Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sefarat tı galiba ?

crepuscolo

Öne çıkan mesajlar

abi yeni bir grup çıkmış adı (sanırım böyleydi ) sefarat geçenlerde klibini gördüm. eski parçaları sevdiğim için hoşuma gitti. siz dinlediniz mi nedir görüşleriniz?

bide djler falan baya tutuomuş bu grubu falan yaw.[hline]...bekliyorum kaderin elini sıkmak için.
Kararmayı bekleyen aLaCaKaRaNLıK gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmeyenlere; (bildiğim kadarıyla :)

14.-15. yy'da İspanyada bi sürü bi sürü yahudi yaşamaktadır. Hırslı bir kraliçe olan Isabel (buydu galiba emin diilim) başa geçer ve bunların kökünü kurutmaya karar verir. Ya ölüceksiniz ya hristiyan olucaksınız şeklinde girişir ve katliam baslar. Sonra bunlar doğuya doğru kacmaya başlarlar. Hangi ülkeye gittilerse hep aynı muamele ile karşılaşırlar. En sonunda Osmanlı bunlara kucak açar. Bir sürü seferat yahudisi gelip anadoluya yerleşir. Osmanlıyada ticareti öğretirler. Bu nedenle Türkiyedeki yahudilerin %90'ı seferat yahudisidir. Hatta aralarında hala eski İspanyolcayı konuşabilenler bile vardır.

Yahudiler bu grubun sesi için yeterince güçlü değil diyorlarmış galiba ben bilmem annamam. Kulağa hoş geliyor müzikleri.[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
ICQ UIN: 1957744 MSN Messenger: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...