Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Small Business Game

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

The Small Business Game ciddi oyunlar olarak kabaca türkçeye çevirdiğim serious gaming'in bir uzantısı olan eğitici bir yöneticilik oyunu.
oyunca bir takıma ait satış mağzasını yönetiyoruz ve olabildiğince çok kâr elde etmeye çalışıyoruz. aslında okullar için üretilmiş ve download edilen bir versiyonu da var oyunun. ve o sanırım menüleri biraz daha ayrıntılı. ancak onun sadece ekran görüntüsünü bulabildim

bu versiyonu ise online olarak oynalınabileni. ancak detay seviyesi oldukça yüksek. mesela bir şirket ile anlaşma yapılacaksa şirket hakkında rapor istiyorsunuz ve *.doc olarak indirip inceleyebiliyorsunuz! ya da distribütor şirket sizin satacağınız ürün için gazeteye reklam vermek istiyor ve soruyor "hangi reklamı beğendiniz?" *.pdf dökümanı inceleyip "ahanda şunu beğendim!" diyebiliyorsunuz.. okunacak belgeler bilgisayarınıza iniyor, kararınızı ona göre veriyorsunuz. veya eğitimleri yazılı olarak okuyup değerlendirebiliyorsunuz
"Ten tips for employee retention" , "MARKET RESEARCH REPORT – RAD PRODUCTS " gibi bir çok döküman geliyor.
oyun 52 haftalık bir dönemi kapsıyor. o hafta yapılacakları belirleyip haftayı ilerletiyorsunuz ve sonuçlarını görüyorsunuz. oyunda başka alanlara da yatırım yapmanız mümkün -kıi bunu tavsiye de ederim. ancak mekan olarak diğer yatırımları görme gibi bir olanak yok. sadece spor mağazasını oynuyor ve diğerlerinin kârlarından veya getirdiği diğer avantajlardan yararlanıyorsunuz.
oyunda daimi olarak danışabileceğiniz bir dostunuz, yatırımlar için bir muhasebeci, bir avukat vs. vs. da mevcut.
uzun zamandır dişime göre bir tycoon oyunu bulamamıyordum. çok zor olmayan fakat çok eğlenceli ve çok fena saran bir oyun. 2günde 30.haftayı geçtim ve oynama devam ediyorum ^_^
buraya tıklayıp kaydınızı yapabilirsiniz ve açtığınız hesap ile oynayabilirsiniz.

http://www.thesmallbusinessgame.co.nz/

daha sonra serious games ile ilgili başka başlıklar da açarım. hele bunu bi oynayım da.. sonuçta serious gaming ciddi bir iştir..

swh
Sosyal ağlarda paylaş

yok nz dışındakiler ve 14-18üstündekiler de oynayabiliyor ^_^

dediğim gibi bu serious games'in eğitim kısmına giren bir oyun. bunun gibi darfur krizi veya filistin sorununu anlatan, eğitici oyunlar da var. genel olarak 18'e kadar olan yaş gruplarını hedef alan oyunlar

ha "ben büyüdüm adam oldum! 2yaşındayken bile yaşımı sorduklarında 5 diyordum kaşlarımı çatıp. şimdi 14-18yaşına hitap eden oyunları oynamam ben!" diyorsanız serious games sizi paklamaz sanmayın. keza bu sektörde gençlere yönelik eğitim oyunlarından, cia ajanlarını eğitmeye yönelik oyunlara, darbe girişimlerinden*, petrol platformu hareketlerine kadar binlerce çeşit oyun var.

garip olanı amerikan ordusunun onlarca eğitim oyunu olmasına karşılık bizde sadece "oyun" gözüyle bakılması.. düşünsenize, otel idaresinin de oyunu var, restaurantların da! avukatlığın ve hatta acil servisin bile oyunu var!

eğitimin en güzel yanı bu olsa gerek

ha bu arada, oyun browser based hali olmasına rağmen piyasadaki çoğu tycoon oyunundan güzel
Sosyal ağlarda paylaş

yok.. ne yazık ki yok. dahası şirketin yapılnamasını değiştirsek bile "dur lam halka açılalım bi!" falan diyemiyoruz.

ancak yatırım içeren bi "fx market" (forex) oyunu oynuyorum şimdi. biraz kurcalıyım, iyi bir şey ise tavsiye edicem. lakin resimli grafikler falan yok, chart manasında grafikler var sadece! eheh

eğlenceli bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...