Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matematik dönem ödevi (3d grafikler)

Dae

Öne çıkan mesajlar

matematik dönem ödevim için acil kaynağa ve bilgiye ihtiyacım var
3boyutlu grafikler nedir, nasıl çizilir, formulleri ve şekilleri nelerdir, falan hakkında bilgi lazım
son haftaya bıraktım kıvranıyorum şimdi :(
acil yardım lazım!!....
ingilizce link verirseniz çok iyi olur ödev ingilizce olacak çünkü[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Orhan Gencebay: "Bizim gönül dostlarımız onu yuvarlar..."

[Bu mesaj dae__ tarafından 30 April 2003 17:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bir zamanlar MathCad diye bir program vardı. hala varsa onu bul. hem dönem ödevini direk onunla hazırlar, grafikleri falan süper kaliteli şekilde hazırlar, pırıl pırıl baskı alırsın hem de programın dökümanları arasında 3d grafiklerle ilgili bilgi bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

bana esasında program olarak function ı yazdığında direk grafiği verecek bir program lazım
mesela Ax+By+Cz=D fonksiyonunu grafiğe çevirebilecek bir prog lazım
said:
Volfied, 01 May 2003 06:19 tarihinde demiş ki:
kablo falansan Mathematica y ıbul bi yerden, oprda çok rahat çizliyo 3 boyutlu grafikler, en azından içerik hazırlamanda yardımcı olur[hline]Speak to me now, and the world will crumble,
Open the door, and the moon will fall...

said:
Sufi, 01 May 2003 10:00 tarihinde demiş ki:
bir zamanlar MathCad diye bir program vardı. hala varsa onu bul. hem dönem ödevini direk onunla hazırlar, grafikleri falan süper kaliteli şekilde hazırlar, pırıl pırıl baskı alırsın hem de programın dökümanları arasında 3d grafiklerle ilgili bilgi bulabilirsin.

sizin bahsettiğiniz programlar benim dediğim işlemi yapabiliyormu biliyormsunuz?

tam aradığımı bi kaç sayfa buldum ama onlar da minicik gif resimler veriyorlar grafik diye:
http://mss.math.vanderbilt.edu/~pscrooke/MSS/plotsurface1.html
http://wims.unice.fr/wims/wims.cgi?session=150F978C&lang=en&module=tool%2Fgeometry%2Fpolyray.en[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."

[Bu mesaj dae__ tarafından 01 May 2003 18:08 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
aquila, 30 April 2003 22:47 tarihinde demiş ki:
*!parmağıyla işaret edip güler*

ahahahahhahha

sana dedik sona bırakma diye[hline]

de get başımdan be aquila
zaten salaklığımın kurbanı oldum... :([hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

MNathematica çizebiliyo 3 boyutlu fgraphleri (şu alndscape e benzeyenler falan :)) hata tutorial bölümünde nasıl çizildiği de anlatılıyo, direk function ı giriyosun, ve x y değerlerinin ulaşabilecekleri limitlerini koyuyosun)[hline]Speak to me now, and the world will crumble,

Sosyal ağlarda paylaş

Mathematica baya güzel bir program, bizim hoca IMac ini getirdiği zaman Sony projektör ile yansıtıp perdeye dersi onda işliyor, ve Calculus onusunu bu kadar kolay anlatabilirdi bize, eğer çizerek anlatması gerekseydi, heralde 4 katı zamanda anlatırdı.

Mathematica'nın sevdiğim bir diğer özelliği isterseniz size 125 basamaklı bir sayyı tamamen vermesi, .10^a diye vermemesi, ve dinamik olarak graph yaratıp, proje sırasında istediğiniz anda değiştirebilmeniz.[hline]Speak to me now, and the world will crumble,

Sosyal ağlarda paylaş

mathematica yı indirdim
süper bir program ama sanırım lise seviyesi için çok yüksek
bir dolu anlamadığım olay var
grafik çizimini bulmam 1saatimi falan aldı
yine de çok saol volfied
bir anlarsam baya iyi bi ödev yapabilirm
keşke daha önceden bilseydim bunları :([hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

10 dakkalık bi tutorial var, orda gösteriyor 3 boyutlu graph çizemnin formülünü, onu değiştirerek çizersin istediğin gibi. Mathematica'nın help dosyası aşmıştır, her konuyu analtır, 40000 den fazla kod olduğu için, hepsini teker teker örneklendirerek anlatmıştır, ama benimkinde yüklenemedi bi türlü help dosyası :)[hline]Speak to me now, and the world will crumble,

Sosyal ağlarda paylaş

Bak o programı kullanman için bile bilgi sahibi olman gerekiyo az da olsa
bi kaç şey daha söyleyim kafanda canlanması için
mesela o bahsettiğin denklem AX+BY+CZ+D=0 bir düzlem belirtir
y=0 xy koordinat sisteminde bir doğru belirtirken
xyz koordinat sisteminde bir düzlem belirtir

otur bi elinle veya bilgisayarda üç boyutlu koordinat sistemini çiz ve şekle alışmaya çalış incele bi süre
üç boyuta geçmeden önce xy koordinat sisteminide iyi bilmen lazım x^2/a^2+y^2/b^2=1 bir denkleminin merkezi orjinde olan bir elips belirtiğini falan bilmen lazım bak mesela y=x^2 parabolunu bi iki boyutta yani xy düzleminde çiz bide xyz düzleminde çiz xyz düzleminde z keyfi olduğundan paraboller z ekseni boyunca üst üste dizilir ve silindirik bir bölge oluşturur

x^2+y^2=1 xy de çember
x^2+y^2+z^2=1 xyz de küre belirtir
sen odeve başla bi gerisi gelir takılırsan sor burdan
Sosyal ağlarda paylaş

eaglewingg çok saol bütün yardımların için...
şimdilik fazla takıldığım yer yok
zaten baya basitleştirilmiş şekilde anlatıyorum calculus ve matrix falan bilmediğim için
eğer herhangi bir yerde takılırsam buraya sorularımı yazarım[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

ödevi neredeyse bitirdim ama takıldığım 1-2 yer var

1. parametrik denklem(fonksiyon neyse artık tam türkçesini bilmiyorum) nedir tam olarak?
bahsettiğim şey x=x+at y=y+bt gibi
neyi belirmeye yarar ve nerelede ihtiyaç duyarım?
anladığım kadarıyla bir vektör için ai+bj+ck=v teoreminden den çıkıyor

2. grafikleri çizmek için kullandığım programların hiç biriyle z gibi 3. bir bilenmeyenin bulunduğu fonsiyonlar yazılamıyor :(
bahsettiğim programların bi tanesi mathematica
mathematica da [bold]Plot3D[2x+3y {x,0,10}, {y,0,10}][/bold] şeklinde grafikler çizilebiliyor en fazla 3. bir bilinmeyen katılamıyor
diğer prog ise nette araştırken bulduğuum 3d grapher diye bişey
bunda da her axis için bir bilnmeyen atıyorsun öyle çiziyorsun
ama burada da en fazla 2 bilinmeyenle yapabiliyorsun...

bu bahsettiğim programlarda bilgisi olan var mı?
yada tam işime yarayacak program tavsiye edebilecek var mı???
herşey hazır bi tek grafikleri çizecebilecek program lazım!!![hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."

[Bu mesaj dae__ tarafından 03 May 2003 19:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi birinci olarak bahsettiğin denklem doğrunun parametrik denklemidir
şöyle anlatıyım x=x1+at
y=x2+bt
denklemlerini ele alalım bu aslında şu demektir

(x-x1)/a=t
(y-x2)/b=t

(x-x1)/a=(y-x2)/b=t
bu ifade ise doğrultmanı V=(a,b) vektörü ve geçtiği nokta A=(x1,x2) olan doğru denklemidir

o programları incelemedim mathematicayı biyerden indirdiysen adresi özele atarsan sevinirim
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Eaglewingg, 03 May 2003 19:58 tarihinde demiş ki:
(x-x1)/a=(y-x2)/b=t
bu ifade ise doğrultmanı V=(a,b) vektörü ve geçtiği nokta A=(x1,x2) olan doğru denklemidir

bu bahsettiğin denklemde t bir parametre sanırım
peki bunun ifade ettiği bir şey var mı tam olarak?

mathematica yı kazaa dan indirdim zip şeklinde
44mb lık bir program
proframın sitesi ise: http://www.wolfram.com/products/mathematica/index.html

(özele yazmadım. belki başka azman birinin işine yarar)[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

evet t bir parametre yani herhangi bir reel sayı

şekilde anlatmaya çalışıyım

A(x1,y1) B(x2,y2) T(x,y) (temsilci nokta)
.____________._____________.

Burada A ve B noktaları doğru oluşturur ve T de doğru üzerinde gezici bir nokta aslında analitik geometri de coğu formuller vektörlerden yararlanılarak cıkarılır

|AT|=t|AB| (AB Vektörünü bir t skaleriyle çarparsak bu eşitlik elde edilir)

|AT|=OT-OA=(x,y)-(x1,y1)=(x-x1,y-y1)
t|AB|=t(OB-OA)=t[(x2,y2)-(x1,y1)]=t[(x2-x1,y2-y1)]

baştaki eşitlikten yaralanarak

x-x1=t(x2-x1)
y-y1=t(y2-y1)

(x-x1)/(x2-x1)=(y-y1)/(y2-y1)=t (*)

burda V=(x2-x1,y2-y1)=(a,b) vektör belirtir

(*) denklemi aslında analitik geometride kullanılan A(x1,y1) ve B(x2,y2) noktalarından geçen doğru denklemidir

iyi incele yazdıklarımı o parametreyi daha iyi kavrıyacaksın

[Bu mesaj Eaglewingg tarafından 03 May 2003 23:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

eaglewingg çok çok saol!
detaylı şekilde açıklamışsın baya iyi anladım olayı
anlamam biraz uzun sürdü esasında :)
anlattığından anladığım kadarıyla 3d grafiklerde bu t parametresi 2 vektörün arasındaki uzaklık oluyor
yani AP=t BN mesela
buradandan da her bilinmeyen için benim ilk sorduğum denklemler çıkıyor sanırım x=x+at y=y+bt falan

doğru mu anlamışım öğretmenim? :P

PS: ayrıca hala grafikleri çizebileceğim kolay ve anlaşılır bir programa ihtiyacım var! bu thread i okuyan herkese duyrulur!!...[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."

[Bu mesaj dae__ tarafından 04 May 2003 00:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
aquila, 03 May 2003 23:44 tarihinde demiş ki:
eagle boş bi zamanında bana matematik çalıştırabilirmisin sınav var perşembe:)[hline]shit happens

aquila git sen de sınavla ilgili bi thread aç :)
bizde yararlanırız toplucak...[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
dae__, 04 May 2003 00:48 tarihinde demiş ki:
eaglewingg çok çok saol!
detaylı şekilde açıklamışsın baya iyi anladım olayı
anlamam biraz uzun sürdü esasında :)
anlattığından anladığım kadarıyla 3d grafiklerde bu t parametresi 2 vektörün arasındaki uzaklık oluyor
yani AP=t BN mesela
buradandan da her bilinmeyen için benim ilk sorduğum denklemler çıkıyor sanırım x=x+at y=y+bt falan

doğru mu anlamışım öğretmenim? :P

PS: ayrıca hala grafikleri çizebileceğim kolay ve anlaşılır bir programa ihtiyacım var! bu thread i okuyan herkese duyrulur!!...[hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."

[Bu mesaj dae__ tarafından 04 May 2003 00:49 tarihinde değiştirilmiştir]

evet gayet iyi anlamışsın :) vektörü pozitif bir t sayısı ile çarptığımızda boyunu uzatmış negatif bir t sayısıyla çarptığımızdada boyunu kısaltmış oluruz
Sosyal ağlarda paylaş

said:
aquila, 03 May 2003 23:44 tarihinde demiş ki:
eagle boş bi zamanında bana matematik çalıştırabilirmisin sınav var perşembe:)[hline]shit happens

sınav hangi konulardan??
elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım
sen forum aç, hem başka yardım eden arkadaşlarda olur anlamadığın yerleri sorarsın
Sosyal ağlarda paylaş

sonunda buldum quadric düzlemlerin nasıl çizilebileceğini programlarla
ContourPlot3D diye bir komut varmış mathematica da
direk çizilebiliyor

ehehe hadi sınav forumu da burası olsun bari :)
aquila nın bahsettiği sınavdaki konular:
1. trigononetrik kompleks sayılar (ör: z=r.cis)
2. logaritma
3. faktoryel ve permutasyon
logaritma dışında kolay esasında sınav ama neyse...

seni de çok yordum ya eaglewingg
çok yardımcı oldun çok saol!![hline]Fazıl Say: "Orhan Gencebay dinleyen enteller kendi cehaletlerini göstermektedir."
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...