Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TSK ve Facebook

yicit

Öne çıkan mesajlar

Ünlü bir mekan yada sanatçı profili aç,
İstediğin kişiyi ekle,
Kabul edene kadar devam et,
Kabul edince fotoğraflara bak,
Arkadaşlarını, ailesini gör,
Sürekli takıldığı mekanı öğren,
Kimlerle ilişki içerisinde bil,
Okuduğu okullar hakkında bilgi sahibi ol,
Vs.. Vs.. Vs..

Adamın hayatını karart.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:
doğru karar. artık babamın kapatmasını istiyorum facebookunu yeter lan özel hayat diye bişey kalmadı

biz milletcene onu bunu kapatmaya meyilliyizdir zaten. yok kafanı kapat yok çeneni kapat aman profilini kapat.

yahu onca sayfa yazıyı ne diye yazdım ben ;)

Facebook'u kullanmaya devam etsin baban, ama 100 tane privacy settings arasından, 10 tanesi ile istediği bilgisini saklayabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ne saklaması. burda birbirimizi kandırmayalım. orda facebooku yapan adam çıkıp "yok abicim valla vermiyoruz bilgileri" diyince nasıl inanabiliyosunuz anlamıyorum ben. privacy setting kimden korur askerin bilgilerini, senin benim gibi normal vatandaştan. CIA, MOSSAD filan hep alıyor bilgileri. hatta ben istemediklerine inanıyorum, zuckerberg (?) kendi veriyodur
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:
abi ne saklaması. burda birbirimizi kandırmayalım. orda facebooku yapan adam çıkıp "yok abicim valla vermiyoruz bilgileri" diyince nasıl inanabiliyosunuz anlamıyorum ben. privacy setting kimden korur askerin bilgilerini, senin benim gibi normal vatandaştan. CIA, MOSSAD filan hep alıyor bilgileri. hatta ben istemediklerine inanıyorum, zuckerberg (?) kendi veriyodur

ben zaten askeri anlamda bahsetmiyorum. Ama Zukenberg tutup Elalemin bilgisini durduk yere kimseyle paylaşmaz yani. Burada benim demek istediğim, facebook üzerinden sizinle ilgili bilgiye ulaşmak isteyen kişilere karşı önlem alabileceğiniz.

Yoksa o senin dediğin gizli servisler ki ingilizcesi zaten durumu özetliyor (Intellegence Agency)Zuckerberg'e kalmadan, Google'ıyla Yahoo'suyla; mail'inle accaountunla her türlü bilgini herkesten hatta onlara gerek kalmadan da alır..
Sosyal ağlarda paylaş

facebook'un hakkaten boku çıktı yani artık. Ciddi diyorum yani kapatılsa dünya için faydalı olur hiçbir zararı olmaz.

Mesela benim gözüme çarpan en kötü yanları:

1) Millet sürekli kızlara sulanmaya çalışıyor. Ben kız arkadaşımın resmini koymuştum hiç tanımadığım abazalar ekleme daveti göndermeye başladı. Ulan ismime bakar insan bari.

2) Bu facebook ile insan ilişkileri daha da genişledi, arkadaşlarınızı kaybetmiyorsunuz filan. Yalnız hayat sürekli geleceğe doğru ilerlemek ve geçmişle bağanızın azalması kopması sürekli değişmeniz yeni bir insan olmanız demektir. Facebook ile geçmişinizde yaşıyorsunuz bir nevi. İnsan psikolojisinde bana göre büyük bir eksisi var.

3) Facebook ve msn olmadan önce arkadaşlık ilişkileri çok daha iyiydi insanlar arasında. İnsanlar çevresindekilere değer verirdi. Şimdi millet çevresindeki insanları takmaz oldu niye taksın bilgisayarının başında istemediği kadar arkadaşı(!) var. "Arkadaşlık" kelimesinin anlamını yokediyor, arkadaşlık anlamını internette profilindeki bir listeden ibaret kılıyor, insanın çevresindekilerle de arkadaşlık bağlarını inceltiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Brigand said:
facebook'un hakkaten boku çıktı yani artık. Ciddi diyorum yani kapatılsa dünya için faydalı olur hiçbir zararı olmaz.

Ben bu söylediklerinin elektronik ortamlara adapte olan gündelik alışkanlıkların hepsi için geçerli olduğunu düşünüyorum. Sadece Facebook ile İlgili değil bu durum. evet belki bu durum en çok facebook üzerinden hissettiriliyor ama işin sosyolojik incelemesi zaten akademisyenlerce her yeni gün irdeleniyor. Bunları başka bir başlık altında tartışabiliriz !

1. Maddeye gelince; Sen gene iyisin. Ben kendi profilime kız arkadasımla fotoğrafımı koydum iki barzo anında bana ve kız arkadaşıma request gönderdi :D
Sosyal ağlarda paylaş

Brigand said:

1) Millet sürekli kızlara sulanmaya çalışıyor. Ben kız arkadaşımın resmini koymuştum hiç tanımadığım abazalar ekleme daveti göndermeye başladı. Ulan ismime bakar insan bari.

2) Bu facebook ile insan ilişkileri daha da genişledi, arkadaşlarınızı kaybetmiyorsunuz filan. Yalnız hayat sürekli geleceğe doğru ilerlemek ve geçmişle bağanızın azalması kopması sürekli değişmeniz yeni bir insan olmanız demektir. Facebook ile geçmişinizde yaşıyorsunuz bir nevi. İnsan psikolojisinde bana göre büyük bir eksisi var.

3) Facebook ve msn olmadan önce arkadaşlık ilişkileri çok daha iyiydi insanlar arasında. İnsanlar çevresindekilere değer verirdi. Şimdi millet çevresindeki insanları takmaz oldu niye taksın bilgisayarının başında istemediği kadar arkadaşı(!) var. "Arkadaşlık" kelimesinin anlamını yokediyor, arkadaşlık anlamını internette profilindeki bir listeden ibaret kılıyor, insanın çevresindekilerle de arkadaşlık bağlarını inceltiyor.

aynen öyle, ek olarak herkesin ne yaptığını her dakika görüyorsun. Hal hatır sorma olayı olmuyor yani, yeni tanıştığın biriyle bile tanışma muhabbetlerini bitirebiliyor facebookta profil incelemek.
Sosyal ağlarda paylaş

Brigand said:

tamamen katlıyorum özellikle 2. maddeye
Sosyal ağlarda paylaş

Facebook'u Tacizciler Bastı

Önceki gün MySpace'den "cinsel istismar" gerekçesiyle atılan 90.000 tacizci, soluğu nerede aldı dersiniz?

Devamı ↓

Sosyal ağ sitelerinin en önemli özelliklerinden biri de "herkesin erişimine açık" olması. Ancak madalyonun bir de diğer yönü var ki, bu siteler gerçekten de "herkese açık".

Facebook veya MySpace gibi sitelerde kimlerle aynı ortamda olduğunuza dikkat çekmek adına, öncelikle geçtiğimiz günlerde 90.000 cinsel sabıkalı kullanıcının MySpace'ten uçurulduğunu belirtelim.

Kapıdan Kovulunca Bacadan Girdiler

Ancak internetin ve sosyal sitelerin açık yapısı nedeniyle, MySpace'den kovulan bu suçlular, Facebook aracılığıyla tekrar "ortamlara döndü".

MySpace için gerekli araştırmayı yaparak, suçluları ayıklayan Sentinel firmasının CEO'su John Cardillo, henüz benzer çalışmalar yapmayan Facebook'un cinsel istismarcılar için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

Elbette bu açıklamaların ve ilk etapta belirlenen 8.000'in üzerinde eşleşen hesabın ardından, Facebook yönetimi de konuya ciddi şekilde eğildi ve gerekenleri hızla yerine getireceklerini açıkladı.

Temiz Facebook İstiyoruz

Yaptırımların ilk adımı olarak, belirlenen hesaplar anında kapatıldı. Sonrasında ise Facebook, ya Sentinel gibi bir güvenlik firması ile çalışacak veya kendi güvenlik veritabanını ve yazılımını geliştirecek.

Sentinel'in patronu John Cardillo, 150 milyon kullanıcıya sahip olan Facebook'un benzeri bir hizmeti 1 milyon doların altına alabileceğini hesaplıyor. Şimdi ise top Facebook'ta. Bakalım cinsel suçlulara karşı nasıl bir yaptırım uygulanacak.

Kaynak

Sosyal ağlarda paylaş

yicit said:
1. Maddeye gelince; Sen gene iyisin. Ben kendi profilime kız arkadasımla fotoğrafımı koydum iki barzo anında bana ve kız arkadaşıma request gönderdi :D

bu durumda seni ve kız arkadaşını aralarında paylaşmışlar, barzolardan birisi seni beğenmiş sanırsam ouahfaah ya da ikinizi de allahım fenaymış..
Sosyal ağlarda paylaş

saçlar uzun barzo herhalde ilk 2 kız sandı bizi hahaha...
neyse yırttık paçayı :d

konu uzadıkça uzuyor. ama ben halen şunu söylemeye çalışıyorum.
isterseniz herşeyinizi açık etmeyedebilirsiniz.

bunu kendinize gerçekten sorun. elbette bilgiye ulaşmak isteyen bir türlü ulaşacaktır. ama ortalama bir internet kullanıcısından hayli hayli bilgi saklayabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen ben saklarız da o facebookta 15 yaşında gençler var bilgisayarı daha zor açıp kapayan insanlar var onlar ne yapsın? Zaten sorun toplumu korumakta, yoksa yukarıda mesaj atan arkadaşlar ben de dahil hepimiz neyin ne olduğunuz bilen insanlarız, korunmaya ihtiyacımız yok.

Örneğin bir arkadaşımın facebookunu silmeye karar verdiğimizde facebook şöyle dedi, "profilinize hala ulaşılabilinecektir". Ee o zaman silmenin anlamı ne? Zaten siliyon ne zaman istersen geri geliyorsun herşey aynı bıraktığın gibi. Ben da fake mail + fake name + ne var ne yok mesajlar arkadaşlar herşeyi silme + sallama ve bir daha hatırlanmıcak bir şifre ile hesabı uçurdum.

Burada da vurgulamak istediğim şey:
1) Neyin ne olduğunu bilen insanlar istedikleri zaman bu gibi durumlarda kendilerine ve yakınlarına her zaman çözüm üretebilirler.

2) facebook aslında size saygı gösteriyor gibi gözüküp saygıyla işi olmayan, alexaya göre dünyanın en çok girilen 5. web sitesi olma ve daha da yükseğe çıkmayı tek amacı haline getirmiş bir web sitesinden başka birşey değildir.

3) Sadece kendimize ve yakınlarımıza değil topluma yardım etmeliyiz. Toplumsal sorunlara çareler aramalıyız kişi bazlı düşünmemeliyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...