel gayet iyi, gıcır gıcır. ama üst 2 tel patlak eheh. şimdi bi ara gidip onları tekrar almam lazım, ama iyi tecrübe oldu. seviyorum böyle şeyler yapmayı.. en azından alt tellerle parmak egzersizleri yapabiliyorum. :p[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Manyetik nasıl sökülür takılır gibi bi faq olsa işe yarayabilir zamanı gelince :D

ayrıca potanslarda nasıl bir sorun olursa gitar cızırdama yapar ?[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Markası Asus sa normaldir.İçinde cd olmasa bile bazen efkarlanıp böğürmeye başlıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

iki tane tel bağlayamıyon daha nasıl gitar çalcan sen peh :-P

*! ezip , ezilme riskine karşı kaçar *[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Precim doğru diyosun da, benim arkadaşım squire strat'ta da aynı sistem vardı. senin başına da gelmesin dikkat et. ;)[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 30 Temmuz 2004 13:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

evet bir takım daha set aldım, en üst iki teli taktım sonunda. akordunun da yaptım. tam her şey süper oldu derken bi baktım en üst tel bir yere çarpıyor abidik sesler çıkartıyordu. dediğim gibi ayarını değiştirdim zımbırtıdan kaynaklanıyor diye düşündüm. zaten eskiden çok az titreşim yapıyordu ama şimdi abarmıştı. ben de vidayla 10-15 dakka oynadım deneyerek. titreşimi tamamen yok edemedim ama yine de idare ediyor. eskisinden biraz daha kötü. bu konuda tavsiyeniz varsa sevinirim, zira sadece vida ile olmuyor milimetrik olarak her konumda denedim.

telin artan 4 teli de en işe yarayan teller. alt üç tel bir iki ay içinde kararacağı için sadece onları değiştirmem iyi olacak. geriye sadece re teli kalıyor. benim klasik gitarda 3 tel koparmışlığım vardı, 3'ü de re teliydi. o da yedek kalcak iyi oldu.

gitarım bombaaa! =p[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

yok yok ben değiştircek olsam veririm gitarı hocaya yapar :P
anim Allah ben tel değiştiriyim derken sapı falan kırarım gitarı parçalarım ehe

manyetik bağlama klavuzu isteriz :P[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni teller çok cızırdayabilir çarpar sağa sola hatta akordun ikide bir kaçar. 1 hafta süre tanı onlara, çal et eylen vesayre. 1 haftada yerine oturucaklar cızırdamalar azalıcak.

Manyetik bağlama klavuzu hazırlarız potans temizliği, oksit giderilmesinide açıklarız yeterki siz isteyin. Gerçi çok açıklayacak bişey de yok spreyi alıp dip noktalara sıkmaktan ibaret. Yanlız manyetik/potans bağlamak tel bağlamaya benzemez arkadaşlar bunları evde denemeyin :p[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Predator-, 30 Temmuz 2004 10:45 tarihinde demiş ki:
Manyetik nasıl sökülür takılır gibi bi faq olsa işe yarayabilir zamanı gelince :D

manyetik söküp takmak çok kasıntı iş ya. gitar hocam yaparken bile sıkılmıştım bayağı bir uğraşmıştı bence evde yapmayın götürün biri yapsın =)[signature][hline];;suitfly icq
Sosyal ağlarda paylaş

Dariel cızırdama tellerle falan alakalı değil :) Direk tellere dokunmayı bıraktığım an bi cızırtı geliyor anfiden , manyetik kolunu hareket ettirirken ton düğmelerinin yerine göre zaman zaman patlama şeklinde ses geliyor. Acaba bir çeşit enerji kaçağı falan mı var diye düşünüyorum çünkü gitarın metal-daha doğrusu iletken bi kısmına dokunduğum an cızırtı kesiliyor. Farklı anfidede denedim cızırtı yine var. Yani anfim sorunsuz , elektrik yeterli , pedala yeterli voltta elektrik gidiyo falan.[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de yeni farkettiğim birşey hakkında sorum var , ben çalarken elimi köprünün üstüne koyduğumu farkettim. Bu da sanki sesi biraz bastırıyormuş gibi yani köprüye baskı uyguladığım için nasıl vibrato kolu kullanıldığında ses değişiyorsa ona yakın çok çok hafif bi boğuyor sesi. sanırım bu iyi değil demi yaptığım sadece kol gitara yaslanmalı sanırım ? el havada olmalı yani. beni sağ elimi sağ kısmını yaslıyorum. penalamayıda orta manyetiğin sağında yapıyorum , solunda yapmak daha mı iyi ?[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

predator manyetiklerinin ne olduğunu yazarmısın (markasını cinsini falan). manyetikten manyetike değişir o. az kaliteli manyetiklerde elini çektiğinde cızırtı yapar tabi ki. single manyetiklerde daha çok olur bu.

çalarken elini köprüye koyup nasıl çalıyorsun rahatsız oluyor bir kere =) ya da benim edge pro olduğu için öyle geliyor. ben elimi distortion manyetiklerin üstü civarlarında tellerin üstüne koyuyorum yani elin havada rahat çalamazsın zaten. sweep vs. de çalıyosan elin havada zaten çalamazsın.[signature][hline];;suitfly icq
Sosyal ağlarda paylaş

ya bişi sorucam warlockun tellerini deiştirirsem sesi bozulur mu? normalde gür çünkü warlockun sesi..warlock için teller mi var yoksa herhangi bi tel alarak deiştirebilir miyim?[signature][hline]Gitar Azmanı
------------
Pascal, 25 Mayıs 2004 01:30'da demiş ki:
Ya ciddi ciddi biriylee kavga etmek istiyorum. Olmadı kırmızı ışıkta bekleyip camı açık taksi şöförlerine tokat atacam...
Sosyal ağlarda paylaş

dimarzio single manyetik takılı diğerleri single fender squier manyetiği. bi sorun var bi yerlerde dediğim gibi metal-iletken herhangibir kısma dokunduğumda cızırtı kesiliyor , buna teller ve üzerindeki vidalar dahil gitarın. ama sadece manyetiklerin oralarda bulunan vidalar.[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Emg-Hz ler hakkında bilgi verebilcek var mı ? Deamon bi konuda emg-hz hakkında ne çalarsanız onu falan verir demiş ? yani emg hz kullanmanın ne gibi avantaj ve dezavantajları olabilir? çok temiz ses veriyor demiş aryıca[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...