Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyafram Nefesi

St_Dreamer

Öne çıkan mesajlar

Flüt üfledikçe giderek daha çok açılırsın.Tabi bir yandan üflemeye başlamadan önce oldukça şiddetli ve üst sınırda nefes alabilirsin.Acı duyman da doğal.Benim şu anda yaptığım geliştirme alıştırması ise şu şekilde: 4sn boyunca alabildiğin kadar nefes al(karnın yükselmeli temelde),4 sn boyunca tut nefesini,4 sn boyunca pürüzsüz olarak aynı hızda tüm nefesini ver,bir 4 sn daha bekle.Bunu her gün 10 dk yapıyorsun.Ben 5dk yatarak 5 dk oturarak yapıyorum. Bu 4 sn kısmını ise diyaframın geliştikçe arttır.Ben de 4 den başladım 9 snyeye çıkardım şu an.İyi zorlamalar =)
Sosyal ağlarda paylaş

Ferrero said:
diyafram nefesi göğsü mü şişirir, karnı mı?
göğsü diye biliyordum ben ama karnı diyen gençler çıktı.
araştırmaya üşendim, aklıma geldi.

edit: diyafram karın ile göğüs boşluğu arasında biliyorum ama göğüs şişmeli.

nolur nolmaz 2sini de sisir
Sosyal ağlarda paylaş

Ferrero said:
diyafram nefesi göğsü mü şişirir, karnı mı?
göğsü diye biliyordum ben ama karnı diyen gençler çıktı.
araştırmaya üşendim, aklıma geldi.

edit: diyafram karın ile göğüs boşluğu arasında biliyorum ama göğüs şişmeli.

Karın şişer.Diyafram nerde göğüs nerde.

Diyafram kastan ibaret bişey.Diyafram nefesi denilen olay ise,akciğerin alt taraflarına doğru alınan ve aynı zamanda diyafram ile nefes alırken destek verilen nefes alıp-verme biçimidir.Sırtüstü yatarken doğal bi şekilde diyaframa nefes alırız.Önce bu olayı bi çözelim,sonra ayağa kalktığımızda göğsümüzü şişirmeden diyaframa nefes alma olayını çözelim.
Bunun olayıda,burundan nefes alırken aynı anda karnıda dışa doğru iteriz(diyafram desteği).Nefes verirkende karnı içe çekeriz.Böylece diyafram çalışmış olur işin özeti.Diyaframı geliştirerekten,ciğerlerin alt kısmına nefes alışverişini hızlandırmış ve rahatlatmış oluruz.

Egzersizlerden biri,sadece burundan nefes alarak,nefes alırken karnı dışa itip,nefes verirken karnı içe çekmek mesela.Bunu zaman içinde hızlandırabilirsin.Bunu bisüre yaptıktan sonra karnın ağrırsa eğer,doğru yapıyosun demektir.

Sonra bide,diyafram nefesi alıp,nefesi tutup "tısss" diyerekten yavaşça dışa nefesi üfleyebilirsin,buda başka bi egzersiz.

Flüt çalarken diyaframdan nefes almaya özen göster.Netekim nasıl başlarsan öyle gider.Diyafram nefesi kullanmazsan kondüsyonun daha bi düşük olur.Nefes nefese kalabilirsin,şişersin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bir de cok hızlı ve sık aralıklarla diyaframa nefes alıp geri verme egzersizi var.karnının hophop hoplaması dogru yaptıgını gosterir.korax'ın dediği tıs egzersizinde de aldıgın havayı ne kadar uzun surede dısarı verdiğin cok onemli(havayı idareli kullanma meselesi).sureyi gittikce uzatmaya bak ilk tısda havanın 1/3 unu hemen dısarya vermemeye calıs,kolay gele
Sosyal ağlarda paylaş

bak diyafram çalışırken nefesi doğru alıp almadığına dair bir egzersiz var. şöyle ki, nefesini al diyaframa, ki korax'ın anlattığı gibi şişmesi gereken yer göğüs boşluğunun altı midenin üstü, zira diyafram oradaki bir zar. tut karnını, hafif öne doğru eğil. köpek nefesi al-ver ağızdan. bir süre sonra diyaframın olduğu yerde acı duyuyorsan, doğru nefes almayı öğrenmişsin demektir.

doğru nefes alma kısmı çok önemli, çünkü çoğu insan diyafram nefesi aldığını sanarak yapıyor egzersizleri, dolayısıyla da bir faydası olmuyor=)
Sosyal ağlarda paylaş

• 11 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...