Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pınar'dan kalanlar

pisan

Öne çıkan mesajlar

said:
SAKLI
Her şeyi bilmek birçok şeyi yitirmek demek
Yeni kavramları öğrenmek için ölmek istememek

koan said:
The master nan-in had a visitor who came to inquire about Zen. But
instead of listening, the visitor kept talking about his own
ideas.

After a while, Nan-in served tea. He poured tea into his visitor's
cup until it was full, then he kept on pouring.

Finally the visitor could not restrain himself. "Don't you see
it's full?" he said. "You can't get any more in!"

"Just so," replied Nan-in, stopping at last. "And like this cup,
you are filled with your own ideas. How can you expect me to give
you Zen unless you offer me an empty cup?"
Sosyal ağlarda paylaş

Ya tamam ciddi konuşayım Pınar.

Edebiyat seven bir adamım ben, artık bunu nasıl değerlendirir ve algılarsın bilemem. Edebiyat yapan bir adamım hatta, ama şiir çoooook az yazarım çünkü oldukça zor iştir. Şiir demek üç beş kelimeyi bir araya getirip imgeyi vermek değildir çünkü.

Şiirlerin, nasıl desem, olmamış. Genel olarak diğer okuduğum şiirlerden hiç bir farkı yok. Evet yok. Enteresanlığı da yok. Çekiciliği veya duygusu da yok. Dinledim şarkını, basit bi arabeski geçememiş, kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

pisan said:

aynen öyle. yaşadıklarından birşeyler çıkarmak güzel bir his.becerip becerememek benim konumumda çokta önemli değil aslında. sonuçta amatörce yazılanlar. birileri de satırlardan bir mana çıkarabiliyorsa ne ala.
Ne yazdığın değil neler hissettiğin hakikatli olmalı , kelimeler sadece kılıftır manayı süsleyen çiçek desenli kukutela gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Samimiyet ile orjinalliğin arasında bir çizgi tutturman lazım ve bu ciddi anlamda zor. Ben olsa da olmasa da amatörüm zaten diyip geçiştirmek laf değil yani, çok az yaz, çok öz yaz.

Yapıcı bir yorum da yapayım hadi, her şair bir duygunun sözcüsüdür. Kendine düz bir çizgi bulman iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

devokai, yazdıklarım hissetiklerimdir; hissetiklerim ise samimidir. orjinallik gibi bir iddiam yok. sonuçta asırlardır aşk konusunda ölüm konusunda vs. insanlar birşeyler karalamışlardır. artık bu konuda da orjinalim diyecek halim yok. üslubum seni etkilememiş olabilir. amatörlüğe gelince tabii ki amatörüm diyeceğim. eğer profesyonelim deseydim şiirimi uluorta paylaşmazdım.hadi profesyonelim diyelim ve paylaşmışım şiirlerimi. paylaşmış olupta senden bu yorumları okuyuncada sana karşı tavrım ve yorumum böyle olmazdı.sert olurdu.iki profesyonel olarak edebi tartışmalarımız olurdu. ama gördündüğü gibi amatörüm, hevesliyim. bu işin ilmini bilmiyorum. eğer bilen biriysen yapıcı yorumlarını da bekliyorum. saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman tek bi tavsiyem olacak;
Sözcükler altındır, boş yere harcama.
Kısa şiirlerin uzunlardan daha iyi. Uzuna geçmeden önce kısa takıl. Önce az sözün içine çok şeyi "düşünmeden" değil, "çok düşünüp, hiç düşünmemiş" gibi yerleştir. Şiir tamamen de içten gelerek yapılsaydı, her şarkıcı şairdi.

Ekstradan da, sözcüklerinin ahengi olsun. Her ne kadar serbest şiirlerin döneminde yaşasak da, her serbest şiirin bir melodisi vardır. Unutma ki şiir müzikten gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi işte, şimdi yazmanın tam zamanı o zaman. Doğru şiir anlık gelir, gider de; bunun için de hayatı anlatabilecek gibi dolu dolu ve duygulu yaşaman lazım. Her an şiir yazabilen adamın gücü de buradan gelir.

Mesela bu bir örnek olsun
Şiir için veya her neyse
Pek de fark etmez, güzel olması
Neyle ilgili veya ne olduğuyla da
Alakası yok ki çok
Önemli olan var mı bir melodisi
Kulağı çınlatan bir tınısı
Duyduğunda şarkı bu dedirtesi
O zaman şiire benzer işte o

Bu başarılı bir örnek mi oldu mesela? Yoo, ama şiir oldu. Kalıba uydu. Yapman gereken de bunu yaptıktan sonra melodiye uydurmaktır.

/of şiir yazdım lol rezillik
Sosyal ağlarda paylaş

BU GECE TİTRİYORUM
Üşüyorum sadece
Gözyaşlarım
Daha sıcak tenime
Güvenilir bir el
Arıyor yüreğim
Elimde fincan
Yine titriyorum
Zangır zangır
Tepeden tırnağa