Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Formula 1 2008 Sezonu Başlıyor

eagle_dnz

Öne çıkan mesajlar

prozzak said:
izleyemedik izleyenler bi zahmet yarışı anlatsın :P

Massa yarışın en kötülerinden biriydi. O kadar acemi davranmasaydı ilk virajda, podyuma çıkması işten bile değildi. Durduk yere nasıl spin attı, nasıl gitti duvara geçirdi valla helal olsun. Onun klasına uygun hareketler izledik :). Ama benim anlamadığım şu, ön kanat değişikliği için pite girdikten 1 tur sonra neden tekrar pite girdi? O ara heyecandan lastikleri takip edemedim, acaba her iki hamur lastiğin kullanılması kuralı için mi girdi ikinci kez? Neyse zaten ne yapsa yarışı bitiremeyecekmiş, sonunda gördük. Çok mu zorladı da oldu bilemeyeceğim.
Raikkonen için genelde hızlı olduğunu söylemişler. Ben beklediğim gibi yarıştığını düşünmüyorum Kimi'nin. Barrichello'nun arkasına takılması biraz şanssızlıktı tabi, pistin en tecrübeli pilotu TC olmamasından diğerleri kadar etkilenmediğini gösterdi Kimi'nin önünde. Kimi de deposu dolu olunca geçemedi. Ama Heikki'nin arkasındayken Kimi'nin yaptığı atak gerçekten çok gereksizdi. Kim demişse desin(artık kenardan bi uyarı mı geldi geç diye, kendi mi düşündü neyse) oldukça gereksiz, ayrıca oldukça kötü bir ataktı. Sol lastiklerin olukları erimiş gitmiş, görüp duruyosun gözünün önünde, ne diye geç frenaj yaparsın ki? Kaldı ki yanındaki araba da pistin en iyilerinden biri. O tarz bir atakla öyle aşınmış lastiklerle geçer miyim acaba diye denemek sadece intihardı, zaten kum havuzunda sonlandı atağı. Bu arada Kimi'nin pilot kamerasından bu atağı seyredince Heikki'yi gerçekten takdir ettim, çok güzel yakalamış fren noktasını, Kimi'nin kontrolden çıkan aracıyla temas yaşamadan ve pozisyon kaybetmeden kurtulmuş.
Hamilton ise bence mükemmel yarıştı. Güvenlik araçları onun açtığı farkı eritip dursa da kazanmayı bildi. Helal olsun diyorum. TC olmadan da hatasız sürdü, bu sezon yine şampiyonluğa oynayacağını teyit etmiş oldu pistte.
Kovalainen ise günün şanssızlarından biriydi. İyi yarışmasına rağmen 3. güvenlik aracı periyodu ile muhtemel ikinciliği çöpe gitmiş oldu. Ama o da Hamilton kadar olmasa da hızlı olduğunu gösterdi. Neden Hamilton'a oranla biraz yavaş kaldığını anlayamadım. Yoksa yeteneğinden şüphemiz yok aslında.
Alonso iyi direndi, yerini korumayı, güvenli sürmeyi bildi ve yarış dışı kalanların da yardımıyla iyi bir başlangıç yaptı. Heidfeld BMW'nin 3.lükte zorlanmayacağını göstermiş oldu, pistte Rosberg'i geçmek için hamle yapamasa da pitte geçtikten sonra ondan hızlı olduğunu gördük. Rosberg'e de bi alkış. İlk podyumuna çıktı, Hamilton'la birlikte iyi sevindiler.
Ferrari McLaren'den hızlı demiş arkadaşlar, neye göre bu çıkarımda bulundular anlayamadım. 2. güvenlik aracı periyodundan sonra boş depolu Kimi'nin dolu depolu Heikki'yi sıkıştırması mı bu düşünceye sevketti milleti bilmiyorum. Ama benim gördüğüm kadarıyla iki takım arasında hız açısından çok da fark yoktu. Yani geçen seneki yarışı düşünürsek bu sene o denli bir fark olmadığı gibi Ferrari'nin hızda eşitliğe rağmen dayanıklılık problemleriyle boğuşacağını da gördük. McLaren de dayanıklılık problemi yaşar ilerde belki ama, Ferrari sezonu erken açtı o kesin. Bir de hem Massa'nın hem de Raikkonen'in spinleri ve pist dışına çıkmaları, bunun yanında Hamilton ve Kovalainen'in neredeyse hatasız yarışmaları ilerisi için McLaren adına umut verici bir görüntüydü. Şimdilik (yalnızca şimdilik) McLaren şampiyonluğa en büyük aday olarak göründü bence...

Ben de izleyemedim, alıntıdır...
Sosyal ağlarda paylaş

Xobalt said:

Hamilton ise bence mükemmel yarıştı. Güvenlik araçları onun açtığı farkı eritip dursa da kazanmayı bildi. Helal olsun diyorum. TC olmadan da hatasız sürdü, bu sezon yine şampiyonluğa oynayacağını teyit etmiş oldu pistte.

kimi nin maskesi düştü , massanın maskesi düştü , alonsonun maskesi düştü , driving aidler olmadan görebilme şansına eriştik.

Hamiltonda ise ne bir fishtail nede contra , kameralar pek göstermedi , ilk 3, 4 turda arkasındakinden uzaklaşırken lastikler zaten taze idi.

önümüzdeki yarışlarda hamiltonunda maskesi varmı yokmu göreceğiz arkasında iddialı pilotlar var iken yüklenince pedala....
Sosyal ağlarda paylaş

@Arkansis, Herkesin maskesini düşürdün sende hırs yapınca kıçı atıyo araba işte ne varki bunda maske düştü diye yorumlayacak. Hamilton'da en önde olmasa o da pist dışına çıkabilirdi rahatsız eden kimse olmadan önden önden sakin sakin gitti işte.

Raikonen'in maskesi düşmesini bırak bence mükemmel işler yaptı 15. başlayıp üst sıralara yükseldi, 2 3 kez pist dışına çıkıp yinede puan alması başarıydı. Arabası kalmasa yarışı da belki daha iyi biryerde tamamlayacaktı.

Öte yandan bu sene F1 oldukça keyifli olacak gibi görünüyor. TC olmayınca pilotaj daha fazla ön plana çıkıyor. İlk yarışta da sinyaller geldi. Ben keyif aldım.
Sosyal ağlarda paylaş

prozzak said:
yaw geçen sezon bi kaç yarışta massa arkalara düşünce hırslanıp pistten çıkmadı mı? Onun maskesi geçen sene düşmüştü zaten..

sürüş bakımından düştü
herkez hata yapabilir
araç üstü kamerada herşey belli oluyor , agresif zamanlarında nasıl hatalar yaptıkları nasıl kayıp çizgilerini kaybettikleri stres yapınca ...
Sosyal ağlarda paylaş

Vodan said:
@Arkansis, Herkesin maskesini düşürdün sende hırs yapınca kıçı atıyo araba işte ne varki bunda maske düştü diye yorumlayacak. Hamilton'da en önde olmasa o da pist dışına çıkabilirdi rahatsız eden kimse olmadan önden önden sakin sakin gitti işte.

Raikonen'in maskesi düşmesini bırak bence mükemmel işler yaptı 15. başlayıp üst sıralara yükseldi, 2 3 kez pist dışına çıkıp yinede puan alması başarıydı. Arabası kalmasa yarışı da belki daha iyi biryerde tamamlayacaktı.

Öte yandan bu sene F1 oldukça keyifli olacak gibi görünüyor. TC olmayınca pilotaj daha fazla ön plana çıkıyor. İlk yarışta da sinyaller geldi. Ben keyif aldım.

maske düşürme haraketi pilotların kötü olmaları değil , bunca sene tren rayında giden araçların pist üzerinde pilotlar tarafından değil aracın kendi kendine durması sonucu olduğunun görüntülenmesi.

yaptıkları hatalar vs vs bunların hepsi zaten olan şeyler, driving aid varkende fren noktası kaçardı aracın arkası kopar başka yere gider toplamaya çalışırlardı.

şu anda her viraj ayrı bir challenge , 950 beygiri yola en çabuk şekilde kendi stilinizle nasıl aktarırsınız ?
Sosyal ağlarda paylaş

Tyrael said:
Valla son senelerdeki en zevkli yarışlardan biriydi aksiyon durmak bilmedi valla=) İnşallah pilotların başına bişi gelmez ama Toyota'nın kazasında Allah gitti adam bile dedim yani.. Pistin kenarındaki mesafeleri uzatsalar keşke..

monaco ve avustralyada böyle diye hatırlıyorum
diğer modern pistlerde kaçış alanları mevcut

toyotanın altını fena çarptı da geçen seneki kubica kazasına bakmanızı öneririm =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...