Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Döküman : IRC'den downloadda kolaylık...

Vodan

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar şu son threadlere baktım da hem insanlar kazaa dan yakınıyor hemde yawaş yawaş irc den download yapma alışkanlığı kazanıyor benimde çorbada bi tuzum olsun istedim...

Öncelikle Aradığınız dosyalara nasıl ulaşacağınızı anlatiyim..
Aslında bu iş için hazırlanmış birçok arama motoru var ayrı ayrı linklerini yazmama gerek yok. www.mircsearch.co.uk adresi işimizi görüyor.
Siteye girdiğimizda sağ tarafta alt alta arama motorları karşımızza çıkıyor. Tek seferde tüm motorlarda arama yapmıyor site fakat ayrı ayrı hepsinde arama yapabiliyorsunuz.
Ben genellikle en üstteki olan ircspy yada xdccsearch motorlarını kullandım.
IRCspy ı şiddetle öneririm offline olan botları gizleyip sadece online olanlardan download yapabiliyorsunuz ayrıca boş slotlarıda gösteriyor bu vesileyle download yapmak için sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz...
IRCspy arama sonuçlarını serverlar olarak alfabetik olarak ayıklıyor ben genellikle rizon serverini bulup oradan indireceğim dosyayı indiriyorum.
Undernet, dalnet gibi serverlar tabiki daha kalabalık ve daha çok dosya erişimi mümkün fakat bu serverlarda Kanal listesini request ettiğğinizde bilgisayarınız takılması muhtemeldir. Çok uzun sürüyor ve Kanal listesini kapatma isteğiniz sonuçsuz kalıyor.

Mircsearch.co.uk dan dosya bulup download etmeyi sanırım anladık.

Şimdi irc den download yapmanın inceliklerini anlatacağım.
Başka bir threadde yazdığı gibi iki tür server var birisinde !list !search gibi parametreler geçerliyken bazısında ise kanallar moderated oluyor public olarak botlar listelerini kanaldan geçiyor sizde işinize yarayan dosyayı seçip download ediyorsunz.
Ancak kalabalık kanallarda bu işlem biraz sıkıcı ve rahatsız edici oluyor.
Efendim elin adamı düşünmüş bu iş için bir yardımcı program şeetmiş.
DccAssist isminde...
Bu programı kısaca anlatmam gerekirse, öncelikle çok kullanışlı bir program olduğunu belirtmeliyim. Özellikle Ayarlar bölümü çok zengin birçok ayarı buradan yapabiliyoruz. Max. Dosya indirme sayısından "kb" seçeneklerine, nickserv identify dan timeout sürelerine, irc renklerine kadar herşey bu yardımcı programdan ayarlanabiliyor. Ancak programımızın asıl görevi kanallara paste edilen dosyaları yakalıyor ve sizin rahatınız için altalta bir liste halinde sıralıyor.
Bu işlem gerçekten işimizi çok kolaylaştırıyor ve sürekli kanalda geçen renk cümbüşü gıcık yazıları takip etmek durumunda kalmıyoruz. Listeden tıklıyoruz ve status e ekliyoruz.

Status demişken onada bi açıklık getireyim.
Programın birkaç ayrı penceresi var bu pencereleri kafanıza göre görünür yada görünmez hale getirebilirsiniz.

"DA.Status" , "DA.Packs" , "DA.Log" Pencerelerimizin isimleri.

DA.Packs hemen yukarıda anlattığım listeleme işleminin yapıldığı pencere.

DA.Status listeden tıkladığınız dosyanın eklendiği bölüm. Bu bölümde adındanda anlaşılacağı gibi dosyanın durumunu takip edebiliyoruz. Pause, Unpause, Remove seçeneklerinin yanısıra Priority (önem) seçeneğide bulunuyor. Priorityi kısaca açıklayım. Örneğin 3 tane dosyanız var listede indirilmeyi bekleyen. Önce gelmesini istediğiniz dosyaya Priority UP yapıp öncelik veriyorsunuz ve elinize daha çabuk ulaşıyor.

DA.Logs bölümünde ise indirdiğiniz dosyalar bulunuyor. Elinize her yeni dosya ulaşımında bu pencere otomatik olarak açılıyor ve tüm dosyalarınızı görebiliyorsunuz. Çok gerekli bir bölüm değil fakat 30GB download yapmışım gibisinden gururunuzu okşayacak düşüncelere kapılmanızı sağlayabilir.

DccAssist'in kurulum olayı biraz karışık. Dosyalar setup dosyası gibi değil yani "executable" (.exe) bir dosyayı çalıştırıp armut piş ağzıma düş yapamıyoruz. Ancak yinede zor değil.
Aslında bu DccAssistin readme sinde yazıyor fakat ingilizcesi zayıf olan arkadaşların işini kolaylaştırmak için elimden geldiğince kurulumu da anlatmaya çalışiyim..

DccAssist'i download edip unzip ettiğimizde dccAssist.mrc isminde bir dosya ile karşılaşıyoruz.
Bu dosyayı mIRC klasörünüzün içerisine atıyorsunuz (Genellikle : "C:Program FilesmIRC")
Daha sonra mIRC programını çalıştırıyoruz ve status bölümünde
"/load -rs1 dccAssist.mrc"
yazıyoruz. (!!Tırnak işaretleri dahil değil!!)

"One or more scripts have been loaded that include
initialization commands. Run the initialization commands?" Şeklinde bir yazı ile karşılaşacaksınız YES'i seçip geçiyoruz.
Bununla birlikte işlemimiz tamamlanıyor.
mIRC'i kapatiyoruz tekrar açıyoruz.
Herhangi bir yerde sağ tuşa tıkladığımızda menüde DccAssist oluyor.
Tavsiyem DA.Packs i ve DA.Status u seçin ve açık bulunsun.
Bundan sonra istediğiniz servera bağlanıyorsunuz. DA.Packs bölümünde listeleniyor ve oradan çift tıklayıp indirmeye başlıyorsunuz...

DccAssist mIRC'ı kapatmış olsanız dahi tekrar açtığınızda eğer dosya "Paused" değilse gerekli serverlara bağlanıyor ve dosyayı kendi kendine indirmeye başlıyor.

Bunun dışında t
Sosyal ağlarda paylaş

allah razı olsun valla ne diyim.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.
TTnet yetkilisi Owner Ravenloft'un "net ne zaman gelicek" sorusuna cevap olarak demiş ki:

Beyfendi elimizden gelen bişi yok. Tüm yurt'ta bu böyle.
Sypro, 02 January 2004 23:30 tarihinde demiş ki:
alayinizi operek uyandirayim..
Sosyal ağlarda paylaş

ya yanlız benim senin yazından anladığım irc de resume yapabilinebildiği bu yardımcı programla birlikte. onun nası olsugunu bir daha söylersen muhteşem olur.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.
TTnet yetkilisi Owner Ravenloft'un "net ne zaman gelicek" sorusuna cevap olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Nası yani IRC de resume yapmıyomuydun ki?

IRC de resume yapılabiliyor zaten bu programın özelliği değilde
mIRCin özelliği

bakın bendeki ayarları söleym en iyisi
mIRC options a giriyosunuz (ctrl+o)

( !! mIRC'in default ayarlarına dokunmayın sadece bu eklemeleri yapın. Aşağıda yazdıklarım seçili olmalıdır !! )

Connect>Options dan
Connect on startup ==> mIRC'i açtığınızda gerekli serverlara bağlanır.

Reconnect on disconnection ==> eğer bir şekilde disconnect olursanız otomatik olarak tekrar bağlanır.

IRC>
Rejoin Channel when kicked
Rejoin channels on connect ==> Disconnect olduktan sonra otomatik olarak tekrar bağlandığında kanallara girmeniz gerekmektedir bu seçenek kanallara otomatik olarak bağlanmasını sağlar.
Keep channels open

IRC>Messages
Timestamp [HH:nn] ==> Bununla eğer serverdan disconnect olursanız nekadar zaman kaybınız olduğunu görebilirsiniz.

DCC>
Autoget file ==> Bu seçenek ile dosya transferinde Accepte tıklamak zorunda kalmazsınız. Otomatik olarak alır.
and
If file exists [Resume] ==> Bu seçenek ile dosyayı tekrar istediğinizde kaldığı yerden devam eder..

DCC>Ignore
Disabled ==> Bunu disable etmelisiniz yoksa rar dosyalarını almaz isterseniz ignore bölümünden .exe yi ignore edin buda bir çözüm olabilir...

Burada anlattım eğer insanlara güvenmiyorsanız güvendiğiniz botları DCC deki resume seçeneğinin yanındaki Trusted bölümünden belirleyin bu durumda sadece güvendiğiniz kişilerden dosya transfer edersiniz.

Ben herkese güveniyorum orada kimse beni bulup virus gondercek değil 1000 kişilik kanallarda. Kişisel bir tercih bu yinede size kalmış isterseniz Trusted listesi oluşturun.

Anlattığım ayarlar son mIRC v6.12 için geçerlidir. Ben birkaçtane mIRC versiyonu denedim en iyi sonucu bu versiyonla aldım Buradan indirebilirsiniz.

Resume olayı biraz dertli ben resume edebilmek için baya uğraştım. Bu versiyonda oluyor ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Dosya gönderilirken kanalda bir yazı yazar sonunda ise (Resume Supported) diye belirtilir.
Genellikle resume destekleniyor zaten sorun olucağını sanmıyorum.[signature][hline] V ò d à n | ICQ : # 651567
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yukarıda yazdığım ayarlarıda yaparsanız birde Windows başlangıca mIRC programını eklerseniz, bilgisayarınızı açınca otomatik olarak kendi kendine işini halleder.

Bu vesileyle örneğin siz evde değilken elektrik kesilmesi gibi bir durum olduğunda (tabi böle bi durumda bilgisayarınız otomatik açılabiliyorsa) mIRC da açılır ve download a devam eder. Biraz extreme bir durum ama isterseniz bunuda yapın downloadınızın hiç kesilmemesini istiyorsanız..[signature][hline] V ò d à n | ICQ : # 651567
Sosyal ağlarda paylaş

sağol abi son bi soru daha.
search yaptım mesela ircsearchden orda çıktı işte bişeyler ordan yeşil olanlardan birinin numarasına tıklıyorum tamam onun kanalı açılıyo ama ordan nası istediim dosyayı bulup dl edicem.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

Bir yol daha anlatiyim bu konuda

Girin mIRC dan F9 a basın bu add pack tuşudur
bi ekran gelir
IrcSpy daki bilgileri buraya manuel olarak gireriz çünkü bazı serverlarda list opsiyonu da çalışmıyor public listeyi bekle diyor.

neyse F9 a basınca önce server seçiyoruz
Sonra kanalı yazıyoruz işte bot un nickini fln yazıyoruz
Pack numarası IrcSpy dan search edince hemen solda yazıyor zaten
#2 gibi işte
Pack in yanına da 2 yazıyoruz Okey diyoruz
Status e ekleniyor oradan download ediyoruz..
Sosyal ağlarda paylaş

zed ve vodan a yardımlarından dolayı teşekkür etmeyi borç bildim.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

abi tar dosyaları nasıl açılıyordu?[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

ya ilginçtir bi türlü download yapamadım ya.
mesela
!Lokran [Daze] 15 Minutes Of Fame.mp3
yazıyorum ne request ediyo ne çekiyo dosyayı. şu ana kadar çekebildiğim tek şey insanların arşiv dosyaları oldu yardım edin.[signature][hline]Remember the times, together we swore to never give up this life
Still hanging on, still going strong, here I belong
And maybe I'm crazy but I just can't slow down
And maybe I'm crazy but at least I'm still around

The number you have dialed is walking alone please, try again later
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak bir yazı daha yaziyim,
Bu yazı da indirdiğiniz dosyalar ile ilgili olsun.

IRC serverlar üzerinden indirdiğimiz dosyalar genellikle güncel hayatımızda çok fazla karşılaştığımız türden olmuyor. Örneğin arşiv dosyaları .zip değilde çoğunlukla .rar dosyaları oluyorlar.
Boyutu çok büyük olan dosyalar ise çoğunlukla .rar olarak indiriliyor, extract edildiklerinde ise
.bin ve .cue olarak 2 dosya halinde görüntüleniyorlar.

Böyle bir yazı daha önce yazılmıştı ama biraz daha anlaşılır ve daha kısa yoldan tekrar yazmak istedim.

Bu tür dosyaların asıl içeriklerini görüntülemeniz için iki ayrı seçenek vardır. Birisi cd ye yazmak diğeri ise sanal sürücü oluşturmak.

Eğer cd ye yazmak istiyorsanız zaten Nero yada Alcohol gibi programlar bunları cd ye çok rahatlıkla yazabiliyorlar.

Benim anlatacağım konu örneğin 100 mb lik bir resim dosyası için bir cd harcamak istemeyenler için geçerli.
(Resim dosyası yazdım çünkü .bin ve .cue dosyaları resim dosyaları olarak tanımlanırlar)

Sanal sürücü oluşturup cd ziyanı yapmadan bu tür dosyaları görebilmenin, çalıştırabilmenin, oyunları oynamanın ve filmleri izlemenin sihirli programı Daemon Tools.

Programın amacı anlaşıldıysa şimdi birazda kısaca kullanımını anlatiyim.
Programı install ettikten sonra system tray bölümünde icon olarak belirecek.
Icon a mouseunuzun sağ tuşu ile tıklıyorsunuz ufak bir menü açılıyor.
Menüde en üstte Virtual CD/DVD-Rom un üzerine gelince yan tarafta yeni bir menü açılıyor bu menüden "mount image" a tıklıyoruz ve karşımıza windows un dosya seçme bölümü geliyor.
Dosyayı bulunduğu yerden seçiyoruz...
Bilgisayarım 'ın içine baktığımızda olağan olan sürücülere ek olarak yeni bir sürücü ve onun içerisinde cd kullanıyormuşuz gibi indirdiğimiz dosyanın asıl içeriği ile karşılaşıyoruz.
Buradan dosyanızı install edebilir oyun oynayabilir film izleyebilirsiniz...[signature][hline] V ò d à n | ICQ : # 651567
Sosyal ağlarda paylaş

abi bi de beni zırt pırt banlıyo bu #mp3passion kıl oldum niye banlıyo o da belli diil. off ya.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

hani ne yaptığımı bilsem yapmıycam da adamlar sebep de belirtmiyo:
[11:04] * You were kicked from #mp3passion by Concierge (Banned)
hey allahım ya. neden olabilir ki?[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

okadarını bilemicem ama sanırım çok fazla requestte bulunyorsun

Dcc Assist options dan limit koy 3 tane download edebilsin en fazla aynı anda.
Sanırım oradan.
Banlanınca ADSL sen eğer modemi kapat aç ip deişiyo ozaman girersin yine..[signature][hline] V ò d à n | ICQ : # 651567
Sosyal ağlarda paylaş

yok be abi bulunmuyorum fazla requestte mesela açıyorum mirci dl yapıyorum arkada oyun oynuyorum bi bakmışım disconnect banned.[signature][hline]Don't Cause any Trouble.

Sosyal ağlarda paylaş

ya atlamadıysam eğer ben nası bulduğum dosyayı download edebileeceğimi anlamadım ya
#mp3passion kanalında
!Lokran [Daze] 15 Minutes Of Fame.mp3
şeklinde yazınca request ediyo olması lazım ama bana gelen giden yok.[signature][hline]Remember the times, together we swore to never give up this life

Sosyal ağlarda paylaş

vodan ın yazısında da bulduğum dosyayı nası download edeceğimi anlamamıştım.

[edit]Tamam şimdi çözdüm işi.Ama hala request ettiğim dosya gelmiyor o fıtık etti ya[/edit][signature][hline]Remember the times, together we swore to never give up this life

[Bu mesaj LevieMaxilack tarafından 24 January 2004 12:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...