Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

laptop pil kullanımı

strangegoodby

Öne çıkan mesajlar

Evet ömürlerini kısaltır sürekli prizde durması ve uygunsuz dolumlar. EN ideal olanı boşaldıkça tekradan doldurmaktır, ama prizde çoook uzun süreler bırakmadığın sürece ara dolumlarda o kadar yıpranmaz. Tel şarjı gibi düşün sen o pili harcıyana kadar çoktan eskir model. Ama prize takıp 1 ay çıkarmıyorsan pili yer bitirsin. :)

Teknik detay bilmiyorum veren arkadaş çıkıcaktır kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Laptop'larinizin pili cikmis haldeyken prize takip kullanmayin. O piller birer sigorta gorevi goruyor resmen.

Bununla birlikte sanilanin aksine bilgisayarinizi surekli prize bagli olarak kullanabilirsiniz. 2,5 sene boyunca bu sekilde kullandigim dizustu bilgisayarimin sarji hala 1,5-2 saat kadar dayanmakta. Buna karsin surekli tak cikar seklinde kullananlarin genelde 6 aydan sonra sorun yasamaya basladiklarini siklikla gordum.

Ve ozellikle belirtmek istiyorum, bilgisayarinizla is yapan biriyseniz, kiymetli verileriniz varsa aman pil olmesin diye ugrasmaktansa, senede bir kere 140-150 lira feda edip yeni pil almaniz sizi bir cok dertten kurtaracaktir.

sticky yapin bu mesajimi gorsun herkes : p
Sosyal ağlarda paylaş

oyle zaten sistem. Pili tabi ki eskitiyor cunku pil pasif duruyor. Lenovolar (canlarim benim) da programlar var hem linux hem windows icin, pilinizi surekli canli tutmak icin sarjdayken bile %80 e kadar pil kullanip sonra sarj eden ve bunu surekli degistiren program. Pil omrune omur katiyo valla, necromancer midir nedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Voltaj değişiminden dolayı prizde bırakabilirsin fakat dedikleri gibi öle 1yıl sana 1.5 saat falan gitmez. Hangi model var bilmiyorum arkadaşta ama IBM Thinkpad Siemens/toshiba hp modellerinde pili sürekli takılı duran aletler 20 dk a kada r düştü pil performasnları gerektiğinde bir pil daha alırım diyorsan problem yok tabiki. Ama pile 150 -200 ytl yatırana kadar fişlere takılan küçük regulatorlerden al daha ucuza yaparsın o işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Volfied said:
oyle zaten sistem. Pili tabi ki eskitiyor cunku pil pasif duruyor. Lenovolar (canlarim benim) da programlar var hem linux hem windows icin, pilinizi surekli canli tutmak icin sarjdayken bile %80 e kadar pil kullanip sonra sarj eden ve bunu surekli degistiren program. Pil omrune omur katiyo valla, necromancer midir nedir.

macbook için böyle bir programa ihtiyacım var
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:
Volfied said:

macbook için böyle bir programa ihtiyacım var

bu programın adı sanı nedir ki bizde kullanalım ?
Sosyal ağlarda paylaş

Lenovonin kendi pil programi yapiyo bunu, ibm acpi driverlarini open source yaptigi icin :)

Mac yapmaz oyle bisi, ama diagnostics tool da olmasi lazim
bakiyorum...

Baktim, mac de otomatikmis o olay, ama %95 de tutuyomus (yeni maclerde, 13.3" macbooklarda ve yeni silver macbook prolarda), degistirilemiyomus limit. Limitlemeleri kullaniciyi kotu bir sey tabi...
Sosyal ağlarda paylaş

bende datron tw7a var,devamlı olarak sarjda duruyor,alalı 1 yıl oldu ve hala pili 2 saate yakın gidiyor,sanırım akıllı pilmiymiş neymiş,üst komsumda toshıba var,oda alalı 16 ay oldu 3 ddakıka goturuyor pil.onun makıne daha kalıtelı olmasına ragmen pil sanırım sorunlu.haftada 2-3 kez tamamen boşaltmaktan baskada pille hiç ugrasmıyorum,aldıgımdan beri yerınden 1 kez cıkarmadım pili.
Sosyal ağlarda paylaş

pilsiz fişe takılı bırakacak olanlar mutlaka ups kullansınlar başka bişeye gerek yok.

ben ups ile kullanıyorum abimin laptopını. hem elektrik kesilse voltaj düşse bişey olmuyor hem de doldur boşalt sistemiyle pili yemiyorum. gerçi bu msi laptopların pilleri max 1.5 saat gidiyor ya neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...