Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitar klavuzu

Dariel

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle bu konu sırf elektro gitar üzerine açılmış bir konu değil. Ben gitarlarla alakalı bilgilerimizi paylaşalım diye sticky yapılmasını rica ettim ve ilk bilgiyide elektro gitar temizliği üzerine girmiş olmak istedim. Yani sadece elektro gitar değil hertür gitar hakkında kullanışlı bilgileri buraya yazmanız için açılmış bir topic. Sadece gitar da değil, gitar aksamı ve diyer hardware parçalarını isteyen tanıtabilir, isteyen manyetiklerin çalışma prensibini tanıtır vesayre... Nekadar çok şey bilirsek aletlere okadar özen gösteririz sonuçta.

Beni üzen kimsenin şimdiye kadar bi bilgi girmemiş olması, buda topici işe yaramaz kılmaya başlıyor.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]

[Bu mesaj Dariel tarafından 15 Temmuz 2004 14:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bir sorum daha var

bu tel degiştirme, yağlama ve bakım işlemi ne kadar zamanda bir yapılmalıdır? ilk elektro gitarımı alalı 6 ay oldu sanırım. daha ne tel değiştirdim ne sap yağladım ne de cila falan yaptım. sanırım zamanı geldi de geçti diye düşünüyorum.

ama teller hala iyi gibi. yani pas falan yok, abuk subuk sesler de vermiyorlar. yine de değiştirmek istiyorum, hem nasıl değişiyor öğreneyim diye, hem de arada gitarın bakımını yapayım diye..

bir de tel olarak ne tavsiye edersiniz? klasik gitarıma hep daddario alıyordum memnundum, elektro için de iyi galiba. elixir tavsiyesi okumuştum bir yerde bir de, o nasıldır? teşekkürler şimdiden.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Leo, soruna bilgim olmadığı için cevap vermedim. Bilgili birisi çıkar diye bekledim ama kimse cevap yazmamış. E bende güzin abla değilim sınırlı bir bilgim var cevap veremediğim şeyler oluyor, belki biri çıkar aradan.

Mirage, ben genelde belirli bi zaman koymuyorum tel değişimi için, teller kararınca çıkartıyorum çünkü sesi ve rahatlığımı etkiliyor. Yağlamayı abartmamak lazım 3 ile 6 ay arası bi kere yapılabilir. Sapı çürütmeyelim nemlendire nemlendire. Yani seninkilerin vakti gelmiş olabilir. 6 ayda hem tellerde deri parçaları abartı birikir hem klavye kirlenir.

Tel markasına gelince bende daddario kullanıyorum. Bilemiyorum gayet uzun gidiyor ayrıca seside kaliteli. Kayıt falan yapmadığın sürece en rahat alınabilecek markalardan biri.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben dediğim gitarımı (yamaha pacifica 112j) netten ısmarlamıştım. üstünde gelen telleri de hiç değişmedim. büyük ihtimalle teller de standart boyda yamaha teller.

6 aydır teller ne ciddi anlamda karardı ya da paslandı. ne üstünde deri parçaları falan var. rahatsız da etmiyor, sesi de hala eskisi gibi. ama değiştircem yine de, sapının bakını yapalım bi ayıp olmasın.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage sen o telleri deiştir abi hehe. Gerçekten, farkı deiştirince anlıycaksın. Sustain artıcak teller daha yumuşak gelicek eline diye tahmin ediyorum. Bu arada tellerin kararması derken alttaki üç sarımsız telin kararmasını kastediyorum. O teller çelik renginde olmalı. Üst 3 sarımlı tel zaten kararamaz kararmışsa zaten oksitlenmiş demektir.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

bir de bu tel çaplarının standartı nedir? çünkü dediğim gibi gitarı netten sipariş verdim, büyük ihtimalle standart teller vardır.

duyduğuma göre değişik boyda tel takınca ayar falan yapmak gerekiyomuş o yüzden aynısını takayım diyorum, memnunum zaten. sitenin birine baktım d'addario'nun onlarca çeşidi var. hangisini almam lazım?

şöyle bir şey gördüm mesela sitenin birinde. regular light gauge, nickel wound diyor. iyi midir? ya da ne yazması lazım üstünde?[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anda elimde EXL 120 paketi var. .009 standart teldir. 99% sendede 009 takılıydı bence 009 al. .010 kullandım alışmak zaman alabilir. Bence sen bozma rahatını şimdilik.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

saol dariel aradığım cevap buydu. ;)

bir sorum daha, sanırım senin dediğin exl120 bu

bir de böyle exls520 diye bir şey gördüm. çaplar tamamen aynı ama paslanmaz çelik sanırım bu. arada 90 cent fark var. alınası mıdır? arada ağırlık farkı falan var mıdır? zararı var mıdır (uyumsuzluktu ayardı carttı...)? amma soru soruyorum yahu.. :o [signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 20 Temmuz 2004 22:38 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Mirage tarafından 20 Temmuz 2004 22:39 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç rastlamadığım bir model istersen al bir dene. Tam bu elektro için değil diyodumki aşağıda for e guitar demiş. Stainless steel olması sesi etkilermi sustain i etkilermi bilmiyorum. Birinci elden denemek lazım.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

bu forumda sadece gitar ve ekipman hakkında mı sorular sorulabiliyor, yoksa teknik vs sorabilir miyiz?

son zamanlarda pena tekniğimin yanlış olduğunu düşünmeye başladım ve dolayısıyla biraz tarzımı değiştirmeyi düşünüyorum da... forumlarda ve yabancı sitelerde penanın tele biraz eğik durmasının tellerden geçişi kolaylaştırcağını okudum. bu doğruysa, nasıl bir eğim olması gerekiyor? hangi tarafa? hangi yöne?

ya da pena tekniğinde, penalama hareketlerinde dikkat edilmesi gerek önemli şeyler nelerdir.. teşekkür.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 24 Temmuz 2004 18:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Gitarla alakalı hertür soruların sorulabileceği bir topic. Soruna bilgili arkadaşların cevap vermesini bekliyoruz.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

penalama tamamen kişisel birşey bence. yani penayı çok alakasız tutupta çok iyi çalabilen insanlar var (marty friedman).
penayı tele paralel tutmak tellerde geçişi daha hızlı hâle getirir ama bunu yapmak daha zordur diye biliyorum. yani gitara yeni başlamadıysan, uzun süredir çalıyorsan rahat ettiğin gibi tut penayı derim.[signature][hline];;suitfly icq
Sosyal ağlarda paylaş

6-7 oldu sanırım penayla çalmaya başlayalı. ama hiç ciddi anlamda pena tekniği üstünde durmadım, yanlış alışkanlık edinme korkusu da vardı.

sol el parmaklarım şimdi sağ elimden çok ilerde kaldı. bending, vibrato ve slide gibi sol el tekniklerini rahat yapabiliyorum artık, ama sololarda falan sağ elim geride kalıyor, ritm bozuklukları, ses aksaklıkları falan oluyor. özellikle speed picking ve hızlı tel atlamalar sırasında sorun yaşıyorum.

bir şeyi yanlış yapıyorsam, bu şekilde alışmam kötü olur diye düşündüm. sorum bu sebeptendi. herkesin kendi tekniği olduğu zaten açık, ben de aylardır video'lar indiriyorum vs.

istanbuldayken 1 saatlik özel ders almıştım sorularımı sormuştum. bu konuyu da konuşmuştum hocamla. o da dedi aynı şeyleri, paul gilbert'in pena tekniğini göstereyim dedi, gösterdi bir şeyler. sadece bilekten değil de, paşparmağı ve işaretparmağından da güç almamı öğütledi, deniyorum ama yeterince hızlanamıyorum.

sanırım artık bu bir kaç günü sırf değişik şeyler deneyip kendime en uygun olanı bulmakla geçiriceğim. belki yanlış da olsa üstüne çok çalışınca daha iyiye giderim.

sadece bilmek istediğim, penanın ucunun tele tam dik mi durması gerektiği, yoksa hafif neck'e doğru ya da tremelo sistemlerinin olduğu tarafa doğru eğimli mi durması gerektiği.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 25 Temmuz 2004 00:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ben önceleri dik tutuyordum sonra hocam bana yanlış olduğunu söyledi. şimdi hafif penayı eğik yüzüme bakıcak şekilde tutuyorum diyim. umarım anlatabilmişimdir ehe.

ama tabi farklı tekniklede yapılabilir sanırım.
mesela 3 parmakla tutan james hetfield var zamanında bende tutuyordum sonradan alıştım ehe[signature][hline]Uzun bir süreden sonra sakallarını kesen sharky, 13 Temmuz 2004 01:53 tarihinde demiş ki:
Eerrm bu daha cok boyle nasi diyim. Limp Bizkit in solisti gibi oldum yau..
No one knows what it`s like diye baslayasim geliyor her aynaya bakisimda.
Jarlaxle, 15 Temmuz 2004 10:51 tarihinde demiş ki:
Markası Asus sa normaldir.İçinde cd olmasa bile bazen efkarlanıp böğürmeye başlıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...