Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

site leeching

elesso

Öne çıkan mesajlar

Insanlarin portfolio'larini gostermeleri icin hazirlanmis flash yazilimlar var. Kuruyosun, xml dosyasi araciligiyla path'i ve resimlerin bulundugu yeri gosteriyosun. Daha sonra portfolio gibi cikariyo hepsini. Istersen farkli bolumler de olusturabiliyosun. Eger boyle bir sey alirsan, insanlarin indirmelerini bir olcude zorlastirmis olursun. Soyle ki, adresi bulabilmek icin illaki xml dosyasina erismesi gerekir insanlarin. Ama getirecegi avantaj daha fazla diye dusunuyorum, cunku duzenli bir arsivin olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
php asp tarzi birsey biliyor musun? biliyorsan http://www.hotscripts.com/Detailed/61915.html gibi birsey cok guzel bir baslangic olabilir..

bek bildiğim söylenemez ama hazır kodları falan editleyip ekleyebilirim. vakit bulabildikçe bakıyorum bu konuyla ilgili scriptlere

di said:
cPanel gibi bi kontrol paneli varsa direk leechprotect sekmesinden halledebilirsin.

malesef yok böyle bi özellik. hot link protection var sadece , istediğin uzantının başka sitelerde kullanılmasını engelleyebiliyorsun.

riglous said:
Insanlarin portfolio'larini gostermeleri icin hazirlanmis flash yazilimlar var. Kuruyosun, xml dosyasi araciligiyla path'i ve resimlerin bulundugu yeri gosteriyosun. Daha sonra portfolio gibi cikariyo hepsini. Istersen farkli bolumler de olusturabiliyosun. Eger boyle bir sey alirsan, insanlarin indirmelerini bir olcude zorlastirmis olursun. Soyle ki, adresi bulabilmek icin illaki xml dosyasina erismesi gerekir insanlarin. Ama getirecegi avantaj daha fazla diye dusunuyorum, cunku duzenli bir arsivin olur.

bunun içinde siteyi baştan aağı tekrar yapmam gerekicek muhtemelen,onada üşenirim :) .

sitede coppermine kullanarak yayınladım karikatürleri,bizim paticik albümdede aynısı kullanılıyo. mesela paticik albüme bağlandığımda flashget ile göremiyorum resimleri. nedankoya pm attım nası yaptın diye ama sallamadı beni eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

Olayın flashget ile ilgisi yok offline browser tarzı programlar ile ne kadar güvenlik koysan da o resimler indirilir.

Yapabileceğin tek güvenlik 10 dakikada 20 resim indirebilmek gibi bir güvenlik koymak olabilir onu da resimleri yine php dosyası üzerinden okutarak yapabilirsin ki bu sefer kullanıcı siteyi gezerken 20 sayfa gezdikten sonra "ne biçim site bu" diyip bir daha girmez.

Çünkü karikatür sitesi hergün girilen bir site değildir ama girildi mi de saatler harcanarak belki karikatür arşivinin yarısını incelenebilir kullanıcılar tarafından.

Diyorsun ki browser yükleyebilsin flashget yükleyemesin. Tamam olur ama flashget zaten karikatürleri çat çat çat çekmek için gerekli bir program değil o amaçla kullanılamaz. O site leech programlarının çoğunda da kendisini ie veya firefox gibi gösterme seçenekleri vardır. O site leech programları internet explorer bir resmi yüklüyorsa onlar da yükleyebilir, bunu engelleyemezsin.

Dediğim gibi tek çaren resim/zaman koruması koyman ama o zaman kullanıcılar sitenden kaçacaktır emin ol mutlaka ama mutlaka sorun çıkartır bu olay. Ben mesela siteleri gezerken sayfaları 5'er 5'er açıyorum sekmelere düşün.

Ha istersen bir de sağ tıklama koruması koyabilirsin. Javascript right click gibi bişeler ararsan bulabilirsin sanırım.

Yine değişik bir sistem olarak resim urllerini base64 ile phpde encode edip öyle gönderebilirsin kullanıcıya sonra javascript ile decode edersin. Böyle olunca kullanıcı direk resmin urlsini göremez, sağ tıklama koruması da olduğundan güvenlidir. Ayrıca javascripti disable ederse kullanıcı base64 decode edilmeyeceğinden resim de açılmayacaktır yine resmin urlsini göremez.

Tabi son söylediklerim senin istediklerini karşılamıyor senin istediğini sadece resim/zaman koruması karşılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Resimlerin otomatik leech edilmemesini engellemen teknik olarak mumkun degil. Her halukarda leech edilir, senin tek yapabilecegin leech edilmesini zorlastirmak olur. Ama %100 koruma diye birsey sozkonusu degil, flash a embed eetsen adam kod yazar flashlari ceker, icinden resimleri extract eder falan filan..

IP'ni korumak icin resimlerin ustune watermark eklemekle baslayabilirsin. Bunun haricinde butun headerlari yasaklarin sadece opera mozilla/firefox IE icin resimlerin goruntulenmesini saglarsin mod_rewrite ile.. Ama kasan adam yine alir yani resimleri, sen zorlastirirsin sadece..
Sosyal ağlarda paylaş

ya biraz zorlaştırsam yeter. süre olayı fena fikir değil gibi ama kullanıla sitelere ben şahsen biraz sinir oluyorum.
mesela bizim paticik albümünkü kadar koruma olsa yeter, ama ona nedanko bişey yapmamış extradan coppermineın htaccesleri ile ilgili olabilir dedi.

watermark ise anonim karikatürlere konulması hiç etik gelmiyor bana. kendi materyallerim olsa güzelde öbür türlü ayıp bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...