Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Boğaziçi Üniversitesi - Kimya Mühendisliği

PassivE_KesH

Öne çıkan mesajlar

byzasz said:

yanii^evet arkadaşlar çiçekler böcekler, ben akedemik kariyer yapmaya kara verdim sanırım benim kaderim prof olmak hemen işe koyulayım^ demekle olmuyor kırk kere pişman olursun böle bişeye kalkışsan.. zaten dikkat et üni ye girince asistanlara hepsi değil belki am çoğu tırsak, hayatları boyunca ne denmişse onu yapmış, yalaka, erkekse hiç kız arkadaşları olmamış saldıray modunda, egolarını senin üzerinden tatmin eden , iinsan ilişkilerinin zayıflığından sosyal bir ortamda asla barınamayacak, iş görüşmesinde direk elencek tiplerdir.. girince üniye birisi böle böle sölemişti de ben içimden dangalak demiştim ama öleymiş dersin..

Çok yalan yahu bunlar(yalan değilse de klişe). Boğaziçine girecekse arkadaş hiç değil hele ki. Benim gördüğüm burdaki asistanlar gayet kafa insanlar, özel hayatlarını bilemeyeceğim ama çoğunun sosyalleşmekte zorlanacağını sanmıyorum. Ortalaması 3.90 olan matematik dünyasında editör olan en yakın arkadaşım bile girdiği ortamda insanlarla 2 dakkada kaynaşan biridir. Fizik bölümü asistanları ayrı kafadır. Gel geleim, olayım demekle olmuyor tabi bölümüne lanet ederek okursan tabi ki olmaz. Ama ben temel bilimleri seviyorum, belki en az bölüm dersimin sayısı kadar da zorunlu olmayan kimya, fizik, matematik, bilgisayar dersleri alıyorum. Yanında 4 proje içersindeyim. Not ortalamam 2.98 belki ve zaman zaman mazoşistliğin doruklarına varıyorum ama daha bıkmadım ya da lanet etmedim. Ha bir noktada haklısın, eğer ki girdiğin bölümü veya yaptığın işi sevmezsen sadece okuyup mezun olmaya çalışmak bile lanet olur insana. ama herkes farklıdır, biri yapamadı diye başkası yapamaz anlamına gelmez. tamamen ne kadar istediğine bakar, ama azcık bile şüphen varsa temel bilimler seçmeyi tekrar düşün derim.

Ayrıca boğaziçinde çap yapmak daha kolay çünkü çapdan ziyade yan dal ağırlığında oluyor programın eğer azimliysen 5 senede bitirirsin. Olmaz onlar hayal gibi sözler de yalan ben kendim yatay geçiş yaptım itüden boğaziçine ve bir odaya kapanıp da kendimi izole etmedim. İTÜde bir senede belki 50den fazla kişiyle arkadaşlık kurmuşluğum oldu o sene.

Kadro konusunda zorlanacağın kesin, ama burdaki bazı misafir fizik hocaları (ki şöyle açıklayayım kendileri boğaziçinde elektrik fizik çapı yapmış, MITde doktorasını yapmış) boğaziçinde kadro açılmamasına rağmen çok komik fiyatlara (saat başına 20 ytl) her gün salı çarşamba 6da buraya gelip ders veriyor iki saat. Yani öğretim görevlisi/araştırmacı olmak ve bu işi sevmek apayrı bir olay, bunu anlamayan insanların bundan korkması ve laf atması doğaldır şaşmıyorum :p
Sosyal ağlarda paylaş

byzasz said:
zaten dikkat et üni ye girince asistanlara hepsi değil belki am çoğu tırsak, hayatları boyunca ne denmişse onu yapmış, yalaka, erkekse hiç kız arkadaşları olmamış saldıray modunda, egolarını senin üzerinden tatmin eden , iinsan ilişkilerinin zayıflığından sosyal bir ortamda asla barınamayacak, iş görüşmesinde direk elencek tiplerdir.. girince üniye birisi böle böle sölemişti de ben içimden dangalak demiştim ama öleymiş dersin..

bu arada bu yazım bizim üni adayına cevap niteliğinde..

öncelikle LOL demek istiyorum.
saldırayım,
yalakayım,
ne denmişse onu yaparım,
egolarımı senin üzerinden tatmin etmem, edemem :(
ama başkası üzerinden ederim
iş görüşmelerinde direk elenirim, kapıdan içeri almaz korumalar
bana da geçen yolda biri gördü dangalak dedi
cevap veremedim eve geldim ağladım :(
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de yazın ali nesin'in açtığı matematik yaz okuluna da gittim bir ders için, tahmin edersiniz ki ordakilerin çoğu matematikçi olduğu için ağırlık olarak akademisyen olacak insanlar. gel gör ki hepsi çok eğlenceli ve sosyal insanlardı. bi de ali nesin süper futbol oynuyomuş kafaya yükselip gol attı gözümün önünde beeele baktım.
Sosyal ağlarda paylaş

bende soyle bir yorumda buluniyim

yani o saldiray vs olaylarina katilmiyorum

ama hayatin kolayina kacmis insanlardir akademisyenler, yuzlerine soylersen biz deliler gibi saatlerce calisiyoruz vs vs

kafalarina estigi saatlerde ise gelebilmek(cogu universitede), sacini basini rahat uzatabilmek, hayatta buyuk beklentiler olmadan sallarim basimi calisirim dersimi yasarim diyen en onemlisi risk almaktan korkan insanlarin isidir akademisyenlik. Assagilamak degil ama bana gelipte sabahlara kadar calisiyoruz vs vs dediklerinde kandirmayin kendinizi diye bagirmak geliyor baska birsey degil.
Sosyal ağlarda paylaş

matama said:
Assagilamak degil ama bana gelipte sabahlara kadar calisiyoruz vs vs dediklerinde kandirmayin kendinizi diye bagirmak geliyor baska birsey degil.

Akademisyen var akademisyen var. Ali nesini örnek alalım, matematik dünyası diye bir dergi kurmuş adam nerdeyse tek başına tüm yazılarını yazıp editliyor ve bu dergiden kazandığı paranın tamamı ile yaz okulu açıp ders veriyor. O dergide çalışan herkeste böyle. Yani akademisyen olan herkes rahatına düşkünlüğünden değil ideallerinden bunu yapıyor ve tabi türkiyede kalanların özellikle hayatı gerçekten rahat olmayabiliyor özellikle maddi açıdan. Ama tabi bir şirkette yöneticilik yapmak kadar riskli ve stresli bir iş olmayabilir. Tabi buna bir de yaptığın işi çok sevmeyi ve gidişatını kendin yönlendirmeyi eklersen zaten işini yaptığın sürece çok stres ve bıkkınlık çekeceğini sanmam. Bunun gibi başka insanlar da var tabi bizim okulda küçücük labda 20 tane öğrenci yetiştirmeye çalışan öğretmenler var. Tabi ben bilemem neler hissediyorlar aslen, ilerde akademisyen olabilirsem görürüm :p

Yukardaki arkadaşın da sizin de kaçırdığınız bir nokta var:
Siz sadece mesleki zorunluluk gibi akademisyenlik yapanları ya da harbiden rahat bir hayat sürmek için akademisyenlik yapanları örnek veriyorsunuz. Bu işi ideallerinden dolayı veya gerçekten sevdiği için yapanlar, her meslekte olduğu gibi, zorunluluktan yapanlardan çok daha farklı oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben hepsi öyledir deniyorsa katılmıyorum tabi.
bizim de var prof. larımız, adamların para sıkıntısı yok. sadece ve sadece sevdikleri için yapıyorlar. bu yüzden kapris falan da çekmezler hiç, ondan zor bizim bölüm mesela. bazılarının ders anlatmak bile umrunda değil sınavda sokup ego tatmini yapıyolar heh.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:
byzasz said:
zaten dikkat et üni ye girince asistanlara hepsi değil belki am çoğu tırsak, hayatları boyunca ne denmişse onu yapmış, yalaka, erkekse hiç kız arkadaşları olmamış saldıray modunda, egolarını senin üzerinden tatmin eden , iinsan ilişkilerinin zayıflığından sosyal bir ortamda asla barınamayacak, iş görüşmesinde direk elencek tiplerdir.. girince üniye birisi böle böle sölemişti de ben içimden dangalak demiştim ama öleymiş dersin..

bu arada bu yazım bizim üni adayına cevap niteliğinde..

öncelikle LOL demek istiyorum.
saldırayım,
yalakayım,
ne denmişse onu yaparım,
egolarımı senin üzerinden tatmin etmem, edemem :(
ama başkası üzerinden ederim
iş görüşmelerinde direk elenirim, kapıdan içeri almaz korumalar
bana da geçen yolda biri gördü dangalak dedi
cevap veremedim eve geldim ağladım :(
seni germiş sanırım yazdıklarım ama , benim yazdıklarım gökten inmedi heralde, yada arkadaşın dediği gibi klişe lafları toplayıp burda satmaya çalışmıyorum.. bilakis yaşanmış olayların neticesinde yazılmış hepsii..

bayan hoca veya asistanların hemen hemen hiç biriyle hiç sorun yaşamama rağmen erkeklerden çok çektim, anca anca şimdi biraz biraz normalleşti aramız..

Beni bölümde herkez tanır hemen hemen herkez tanır, öğretmen öğrenci bütün dönemler( okul başkanı olsam olurum yanii), hepsi de sever ( sevmeyenler de ikiyüzlü fesat düşüncesinin arkasında durmayacak karaterde tiplerdir, çünkü böle selam vermekten onüme bakamam) ama ben öle şeyler yaşadım öle şeyler gördüm ki inanın bu yazdıklarm az bile erkek akedemisyenlereele ilgli..

ama gene de ben orda belki hepsi değil ama çoğu demiştim, prensip sahibi insanlar da var ama istisnalar kaideyi bozmaz, yada akademik kariyere yeni başlamış bir insanın şu anki mesleğe yeni başlamış olmanın verdiği,idealist, hümanist, dünyayı kurtarıcam tavırlarıyla veya rehavetle,iyimserlikle yada hepsinden farklı senin yaptığın gibi, hayırr öle değil bak ben ne kadar sosyalim ne kadar zekiyim nekadar da hazır cevabım, egolarmı senin üstünde değil başkalarının üsütnde tatmin ederim, bak gene hazır cevaplığğım üsütümde, tarzı mesjlar da.. yani sen donanımlı bir insan olabilirsin belki söylediklerimin hiçbirini haetmiyor da olabilirsin, belki süper güzel kız arkadaşların vardır, çok mutlusundur, fakat durum bu yanii..
Sosyal ağlarda paylaş

hayata kendi kısıtlı çerçevenizden bakıp asistanlar şöyledir asistanlar böyledir demeyin, komik oluyosunuz.

topu topu bir tane okul görmüşsünüz, şöyle 'ben 6 yaşımdan beri üniversite okuyorum lan' havası komik oluyo.

ayrıca üstte bi arkadaşın yazdıklarına katılyıroum, akademik hayat çalışma saatlerinin en esnek olduğu hayattır, kimse karışmaz etmez, lakin en çok çalışılıp da en az para alınan hayat da budur ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca şunu da belirtmemde fayda var, bölümümdeki ilk erkek asistanlardan biriyim. fazla erkek asistan girmez bizim bölüme. şu an 20 asistan var, 15 i gayet kafa insanlardır. yani asistanların büyük bi kısmının kız arkadaşı yok orada haklısın, çoğunun erkek arkadaşı var keza.

bölümdeki lisans hayatım boyunca yalnızca 1-2 asistanla sorun yaşamışımdır; o dediğin tanıma yalnız 2 si uyuyodur. ama ben staj yaparken daha çok insanla sorun yaşamışımdır.

ben çok idealist falan değilim. arş gör olmamın sebebi biraz akademisyen olmak, biraz da hayatı ertelemektir. ama yani hepsi değilse çoğu böyledir demek komik kaçıyo. senin okulun için bi kaç çıkarım yapabilirsin belki, gerçi nerde okuduğunu da bilmiyorum tabi bişe diyemem; fakat bölümümdeki asistanlara da (birkaçı hariç) bu cümlelerin hiçbirini yedirmem.

zaten o mesajda kendimi savunduğum falan yoktu, lol beni bilen biliyo, ama meslektaşlarım veya iş arkadaşlarım olduğundan değil, bir çoğu arkadaşım olan kimselere böyle hakaret etmeni göze almam.

heh pardon aki senin mesajı görmemiştim yazarken.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...