Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni deniz akvaryumum.Zor oldu güzel oldu.

Reumer

Öne çıkan mesajlar

Evet resimler baştan sona 2 ay lık bi zaman diliminde falan çekildi.

3 hafta önce suyunu koyduk ve 1 2 gün öncede artık sistemin ve su değerlerinin oturmasından sonra canlılarımızı ekledik.

Canlilarin daha yakından güzel resimlerini yakında ekliycem şuanda pek güzel ve kaliteli yakın çekim yapamıyorum :)

Akvaryum biraz daha oturuncada mercanlarımızı eklemeye başlıycaz.
akvaryum boyutları 270*80*80
komple yaptırmak yerine(baya uçuk fiyat istiyolardi lol) demir iskelesini ayri yaptırdık sonra tanıdığımız mobilyacıya ayrı mobilyasnı yaptırdık sonrada akvaryumcuya camını ayrı yaptırdık :)

1.60 lık kule sistemli sump var aşşağıda.
aydınlatma sistemi : 2x 250w 20000k MH,1x 150w 20000k MH, 3x aquasience 22000k t5, 3x aquasience 15000k t5
T5 ler sabah 8 aksam 8 arası, MH ler sabah 10 aksam 6 arası açık

Buyrun bakalım beğenicekmisiniz..

http://img85.imageshack.us/img85/16/dsc01082gz8.jpg

http://img150.imageshack.us/img150/2931/dsc01084bx8.jpg

http://img166.imageshack.us/img166/9963/dsc01085ne7.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/4378/dsc01086xh7.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/2686/dsc01094gw5.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/2827/dsc01115zp8.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/1902/dsc01116ff2.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/94/dsc01118jc0.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/9090/dsc01119cg1.jpg

http://img511.imageshack.us/img511/3301/dsc01120gy4.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/3163/dsc01124nv3.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/1336/dsc01125mb6.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Şuanda köpekbalığı paraziti olarak bilinen Remora diye bir balık var ki türkiyede çok az akvaryumda rastlamıştım(bize denk geldi 1 tane aldık lol)

yaklaşık 35 cm boyunda ve tam bir japon ve karides canavarı :)
resimlerini ekliycem inşallah :)

Xenia ekledik 3 4 dal inşallah zamanla kaplıycaklar heryeri
Polyp vs vs eklemek için biraz erken(xeniada erken gerçi lol) ama bi 1 2 hafta içinde baya bi mercan siparişi vermeyi dusunuorm.

Onun haricinde 1x yellow tang, 1x blue surgeonfish, 1x lion fish(15cm civarı), 1x emperor angel, 1x naso tank, 1x unicorn tang, 2x sailfin tang(yazılısı bole bise lol), 1x grouper, 1x moray eel, 3x bubble anemon var
bunların hepsi eski akvaryumdan kalma olanlar :) yeni kardeşleri yakında gelicek :)
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmuş her ne kadar deniz akvaryumlarına etik olarak karşı olsamda güzel bir tank yapmışsınız.
inşaat mühendisi olarak bulundugu konumu tehlikeli olarak gördüm yalnız. döşemenin geniş açıklıgına yerleştirmişsiniz. 1 ton su alır o akvaryum onun haricinde kumuydu camıydı sehpasıydı 1.5 ton gibi bir baskı döşemede sorunlar yaratır ve geniş açıklıkta esneme olabilir.
bir gün ofise gediğinizde (ofis sanırım roası?) akvaryumu bir alt katta bulmamanız dileğiyle.
bol sulu günler.
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler gerçekten verdiğin bilgiler için.
bizde çok düşündük onu açıkcası ve akvaryumda 1.9 ton su var sadece :) mobilyası demiri camı falan filan bi 2.5 ton var yaklaşık.

ama şöyle bişey var ben pek inşaattan anlamasamda 2 kat arasında çelik konsüldüksüyon(nası yazılıo bilmiorm)üstünde beton falan var onun üstünde asma kat.burası 5000 metrekarelik bir deponun bir kösesine 2 katlı ofisler icin yer yapıldı ama dedigim gibi asma kat çok sağlam temel ustune yapıldı.o yüzden birşey cıkacagını zannetmiyoruz açıkcası :) yapan kişilere falanda sorduk bişey olmaz taş gibi sağlam dediler:) zaten depoda 1 palet üzerinde 3 tonluk mallar falan var onlara bişey olmuosa buna bişe olmaz :)
Sosyal ağlarda paylaş

bu deniz akvaryumlarına minik köpekbalığı (20-30 santim filan) koyuolar ankarada panorada var mesela acaip tatlı hoşuma gitti. o tür bir balık koyunca diğer balıkları yer mi acaba :) bir de pahalı mıdır o köpek balıklıkları? sen düşünüyor musun o tarz birşey
Sosyal ağlarda paylaş

cemad said:

panorada gördüğüm deniz mi emin değilim ama tatlı suda oluyor mu öle köpek balığı?

deniz akvaryumlarında beslenemiyor köpekbalıkları.
tatlı su akvaryumlarında beslenen bi tür var köpek balıgı diyor akvaryumcular.ona cok benziyor.ama uzak doguda çiftlikte yetiştirilen bi sofra balıgı kendisi.kör neredeyse, bi tür kedi balıgı.
alta resmini koyuyorum
Pangasius hypophthalmus

cemad said:
bu arada niye deniz akvaryumlarını etik bulmuyorsun? balıklara bir zararı oluyor mu?

söylemek istediğim şey deniz akvaryumlarının son derece doğa düşmanı bi oluşum oldugu.
Deniz akvaryumları güzel hatta harika ancak deniz akvaryumu için yakalanacak balıklar bir o kadarda doğaya zararlı bi işlemle yakalanmaktadır.
Param var deniz akvaryumu alırım diyorsanız birde ve gerçek bir aquaristseniz bunları düşünmeniz gerekli diyorum.
Türkiyede hatta dünyada deniz balıkları üretimi yapan çok az tesis var.Türkiye'de oldugunu sanmıyorum.Deniz akvaryumu için alacagınız balık direk resiflerden yakalanıp getiriliyor.Yakalanma aşamasında mercanlara zarar verilmesi kaçınılmaz.Doğadan koparılıp gelen balıklar deniz akvaryumlarına adapte edilmeye çalışılıyor.Mercanlardan tutulup getirilen balıkların %60 ı bu aşamada telef oluyor.
Deniz akvaryumlarına doğaya zarar verdikleri için karşıyım.
Ancak tatlı su akvaryumları böyle değil.
Aldıgımız tatlı su balıkları zaten dogadan yakalanmıyor.Belki bundan 60-70 sene evvel bu böyleydi fakat şimdiki satılan balıkların %99 u üretim çiftliklerinde akvaryumda üretiliyor.yani bu balıklar doğadan koparılmıyor zaten akvaryumda yetişiyor.aşağıdaki etik konusunu okumanızı tavsiye ederim.
Hangi balıklar tercih edilmeli?
1. Tatlısu türleri
2. Hakkında yeterli bilgi bulunan tanınmış türler; hakkında az bilgi ve tecrübe bulunan ekzotik türlerden kaçınmalı
3. Doğadan yakalanmış değil, akvaryumda üretilmiş türler
4. Uzak yerlerden taşınmamış balıklar; mümkünse yerli üretim balıklar
5. Sosyal açıdan uyumlu, barışçı türler
6. Sıcaklık, pH, GH, bakteri oranı gibi su kalitesi konusunda benzer gereksinimleri olan türler
7. Piyasada yaygın olarak bulunan kuru yemleri yiyen, yem konusunda seçici olmayan türler
8. Kolayca hastalanmayan, su kalitesindeki küçük salınımlara karşı dayanıklı türler
9. Normal hareket edebilen balıklar; seçici üretimle yüzgeçleri aşırı geliştirilmiş tül kuyruklu balıklardan sakınmak gerekir.
10. Derisinde tümör, şişkinlik, leke gibi herhangi bir hastalık belirtisi olmayan balıklar

Acemi balığı hurafesi
Her hatayı kaldıracak bir acemi balığı gerçekte yoktur; sadece su kalitesindeki salınımlara karşı göreceli olarak daha dayanıklı balıklar vardır. Örneğin komando çöpçü (Corydoras paleatus), platy, tetrazon ve bakır tetra gibi... Buna rağmen her akvaryum sahibi bu göreceli olarak kolay türlerin dahi gereksinimleri konusunda kendini iyice bilgilendirmelidir; ortada bulanıklık, belirsizlik bırakmamalıdır. Doğal türlerin ve doğal yaşamın korunması gerektiği düşünülerek bakımı zor veya akvaryumlar için fazla büyük türlerden uzak durulmalıdır. Uzak durulması gerekenlere deniz balıkları ve doğadan yakalanmış balıklar da dahildir.

Neden çok renkli mercan balıklarını barındıran deniz akvaryumlarından uzak durulmalı?
Tuzlusu akvaryumlarının, özellikle de mercan balıklarının bakımı hem parasal hem de zamansal açıdan fazlaca masraflıdır. Daha da önemlisi, deniz akvaryumlarında beslenen canlılar çoğunlukla doğadan yakalanıp satışa çıkarılıyor. Bütün önlemlere rağmen hala dünyaca yaygın olan dinamitli ve kimyasal maddeli avlanma yöntemleri, sadece yakalanan balıklara değil, geniş çevreye ve hatta bazen bir mercan kolonisinin tamamına onarılması çok güç zararlar veriyor. Bu konuda Hawaii Deniz Akvaryumu Topluluğu'nun (Hawaii Marine Aquarium Council MAC) çalışmaları var. Bu topluluk, mercan ekolojilerine zarar verilmeyecek şekilde (ve sayıda) kepçeyle yakalanmış balıkları MAC sertifikasıyla satmayı hedefliyor. Böylece alıcının da deniz balığı satın alırken vicdanı rahat olabilecek. Ancak henüz İsviçre'de MAC sertifikalı balık pek bulunmuyor. Ayrıca yoğun fiyat rekabeti ve sahte sertifikalar, daha da önemlisi, piyasadaki müşterilerin çoğunluğunda aynı balığa MAC sertifikalı diye daha fazla para ödemeye razı olacak kadar doğal yaşamı kollama bilincinin olmaması, bu tür iyi niyetli projeleri uygulamada zora sokuyor.

Neden az bulunur egzotik türlerden uzak durulmalı?
Akvaryumculuğa yeni adım adan bir kişi, hakkında bolca bilgi ve tecrübe bulunan, yaygın olarak beslenen "göreceli kolay" türleri tercih etmelidir. Az bulunur tüleri besleme hırsının bedelini genellikle balıklar öder. Uygun besleme şartları bulunana kadar deney malzemesi yerine geçen bu balıkların akibeti genellikle yavaş bir ölüm olur.

Neden mümkün oldukça ithal değil, yerli üretim balık?
İsviçre'de satılan balıkların çoğu Güney Amerika veya Uzakdoğu Asya'dan ithal edilmektedir. Bu tip tropik bölgelerde süs balıkları genellikle açık hava havuzlarında üretilirler. Bu balıkların ne şartlarda üretildiği, hangi ilaçlarla yaşatıldığı, hangi balıkların nasıl bir seçimden sonra gönderildiği çoğunlukla bilinmez. İlaçlar sayesinde satışa kadar sağlıklı kalan bir balık kısa sürede hastalanıp ölebilir, daha da kötüsü, gittiği akvaryuma kendisinin bağışıklı olduğu yabancı hastalıklar bulaştırabilir. İthal yapılacaksa bile, üretim koşulları bilinen ve takip edilen yakın ülkelerden gelen balıklar alınmalıdır.

Sosyal ağlarda paylaş

evet tatlı sudaki fason kopekbalıgı :P

gercek kopekbalıgı deniz akvaryumlarında var ama min 2 metrelik falan akvaryum lazım

20 30 cm lik olanlardan alıp ben besleyebilirim ama baska balık beslemeyiz bulunan mevuctların çoğunu yer cunku vede buyumesı bırazdaha hızlı oldugu icin zamanla yetersiz gelir bu akvaryum

ankara panoradaki akvaryumlar deniz akvaryumu ve ordakiler gercek kopek balıgı :)

kopekbalıgınında bırsuru cesidir var tabi kum ustunde yuzen falan kopekbalıgına benzemeyen ama panoradakiler falan gercek kopekbalıgı olarak bildigimiz yuzgecli falan bizim bildigimiz cinsler

ama dedigim gibi benim akvaryumda hem kucuk gelir hemde baska balık besleyemeyiz :)

ki panoradaki akvaryumun ben size soyle soyle diyim yaklasık bi 60 70 bin dolara falan mal oldugu soyleniyo :)

edit : fistanında dediği gibi kucuk akvaryumlarda yaşatamazsın onu..rahat rahat yüzeceğği gelişeceği yer yüzeceği yer lazım.bi kaç sene sonra panoradakilerde yetersiz kalır her ne kadar devasa da olsa akvaryum

ama ayrı bi zevk tabi lol
ilerde çok zengin olursam ve bi malikanem falan olursa salonumun bi duvarını yapıcam hatta salonun butun duvarlarını dolanan yapıcam ve ona atarım lol :P
Sosyal ağlarda paylaş

tatlı su diil tuzlu su bu :) mercanda canlı mercan zaten o ölü süs olanlardan diil

parçalanmaz nie parçalansın hali hazırda var zaten :)
ki anemonları yaklaşık 2 senedir falan besliyorum hiçbişe olmadı ki anemonlar çoğu mercandan daha hassas, daha zordur yaşatması

resimler çok yakında :)
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler herkese.
maliyet konusunda soyle soyliyim ben cimri davrandım eger sizde benm gibi davranır arastırarak alırsanız su fıyatlar mumkun

akvaryumun mobilyasını camını ve demis iskeletini ayrı ayrı yerlere yaptırdım(yoksa 5 milyar falan ıstıyolardı)
mobilyası 700 ytl
akvaryum camı(19 mm) ve alttaki sumpi 3000 ytl
demir iskelet 150 ytl
protein skimmer 800 ytl
akvaryum kumu yaklasık 130 kilo ince mercan kırıgı 300 ytl

1920 lt suyun bi 500 litresi ters ozmoz cihazından kendi arıttığımız su geri kalanı nestlenin 19lt lik damacanaları ki oda 70 damacanca falan edio :) parayla almaya kalkarsanız bi 350 ytl eder ama biz allahtan nestle suyun ankara distribitoruyuz :P

tuz red sea coral pro diye cok kaliteli bi tuz 350 ytl lik flan tuz var

4x 300w lik jagler ve sera ısıtıcı var ki bunlarda tanesi 50 ytl 200 ytl falan eder

9000 l/h kafa motoru var yukarı su pompalamak için bunuda hepsiburadadan 190 ytl ye aldm

aydınlatma sistemi biraz pahalı tutabilir toplam 6x t5, 2x 250w mh ve 1x 150w Mh yaklasık hmmm balastlarıyla hedesiyle hodosouyle bi 900 ytl falan tuttu
fakat t5 lerin armatürünü ben kendim yaptırdım..bu ufo tarzı ısıtıcılardan yapan bi tanıdıgımız vardı o ısıtıcının kasasını kestirdim t5 lerin boyuna olacak sekilde ve reflektor de var zaten onda ona monte ettirdim t5 leri falan filan çok şık ve guzel armatür oldu :P yanlarınada kücük fanlardn taktım ısıyı emsin diye biraz oh :) bu armatürleride t5 ler icin toplam bi 100 ytl ye mal edebilrsnz ..yukardaki fiyatta MH lerin armatürleri dahildi.

onun haricinde başkada birşey yok ıvır zıvırın haricinde..
balık ve omurgasızlardan bahsetmiyorum onların fiyatlarida ama benm mevcutun bi 1 YTL yi falan bulur mevcutların

toplmam hesaplamadım ama bi 6000 ytl ye falan mal olur bu boyutlarda bi akvaryum yaptirmak istiyosaniz.ki dedigim gibi ben cok seyde kendim yaptim yada yaptirdim flaan vede mesela protein skimmer yetersiz daha guclu bi tane almam lazim falan ama normalde piyasa fiyati boyle bi akvaryumun bi 10000 ytl ye falan cikio en iyi sistemlerle(isiklandirma,PS) falan filan

biraz çok gelebilir size ama yillardir deniz akvaryumuyla ugrasan biri olarak artik hayalimdi bu boyda bi akvaryum ve sonunda oldu :)

zamanla aletleri falanda iyice guzellestirip mercanlarimi eklersem iyi olucak :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...