Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aıds Hakkında..

Hellsing

Öne çıkan mesajlar

hehe tabii ki en garanti çözüm o ama onunda handikapları yok değil :-D[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EagleEye, 30 December 2003 03:49 tarihinde demiş ki:
Birisi yukarda sadece cinsel yolla bulaşır falan yazmış ama sert öpüşmelerde çatlayan kılcal damarlardan falanda bulaşabiliyormuş

Ben de bunu yazmakla yazmamak arasında kararsızdım aslında, öcüye çevirmenin alemi yok tabii ama bilmekte fayda var.

Sadece damar çatlaması olarak bakmamak lazım; çeşitli dişeti rahatsızlıkları veya muhtelif nedenli ağız içi yaralar da şiddetli bir öpüşmede kanamaya neden olabilir. Tükürükte yeterli yoğunlukta bulunmadığı için bulaşmıyor ama kan yoluyla geçişi ağızdan da mümkün yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ağız prezervatifi isteriz, bir gün hayatınızı kurtarabilir :-D[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin: Haklısın sloganlardan yola çıkmamak lazım ama çok büyük bir kitleyi ancak bu yolla çekebiliyorsun :) Neyse sen aklı başında biri olarak benim söylemek istediklerimi anladın nası olsa.

Virüs yükü (viral load) hakkında söylediklerim anlaşılmamış heralde.

Aynı miktarlarda olmak üzere, 1,500 adet/ml olan bir kanın bulaştırma ihtimali ile, 100,000 adet/ml olan bir kanın bulaştırma ihtimali arasındaki fark dağlar tepeler, hatta dünyalar kadar. Anladığım kadarıyla Hacettepe'li arkadaşların dehşet verici boyutlara varan bir iyimserliği var. Hacettepe'nin iyi bir hastane ve tıp fakültesi olduğunu, immunoloji, mikrobiyoloji bölümlerinin oldukça iyi çalıştığını ve iyi eğitilmiş doktorlara sahip olduğunu gayet iyi biliyorum. Ama AIDS konusunda çalışan öğrenci klüplerinin bilgi eksiği olduğu açık. Bunu görüp, en kısa zamanda kapatmaları dileğiyle.

Bir iki damla kanı küçümseyenlere;
Yazılarımdan birinde kısaca bir olgudan bahsetmiştim ama gerçekten kısa kaçmış. Geçen sene tanıştım bu insanlarla. Ailenin babası Romanyadan bir iş ziyareti sonrası HIV+ olarak evine dönüyor. Karısına cinsel ilişki ile bulaştırıyor. Durumları çok iyi bir aile olmadığı için baba oğul aynı traş bıçağı ile traş oluyor. O iki damla kan o masum genci de bu şekilde infekte etmiş oluyor.

Konu HIV olduğunda dünyada kimsenin bu kadar iyimser olmaya hakkı yok. Afrikada %25'leri aşan HIV+ bölgeler var. Nüfusun %25i arkadaşlar.. Şaka gibi dimi..

Pencere dönemi için;
Dün araştırırken rastladımda detaylı diye yazmadım. Pencere dönemi, yani virusun sizi etkilediği ama tanı koymayı başaramadığımız dönem 7-11 güne kadar inmiş bazı testler ile. Ama bunlar rutinde değil heralde..[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
ICQ UIN: 1957744 MSN Messenger: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

Öpücük ile bulaşma konusu çok tartışılıyor.

Yukarda söylendiği gibi tükürüktede HIV virüsü bulunsada (HIV virüsü dememek lazım aslında, kısaltmanın içindede virus geçiyor hehe) bulaştırabilecek sayıda değil. Ama ağız içinde bir yara, yada diş eti, diş, damak, dil, vs vs.. hastalıkları olduğu taktirde hoşgeldin hoşgeldin HIV diyebilirsiniz.

Tartışılan konu ise biraz komik :) "French kiss and Normal kiss" French kiss daha riskli diyenler var, fransızlardan uzak durun :))[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
Sosyal ağlarda paylaş

Evet bulaşıyor, genital salgılarda virus çok yüksek düzeylerde.

Edit: Daha doğrusu şöyle anlatayım. Virus mukozalardan geçebiliyor. En yüksek geçiş genital mukozalar, sonra anal mukoza var. Bunlardan sonrada ağız ve sindirim sistemi mukozası geliyor. Buralarda bir yara olduğu taktirde geçiş ihtimali çok artıyor. Bu yaralar için başıma gelmez diye düşünmeyin çünkü ağız ve özellikle sindirim kanalında ufak tefek yaraların açılması çok sık, sonra heme kapanıyorlar zaten. Ama biz bunların farkına varmıyoruz.

[Bu mesaj Qui tarafından 30 December 2003 18:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ara fakültede öğrenciler arasında anket gibi bişey olmuştu. HIV+ olduğunu bildiğiniz birini evinize alır, yemek yer, çay içer vs vs böle sosyal aktiviteler yaparmısınız şeklinde bir soru var. Altındada HIV ile ilgili bilgi soruları. HIV'i ve AIDS'i enine boyuna bilmesine rağmen (doktor olacak bunlar) bir çok kişinin korktukları için HIV+ insanların değil evine girmek, elini bile sıkmayacakları ortaya çıktı. Bu, ortada ne kadar büyük bir toplumsal cehaletin olduğunun bir işareti heralde.. Bilgi eksikliğinden değil ama toplum baskısındanmıdır nedir..[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe aklıma geldikçe yazıyorum. 1 Aralık Dünya AIDS günlerinden bitanesi. (Geçen sene galiba) bahçede kondom dağıtıyoruz etrafa. Tepkiler süper:
- ayy terbiyesiz al şunu benden
- abi bitane daha alabilirmiim? üç tandaa? beş tandaa?
- ben bunu istemiyorum geri vermeye geldim
- (standa gelir) ben o şeyden alabilirmiyim? (ney?) şey işte (parmağıyla gösterir)

Bahçede vebalıymışız gibi bakıodu insanlar :)[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
Sosyal ağlarda paylaş

Toplamışlar "kondom takmayı biliyorum" diyen erkekleri bir araya. Verip ellerine hadi takın demişler. Baya kalabalık bi grupmuş. (bunlar doktor bu arada hehe) Aralarından doğru takabilen bir lavuk çıkmamış. (hava kalma dalgası, yanlış taraftan takma, yırtma, vs vs..)

Sonra düşünüp taşınmışlar bunlara öretelim.

Sanırım H2000'de oluyor bu. Bizimkiler alıp bir kasa salatalığı bunun üzerine insalara anlatmaya başlamışlar. Bu başlı başına olay zaten. Mazara süper hehe :) Bizim kızlar işte salatalık üzerinde anlatmışlar elaleme. O salatalıklarıda stand'ın altına bırakıp gitmişler.

Ertesi gün geldiklerinde salatalıkların hepsini yenmiş bulmuşlar.. Al işte yurdum insanı bunu anlar bu olaydan eheh :)[hline]Semi-Dr. Quinthalus @ primum non nocere
Sosyal ağlarda paylaş

AssassiN : ben bulasmaz demis miyim? aynı tıras bıcagıyla tıras ol demis miyim? saçma salak konusmanın ne manası var o zaman arkadasım? anlatmaya calıstıgımı hazmet oyle gel.ben bilimsel oranlardan, bize ogretilen oranlardan bahsediyorum.AIDS hakkında seminer verebilme sertifikasına sahip insanların bize anlattıklarından bahsediyorum.canım arkadasım sende eziklik psikolojisine sahip bir insanın psikolojisini goruyorum, ne o tıpta okuyan insanlar karsısında ezikligin mi var? kendine gel bence, ugrastırma beni buralarda.
Sosyal ağlarda paylaş

ben $eyi hatirliyorum show haber'de yillar evvel yaninda hayat kadini olan adama gidip kadinin aidsli olduguna ait raporu gosteriyorlar, ve hic korkmuyormusunuz diyorlardi. adam oyle bir$ey demi$tiki, ben bu ulkemin komik haline bayagi gulmu$tum: birak abi atin olumu, arpadan olsun be nolacak... [hline]- never too old to learn!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Peradur, 30 December 2003 19:46 tarihinde demiş ki:
ben bulasmaz demis miyim? aynı tıras bıcagıyla tıras ol demis miyim?

bulasmaz dedın dıyen oldumu
ama doktorluk okudugunu ıddaa eden bırınden "1-2 damla kandan bulasması cok dusuk ıhtımal" gıbı mantıkdan yoksun bı yorum duymak ınan guzel bısey degıl
sonucta benım basıma bısey gelse hayatım senın elınde
gel gorkı hıpokrat yemını eden/edıcek bı doktor wannabe bana sankı alınacak rısk kaale alınmayakmıs kadar kucuk bıseymıs gıbı " cok dusuk ıhtımal" dıyor
hadı bakalım, umarım yakında mezun olursun

PS: postun devamında bulunan dıger trashvarı bı sekılde kendı kendıne yarattıgın polemıge cevap vermıcem
PS2: quı +1, bende elemana taptım[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...