Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Flash Tutorial: Preloading Yapımı (göstergeli)

Sensible

Öne çıkan mesajlar

Evaaat 2. Tutorialımızla sizlerleyiz sayın seyirciler.
Şimdi beraber %10,%50 falan diye gösteren bir preloading yapıcaz sizlerle. Preloading nedir: Preloadingler,animasyonunuzun yüklenip yüklenmediğini kontrol eder,yüklenmişse oynatır. (animasyonunuzu preloading yüklemez!)

Başlamadan önce önemli not: Animasyonunuz 3.frameden itibaren başlamak zorunda animasyonu 3.frame'e kadar sürükleyin.

Şimdi işe girişelim.

Adım1: 2 tane layer yaratıyoruz,1. layerın ismini script,2.sinin ismini Loading yapalım.
Adım2: Loading layerına dikdörtgen bir şerit çiziyoruz. İsmini loader yapıyoruz.(yüzdebilmemkaç olayları bunda ceyran edecek)
Adım3: Şimdi işin teknik kısmına geldik. Loading layerıyla işimiz bitti. Şimdi Script layerına geliyoruz. 3 tane frame ekliyoruz(toplam 3 frame olacak layerda).
Adım3:
1. frame'e şunları giriyoruz:

if (_framesloaded>=_totalframes) {
gotoAndPlay(3);
} else {
_root.loader._xscale = (getBytesLoaded()/getBytesTotal()*100);
}
//Şimdi bu komutlar bize diyor ki: Eğer bütün frameler yüklenmişse oh kebap hadi bakalım 3.frameden başla oynatmaya.
} else {'den sonraki kısım ise; loader movie clibi içinde,x yatayında byteları 100'e kadar yüklenirken göstermesini istiyor.

2.Frame'e şunları giriyoruz:
gotoAndPlay(1);
//bunu koymamızın sebebi şu: 1. frame'e stop koyamayız. Koyarsak movie öylece durur,yüklensede kalır öyle. Ama bunun sayesinde 1.frame'de yüklenmişmi diye kontrol edecek,yüklenmemişse 2. frameden devam edicek ama 2.frame ona "hey! geri dön!" diyecek. Bu hep böyle gidecek,taa ki moviemiz yüklenene kadar.

3. Frame: Buradan itibaren moviemiz başlayacak(yada movienizin başlama butonunu da koyabilirsiniz sorun değil.)

Eveeet böylece bir tutorialın daha sonuna geldik bidahakinde görüşmek üzere :)

Sorusu olan?[signature][hline]Crosby,Stills,Nash & Young

[Bu mesaj Sensible tarafından 24 Mayıs 2004 17:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

_root.loader._xscale = (getBytesLoaded()/getBytesTotal()*100);

bu satırı açıp biraz anlatabilir misin? bi iş yaparken anlamaya çalışırım da mümkün olduğunca...

bu satırları loadingi gösterek olan symbol'u seçerek mi action script'e ekliyoruz? yoksa orda root.loader bizim symbolun ismi mi olcak ne olcak? bi de (getBytesLoaded()/getBytesTotal()*100); bunun anlamı nedir?[signature][hline]The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he who in the name of charity and goodwill shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger, those who attempt to poison, and destroy my brothers! And you will know My name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...