Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

matematikten anlayan bi baksin, kolay bi sey

LiquiD

Öne çıkan mesajlar

sadece alansal olarak o kadar konfigürasyon olamaz..

sadece kenarları düşünelim

her 30 için 30 = 3x + 6y den oluşacak her 15 için 15 = 3a + 6b den oluşacak... x 3 lük kenarı 30a denk gelenler, y 6lık kenarı 30a denk gelenlerde (diğeri için de aynı). bunları ikili olarak düşünürsek:

Çok kaba bir hesap yapıyorum, tüm konfigürasyonların ortalamasını alırsak muhtemelen her kenar başına 30 / 4.5 = 6.6, 15/ 4.5 = 3.3 tane bu ikiliden düşecek. İkilileri kendi arasında değiştirebiliriz o zaman kenarlar için 13.2 x 13.2 x 6.6 x 6.6 = 7589 tane. tabi her seferinde içerde bir alan kalacak. Ortalama olarak bu kenarlar için dizdiğimiz dikdörtgenlerin alanı 237.6 + 118.8 = 355. kalan alan bu alanın 0.76sı. İçerde kalan alanın alabileceği konfigürasyon sayısı mantıken yukarda bulduğumuzdan daha az çünkü daha sıkışık ve kompakt bir alan. Yani üst sınırının onun da 7589 x 0.76 olarak alırsak ve iki değeri çarparsak (yani 7589 dışarda, maksimum 7589x0.76 içerde) 4.10 ^ 7 çıkıyor.

edit: bundan sonra her dikdörtgenin kendi etrafında çevirerek, 4 farklı konfigürasyon alabileceğini düşünürsek büyüyor evet. Ordan 4^25 ~ 10^10 gelirse 10^17 civarı oluyor

Yani eğer resimlerin kendi çevrelerinde döndürülmesini hesaba katmazsan yaklaşık olarak 10^7 x 25!, eğer kendi çevrelerinde döndürülmesine hesaba katarsan 10^17x25! çıkıyor.

Ama bunlardan büyük olacağını sanmam çünkü genelde yaptığım var sayımlar üst sınırları baz alacak şekildeydi. Bundan bir kaç 10 faktör aşağıda olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

said:
25! küçük kalır cevap yanında sina : )

yine de kaybettin üzgünüm 10^17 25 faktoriyelden daha küçük gg d:

nası alansal düşünmeyeceğiz yahu basit bir sistem; böyle yukarı sınırların altında ortalamalar ve kabuller yaparak üst bir sınır buldum işte. 20 çeşit renkli kalem olsun her fotoğrafın üstüne 5 farklı çizik atılsın bi de insaf yahu molekül için schrodinger denklemi çözerim onun yerine ben
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında dikdörtgen olursa 4^25 olabilmesi için resmi ters çevirmen gerekebilir yoksa 2^25 farklı konfigürasyon olur. o da cevabı 10 faktör düşürür 10^16 x 25! olur. fizik ödevini yaparken bile bunu düşünüyorum of be.

evet bunca fizik dersi sonucunda hiç bir anlam ifade etmeyen var sayımlar yapıp sonucu bulmayı öğrenmişim artık akademisyen olup 1. sınıf üniversite öğrencilerinin kafasını karıştırıp temel bilimlerden nefret ettirebilirim

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...