Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EPGP Loot Sitemi.

DeMiRMaSKe

Öne çıkan mesajlar

Merhaba arkadaşlar. http://forum.paticik.com/read.php?43,3794735,page=1 bu konuda bazı arkadaşlar EPGP kullandıklarını belirtmişler. Biraz http://code.google.com/p/epgp/wiki/Home 'dan okudum ama biraz karışık geldi sistem. Sistemi kullananlar acaba biraz bilgi verebilir mi? Avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir? Tam olarak sistem nasıl işliyor vs. Teşekkürler şimdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok basit. Şöyle ki;
EP aka Effort Point ler raidde blunma seviyeniz, kararlılığınız, guild içi konumunuz, davranışlarınızı vb etkenler bu puanı etkiler.

GP aka Gear Point ler raidlerde loot aldıkça artan puandır. Genellikle aldığınız itemin levelına göre puan verilir. Yani aldığınız item 213 level bi epic ise 213 GP eklenir.

Asıl olay nasıl hak kazanırım?

Şöyle. basit bir matematikle EP/(bölü)GP = Sizin gear için sahip olduğunuz skor. Kimin skoru daha yüksekse itemi alır demek... Tabi matematiksel olarak Ep ile GP arasında ne kadar çok uçurum olursa o kadar iyi puanınız var demektir.

İşin özü bu şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
peki 25man naxx bracer'ıyla 25man naxx chest'ı arasında gp farkı varmı?

evet aynı soruyu bende soruyorum. Itemler arasında GP farkı oluyor mu? yoksa bütün ilevel'i aynı itemler eşit GP'mi veriyor?

@Rotweiler: Birde siz EP'yi neye göre ne kadar kazanıyorsunuz? Yani diyelim ki. Raide katkısı bulunan mesela her raide yanında Flask, Elixir, Feast'le gelenler filan daha çok EP'mi alıyor? (Bu kısmın tamamen guilde göre değiştiğininde farkındayım sadece sizdeki uygulamayı soruyorum.)
Sosyal ağlarda paylaş

Daha öncede yazmıştım. Bizde ML ye whisper ile dkp basıyosun o da en çok dkp yi verene yolluyo itemi. Sonra neler mi oluyo?

T7 kafalığı için whisper ile 450 dkp basıyosun.

Uzun bir sessizlikten sonra Main Tank (ki kendiside officerdır) 460 ile kafalığı alıyo :)
Sosyal ağlarda paylaş

DeMiRMaSKe said:
Cuce said:
peki 25man naxx bracer'ıyla 25man naxx chest'ı arasında gp farkı varmı?

evet aynı soruyu bende soruyorum. Itemler arasında GP farkı oluyor mu? yoksa bütün ilevel'i aynı itemler eşit GP'mi veriyor?

@Rotweiler: Birde siz EP'yi neye göre ne kadar kazanıyorsunuz? Yani diyelim ki. Raide katkısı bulunan mesela her raide yanında Flask, Elixir, Feast'le gelenler filan daha çok EP'mi alıyor? (Bu kısmın tamamen guilde göre değiştiğininde farkındayım sadece sizdeki uygulamayı soruyorum.)

Guild masterımızız raid başlarken mesela giriyor oraya;

Raid started 30Ep/30minute bu şekilde alıoruz. Genelde böyle oluyor.

Naxx 10 naxx 25 olayına gelince orda örnekte vermiştim. Naxx 10 mendaki benzer bir bracer 213 levelken naxx 25mendeki benzeri 256 level olabiliyor...

Bu yüzden evet, GP farkı var...

Bizim guildimizde dediğim gibi genelde 30-40 EP/30minute oranında değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
BEYLER BENDE T7 VAR AMA 0.273 DPS ARTIŞI SAĞLIYCAĞI İÇİN BUNA NEED ATIYORUM MAVİLİ ARKADAŞA SELAMLAR

tam açıklaması budur.oyunun en beyinsiz loot sistemidir.guilddeki herkesin giyinip topluca progress yapmayı amaçlayan değil de guildin ilk raidlerinde kim bulunduysa(genelde bunlar guild master ve officerlar olur 10 men lerde)
onları giydirmeyi hedefleyen bi loot sistemidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
naxx 10-25 demedim

aynı item lvl;'lı bracer la helm arasında ne fark var

Şöyle bi fark var. Eğer bracer ve helmetg cloh plate mail gibi ayrımlara giriyorsa plate yüksektir. CLoth en düşük. Ha yok ikiside aynı kategori ise olay tamamen insafa kalmış bir durum.

Yada GMinizin class önceliğine kalmış bi durum.
Sosyal ağlarda paylaş

bu sistemde istenirse raid sonunda ep ve gp'lerde %10 kesinti yapabiliyorsunuz.Hem az gelen adamın duran ep'si gün geçtikçe azalıyor hemde üstündeki mavilere bakmadan silah alıcam ben diye bütün ep'yi biriktiren andavallar 3-5 raid sonra 200'lü 300'lü eksilmeleri görünce bu kararlarından cayıyorlar.officer giydirme olayına gelirsek oda niyet meselesi.İstersen her türlü sistemde bunu yaparsın.
Yukarda bi arkadaşın dediği gibi sonuçta dkp whisper olayı bile yapsan adamın arkadaşı zaten officer söyler ona en yükseğini oda 1 fazla koyar alır itemi.Adaletsiz loot sistemi yoktur, gözü doymayan officerlar vardır derim kaçarım:D
Sosyal ağlarda paylaş

bu sistem ayrıca ep harcatmayada yönlendiriyor.neden derseniz raid sonunda kesinti hem epden hem gpden yapılıyor.Yani harcadığınızda eksiliyor.Böylece biriktiren elemanın önceliği diyelim 5.675 gibi bi oransa ,sen itemleri aldın aldın ama onun istediği hala düşmediyse senin harcadığın eksile eksile senin oranın o adama yetişiyor bi süre sonra.Böyle biriktiricem derken çok pişman olan adam gördüm.zamanında harcasaydım şimdiye gene aynı durum ve öncelikte olurdum diye ağlanıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Boci said:
Daha öncede yazmıştım. Bizde ML ye whisper ile dkp basıyosun o da en çok dkp yi verene yolluyo itemi. Sonra neler mi oluyo?

T7 kafalığı için whisper ile 450 dkp basıyosun.

Uzun bir sessizlikten sonra Main Tank (ki kendiside officerdır) 460 ile kafalığı alıyo :)

bişey farketmedi yine aldım helmi :)
Sosyal ağlarda paylaş

EPGP nin claismasi icin decay gereklidir

boss basian degi lraid basina progress raid ise 2000 farm content e 1000 veriyor her raid sonu %10 decay

evet sistemin sinir eden noktalarida var loot whore iseniz
yeni 80 olan ve 3. raidine gelen fury warrior dah loot almadigi icin t7.5 helm imi kapti ve listenin dibine dustu :(

haftaya artik

biriktirende salaktir bu sistemde cunki biriktiricem diye harcamassaniz decay yuzunden otu boku alan adamlar tepenize cikabilir gayet
yeni guilde giren uyeler 3. raidlerinde member oldularsa sizle kapisabilirler filan

bir sure sonra bizim kullandigimiz sayilar ile herkes 11000-15000 arasi takiliyor decay yuzunden daha yukari cikamiyorsun ve olay tamamen kac item alip kac item almadigina bakiyor kimse ilk raidlere geldigi icin loot kapamiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin guildlerinizde veya başka guildlerde gördüğünüz nasıl bir modifikasyonu bilemiyorum ama, şahsi düşüncem; EPGP en kral loot sistemidir.

Benim bildiğim EPGPde hording yapamazsınız. Her hafta değil her raid günü hem EP hem GP decay olur, raide gelseniz de gelmeseniz de online olsanız da olmasanız da bunun etkisini alırsınız.

Buna bağlı olarak hayatta öyle officerler, core memberler, veteran üyeler daha önceki raidlerde bulundukları için falan loot önceliği yapamazlar, çünkü dkp gibi bir biriktirme sözkonusu değil. Aynı şekilde o akşamki raid kadrosuna seçilmezseniz listeye alınırsınız, instance'ın önünde hazır beklediğiniz sürece siz de o an raiddeki üyeler gibi puan alırsınız, ha bilgisayarın başından giderseniz ya da bildiğin afk bırakıp giderseniz addon bunu çok rahat anlıyor ve stand bydan puan alamıyorsunuz.

Loot-whore da olmaz, minimum EP ilk raidden itibaren belirlenmiştir, atıyorum mesela raidlere yeni başlayan bir member 250 EPye ulaşmadan 250 EPden fazla puanı olan hiçbir oyuncunun istediği itemi siz alamazsınız. Triallar da EP/GPlerine bakılmaksızın full member olmadan bir full memberın istediği itemi alamazlar.

Aynı şekilde mesela epic kalkanınız var, daha ileri bir bosstan azıcık daha iyisi düşüyor daha güzel görünüyor ben bunu alıyım diğer paladin/warrior/shaman emblem rewardla gezsin mezsin demezsiniz, diyemezsiniz, çünkü ondan alıcağınız GP sizi çok daha fazla ihtiyacınız olan haftalardır düşmeyen başka bir itemde listenin altlarına atıcaktır. Böylece şamanlar cloth loota, warriorlar death knightlar leathera falan da istekte bulunmazlar. Yine bununla beraber buraya kadarki anlatılanlara dayanaraktan decay ve diğer etmenlerden dolayı o gece gidilcek x bosstan ihtiyacı kalmayan oyuncu da rlden kendisini listeye koymasını ister ya da rl ondan kibarca o akşam listede beklemesini ister ve o bosstan ihtiyacı olan oyuncular o gece içeri girer. Gerçi şu anda bütün content nerdeyse 1 gecede bitiyor da, işte.. :p

Off-spec loot olarak da off-spec item için adınıza GP eklenmez, öncelik de o akşam hiç item almamış kişide başlar, ya da basitçe /roll yapılır, en yüksek rollayan itemi kendisi de alabilir ya da off-spec olarak isteyen herhangi bir arkadaşına gitmesini de isteyebilir.

Bir de son olarak hangi sistem olursa olsun flask/oil/consumabledan +puan verildiğini ya da consumable kullanmadan raide girildiğini, rlnin hadi flasklarınızı için, getirmeyen varsa FİFTY DİKEYPİ MAYNUS yaparım dediğini bir tek türk guildlerinde ve çakma guildlerde görürsünüz, doğru düzgün bir guildde zaten mesela brutallusda consumable kullanmayan hatta destruction potion falan içmeyen adamı sallandırırlar(dı).

Kısacası biraz ütopik göründü ama EPGP böyle birşey. Bir de ilk postun amacından anladığım kadarıyla şöyle bir tavsiyede bulunayım, loot-focused bir oyuncuysanız (ki no offense, illa ki biraz item toplayacaksınız ki raiddeki rolünüzü idealiyle uygulayabileseniz; boss görmek wipe yemek fun fun rö rö rö anlaşılmasın burda) suicide kings ya da need and greed uygulayan bir guild daha iyi olucaktır ki 10 man/25 man olayı geldiğinden ve şu anki encounterların SSC/TK seviyesinde bile olmamasından dolayı piyasada bir sürü böyle guild var.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha saçma dkp sistemleride var arkadaşlar. Örnek olarak bizim guildde saat başına diye bir olay yok. Alınan item başına dkp alıyorsunuz. Whisper yolu ile dkp savaşı oluyor 1 dakikada. 30dkp ile alınan item bütün raide 1 dkp kazandırıyor. Min bid 20 olunca bir bok almak istemiyorsunuz çünkü dkp zor kazanılıyor. Bütün itemler DE oluyor. Flasktır pottur yemektir hiç bişe aramıyorlar ama.

Halinize şükredin bence :D
Sosyal ağlarda paylaş

epgp guild dan guilde guzel degisen esnek sistem

standby uygulamiyor benim guildum, ama diyelim healer vardi elektirigi kesildi kayboldu ama raid in %60 inda vardi onu standby a sokuyor yerine biri alindiysa

offspec icin normal gp nin %10 u gibi bir puan yaziyor, main spec de loot ihtiyaci kalmayinca offspec yoluyla ep yazabilmek icin

raid basina 1000gp ile %10 decay

boss kesiliyor master looter itemi linkliyor istiyenler roll atiyor hop addondan priority ye bakip itemi atip gp yi yaziyor

boss basina 5dk yi gecmiyor loot dagilimi

DKP kullanan guildlerde bu sure 15 dakikayi bulurdu
bir ara loot council modunda bir guilddeydim 30dk yi bulan tartismalar oluyordu

hazirandan beri su anki guildumle raid yapiyorum loot yuzunden daha tartismayi gectim puruz bile cikmadi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...