Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1.200 ytl bilgisayar upgrade Aoc için değermi?

Godin

Öne çıkan mesajlar

Dediğin fiyata geçen ay bir pc topladım kendime, aynen yazıyorum 2 aylık bir araştırma sonucunda çıktı bu sistem.

Gigabyte P35 DS3L Anakart

INTEL Core2Duo 2.66 Islemci

500 GB Harddisk

Palit 8800 GT 1 GB Ekran Karti ( Xpertvision da olabilir Palitin yan firması )

2x 1 GB 800 MHZ RAM

Thermaltake M9 Kasa

Thermaltake TR2 Power Supply

Dedigim gibi toplam 1200 e falan geliyor bu birazda senin pazarlık yapmana bağlı bişi =)

Bu iki Thermaltake performans konusunda sana çok yardımcı olucaktır M9 çok kaliteli bir kasa, performansına görede gayet uygun.

Şuan piyasadaki tüm oyunları full detay oynayabiliyorum buna AOC da dahil. AOCda FPS 50 altına düşmüyor. Gears Of War adlı oyunda full detay 80 FPS aldim.

Son olarak şunuda söylemekte fayda var 4 çekirdekli işlemcilerde gözün olmasın, şuan çift çekirdekli işlemcilerin performansı çok çok daha iyi. Alacağın anakarta ve işlemci uyumuna dikkat etmelisin. Ayrıca madem 1200 e pc topluyorsun o pc yi de soğutma işi önemli bir konu.

[email protected] kafana takılan birşey olursa yardımcı olurum.
Sosyal ağlarda paylaş

maxrep said:

667mhz ram 6gb.

bu ramle olmaz. oncelıkle en azından 800 mhz lik ram kullan. benim tavsiyem ocz nin 1066 lık reaper dual kitidir. ucuz ve kaliteli. vatan bilgisayarda falan var.

diger bir sorun da 6gb olması. xp ve vista, ikiside son updatelere kadar 4gb ram ve uzerını tanımıyorlardı. sımdı 4 u tanıyorlar ama hala 3gb ını verımlı kullanabılıyorlar. 6gb ıs dırek sorun.

bır dıger sorun da 6gb ram ı 4 slota nasıl taktıgın? buyuk oalsılıkla 2x2 ve 2x1 lık 4 ramın var. dual channelları dogru kullanamıyor olabılır sıstem. 2 sını de kullanıyorsa bıle buyuk olasılık ıkılı gruplardan bır tanesı dıgerıne gore kotu performans vererek sıstemı frenlıyor olabılır. hele bır de bunlar dual kıt degılse daha da sorun, sık sık bottleneck olusuyordur.

bır ıhtımal dual channellara degıl de slotlar yanlıs takılmıs olabılır.

AoC, 2x1 gb dual kıt ramlerde bıle optımum performans verıyor. dual channelı verımlı kullanabılmek asıl onemlı olan.

oyun bılgısayarları ıcın gunumuzde 2gb ın uzerının pek getırısı yok. sıstem ramını arttırmak ısletım sıstemı esaslı uygulamalarda ve database calısmalarında cok faydalı olurken, gunumuzde cogu oyun hala 2x1 gb ram konfıgurasyonunda en verımlı performansı verıyor. bu noktada onemlı olan ramın mıktarı degıl hızı, erısım suresı, overclocka yatkınlıgı, uzerınde sogutması olup olmadıgı ve anakartın dual channelları nasıl kullandıgı oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yanyana takamaman sorun degıl. ramı ureten 4 ram degıl 2 lık tek kıt kullanacagını dusunerek sogutucuyu buyuk yapmıstır. harbıden baya buyuk bır aptallık ama o zamanlar pıyasadakı en buyuk kapasıtelı ramler 2gb ıse da ve tek ortalarda satılan dual kıt oysa fazlasına ıhtıyac duymayacagını varsaymıslardır. (kı dogru varsaymıslar)

ram slotlarında her ıkılı grup aynı renkte slotlara mı gırıyor?

yanyana takamaman su sebepten sorun degıl genelde mavi-beyaz-mavi-beyaz diye gider ornegin. sen 2gb-1gb-2gb-1gb taktıgında dual channel kullanırsın.

aynı hızda ve gecıkme suresınde ramler olmadıgında dual channel calısmaz. o yuzden aynı marka, hatta aynı markanın dual kıtını almak en ıyısıdır.

ornegın anakartında ram slotları mavı ve sıyah ısaretlenmıs olsun. ıkı sogutmalının ıkısıde mavı de, ıkı 1 gb lıgın ıkısıde sıyahta olacak. yanı aynı gruplar bır renk grubunda olacaklar.

aynı renk slotlar aynı dual kanalı kullanırlar. dual kıt ramlerde bu ıs daha bıle guzel kullanılır.

farklı takarsan dual channel calısmayacaktır. buda cok ama cok cıddı performans kaybına yol acar.
Sosyal ağlarda paylaş

3 x 2gb 1066 mhz olabilirmi? veya 2 x 2gb 1066 mhz. çok fark edermi? en azından AOC deki fram olarak. tüm ayarları en dibe getirdiğimde 30 frame üstüne imkansız çıkamıyorum.

yeni 500gb hardiskim var ondan kurulu.
eski 120 gb hardiskimde var. ikiside sata2. yenisi daha sessiz çalışıyor. Eskisinini çatır çutur çalıştığını biliyorum. Frame e etkisi olur belki ama yüzde kaç? farklı veriyolu ama yinede 1-2 fram rahat etkiler galiba? 40 frame ile oynamak için hight detail i seçiyorum. diper ayarları oldğunu gibi(advance) bırakıyorum. 5 frame olarak etkiliyor. antialliansing i ellemezsem 40 üstüne rahat çıkıyor. hatta 60 larda. Ama böyle bir sistemde full açıp 30 ların üstünde rahat oynamam gerek.

Hele crysis de 2007 de çıkmasına rağmen 1680x1050 imkansız (bu çözünürlük yok ona yakın bir değer açıyorum) bu oyunu yüklememdeki sebep denemek amacıyla. aoc nin aldığı yolu görmek için. aoc çok iyi . Donanım testlerinde kesin aoc yerin alacaktır.

[Bloom açık, 16xq açık ve çözünürlük 1680x1050 olarak grafix memory texture 'de en sonunda. view distance en sonunda.
shadow açık. vb. hepsi tam sonunda.]

/salute
Sosyal ağlarda paylaş

ben eski nesil 640 mb 8800gts (overclocklı), emektar q6600 ıslemcı (3.0 ghz e overclocklı) ve ocz reaper 1x2 dual kıt 1066 mhz ram ile her sey max iken (tum ayarlar en abartı durumda) 25-90 fps arası gıdıp gelıyorum. kapalı mekanlarda genelde 80 cıvarı verıyor. ortam cok kalabalık oldugunda ve acık havada 25 fps de bıle anımasyonda bır gram kesılme vs gormuyorum. yanı fps dustugunde de donmalar takılmalar vs ler yok.

ayarları bıraz kısarsam rahat sabıt 40 ustun gorurum gıbıme gelıyor.

bu sonucu 2x1gb 1066 mhz dual kıt ram ıle alıyorum kı benım ekran kartım genelde bu gunlerde cok populer olan 8800gt den overclocksız ıken cok daha yavas bır kart.

sorunun yanıtına gelınce, 3 slot doldurursan eger 2 tanesı dual channel calısır, 1 tanesı normal calısır. performans dual calısmayan 3 taneden yuksek olacaksa da tek bır dual channel dan yuksek olur mu bılemıyorum.

AoC un 4gb ın nımetlerınden yararlanabıldıgınden suphelıyım, cunku ısletım sıstemın henuz adam gıbı yararlanamıyor. ama yararlanıyorsa bıle 2gb ramlı sıstemlerle arasında cok bır fark olacagını sanmıyorum. 6gb ıse gereksız. dedıgım gıbı 3gb ın uzerınde ramde wındows xp ve vısta32bıt ısletım sıstemının bellege dogru bır sekılde mappıng yapıp yapmadıgı yabancı forumlarda hala tartısılıyor. hatta 4gb dan sonra ekstra ram sıstemı yavaslatıyor ıddıasında olanlar bıle var.
Sosyal ağlarda paylaş

ram konusunda o kadar emin olma hala 32bit işlemci kullanıyorsanız 3 ün üstü gereksiz olabilir ama 64bit sistemler 16gb a kadar ram kullanıyorlar,ben vista 64bit kullanıyorum yaklaşık 1.5gb ını windowsun kendi kullanıyor ,geri kalanıda benim çalıştırdığım programlar, herşeyi bırak sadece alt-tab yapmam bile en az 2 kat hızlandı 2gb lı zamanlarıma göre sistemim aşağıdaki gibi

AMD 64 X2 4000+@2520 Günlük
MSI K9A2-CF ANAKART
HI-LEVEL 1GB x 4 800MHz
ASUS Extreme EAH3870/G/HTDI/512MB DDR4@855/2450
GlacialPower GF-550 550W Güç Kaynağı
Vista Ultimate 64bit on 2x 160GB Samsung Sata2 HDD Raid 0
19 inç samsung monitör 1280*1024@85hz de oynuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

^^ShadowSong^^ said:
Xbox360 alsana 600ytlye,age of conan çıkıyor önümüzdeki aya onada,hem kasmaz cillop gibi oynarsın hemde birsürü oyun çıkıyor takılırsın baya

diğer 600üde bankaya koy:P

hiç bir şey ama hiç bir sey 102 tusluk klavye ve bir mouse la oynanan oyun zevkini veremez
hepsi ilk cıktıklarında alındı denendi ve satıldı (wii hariç ;))
Sosyal ağlarda paylaş

jungle said:
^^ShadowSong^^ said:
Xbox360 alsana 600ytlye,age of conan çıkıyor önümüzdeki aya onada,hem kasmaz cillop gibi oynarsın hemde birsürü oyun çıkıyor takılırsın baya

diğer 600üde bankaya koy:P

hiç bir şey ama hiç bir sey 102 tusluk klavye ve bir mouse la oynanan oyun zevkini veremez
hepsi ilk cıktıklarında alındı denendi ve satıldı (wii hariç ;))
cod4ü pcde bitirdikten sonra hdtvde bitirmek için ıkına sıkına oyunu açtım ama gayet rahat oynadım controllerla,illa istiyorsan klavye desteği var zaten

odiflame said:
3 kırmızı ışık sorununu ne yapacağız

son çıkan modellerinde (nisan ve sonrası) falcon modeline geçti xbox,nmyi biraz indirdiler,daha iyi soğutma sağladılar,şuan bu modellerden 3k ile karşılaşanı pek yok.yeni modelle 3k gördüm diye 2-3konu görmüştüm forumlarda ama kesin bir argüman sunmadılar,yinede artık 3k görme oranı çok çok düştü.
Sosyal ağlarda paylaş

maxrep said:
Wista 64 bit işletim sistemim var.

dırectx10 beklentınız yoksa xp hala daha optımıze bır ısletım sıstemı oyunlar ıcın. hele vısta64 bıt oyun performansı bakımından vısta32 den bıle daha kotu durumda.

ılla dırectx 10 dıyorsanız vısta32 ye donmenızı onerırım. ozellıkle suruculer konusunda cıddı performans kayıpları yasayacaksınız yoksa. vısta64 un suruculer hep sorunlu. kullanan kıtlenın az olması nedenıyle cıkan suruculerde sorunlar duzeltılse bıle adam gıbı optımızasyon yapılmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

statik benchmarklara guvenmeyin.

2 sebepten dolayı.

oncelıkle suruculer bu benchmark programları ıcın optımıze edılerek cıkıyor. bu oyunların tamamı ıcın optımıze oldukları anlamına gelmıyor.

ıkıncı sebep ıse statıc benchmarkların notlama sıstemı. ozellıkle 3dmark bu konuda bır haylı elestırılır. CPU ya bıraz overclock la puanların bu statıc benchmarklarda delı gıbı yukseldıgını goreceksınız. halbuukı oyunda o kadar farketmeyecektır. bunun nedenı benchmark ın statık olması. benzer bır durumda 64 bıt ıslemcılerın 64 bıt ısletım sıstemlerınde bu benchmarklar tarafından bol keseden puan artısı ıle odullendırılmesı.(kı taaa 2005 te athlon xp 64 kullanıyorduk, o kadar yenı seyler degıller aslında 64 bıt destegı)

halbukı saydıklarınız statık testler. ısın ıcıne gercek dınamık bır oyunda dırectx gırınce kazın ayagı aynı olmuyor.

puanın sızı yanıltmasına ızın vermeyın. aynı sısteme ıkı ısletım sıstemı kurarak gercek oyunlarda tam grafık ayarları ıle aynı tıme demolarda mın, max ve ortalama fps karsılastırması yapın.
Sosyal ağlarda paylaş

doğru diyorsun ama ben oyun fps ile benchmark fps sını karsılastırmıyorum,
xp de aldığım 3dmark06 puanı ile vista 64bit de aldığım puanları karşılaştırıyorum, neyse ben memnunum vista 64bitten özelliklede sp1 den son gözüme çarpan hataların çoğu düzeltildi tavsiye ederim.
ama geçmeden önce kesinlikle tek tek her donanımızın 64bit driverları olup olmadığına bakın(özellikle eski model tv kartları ve webcamlerle sorun cıkarabılıyor olduğunu duydum) birde özel kullandığınız programlar varsa onların 64bit işletim sisteminde çalıştığına bakın ondan sonra geçin sonra hayal kırıklığına uğramayın.
ben sadece kişisel deneyimimi aktarıyorum sorumluluk kabul etmem :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...