Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pena tekniği hakkında

Predator

Öne çıkan mesajlar

said:
Predator-, 27 Mayıs 2004 00:11 tarihinde demiş ki:
30 milyonu bi benden almıycak o adam kaç tane adamdan alıcak. ben şahsen gün gelir öğrenirde ders vermeye başlarsam buraya yazıyorum bu fiyattan haftada 3-4 saat ders veririm aylık. amaç birileri düzgün müzik öğrensin. şu andaki setupım numb olmasa gelmezdi bana ucuza bu kadar. sırf adam benim üstte bahsettiğim nedenden bir sürü iyilik yaptı. bende buna inanıyorum herşey paramı. neyse tartışmanın mantığı yok bunu burda bence

ben yine Mortisin deediği gibi yapıcam kendi çapımda birşey , hoca fallan beklersem işim çok zor hele Eskişehir gibi bir yerde iyi hoca bulması çok zor. neyse ben yatıyorum size iyi geceler

parasız ne yapılıo nası yaşanıo sen bilio musun ne müzisyenler ne şartlarda yaşıo ülkmizde ve yurtdısında
yazık harbi yazık sen gitar çalsan da bişi olmaz senden senin gibi adam dolu etraf
numb kaça sattı o gitarı ki sana çok merak ediorum bu kadar övünüosun ucuza aldım die[signature][hline]bornozlu canavar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mortis, 26 Mayıs 2004 23:58 tarihinde demiş ki:
ya deamon saçmalama
niye batsın

ne alakaa abi abartma sende.

Çalsın kassın geliştirsin
Teorik bilgiler sonradan da gelir.
Yoksa vibrato neymiş de
artifical harmonics neymiş falna.
Gam neymiş scale neymiş sweep neymiş
bunlar boş şeyler.

Çalsın geliştirsin onları öğrenir.

saçmalamıyo adam ne boka bulaştığını bilsin
ha amacı gitar çalıyo olmak yada gitar çalmayı bilmekse sorun yok ufaktan parçalar çalar zaten ama amacı profosyonel anlamda kendini geliştirmekse neye battığını bilmek gerekiyo[signature][hline]Here I'll stand on the firing line
Here I'll walk through the field where I died
I will fight and let the voice ring true
I am the ghost.Standing next to you
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EagleEye, 27 Mayıs 2004 04:58 tarihinde demiş ki:
bu advantage teknikler nedir mesela hehe
benimde sağ el sorunum var biraz
sol elime yetişemiyor sağ elim bazen
pena tekniğini geliştirecek faydalı etüdler biliyormusunuz?
(link atarsanız sevinirim hehe)

bi ara buluşursak sana petruccinin ders videolarını ve gprodan penalama tekniklerinin tablarını veriyim[signature][hline]Here I'll stand on the firing line
Here I'll walk through the field where I died
I will fight and let the voice ring true
I am the ghost.Standing next to you
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar zaten predator.
ama istersen bende bildiklerimi ve fikirlerimi söyleyeyim.
öncelikle alternate picking tremola picking vede sweep picking gibi 3 temel penalama tarzı vardır.
alternate picking tellere bir yukarı bir aşağı vurmak şeklinde olur arkadaşlarında dediği gibi hareket yavaş çalınan aşamalarda bilekten olabilir penada çok fazla tellere değmese daha güzel sesler elde edersin ama hızlı çalımlarda hareketi bilekten alıp daha çok kola vermek gerekir.bilekte biraz hareket edebilir belki. ama daha çok koldan çalmak gerekir vede penayı olabildiğince ucunu kısa tutmak gerekir ve biraz eğimli tutulursa daha kolay tellerin üstünde geçiş yaparsın.
sweep picking se biraz advenced bir olay ona daha sonra değiniriz.
benim tavsiye naçizane metonomla çalışman öncelikle hıza değilde doğru penalama tekniklerine doğru pena tutma çalışmalarına ve doğru permakları çalıştırmaya yönelmen olur. mutlaka metronomla çalışmanı tavsiye ederim. aksi taktirde yaptığın egsersizler boşlukta uzayda yapılmış anlamsız referanssız çalışmalar olacaktır. şüphesiz anlamsızca çalışmak gelişimi yavaşlatabileceği gibi bazı negatif transferlerde sağlayabilir. yani bazı şeyleri yanlış öğrenebilir sonradan değiştirmek için çok zaman harcayabilirsin.
önceliği şarkı çalışmaya vermene taraf değilim. şarkıları daha çok kendine etüdlerden sonra verilmiş bir ödül tarzında çalışsan senin için daha güzel olur kanısındayım.:)
şarkıların ne olduğu çokda önemli değil ilk başta seni kasacak şeylerden başlamamanı tavsiye edebilirm. tarz gözetmeksizin türkçe parçalardan bile başlayabilirsin.
sakın amaan be ben çalmam akdeniz akşamlarını deme zaman gelir bu şarkı senin kurtarıcın olur söyliim:)
kolay gelsin başarılar.[signature][hline]
kimse.... ya da sadece biri..gözlerinin içine bakan biri!
Sosyal ağlarda paylaş

akdeniz akşamlarının
opeth le bi alakası yok ama..

akdeniz akşamları
gitarın g sini bilmeyen insanların
sadece 2 akor öğrenip kızlara hava atma amaçlı çaldığı bi parça

ne kadar kral şarkı olsun ama artık bu böle.
Kalıplaştı[signature][hline]Fear.. Fear attracts the fearful
The Strong. The Weak. The Innocent.
The Corrupt.

Fear.. Fear is my Ally!
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben genel olarak şunu savunuyorum
şimdi gitarın temel teknikleri var işte pena vuruşları falan filan.

Fakat herkesin kendi stili var. Yani
Pena'nın doğru bir tane tutuluşu varken herkes farklı ve rahat hissettiği şekilde tutuo.
Mesela baş parmağın fretboardıun arkasından gözükmemeli çalarken ama çoğu insan çıkartio ordan. Yani
herkes bol bol çalarak kendi stilini geliştirio. O yüzden adam birisinin dediklerini harfi harfine uygulamak yerine kendi nasıl rahat hissediyorsa o tarz çalmalı...

Sonuçta müzik yapıyorsun. Sanat yapıyorsun. Tamamen özgür olmalısın. Bunu yaparken de nasıl rahatsan o şekilde yaparsın.[signature][hline]Fear.. Fear attracts the fearful
The Corrupt.

Fear.. Fear is my Ally!
Sosyal ağlarda paylaş

biz de aksini sölemioruz ozaman anlaştık :)
dioruz ki etüd daha yararlı olur etüd çalarken kimse stlini bozmuo
ders alınca da tekniğin bozulmuyo ders almayanın yaklasık 1 1,5 yıl sonra ulasacagı tekniğpe çabuk ulasıorusn ders almayan bunu etkilenmek olarak algılıo[signature][hline]bornozlu canavar
Sosyal ağlarda paylaş

Deamon sen ne kadar süredir ders aliosun?
mesela ders almayan insanlarla karşılaştığında gitar konusunda ne gibi avantajın oluyor
çok mu farkedio?

ben 7 senedir çaliom
alsam mı ders almasam mı die düşünüom çünkü
artık teorik şeyleri öğrenmem gerke die düşünüom
zaten çoğunu biliom uyguluom ama belki daha iiyi olabilirim
ne kaparsam iidir.[signature][hline]Fear.. Fear attracts the fearful
The Corrupt.

Fear.. Fear is my Ally!
Sosyal ağlarda paylaş

Diyorum boşuna gereksiz insanlar için mesaj atma diye kendime ama elimde değil tutamıyorum.

Deamon birincisi ben senden nasıl adam olucağımı öğrenmiycem şu anki halimdende gayet memnunum. Benim 2 saat için verilcek 30 milyonum yok gitarı almak için bile elimdeki bir sürü şeyi çıkarmak zorunda kaldım. Şimdi sanata bu kadar önem veriyorsunuz bik bik konuşma yalandan. Senden çok hayatımı sanata adadım resimdir, müziktir vb vb yazdığım gibi gün gelirde birşeyler öğrenebilirsem onu başkalarına zevkle öğretirim ücretsiz olsa dahi.
Her açtığım konuya gelip sinir bozucu mesajlar atıyorsun. Yok beceremezsen yok şu yok bu . Sana ne be kardeşim yapcak olan ben değilmiyim sen anlatcaksan anlat anlatmıycaksak yürü git ya . Diyorum alttan al kaçıncı artık bu ayıp be nerden laf sokayım diye bi kasıntın falan mı var ? Bir sürü insan var burda yardım için can atan. Gelip laf ebeliği yapcaksan tek söyliyceğim çek git yada konularımda benimle muhattap olma rica edicem.[signature][hline]Karakurt, 30 May 2003 21:56 tarihinde demiş ki:
Deniz maymunu hayvanı çok şerefsiz bi hayvandır
Karakurt, 03 September 2003 12:45 tarihinde demiş ki:
FuFu hayvanı çok şerefsiz bir hayvandır
Sosyal ağlarda paylaş

James Hetfield 3 parmakla tutuyo mesela penayı. herkesin kendi stili var doğru.

numb'ın yazdıklarına can-ı gönülden katılıyorum.

ayrıca penalama hareketlerini mümkün olduğunca yavaş tempoda çalışmak gerek ve biraz ilerleyince tel atlamayı da epey denemek gerek.

hızlı çaldığımda gayet iyi giderken, yavaş çaldığımda epey hata yaptığımı, penayı tellerin arasında fazla soktuğumu farkettim. stabil değildim yani, hızlı çalarken ayrı, yavaş çalarken ayrı şeyler yapıyodum. en iyisi mümkün olduğunda yavaş çalışmak.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

james hettfield aşmış bi adam kirk show adamı tüm şarkıları yazıo james deli yetenek öenmli olan çalmaktan ok ortaya birşey koymak
der alarak da (dogur kişilerden tabi) öenmli ölçüde öğrendiğin şey içindeki potansyeli kısa zamanda maksimum ölçüde kullanmayı öğrenmek(ortaya birşey koymak konusunda)
böylece her konuda kendi stlini olusturuyor neyin ansı oldugunda hosuan gittiği anlıyorsun buna göre kendi tekniğini tutuşunu duruşunu geliştiriosun
şimdi bu attıgım msglardan sen kendine bi pay çıkarma mortis sen bitirmişin olayın bugn napıosan 7 sene geçtikten sonra inan sen kendin için en dogrusunu yapıosundur naptıgını anlıosundur ama bu aradakş 7 sene sonra üniversiteyi yarılamış olacak büyük ihtimal özetle şok vakti yok yardım alsa iyi olur

predator paran yoksa almazsın ders allah gayret wersin ne diim

benim parm yok olan paramla wersinner ders kardeşim die bir mantık yok sen araba alırken benim bu kadar param war akrdeşim satacaksın mı diosun
her açtıgın konuya sinir bozucu msg atıomusum gel gör ki hangi konuyu snn ah ngi konuyu bi baskasının acıtıgıyla cok ilgili deilim sölicek iyi ya da köt bişiyim warsa sölerim kimsede bana bi engel koyamaz
ha karşılık olarka sölicek bişiyi olan warsa sorun deil okumaktan sıkılmam
horace i çok takdir ediorum adama ne derse de hep seviyeli ve ne diosun akrdeşim gibi msgların yer bulamdıgı bi şekle getirio tartışmayı tabi yaşı war adamın zaman öğretio demek predator
kolay gele ne diim.[signature][hline]bornozlu canavar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sensible, 27 Mayıs 2004 00:50 tarihinde demiş ki:
Bence mortis haklı,ben gitara başladığımdan beri hiç etüt yapmadım paso tab çalıştım ve şuan baya geliştim. Pena olayındada önce hep üstten vuruyodum,sonra dream theatre'ın tablarına başladım soloları atmayı denedim,baktım ki hep üstten vurarak solo atılıyor bende üstten alttan vurmayı öğrendim,alıştım. Şimdi de tremeloya(bölemiydi?) geçtim.
Sen çaldığını sanıyosun sadece altarnete picking i bilmeden dream theater solosu çalmaya çalışmak...güzel[signature][hline] Justin, 22 Mayıs 2004 15:39 tarihinde demiş ki:
ben mageryi 5 saatte gm lerimden skiller daha zor artmalıyı çıkarıyorum şahsen
senin anlama kapasiten nekadar bilemem tabi
Sosyal ağlarda paylaş

doğrudur daemon vardır seninde kendine göre nedenlerin
sağol ayrıca[signature][hline]Karakurt, 30 May 2003 21:56 tarihinde demiş ki:
Deniz maymunu hayvanı çok şerefsiz bi hayvandır
Karakurt, 03 September 2003 12:45 tarihinde demiş ki:
FuFu hayvanı çok şerefsiz bir hayvandır
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...