Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

hellgate patlamis olabilir ama ne alaka simdi blizzle ?

blizz patlasa ne olur? bende basinda olsam blizzin somurebildigim kadar somururum, ne isim olur milletin kara kasi kara gozu ile. adam bir urun uretiyor ve satiyor ekmek peynir gibi bir sey sonucta, belese yiyebiliyormusunuz onlari ? ekmeginde bin turlusu var yok posetlisi, kesilmisi, ucuzu pahalisi. her keseye gore oyunda olacak, adamlar da istedigi gibi sunacak. unutmayalim her urunun musterisi bulunur. heleki blizz gibi yillardir kendine belli bir taban yapmis firma iseniz bunu sonuna kadar kullanacaksiniz.

ben yadirgamiyorum , bir sirketin kararidir ve kendi icinde bu karar dogrudur. bu onlara kalmis bir dusunce sonucta. ben desteklerim cunku alacagim hizmet karsiligi ise veririm parasini hic sorun olmaz. ha olurda salak sacma bir sey icin para isterler o zaman dusunurum..

ancak basarili bir firmanin karar alma mekanizmasinda 2-10 dolar arasinda paralari dert edecek kullanicilari dusundugunu hic sanmiyorum.

ilk oyunlarinin beles olmasi sonrasi simdi ayni sekilde de yapabilirler. oda sorun degil.

sonucta birisi bir karar aliyor, yonetim kurulunda degilseniz bosuna aglamanin manasi yok, cikar gorulur, fiyatlandirmaya bakilir, bana pahali geldi der oynamazsiniz, bazilari da oynar gider.

benim anlamadigim adamlar bizi zorlamiyor hic bir konuda ister oyna ister oynama sartlarim budur diyor. bu kadar basit bir seyin ne tartismasi ki bu.. oynama kardesim o zaman :) sanki umrunda adamin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir oyun için ister oyna, ister oynama diye birşey olamaz. Bu oyun sıradan bir oyun değil, buraya yazı yazanların çoğu bu oyunun hastası, eleştirirken daha güzel olsun. Blizz saçmalamasın diye eleştiriyor.

Herkes "abi adamların şartları bu ister oynarsın, ister oynamazsın ehue" derse karşına bunu koyarlar :

http://img269.imageshack.us/img269/2849/d3tshirtrainbows.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

fanboylukla alakası yok bunun :) burda diablo 3 ten bahsediyoruz, yani çıktığı ilk 2 gün minimum 1 milyon, ilk ay 4-5 milyon satması kesin olan bir oyun en kötü ihtimalle. hangi oyun yada şirket olursa olsun bunu yapabilen yok başka.

şöyle olursa oynamam, para olursa oynamam demek sadece sözde kalacak şeyler o yüzden, cidden böyle, atlayın uçağa 11 saat uçtuktan 6 saat uçakta bekledikten ve 3 uçak değiştirdikten sonra irvine californiada blizzarın ceo suna söyleyin bunu, cevabı "so what?" olacaktır adamın. blizzard zaten böyle bir kitleye zorla oyun satma amacında değil ki :p sabit bir şekilde 4-5 milyonluk satış yapabilecekleri fixed bir kitleleri zaten var ne derseniz deyin :)

ayrıca official forumlarda yazmadığınız sürece herhangi bir eleştirinin adamlara ulaşmadığını yani herhangi bir etkisi olmadığını da biliyorsunuz :p

sonuç olarak; hiçbir şirket sizin istediğiniz oyunu yapmaz hiçbir zaman,adamların belli bir ajandası vardır adım adım takip ediyorlardır. oyunu siz değil onlar yapıyorlar, "off abi ben yapsam şöle şöle olurdu" argümanı ölü ve etkisiz bir argümandır bu yüzden her daim.
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Bir oyun için ister oyna, ister oynama diye birşey olamaz. Bu oyun sıradan bir oyun değil, buraya yazı yazanların çoğu bu oyunun hastası, eleştirirken daha güzel olsun. Blizz saçmalamasın diye eleştiriyor.

Herkes "abi adamların şartları bu ister oynarsın, ister oynamazsın ehue" derse karşına bunu koyarlar

senin gibiler sirket yonetmedikleri veya calismadiklari ya da bir cok kisiye maas vermedikleri icin bu sekilde mantiksiz ve cocukca net doldurusu ile konusuyorlar. hele bir sirket yonet ya da kendi sirketin olsun o zaman nelerin dogru oldugunu anlayacaksin. oturdugunuz yerden goruldugu gibi babadan alinan paralarin cevresinde donmuyor dunya bunu anlayacaksiniz. ha o yasa geldin kendi parani kazaniyorsanda daha idrak etme asamasina gelmemissin.

tesekkuler norak ana noktam budur zaten. bu kadar basit. para herseydir net. bunu blizz yapinca da suc kabul edilemez. en azindan hak ediyorlar yaptiklari oyunlarla benim zevkime ve dunya zevkine ait oyunlar sunabiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

isin saka kismi sen baslatiyorsun kisisel saldiriyi, kim oldugumu, ne oldugumu bilmeden fanboilikle, cocuklukla, sacma sapan resimlerle kisisellestiriyorsun. tanimami sagla o zaman, sacma sapan yazmadan once dusun ondan sonra yaz. iki resim bir fanboi suclamasi oldu bitti. bumudur yani seni tanimam icin gerekli doneler ne gormemi istiyorsan osun sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:
senin gibiler sirket yonetmedikleri veya calismadiklari ya da bir cok kisiye maas vermedikleri icin bu sekilde mantiksiz ve cocukca net doldurusu ile konusuyorlar. hele bir sirket yonet ya da kendi sirketin olsun o zaman nelerin dogru oldugunu anlayacaksin. oturdugunuz yerden goruldugu gibi babadan alinan paralarin cevresinde donmuyor dunya bunu anlayacaksiniz. ha o yasa geldin kendi parani kazaniyorsanda daha idrak etme asamasina gelmemissin.

Benim yazılarımda senin 'şahsına' yönelik hiç bir hakaret yok. Ancak sen "senin gibiler..." diye başlayıp saydırmışsın hakaretleri. Sonrada sen başlattın diyorsun. Herneyse şahsıma yönelik bir derdin varsa özel mesaj at, zira konudan epey saptık.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizz PR'ın önemini kavramış gayet akıllı bi firma. Paralı x yapsak nasıl olur diye ağız yokluyorlar, İSTEMEZÜK tepkisini alınca da vazgeçiyorlar. Eğer ilerde oyun dünyasındaki konjonktür değişir de parayla diğer oyunculara karşı avantaj sağlamak makul ve sıradan bişey haline gelirse o zaman yaparlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii, "neden sömürmeyeyim" lafı şu anda koltuğunda oturan Blizzard yöneticileri için güzel gelebilir, ama eminim 16. Louis'de 1789'da sarayında vergileri bindirirken benzer düşünce içindeydi :)

Her neyse, konuya geri dönersek doğru Diablo 3 çok fazla satıcak. İsterseniz pembe ve mor küçük şirin sincapları kestiğimiz bir oyun olsun, yine de çok fazla satıcak. Çünkü ismi yeter; ve oyunu alacak insanların çoğu için içindekilerin kalitesinden ziyade isim önemli olacak. Bu çoğunluğun büyük kısmı bakmayacak bile ne varmış ne yokmuş, classlar neymiş falan.

Fakaat, sonra bu insanlar oyunu alıp oynayıp da bişeylerin eksik olduğunu (LAN) anlayınca, büyük çoğunluk "lan ben 10 dolar daha veriyorum ayda, eeh gider WoW oynarım başka bişey oynarım" diyince ve serverlar boş kalınca, acaba o "so what" ne olur.

Bilinçli tüketici (!) olarak eğer gidip de adamların ekmeğine yağ sürüyorsanız, ismi yeter hocam diyorsanız buyrun abi. Blizzard buraya kadar geldi ise ama müşteri memnuniyeti ile geldi. Starcraft diablo2 hala oynanıyorsa LAN desteği olduğu için oldu bu, 10-20$ çıtır çerez niyetine alabildi insanlar ve sevdi.

Sömürülmek istiyorsanız o ayrı ama, çünkü bu işler böyle başlar. Önce bi 5$ isterler yıllık, sonra hop şu item için 10$ daha derken bi bakmışsınız yılda 100$ vermeden en yeni zımbırtılara ulaşamıyorsunuz karakteriniz pvp'de eziliyor. Hadi pamuk eller cebe... Siz araba aldığınızda da acaba araba+vergilerin üstüne yıllık bir meblag istese sizden galeri kabul eder misiniz? Böyle düşünün. Aldığınız bir hizmet/ürün bu sonuçta, eğer kutuda battle.net'e girebilirsin bununla o zaman girebilmem lazım. 5-10$ı değil buradaki olay, prensipte yanlış. Koy kutuya bi 5$ daha, 50 olmasın da 55$ olsun o kutu eyvallah.

Sonra PC oyunları niye öldü peeh, dünyanın en önde gelen PC oyun şirketlerinden birisi böyle yapacaksa alırım PS3'ümü paşalar gibi oynarım.
Sosyal ağlarda paylaş

venatorda basitce begenirsem oynarim begenmezsem oynamam demis, cozumude basit ps3 oynayacak. benim dedigimde zaten bu, alirim oynarim begenirsem extra ucretlerle birseylermi sunacak, istersem alirim istemessem almam. bunu yargilamak ya da yadirgamak bence yanlis cunku bu bir sirket ve karari...

sonucta blizzard babamin sirketi degil, batabilirde cikabilirde umrumda degil, ben bana verecekleri hizmeti guzel oldugu takdirde extra ucretler vererek oynayabilirim diyorum hicde umrumda olmaz yeterki hak etsin.

ya birde burada donen muhabbetler o kadar sig ki adamlarin gorus ve misyonlari yaninda bosu bosuna kicimizi yirtiyoruz. resmen itin uzerindeki pire degiliz adamlarin yaptiklari seyleri tersliyor ders veriyoruz. gidelim usa ye cikalim karsilarina bakalim ne olacak, yok golgeymis, yok karanlikmis yok paraliymis, gakmis gukmus, sanki herifler beyinsiz kuklalar, hic dusunmuyorlar, milyonlar yatirip adamlar alip sozlesmeler reklamlar vs yapmiyorlarmis gibi bizler burdan gakguk bikbikbik.. ulan resmen ...iz

bende bas ...
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

çok basit, herşey battle.net te olacak, korsan oyun mu aldın? avucunu yalayacan o zaman arkadaşlarınla oynamak istersen :)

Eeoo arkadaslarım da korsanlık yaparsa blizzard mı avucunu yalayacak peki :) Pek mantıklı değil önlem olarak, hele ki LAN'a hiç bahane değil.

Ben sadece bilinçli tüketici olun diyorum. Eğer olmamak istiyorsanız eyvallah. Şirket politikalarıyla ilgilenmiyorum açıkçası ilgilenmek de istemiyorum. Bana ne blizzard ne kadar satmış vs. Benim işim ayrı, akşama eve gelmişken yapmak en son istediğim şey "blizzard'ın şirket politikaları vs". Sadece kaliteli oyun, kaliteli servis istiyorum. Yolunmuş kaz muamelesi görmek istemiyorum. Dediğim gibi 5-10$ında değilim, prensipte yanlış.

Bu noktada, evet bişey söylemeye hakkım var çünkü potansiyel müşteriyim. Adamın umrumda olmayabilir benim 50$+yıllık ücretim ama benim umrumda. Eğer beni ve benim gibi insanları kaybetmeye göze alıyorsa eyvallah abi, onların kaybı. İnsanlar önündeki saygılarını kaybederler.

Ama sonra hellgate:london'daki gibi "yaa oyunu düzelttik lütfen gelin ;(" olmasın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç hardcore oynamadım ama tahmin ediyorum ki tercih eden kişiler için paralı/parasız karakteri geri getirebilmek o çabayı anlamsız kılar. Sonuçta çok zorlasın diye yapılan bir tercih, parayı basan progress yapsın diye değil.

edit: Paralı içerik için de birşeyler söylesim var. Belli ki böyle birşeye niyetlenmişler, Blizzard yeni mekan ve de özellikle class satarsa hem onlar hem de oyuncu memnun olur. Ama Diablo 2 gibi çeşit yoksunu bırakırlarsa kendimizi tekrar WoW oynarken buluruz. :P

Bundan sonra mesajlarınızın altına imza olarak yaşınızı, mesleğinizi, iş ve hayat tecrübenizi eklemeyi unutmayın. Belli ki "beğenmiyorsan oynama" mesajları yormaya başlamış. Ön eleme yapalım orta yaşlı, iş sahibi olmayanlar boşuna uğraştırmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard'ı çok severdim, ne zamanki para uğruna kaliteden ödün vermeye başladılar. Gerek Wow'da ki değişiklikler olsun, gerek Diablo için ortalıkta dönen şu muhabbetler olsun. Blizzard'dan soğutmayı başardı.

Dünyada Diablo 3 ü büyük umutla bekleyen binlerce insan var. Herkesi memnun edemeyecekler haliyle, ancak insanların eleştirilerine sırt dönemezler, "so what?" gibi bir seçeneği yok. Senin şirket yönetmişliğin vardır Kanuni bilmen lazım, müşteri memnuniyetini.

Hey gidi hey nerede eski Blizzard. Bu arada yaşım "sekkis".
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...