Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2009

fede

Öne çıkan mesajlar

Azmodai said:
Quel-Thul said:
29$ cok para bazılarımız için

o zaman kopya oynamanin sakincasi sorunu yok? ne guzelmis.

fm09 projesine katkıda bulundugun icin bu sekilde hassas davrandıgını düşünüyorum. sende haklısın.

ama soyle bi durum var, sen orjinal aldın diye herkes orjinal almak zorunda degil, ayrıca kimseyi yargılamaya da hakkın yok. ben bu foruma oyun hakkında konuşmaya/ogrenmeye geliyorum, senden ahlak dersi almaya degil.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de ilk önce orda 29 dolar çok demişsin. arkasını getirmesen bi yere kadar haklısın da, korsan oyun oynayıp bi de üste çıkma olmuş seninki. tamam hepimiz korsan oyun oynuyoruz da bunu forumda söylemeyin, savunmayın deniyor sadece. şu durumda sen haksız çıktın yani
Sosyal ağlarda paylaş

bizim gibi fakir ülkelerde korsan oyunu sonuna kadar destekliyorum. emek hırsızlığı vs. o kadar da abartılacak bir şey değil. alım gücü ile alakalı bir yerde. neyse çok girmek istemiyorum bu konuya bu oyun başlığında.

genç oyuncuların köle gibi 4-5 yıllık sözleşmelerle takımlarına bağlanmasına her ne kadar karşı olsam da oyunda bunu yapmadan duramıyorum... yani sonuçta o genç oyuncunun elinizden çıktığı anda değerini katlaması, gittiği takımda daha iyi bir performans göstermesi saçma. oyunda çok kez başıma geliyor ve şevkimi kırıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Quel-Thul said:
Azmodai said:
Quel-Thul said:
29$ cok para bazılarımız için

o zaman kopya oynamanin sakincasi sorunu yok? ne guzelmis.

fm09 projesine katkıda bulundugun icin bu sekilde hassas davrandıgını düşünüyorum. sende haklısın.

ama soyle bi durum var, sen orjinal aldın diye herkes orjinal almak zorunda degil, ayrıca kimseyi yargılamaya da hakkın yok. ben bu foruma oyun hakkında konuşmaya/ogrenmeye geliyorum, senden ahlak dersi almaya degil.

ahlak dersi veren yok, yaptiginla ettiginle sen sorumlusun. Ama orjinal oyuna, 50 lira para veremem diyipte korsan oynamayi acik acik destekleyip ilan etmen zaten herseyden once forum kurallarina aykiri. Yapacaksaniz madem sessiz yapin, burada reklam yapmayin cikan crackleri, patchleri modlari vs.

kimseyi de yargilamiyorum, forum kurallarina aykiri hareket ediyorsunuz ve iyice sakiz oldu bu korsan muhabbeti ve ilan etme olaylari, ona kiziyorum.

Arkasokak said:
bizim gibi fakir ülkelerde korsan oyunu sonuna kadar destekliyorum. emek hırsızlığı vs. o kadar da abartılacak bir şey değil. alım gücü ile alakalı bir yerde. neyse çok girmek istemiyorum bu konuya bu oyun başlığında.

Fakir ulke degiliz, alim gucu sinirli batiya gore evet haklisiniz. Ama oyun 80-90 liraya cikti, hak verilir, fazladir bisi diyemem ona, ama oyunun fiyati 50 liraya dusmus, butun yil icini disini tamamen oynayip yaladiginiz yuttugunuz bir oyun bu, 50 lira da cok astronomik bir rakkam degil, ne derseniz diyin. (hatta 29 x 1.53 = 44 lira). Kisaca bir oyuna 44 lira veremem ben, fakir ulkeyiz biz gecerli bir tartisma degil, oyunlar 90-100'e falan satilir, ps oyunlari gibi 160 liradan cikar piyasaya sonuna kadar korsani kokle, ama bu ayni sey degil. WoW'un expansionu cikinca herkes bir sekilde o 60 lira + her ay 25 lirayi verecek parayi buluyor ama :)

Neticede bunu ulu orta yerde yapmayin, caktirmayin iste, crack muhabbeti dondurmeyin. Size kac paraya neyi alip alamayacaginizi soylemek haddimi asiyor gibi gorunse de, sizin de burada orjinal alima karsi cikip, bir de bu hareketi desteklemeniz ayip. Napiyorsaniz gizli gizli yapin.

Bolum kurallari

arcane said:
- Telif hakkı ihlali sayılan herşeyin [ ör:crack, serial, warez, download link(veya site adı), p2p link] verilmesi, istenmesi, duyurusu vb. yasak. Crackden, korsan oyundan doğan sorunlar ve çözümleri yasak. Özetle ve burada kapsanmamış kısımlarla birlikte warez muhabbetinin yeri Paticik değil.

topic boyunca 30 kere herkes tarafindan "yeni crack cikti" "Crack calismiyor" "yeni crack'i heycanla bekliyoruz" turu yorumlar yapildi ve sinirimi bozan sey bu. Ve Sadece FM icin degil, herhangi bir oyun icin basliklarda benzer sekilde yapilan yorumlar ters gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

ya yalan o "param yok, fakir bir ulkeyiz uhuhu" geyikleri. standart oyuncumuz, ogrencimiz bile fakir degil bizim. bunun daha ziyade neye deger verdiginle alakasi var. hepsi mmo'lara aylik 15er euro bayar, hepsinin cebinde 500-600 euroluk telefon vardir ama korsan oyun oynar. cunku oyunun para vermeye deger birsey oldugunu dusunmez.

kaldi ki alim gucun dusukse senede 10 oyun almaz 5 tane alirsin, kalaninda korsancilik yaparsin. ya da oyunlari once dener, uzun sure oynadiklarini satin alir hakkini verirsin. bizim milletimizin derdi fakirlik degil, sark kurnazligi.

korsanin turkiyeye zararlarini ise elli kere konustuk, aslinda durumun "korsan kullaninca zengin ulkelere paramiz gitmiyo olm"dan cok daha derin oldugunu, nasil kendi sektorumuzu ve ihracat potansiyelimizi baltaladigimiz konusunda anlasmistik. artik tekrar girmiyorum o konuya, merak edenler arastirsin, bulsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

kaldi ki alim gucun dusukse senede 10 oyun almaz 5 tane alirsin, kalaninda korsancilik yaparsin. ya da oyunlari once dener, uzun sure oynadiklarini satin alir hakkini verirsin.

Cok dogru. Steam üzerinde yilbasi boyunca o kadar ciddi indirimdeydi ki oyun, yaklasik 40 liraya falan geliyordu. CD olarak korsan aldiysaniz bi de ekstradan sadece 30 lira.

2 aylık MMO ücreti, ya da disarida yediginiz 4 güzel yemek, ya da 2 aylik kontor ücretiniz, 8 adet bira, ekran kartinizin 1/10u, yeni kot pantolonunuz vs vs...

Hadi 200 liralik konsol oyunlarini almamak istemenizi anliyorum, ama eger gercekten sevdiginiz bir oyunsa ve bu fiyata almak istemiyorsaniz gercekten yazik.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu tekrar buraya çekmek için bi atılım yapalım bakalım neler olacak.

tunch said:
tunch said:
nileppezdel said:
Ya genç yeteneğin gelişmesi konusunda benim bildiğim work rate etkili.

Flair is NSS3'te "o özel anları yaratabilmeni sağlayan özellik" diye geçer. Flair ne kadar yüksekse gelişine vuruşlar, beklenmeyen goller, şık çalımlar falan o kadar sık ve rahat yapılır. Ben öyle biliyorum en azından, genel yeteneklilik gibi bişey. 20 ise çöldeki bir vaha oluyosun işte :D

flair budur arkadaşlar :) gayet güzel aşıklanmış..

Work rate tamamen maç içerisindeki çalışkanlık. Gelişim ile doğrudan ilgili bir özellik yok - elbette gizli özelliklerden PA'i saymazsak.

sostizm said:
Flair ise bende şöyle bir çağrışım yapıyo: Yetenek evet ama daha sezgisel. Topun düşeceği yeri kestirip ayağını oraya sokabilme falan gibi. Hissedebilme. Böyle bi beceri flair. Flasolu uzun şutlar, aşırtmalar falan hep biraz sezgiseldir ya. O şekil.

abi senin dediğin özellik anticipication (yazamamış olabilirim) toppun veya genel olarak oyunun nereye gideceğini önceden sezebilme. sezgisel vuruşlarda "decisions" önemli , flair ise yapabilme yeteneğini gösteriyor. yani kazma bi oyuncunun aklına aşırtma bi vuruş gelebilir , ama flair düşükse onu beceremez.. gibi.

WinterWolf said:
Oyuncunun gelisme konusundaki azmini determination belirliyor diye biliyorum ben.

aslında doğru gibi gözükse de , determination özellikle yenik durumlarda oyuncuların performansının düşmesini engelliyor.

Curunir said:
arkadaşım turkceye çevrilmiş patch kullanıyorum önce eleştireceğine bir sor bakalım ben mi çevirdim diye hem 2 kelimenin nasıl çevrildiğine bakıpta nasıl böyle birşeyi dusunebiliyorsun anlamıyorum adamlar çokda guzel iş çıkarmış
sen turkce patch çıkarda seninkini kullanalım ne dersin...?

evet fark ettim work rate(çalışma azmi) ne kadar yuksekse statları o kadar iyi artıyor buyuk kuluplerin reservlerine baktım hepde yuksek bu stat

lütfen okuduğumuzu anlayalım , anlamıyorsak kızmadan bağırmadan "arkadaşım" diyip omuzları dikleştirmeden önce bir anlayana soralım , sonra böle garip durumlara düşmeyelim :)

---

tamamen şahsi fikirlerim , kesinleşmiş herhangi birşey yok , haliyle itiraz ederseniz gayet abul ederim..

gelişme ile alakalı herhangi bir skill , en azından direk olarak yok. manuellerde falan hiçbir şekilde gelişmeyle alakalı bir özellikten bahsedilmiyor.

pek tabii mental özelliklerin bir çoğu traininge etki ediyor labilir , ama düşünücek olursa staminası yüksek bir oyuncunun da aynı şekilde "yorulana kadar daha fazla çalışma yapabilmesi" gerekmekte , bu durumda bütün özellikler antrenmana yönelik yorumlanabilir.

futbolcu gelişiminde önemli olan (bence) pek tabii potansiyel ability ve bunun yanında da diğer gizli özellikler.

ayrıca EN önemlisi , özellikle çok genç oyuncularda , mentor olarak atadığınız oyuncu. özellikle çok düşük özellikli ama potansiyeli yüksek oyuncuların özellik gelişiminin yönünü belirliyor , bu da "genç ve tecrübel oyuncuların" bir arada olmasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor..

Şu mentor ve öğrenci olayını bi önceki FM'de sadece moral versin diye yapardım. Öğretmenini seven öğrenci ve öğrencisini seven öğretmenin morali hep yüksek olurdu. Gelişime ciddi katkıları var mı gerçekten?

Ben gelişme hızı ile ilgili kişisel fikrimi bir kez daha söyliyeyim; genç oyuncunun gelişimini etkileyen yegane özellik PA dır gerisi teferruattır.

Mum_Chamber said:
pek fm'den anlamam, bayagi da noobumdur, ama farkettigim kadariyla youth oyuncularda coach'larin etkisi asiri fazla oluyor. ayni oyuncuyu youth takimdan senior'a alinca ayni coach'la ayni idman programini yapsa dahi ilerleme bir anda kesiliyor.

o yuzden cok kucuk takimlarla oynuyorsaniz cok iyi staff dizmek uzun vadede cok faydali olabiliyor.

Bunun cevabını da yukarılarda biyerde Azmo vermişti. Mantıken Mum tartışmasız haklı gibi görünse de, denemeler göstermiş ki pek de staff pek de fark yaratmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:
Şu mentor ve öğrenci olayını bi önceki FM'de sadece moral versin diye yapardım. Öğretmenini seven öğrenci ve öğrencisini seven öğretmenin morali hep yüksek olurdu. Gelişime ciddi katkıları var mı gerçekten?

bildigim kadarıyla tutor ilişkisinin en büyük avantajı special moveları ogretmesi tutorların ogrencilerine,

mesela "likes to beat offside trap" var tutorda, ogrencisine geçebiliyor bu ozellik diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi PA'ya erişebilmesini sağlayan, erişebilmesine yardım eden özellikler de var. Yoksa PA olmazsa adam tabii ki gelişmez de PA'sı 200 olan adam 160da da kalabilir yani :D

Ben gözlemlerimle ve mantığımla yorum yapıyorum, adamlar size oyunun tüm özelliğini açıklamıyorlar. Azmo'ya bile açıklandığından şüpheliyim, yoksa bi anlamı kalmaz şu oyunun Azmo için de.

Ha bu arada hakemler bazen çok ucuz fauller çalıyolar 3-D'den görüldüğü kadarıyla :D
Sosyal ağlarda paylaş

aciklanacak bisi yok, kendin oynaya oynaya anliyorsun. size 2-3 sorunuzu cevaplayayim:

flair: Biri yukarda yazmis, bu tamamen oyuncunun durup dururken yapabilecegi ilginc hareketler, inisyatifi ele alip meslea uzaktan bir anda sut cekmesi olur, beklenmedik bir anda pas olur falan. Creativity ve Decisionsla birlikte cok guzel calisir, Longshots ta iyise ne guzel :)

PA ya erismek antreman programinin yogunlugu ve bulundugunuz kulubun training grounds setup'iyla alakali arkadaslar. Koclarin yildizlari vs. maaelsef oyle sanildigi gibi cok ise yaramiyor, sadece training programlari hep daha fazla oyuncuyla "light" tutmaya yariyor. Oyuncularin gelisimi icin uzun vadede koc basina "light" olmasina bakar. Trainingleri cok yogun yaparsaniz oyuncu daha cok sakatlanir ama, o yuzden denge onemli ve cogu zaman PA ye erismenin en iyi yolu oyuncuyu bol bol maclarda oynatmak (paf liginde oynamasi da yarar) ve iyi training facilitysi olan bir kulupte bulunmak / yaptirmak.

bole yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya oyunda mesela affiliate clublara adam yolluyoruz ya, hiç oynatmıyolar gençleri. PAF liginde kalsa iyiydi yani. Kızıyorum :(

Bi de mesela adamı istiyolar wanted oluyo, kiralık teklif ediyorum. Herkes sonra alcam ama diye geliyo. İstemiyorum o kadar ucuza bırakmak. Parayı sıfırlayıp normal k,ralık yollamak istiyorum almıyolar. Genç oyuncu yetiştirmek de eziyet yani :D
Sosyal ağlarda paylaş

afiliye klubü doğru seçmek lazım. doğru seçersen gayet güzel oynuyolar. mesela fiorantinadaydım ben afiliyem de asvoliydi. 3. ligdeydi o zaman. adamların ilk 11 i bendendi.

bi de bu afiliye klub olayında man utd barça gibi bi takımdaysan, çin usa yde filan yapıcaksın yılda 10 15 milyon merkandise geliri geliyo, süper oluyo

edit: asvoli ne lan ascoli olacak o
Sosyal ağlarda paylaş

ya adamın pot u 200 olabilir de sen yolladığında 45 se ve o currenti 45 ten yüksek bi sürü adamı varsa niye oynatsın ki.
bi yaşa kadar filan yoğun antrenman artı, bi de rol model veriyorum iyi adamlardan. 18 bilemedin 19 yaşında oynıcak durumda oluyo. tutup da 16 yaşında adam da oynayamaz yani orda burda :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...