Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anlayamıyorum

Asteroth

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle şunu diyeyim,Blade Runner kesinlikle kötü bir film değildir.

Çekildiği yıllarda geleceği en gerçekçi şekilde tasvir eden ve bu yolda bir çok filme esin kaynağı olmuş bir yapımdır.Yine "Geleceğin Şehri"ni tasvir ediş biçimi günümüz filmlerinin çoğuna esin kaynağı olmuştur.Araya saklanmış,daha doğrusu dikkatle izleyen birinin fark edebileceği ayrıntılar filme ayrı bir hava katıyor.

Dedektif Deckard karakterinin karizması bile şu film için bir artıdır ya,Harrison Ford'un üstün oyunculuğu sayesinde resmen sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri haline gelmiştir.

Filmde işlenen "Kölelik","Sınıf Ayrımı","İnsanlığın Kendini Sorgulaması" gibi konular ise gerçekten belirgin bir biçimde hissediliyor.

Filmin en sevmediğim yanı ise bana göre bir bilimkurguya göre çok ağır işleniyor olması.Mesela en yakın örneklerden Battlestar Galactica'da da sürekli bir aksiyon,silah patlamaları,fighter çatışmaları olmasa da bölümlerin çoğunda bir hız var ve bu seyirciyi sıkmıyor.Fakat Blade Runner'da gerçekten sıkıldığım bölümler oldu benim bile :) Bence insanların canlarını gerçekten sıkan budur bu filmde.

Herşeyden çok bir Philip K Dick romanı ve uyarlaması,benim için bir artıdır bu.

Blade Runner Empire'a göre gelmiş geçmiş en iyi 5 bilimkurgu arasındaydı en son,birde 1982'de çıkan kendi,yani orjinal kurgusu yerden yere vurulmuştu.1992'deydi sanırım Ridley Scott'un Director's Cut'u piyasaya sürülünce filmin değeri bir anda katlandı falan filan :)

Son olarak;
http://forum.paticik.com/read.php?11,3008232,3056514#msg-3056514

TR'de sayılı basılmıştı,bulabilirseniz mutlaka alın.Ben pişman değilim asdf
Sosyal ağlarda paylaş

kingpin said:
sevmem tarantino filmlerini de. eklemeyi unutmuşum.

bildiğim kadarıyla pulp fiction ilk karışık kurgulu film. sinema tarihinde bir devirdir. hep şimdiye göre düşünürsen sevemezsin. ben dün mesela running men 'i izledim ve inanılmaz keyif aldım. o kadar kötü efektler filan ama zamanına göre çok başarılı bence.

izledğin filmleri zamanına göre düşünmezsen de kültlüğü hakkında fikir üretmekte zorlanırsın. şimdiki yönetmenlerin hepsi eski yönetmenleri özenerekte bu işe başlamıştır.

bu şey gibi. pele şimdi futbol oynasa kimse oo demezdi. neden ronaldinho var. halbuki pele olmasaydı ronaldinho futbolcu olur muydu?

bu tip bir tartışma bence bu
Sosyal ağlarda paylaş

valla pulp fiction'u da ismen bilmeme rağmen merak edip izleme zahmetine katlanmamıştım 2-3 hafta öncesine kadar. bilmiyorum belki de bu kadar aşırı derecede ilgi gördüğü için ön yargı ile yaklaşıyor olabilirim. ama şu bi gerçek tarantino osursa izlerim diyen bir kitle var. beni sinir ediyor. abartılıyor tarantino. ayrıca tarantino'yu da kill bill ile tanımış biriyim onu da ekliyim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Mad Max üçlemesini hiç izledin mi? Kült sayılıyorlar devirlerine göre ama su an hiç bi kuvvet oturtupta izletemez o filmleri cogu insana o yüzden su devrin milat taşı bu devrin kapatıcısı olarak konusulup zevk alınması bana biraz geyik geliyor oturupta izlediğimizde hiç bir tat almıyoruz bu bahsettiğim olayın aynısı LOTR ın ilk (76 idi yanılmıyorsam) versiyonu ve simdiki hali gibi gibi bu boyle gider kimi der ben Tim Burton filmlerinden hoşlanmıyorum kimi der Tarantino zevk meselesi sonuc olarak..
Sosyal ağlarda paylaş

Bir film sürükleyici değil ise seni izlerken sıkıyorsa o filmleri genelde beğenmiyorum. Son örnek olarak Amerikan Gangsterini verebilirim. Kardeş Gibiydik, Sıkı Dostlar tarzı filmleri çok güzel dedikleri halde beğenemedim ben fazla. Godfatherı çok övmüşlerdi fi tarihinde ama hiç beğenmemiştim sürükleyici gelmemişti hiç sahneler arası kopuk ve kesik gibi gelmişti. Genelde eski iyi filmleri sevemiyorum o zamana göre değerlendiriliyor eleştirmenler ve güzel diyolar ama günümüzde çok kötü geliyor bana. İnsanlarda kült film muamelesi çekiyor gibime geliyor.

Eskilerden Vertigo güzeldi bir de Scarface :)
Sosyal ağlarda paylaş

işte zamanında öyle olduğu için ve o zamanlarda inanılmaz insanları etkilediği için öyle o filmler. yoksa şimdi yapsan kimse izlemez. al işte nuri bilge nin filmleri cannes dışında kimse sallamıyor. Türkiye'de 20bin kişi izliyor sadece.

uzakla aynı yılda yapılan rus yapımı The Return'ü kaçınız izledi bilmiyorum ama yani kız arkadaşım gittiğim en sıkıcı filmdi dedi. evet film sıkıcıydı ama ustalara saygı kafasıyla çekilmişti. ve hala o kutuda ne var merak ediyorum ben kitledi beni film. neyse.

yani artık kafalar değişti. insanlar farklı filmleri seviyor farklı tarzlar olay yaratıyor. American Beauty mesela. külttür yani. dönem dönem bazı tip filmler ses getiriyor. eskiden onlar getirmiş.

mesela siz haneke izliyemezsiniz asla. yani funny games vizyonda gidin bi ona. hoş eskisi daha güzel ama gidin yani. bir sahne 5 dakika sürmezsi. alt tarafı bi yerden bi yere gitme sahnesi. ama dediğim gibi eskiden o filmlere hayran olanlar şimdi filmler çekiyorlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:
Öncelikle şunu diyeyim,Blade Runner kesinlikle kötü bir film değildir.

kime göre neye göre? böyle kesinmiş gibi tespitler yapmayın bence.

Asteroth'a katılıyorum aynen.
O tarz film önerisi yapanlara kafa atasım geliyor özellikle önerdiği filmi izledikten sonra.

gerçi artık yaş ilerledi bu film sinema muhabbetini de kendimce yorumluyorum.kimsenin zevki benimkinden iyi değil olamaz, kimsenin sinema bilgisi ve tarzı benimkinden iyi değil, kimse benim kadar film izlememiştir varsayımlarıyla yasayıp kimseye kulak asmıyorum.
biri sinemaya gitmiş övüyorsa yanımda dinlemem, saygıdan dinliyo gibi yaparım cümle arasında versene bi sigara der muhabbeti bölerim, baktım durmuyo kalkarım ayaga, saga sola bakarım lol.
baymısım gercekten.
kimseye de film önermem. soran olursa begendin mi? begendim o kadar.film öneriyorsam da big lebowski der gecerim.eueh.
Sosyal ağlarda paylaş

isteyen beğenir, isteyen beğenmez.

Bukadar basit ya:)

Şimdi herkes gelmiş böyle anlamadığı, sevmediği yada çok sıkılıpta ilk 5 dksına bile dayanamadığı filmleri söylemişte.. Şöyle birşey var, Asteroth bu başlığı açarken anlamıyıp beni böyle düşünmesinler "süüpeer" diyenlere gıcıklığını belirtip açmış. Tamam doğaldır, aynısı banada olmuştur.

Ama şimdi patiler burda sevmediği filmlerimi yazıyor, yoksa kült olmuş filmleri sevenlere bokmu atıyor anlamadım?
Sosyal ağlarda paylaş

bi de bi film öneriyolar. tamam önerirsin beğenmişsindir, izleriz beğeniriz beğenmeyiz de bi de filmden sonra adamın başının etini yemiyolar mı kafa atasım geliyo?
"nasıl film?"
" güzel di mi"
*içsesi adamın*
"güzel de allahın belası kendimi malak gibi hissetmek istemiyorum" filan. güzel şeyler diil bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...