Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Unixciler vs Windows 7

Alis

Öne çıkan mesajlar

Mum_Chamber said:

sorun sadece yatmak değil. ben ie6 derken son kullanıcı açısından değil standartlar açısından da bahsediyordum. microsoft'un standartlar konusundaki abuk dayatmacılığı en büyük endişe kaynağı. geçmişte yapıyordu, hala yapıyor, gelecekte de yapacak.

he google bu işlerden para kazanmaya başladığı gün, o da yapacak, orası ayrı. ama konumuz microsoft vs özgür yazılımsa, her ne kadar microsoft olmasa adam gibi işletim sistemi olmazdı hede hödöyse, özgür yazılım olmasa microsoft'un olmadığı günleri mumla arardık.

evet sorun aynen o..

google da yapiyor ki halen, kapitalist her firma yapar. Google da calisanlar da diyor mesela, ilk zamanlar cok zevkliydi simdi degisti/degisiyor.. Cunku buyuyor, kurumsallasiyor, ayni sekilde microsoftta zamaninin google iydi, ama o ozellikleri azaldi, yerini google aldi o anlamda..

Google Amerika'da %65 ini tutuyor pazarin, onun disinda diger ulkelerde ilah zaten, yanina yaklasan yok. O da bu durumunu kullaniyor.. Ornegin pagerank sistemi duzgun calismiyo, abuse ediliyo diye nofollow diye bisi cikariyo, bunu kullanin diye dikte ediyor, onu kullaniyosun, bu sefer onu soyle kullanmanda yasak yoksa cezalandiririz diyo. Kendi duzgun calismayan sitemlerini diger sitelere odetiyor. Insanlarin nasil site tasarlayacagini soyluyor, internet sektorune onemli bir darbe vuruyor.

Ha google ilah onun kuralina gore oynayacaksin kacisin yok, ama tekel olan her firma aynisini yapiyor. Rekabet o acidan iyidir..
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
avrupa icin egemen oldugu konusunda birsey diyemem ama avrupa'da olan buyuk avrupa ve amerikan kokenli sirketler icin gecerli..

Alis said:

orc_lord said:

acik kaynak destekleyenler ne kadar itiraz edip bu tarz bildirimlerde bulunsalar bile microsoft'un egemenligini kirmalari zor gorunuyor. linux'u destekleyen bir suru kisi olabilir fakat linux'da windows'a gore cesitli zorluklar cekebilirsiniz. windows suan icin gerek istenilen uygulamalarin rahatlikla bulunabilmesi gerekse oyun meraklilari tarafindan oldukca cazip. business kesmi olarakta zaten bir suru uygulama bu ilk 500 sirket tarafindan windows'da kullaniliyor..

Avrupa değil ama.. :) Etkiliyorlar avrupada Devlet kurumlarında kullanılması yasaklanmıştı bi ara bazi ülkelerde
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Mum_Chamber said:

sorun sadece yatmak değil. ben ie6 derken son kullanıcı açısından değil standartlar açısından da bahsediyordum. microsoft'un standartlar konusundaki abuk dayatmacılığı en büyük endişe kaynağı. geçmişte yapıyordu, hala yapıyor, gelecekte de yapacak.

he google bu işlerden para kazanmaya başladığı gün, o da yapacak, orası ayrı. ama konumuz microsoft vs özgür yazılımsa, her ne kadar microsoft olmasa adam gibi işletim sistemi olmazdı hede hödöyse, özgür yazılım olmasa microsoft'un olmadığı günleri mumla arardık.

evet sorun aynen o..

google da yapiyor ki halen, kapitalist her firma yapar. Google da calisanlar da diyor mesela, ilk zamanlar cok zevkliydi simdi degisti/degisiyor.. Cunku buyuyor, kurumsallasiyor, ayni sekilde microsoftta zamaninin google iydi, ama o ozellikleri azaldi, yerini google aldi o anlamda..

Google Amerika'da %65 ini tutuyor pazarin, onun disinda diger ulkelerde ilah zaten, yanina yaklasan yok. O da bu durumunu kullaniyor.. Ornegin pagerank sistemi duzgun calismiyo, abuse ediliyo diye nofollow diye bisi cikariyo, bunu kullanin diye dikte ediyor, onu kullaniyosun, bu sefer onu soyle kullanmanda yasak yoksa cezalandiririz diyo. Kendi duzgun calismayan sitemlerini diger sitelere odetiyor. Insanlarin nasil site tasarlayacagini soyluyor, internet sektorune onemli bir darbe vuruyor.

Ha google ilah onun kuralina gore oynayacaksin kacisin yok, ama tekel olan her firma aynisini yapiyor. Rekabet o acidan iyidir..

Esasen Google'in simdiye kadar kimsenin belirlemedigi sekilde standart belirlemesi ve diger firmalarin bu konuda uzlasmaya yanasmasi benim acimdan oldukca kabul edilebilir, hatta hos bir durum.

Boyle tekel olacaklarsa varsin olsunlar. Micros~1 da olsun Google'da.
Sosyal ağlarda paylaş

Standartlari uygulamak zorunda olan webmasterlar sorun o :)

Kendi algoritmalarindaki hatalari webmasterlara duzelttiriyolar. Duzeltmeyene ceza veriyolar, bununla ilgilide davalar kaybetti zaten. Ama bisi degismiyo tabii microsoft gibi 500 milyon dolar oder yine yoluna devam eder, internetten once google kendi firmasina bakar cunku, hangisi mantikli ise google icin o onemli olan.

Yahoo internet deviyken bugun dustugu durum icler acisi, belki birileri bir yerde yeni bi google yaratiyo kim bilir? Google in pazar payi kaybetmesi ( su an icin hic bisi olsada) belki buna delalet..
Sosyal ağlarda paylaş

hayran kalacaksanız
bill gates in baba parasıyla bi bok yapmadan kurduğu ve herşeyi satın aldığı iğrenç tekelci para kazanma ve milleti düdükleme zekasına hayran kalın

hernedense her yeni linux işletim distrosunda işler daha iyiye giderken, performans artarken gui kolaylaşıp daha fonksiyonel hale gelirken.
her yeni Microsoft Windows sürümünde kullanacam bilmemne grafiklerini görecem diye daha fazla para harcayıp bilgisayarlar alın. Daha sonrada ne güzel düdüklüyorlar bizi , MS olmasa bunlar şunlar olmazdı YAŞASIIN deyin. Elinde emek verdiği yarattığı çalıntı başlayan bir yazılımı var bari insanlık adına kullansın şu MS de 2 kuruş hesabı yapmayıp vanalarını açsın şu sistemlerin artık !

Bu arada MS daha portakaldayken UNIX vardı !
Sosyal ağlarda paylaş

Arkansis said:

hayran kalacaksanız
bill gates in baba parasıyla bi bok yapmadan kurduğu ve herşeyi satın aldığı iğrenç tekelci para kazanma ve milleti düdükleme zekasına hayran kalın

hernedense her yeni linux işletim distrosunda işler daha iyiye giderken, performans artarken gui kolaylaşıp daha fonksiyonel hale gelirken.
her yeni Microsoft Windows sürümünde kullanacam bilmemne grafiklerini görecem diye daha fazla para harcayıp bilgisayarlar alın. Daha sonrada ne güzel düdüklüyorlar bizi , MS olmasa bunlar şunlar olmazdı YAŞASIIN deyin. Elinde emek verdiği yarattığı çalıntı başlayan bir yazılımı var bari insanlık adına kullansın şu MS de 2 kuruş hesabı yapmayıp vanalarını açsın şu sistemlerin artık !

olayın yazılımdan cok lisanslama ve işletme zekası oldugunu görememen cok yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

Iyi de bu her sistemde boyledir. Kullanici daha fazla gorsel islem talep eder; daha fazla kullanislilik talep eder; haliyle sisteme eklenir. Bu da sistemin yavaslamasina yol acar. Sadece windows degil, son 5 yilda Ubuntu da ayni yoldan geciyor ki bundan bir 10 sene sonra onun da varacagi nokta windows'la ayni olacaktir. Ortada sican oynamayalim. Heleki adamlarin piyasaya kattigi bakis acisi bir cok meslek grubunu ve haliyle isi ortaya cikarmis durumda. Yani pazarlama vs. cok hakir goruyorsunuz. Bu gun SunOS'un, RedHat'in bu kadar buyumesini saglayan da yine su yukarida bahsettiklerin.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

Ya, uzun yazmayacagim, hayatin boyunca Bill Gates'in yaptigi seylerin 1%'ini yapamayacaksin, sadece kazandigi paradan falan bahsetmiyorum, is verdigi 93 bin insan ve ailesinden, software engineering denilen meslegi baslatmasindan, teknolojiyi sekillendirmesinden ve hayir islerine harcadigi milyarlarca dolardan (bill-melinda gates foundation) bahsediyorum.

Bill Gates'in sirketi yonetme anlayisini, ozellikle 90 sonlari ve 2000 baslarinda ben de hic sevmiyordum, Ballmer cok daha basarili bir CEO bence. Ama bu herifin yaptiklarini kesinlikle ama kesinlikle degistirmez.

MS portakaldayken UNIX vardi da ne boka yariyordu, Bell Labs'de 5 kisi kullaniyordu. Bilgisayarlari kisisel kullanima UNIX mi acti Windows mu acti? Sen neyden bahsediyorsun allaskina? Turing Machine de ilk bilgisayar, desktopini cope at al bi Turing Machine onu kullan o zaman.

Ne munasebet neyin vanasini acicak ya MS? Ben kicimi yirtip gelistirdigim seyi, Microsoft'un bana gelistirmem icin essek yukuyle para verdigi, maintenance i icin duble essek yuku para verdigi seyi open source olarak neden acacagini bana allah askina aciklar misin? Marketler yemek dagitsin, doktorlar bedava hizmet etsin, muteahhitler ev dagitsin o zaman?

Calinti olayina gelince, biraz genel kultur vereyim. IBM, o zamanlar isletim sistemlerini saglayan Digital Systems'la anlasmasi bozuluyor, bunun uzerine Microsoft'a "bana bi yerden isletim sistemi ayarlayin" diyor. Microsoft da Seattle Computer Products diye bir sirketten 86-DOS adli isletim sistemini IBM'e saglamak icin satin aliyor. IBM isletim sisteminin adini PC-DOS olarak degistiriyor, Microsoft isini tamamliyor. Fakat IBM'le o aralar kapismakta olan onlarca bilgisayar sirketi, IBM'i "kopyalamak" icin Microsoft'a basvurup isletim sisteminin aynisini istiyor ve Microsoft'un da ihya olmasi boylece basliyor. Bundan sonraki tum isletim sistemlerini de kendi gelistiriyor zaten Microsoft. Sorarim sana calma kismi bunun neresinde?

Her seyi satin almis olsa bile, bunun kotuluk neresinde. Yazilim dunyasindan uzakta olmak lazim biraz su lafi soyleyebilmek icin. Mesela Microsoft gecen ay basinda Yahoo Search'u "satin aldi", eger satin almasa Yahoo baticakti. Simdi Yahoo Search'teki insanlar islerini kaybetmediler ve Yahoo teknolojisi bosa gitmedi, milyonlarca insana da hizmet etmeye devam edecek. Ornegin benim calistigim Bing Shopping'in altyapisinin onemli bir bolumu Jellyfish diye bir sirketin satin alinmasiyla saglandi. Sirketin amaci zaten bu sistemi kurup sonra satmakti, satamasalar baticaklardi cunku maintain edicek paralari yoktu, musterileri yoktu vs.
UNIXciler Apple fanboydur genelde, bilir misin ki Apple Mac OS X'in TUM alt yapisi NeXT adli bir sirketin satin alinmasiyla elde edildi? Hatta CEO Steve Jobs bile bu satin almayla sirkete tekrardan dahil oldu?

said:
Elinde emek verdiği yarattığı çalıntı başlayan bir yazılımı var bari insanlık adına kullansın şu MS de 2 kuruş hesabı yapmayıp vanalarını açsın şu sistemlerin artık !

Calinti kismini acikladim yukarda da, bunun haricinde Microsoft'u Windows'tan ibaret sanmak da hic kusura bakma ama is degil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha ben sahsen open source olayina ve open sourceculara da (sacmalayip isin "is" kismina bok atmadiklari surece) cok saygi duyuyorum ve onlar olmasaydi teknoloji kesinlikle bugunku gibi olmazdi. Ama ben onlarin yasam tarzini benimsemek zorunda da degilim yani, bence bu bir is ve sunulan hizmetin de haliyle bir karsiligi var.

Windows 7 de at gibi bir isletim sistemi, begenmeyen fanboylugundan begenmez anca.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

abi Microsoft'un en buyuk sorunlarindan biri backwards compatible olma zorunlulugu, cunku tum PC kullanicilari bizim gibi degil, Microsoft, Windows sebebiyle, dunyada en cok gerizekaliya hizmet eden, dolayisiyla onlarla ugrasmak zorunda olan sirket.

Bing icin cashback bar yapiyor mesela burada bir arkadasim, herifi gecen gun gordum akrabasi falan oldu zannetim oyle bir dertliydi. Herif cashback barini IE6'ya uyumlu yapmak zorundaymis... Yahu kim kullaniyor hala IE6 dedim, baya yuksek bir rakam soyledi simdi hatirlamiyorum atmis olmayayim. Microsoft da ziplayip kullanici kaybetmekten, daha dogrusu dert cekmekten cekiniyor. Simdi IE6'yi desteklemese, milyonlarca telefon gelecek "internetim bozuldu" diye. Bence de ziplamak lazim, ama yonetim kademesinden iyi bilecek degilim sonucta, Microsoft bu isi para kazanmak icin yapiyor ve demek ki yaptiklari arastirmalar geriye donuk olmanin daha cok kazandirdigini gosteriyor ki oyle hareket ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada penth kusra bakma ama biraz yanli olmus yazdiklarin..

Bilgisayar tarihi ile ilgilenenler

http://en.wikipedia.org/wiki/Triumph_of_the_Nerds

izlesin bunu.. Cok egnlenceli ve bilgilendirici. Kimin ne mal oldugunu gorun :) (bill e laf atmiyom genel olarak)

browser savaslarini merak ediyosanizda, browser wars diye bi belgelesel var , o daha yeni onu izleyebilirsiniz. Bill Gates den nefret edebilirsiniz tabii bu belgeselde..

Bill gates' in neden hayir isleri yaptiginida ogrenmis olursunuz..
Sosyal ağlarda paylaş

Robert_Poche said:

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

olayın yazılımdan cok lisanslama ve işletme zekası oldugunu görememen cok yazık.

daha okuyup doğru yorumlayamayıp posta koymaya çalışman dahada yazık

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

ha daha açık yazmalıydım dimi
evet bu işletme zekası oluyor zaten
ne kadar düdüklersen o kadar iyi işletmiş oluyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

Iyi de bu her sistemde boyledir. Kullanici daha fazla gorsel islem talep eder; daha fazla kullanislilik talep eder; haliyle sisteme eklenir. Bu da sistemin yavaslamasina yol acar. Sadece windows degil, son 5 yilda Ubuntu da ayni yoldan geciyor ki bundan bir 10 sene sonra onun da varacagi nokta windows'la ayni olacaktir. Ortada sican oynamayalim. Heleki adamlarin piyasaya kattigi bakis acisi bir cok meslek grubunu ve haliyle isi ortaya cikarmis durumda. Yani pazarlama vs. cok hakir goruyorsunuz. Bu gun SunOS'un, RedHat'in bu kadar buyumesini saglayan da yine su yukarida bahsettiklerin.

yani şunu mu demeye çalşıyorsun
5 sene sonra
linux yüklü bir makina
windows kaldırabilecek güce sahip bir makinada anca çalışacak ?
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

Arkansis said:

hayran kalacaksanız

Ya, uzun yazmayacagim, hayatin boyunca Bill Gates'in yaptigi seylerin 1%'ini yapamayacaksin, sadece kazandigi paradan falan bahsetmiyorum, is verdigi 93 bin insan ve ailesinden, software engineering denilen meslegi baslatmasindan, teknolojiyi sekillendirmesinden ve hayir islerine harcadigi milyarlarca dolardan (bill-melinda gates foundation) bahsediyorum.

Bill Gates'in sirketi yonetme anlayisini, ozellikle 90 sonlari ve 2000 baslarinda ben de hic sevmiyordum, Ballmer cok daha basarili bir CEO bence. Ama bu herifin yaptiklarini kesinlikle ama kesinlikle degistirmez.

MS portakaldayken UNIX vardi da ne boka yariyordu, Bell Labs'de 5 kisi kullaniyordu. Bilgisayarlari kisisel kullanima UNIX mi acti Windows mu acti? Sen neyden bahsediyorsun allaskina? Turing Machine de ilk bilgisayar, desktopini cope at al bi Turing Machine onu kullan o zaman.

Ne munasebet neyin vanasini acicak ya MS? Ben kicimi yirtip gelistirdigim seyi, Microsoft'un bana gelistirmem icin essek yukuyle para verdigi, maintenance i icin duble essek yuku para verdigi seyi open source olarak neden acacagini bana allah askina aciklar misin? Marketler yemek dagitsin, doktorlar bedava hizmet etsin, muteahhitler ev dagitsin o zaman?

Calinti olayina gelince, biraz genel kultur vereyim. IBM, o zamanlar isletim sistemlerini saglayan Digital Systems'la anlasmasi bozuluyor, bunun uzerine Microsoft'a "bana bi yerden isletim sistemi ayarlayin" diyor. Microsoft da Seattle Computer Products diye bir sirketten 86-DOS adli isletim sistemini IBM'e saglamak icin satin aliyor. IBM isletim sisteminin adini PC-DOS olarak degistiriyor, Microsoft isini tamamliyor. Fakat IBM'le o aralar kapismakta olan onlarca bilgisayar sirketi, IBM'i "kopyalamak" icin Microsoft'a basvurup isletim sisteminin aynisini istiyor ve Microsoft'un da ihya olmasi boylece basliyor. Bundan sonraki tum isletim sistemlerini de kendi gelistiriyor zaten Microsoft. Sorarim sana calma kismi bunun neresinde?

Her seyi satin almis olsa bile, bunun kotuluk neresinde. Yazilim dunyasindan uzakta olmak lazim biraz su lafi soyleyebilmek icin. Mesela Microsoft gecen ay basinda Yahoo Search'u "satin aldi", eger satin almasa Yahoo baticakti. Simdi Yahoo Search'teki insanlar islerini kaybetmediler ve Yahoo teknolojisi bosa gitmedi, milyonlarca insana da hizmet etmeye devam edecek. Ornegin benim calistigim Bing Shopping'in altyapisinin onemli bir bolumu Jellyfish diye bir sirketin satin alinmasiyla saglandi. Sirketin amaci zaten bu sistemi kurup sonra satmakti, satamasalar baticaklardi cunku maintain edicek paralari yoktu, musterileri yoktu vs.
UNIXciler Apple fanboydur genelde, bilir misin ki Apple Mac OS X'in TUM alt yapisi NeXT adli bir sirketin satin alinmasiyla elde edildi? Hatta CEO Steve Jobs bile bu satin almayla sirkete tekrardan dahil oldu?

said:
Elinde emek verdiği yarattığı çalıntı başlayan bir yazılımı var bari insanlık adına kullansın şu MS de 2 kuruş hesabı yapmayıp vanalarını açsın şu sistemlerin artık !

Calinti kismini acikladim yukarda da, bunun haricinde Microsoft'u Windows'tan ibaret sanmak da hic kusura bakma ama is degil yani.

ben ne anlatıyorum sen neyi tartışmaya çalışıyorsun
bana bilmediğim şeylerden bahset abi
gelipte o senden daha üstün % 1 i olamazsın o yüzden susmalısın hey dostum onlar çok iyi bilir bu işi diyip MS fanleri gibi cümleler kurma

ayrıca microsoft hırsızdır
genel kültür için bi google a bak
internet explorerın uber excel in , ve mükemmel windows guin nereden gelmiş bir araştır
ondan sonra adamlar o kadar işletme zekasına sahip mükemmel yazılım kodları varki diye burada ahkam kes

tamam abi sen vana açtırma
kapalı kaynak kodunda bayıl paraları
arka plan ile ilgilenme, ne gerek varki ? onlar hallediyor zaten. sen paranı ver bak keyfine. Bu şekilde gelişir zaten bilgi daracığımız ve sevgili bill gates in kesesi
ayrıca ne oluyosa vana açmak
doktor emek harcıyor
sen copy paste edip halkın kullanımına açıyorsun
2 saniye başaını ellerinin arasına al ve düşün ,onca satır kodun arasından neler geliştirebilirsin.
Bilim adamlarıda o zaman hiçbirşey paylaşmasınlar abi
o kadar buldum ben e=mc^2 .
ki konu bu değil zaten adam açmazsa açmasın bize ne ?
hayran kalacaksan adamın mükemmel iş zekasına hayran kal zaten

sora gider 2 3 afrika ülkesine yardım yapıyorum diye oralara yollar laptopları içlerinde MS yazılmları ile 3 5 ülke daha fetheder
onlarıda satın alır tekeli koyar ve başka hiçbirşey de kullandırtmaz

şirket kurtarıyor MS ha ?
MS in politikası
düşman çıkarsa satın al ve yok et !

sevgili pent şu ms in yaptığı dalavereleri bi iyice araştır
eminim tiksineceksin
zamanında linuxun kodları bile bize ait diye yaygarayı bastırmıştı paravan şirketine
daha sonradan banka hesapları ortaya çıktı, sonrada olay büyümeden geri adım atıldı

şu anda windows yüklü bir makineden mi yazıyorum bütün bu yazdıklarımı ?
evet
pişmanmıyım ?
hayır
alıştım nasılsa ...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...