Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Böyle bir yerde yaşamak istermiydiniz veya kültür çatışması

Wispy

Öne çıkan mesajlar

Geçen sene haziran ayında arkadaşlarla Berlin'e gittik. Derler ya Almanya Kuzey Avrupa ülkesi yazın bile soğuk olur falan hiç inanmayın. Tepemizde güneş sıcaklık 40 derece bir hafta koşturduk durduk ter içinde.
Neyse bir hafta mı ne kalacağız zaten Almanya'ya gelmişiz bir bisiklet turu ayarlamadan dönmeyelim dedik. Neyse bisikletler kiralandı bindik metroya bisikletlerle Berlin'in dışında Wahnsee diye bir göl var onun çevresinde turlayacağız havada sıcak belki serinlemek için yüzeriz dedik. Wahnsee göl falan ama git git bitmiyor maşallah oldukça geniş bir alana yayılmış. Neyse iyice ter bastı tepede güneş ilk fırsatta girelim suya dedik ve o fırsat çıktı karşımıza.
Durumu size şöyle tasvir edeyim: Ormandan bir düzlüğe çıkıyorsunuz, ortalıkta sadece ufak tefek çalılar falan var millet güneşleniyor, suya giriyor falan. Biz hurra yaşasın su diye abandık pedallara olay mahalline hızla yaklaşıyoruz. Derken farkettik ki güneşlenen veya gölde yüzen insanların üzerinde bir şey yok. Erkeklere bakıyorsunuz altlarında şort mayo vb gözükmüyor. Kadınlar hakeza bikini mayo vs. hiç bir şey giymemişler çırılçıplak yatıyorlar. Biz bayağı bir afalladık, sonuçta oldukça yabancı olgular bizim için. Napalım gireceğiz suya yapacak bir şey yok havluları sardık belimize, şortları giyiyoruz bütün sahil bizi kesiyor bunlar ne yapıyor diye. Bizim şortla suya girmemiz de onlara çok ters geldi. Hatta bir ara kıllandık bu Hindisyandaki Ganj nehri gibi kutsal bir şey falan mı, elbisyele girilmezmi diye.
Neyse bir hafta boyunca bunun gibi bize - en azından bana - son derece ters gelecek şeylerle karşılaştık. Misal wc lerde pisuarların arasında duvar yok, yine wc lerde taharet musluğu yok. Bu liste düşünüp taşınsak bayağı bir uzardı herhalde.
Benim merak ettiğim böyle bir ülkede yaşamak isteyip istemeyeceğiniz. Daha da önemlisi pek yakın bir ihtimal olmasa da AB'ye girersek eğer, abaza yurdum insanı Avrupa'ya elini kolunu sallaya sallaya giderse o ve onun gibi pek çok plajı keşfederse neler olabileceği hakkında neler düşünüyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

eğer duruma çatışma olarak yaklaşırsak pek bi yere varamayız. onlar öyle biz böyle gibi muhabbetlerden kurtulmak lazım. avrupa birliğine girersek de başta afallamalar olur ama sonradan alışır herkes birbirine.[hline]You figure a sword and a
bunch of spells make you
tough? It ain't
what you got
that counts, berk.
It's
what you know.
-Fairven, a cipher
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yazıdan AB karşıtı olduğum izlenimi oluşmasını istemiyorum. Ama sonuçta eğitim düzeyi yüksek bir toplum değiliz bunu kabul etmek lazım. AB=Vizesiz yurt dışı=Sarışın hatunlar Helgalar vs gibi düşünen insan sayısı çok fazla. Varsayın AB üyesiyiz. Bu durum bence Avrupa'da tacize uğrayan insna sayısının arttıracaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk defa çıkışın sanırım yurtdışına.
yani bu plaj olayını bilemeyecem ama, şu pisuar olayı çok mantıklı bence. abi yanındaki adam da seninkine bakmasın değil mi? neden engelleyici koyuyoruz? yanımızdaki adam çok mu meraklı bizim şeyimize?[hline]thanatos, 26 November 2003 21:03 tarihinde demiş ki:
bide soole dusun abi. kizlar beyinsizmi ki
karpuz, 26 November 2003 21:37 tarihinde demiş ki:
evet abi beyinsiz...
Sosyal ağlarda paylaş

AB ye girmeyi isteme nedenimizin, memleketim insanının yaşam kalitesini dolayısıyla da eğitim düzeyini falan arttırmak olduğunu sanıyorum ben.

adapte olana kadar sorunlar yaşanacaktır kesinlikle. ama bu sorunların sürekli olacağı anlamına gelmez bence.[hline]You figure a sword and a
bunch of spells make you
tough? It ain't
what you got
that counts, berk.
It's
what you know.
-Fairven, a cipher
Sosyal ağlarda paylaş

gazetede gormuştum baya bi once
berlinde mi ne çıplaklar parkı varmış .herkes çıplak işte
3-4 tane türk kardeşimiz surekli gidip oraya milleti kesip fortlayıp aç gibi baktıgı iiçin falan kapanmış park :)[hline]Head, 03 August 2003 18:00 tarihinde demiş ki:
babs mutluluga giden bir gateye ne dersin

Çöp Atmayalım
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Melancholy-, 28 November 2003 01:36 tarihinde demiş ki:
İlk defa çıkışın sanırım yurtdışına.
yani bu plaj olayını bilemeyecem ama, şu pisuar olayı çok mantıklı bence. abi yanındaki adam da seninkine bakmasın değil mi? neden engelleyici koyuyoruz? yanımızdaki adam çok mu meraklı bizim şeyimize?[hline]thanatos, 26 November 2003 21:03 tarihinde demiş ki:
bide soole dusun abi. kizlar beyinsizmi ki
karpuz, 26 November 2003 21:37 tarihinde demiş ki:
evet abi beyinsiz...

haueh var öleleri:
-sizinki de büyükmüş baya ehauhea
Sosyal ağlarda paylaş

Ehmet:La HÜSOO!
Hüso:Söle Abi..
Ehmet:LA PLAJI GÖRÜONMU LO!
Hüso:Yok nerde aabi
Ehmet:La bak aha orda işte!
Hüso:Hani abi ner.. LAHABOOOOOW!
Ehmet:LA HÜSO BİZ CENNETE GELMİŞİZDİR LOO
Hüso:LAHABOOO BUNELAAA GAVURLARDAKİ CIBILDIKLIĞA BAKLO
Ehmet:LA BIRAK ONU GEL BİZ YANAŞAK LOO
Hüso:YANAŞAK ABİ
Ehmet:3 DEYİNCE ATLIOZ ABİ
Hüso: ALAAAH
Ehmet: 1 2 3 ALAAAAH
Hüso:ALALALAAHH
Gavurs: Ay nooolu o may gaad raan
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Chemical, 28 November 2003 01:51 tarihinde demiş ki:
Ehmet:La HÜSOO!
Hüso:Söle Abi..
Ehmet:LA PLAJI GÖRÜONMU LO!
Hüso:Yok nerde aabi
Ehmet:La bak aha orda işte!
Hüso:Hani abi ner.. LAHABOOOOOW!
Ehmet:LA HÜSO BİZ CENNETE GELMİŞİZDİR LOO
Hüso:LAHABOOO BUNELAAA GAVURLARDAKİ CIBILDIKLIĞA BAKLO
Ehmet:LA BIRAK ONU GEL BİZ YANAŞAK LOO
Hüso:YANAŞAK ABİ
Ehmet:3 DEYİNCE ATLIOZ ABİ
Hüso: ALAAAH
Ehmet: 1 2 3 ALAAAAH
Hüso:ALALALAAHH
Gavurs: Ay nooolu o may gaad raan

türklerden bahsediyoduk koç.sen kürtlere kaydın:P
Sosyal ağlarda paylaş

Ben istemem öyle yaşamak. Adam benimkine meraklı olmayabilir ama arayabi duwar koysalar ne olur kim ne kaybeder?
Görmek zorundamı =)

Ayrıca tuwalette musluk olmayışı çok rahatsız bi durum olur bence bööö

Onu geç ben şey dicem bizim okulda pisuvarda işerken w.c ye biri dalar ise bütün koridor seni görüyo =)
Mesela arada o şeyler olmasa sırf seni de görmez tüm okul =)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi aynen ben de bu yaz temmuzda münihdeydim,
yalnız şunu direk söyleyeyim taharet muslugunun olmamasına afallamadım çünkü dünyada sadece Türkiye'de var bu teknoloji(hep övünmüşümdür),
walla pisuvarlar arası boş olmasına boş da pisuvarlarda esas bnm dikkatimi çeken bi özellik var(birkaç yerde birden karşıma çıktı sanırım hepsinde neredeyse); pisuvara bi sinek resmi çizmişler uygun bi yere, millet de onu vurmaya çalışıo normaldir:), ve sıçramıo aman tanrım teknolojiye gel.
Neyse bunu geçtik bzm alman arklar biz Türkleri bi beach party'ye götürüodu(yalnız münihte beach yok), çıktıh adamlarla mayo giydirdiler bize. Bütün münihi mayoyla geçtik(slip deel tabi). Bi de baktık herkes normal giyinmiş gelmiş bi biz böleyiz bzm almanlarla, neden mi 2 euro daha ucuza giriliomuş böle. Dumur... Yani millet o kadar da normal karşılamamıştı orda da pek :) ,
küçük bir ekleme yapayım dedim içimde kalmış :)[hline]a.k.a wicked
Robin Williams Dead Poet's Society'de demiş ki:
No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world.
Ülkenin bütünlüğü için sen de bir bayrak as !
Sosyal ağlarda paylaş

Ehe o taharet musluğu yüzünden o kadar sıkıntı çektik ki ama çok komik anılarımız da oldu.
Bundan bir önceki sene Viyana'ya gitiştik. O zaman yurt dışına ilk çıkış. Toyuz safız ama tahmin ediyoruz taharet musluğunun olmadığını. İlk gün herkes o kadar sıkıntı çekti ki. Neyse herkez tualet kağıdı kullanıyor sadece ama o da kuru kuru, afedersiniz g.tünüz bayağı bir tahriş oluyor.
Neyse 2. gün bende ampul yandı gittim süpermarkete şu bebek popoları için üretilen kolonyalı mendiller vardı kaptım 2-3 paket geldim. Adamın biri atlamıştı direk girdi tualete neyse 10 dakika sonra geldi adam topallaya topallaya ve bütün bir hafta boyunca kıçının üstüne oturamadı ( Tahriş k.ça kolonyalı mendil=ölüm )
Sosyal ağlarda paylaş

haha ab ye girmişin
-abi almanyada bi bılaj varmış avradlar cıbıl cıbıl giryolarmış zuya
-e gidek ozaman ne bekliyon ayı bizde avrupalıyız artık

Ertesigün gazetede
Alman plajlarındaki yaklaşın 30 kıza 2 tane Trük erkeği tarafından tecavüz edildi..
Türkiye abden atıldı[hline]fedaykin, 24 November 2003 18:38 tarihinde demiş ki:
yakınlaşan dudaklar ve birbirini kovalamaca oyunu
Sosyal ağlarda paylaş

Valla "Avrupa İnsanı" genelde "Yurdum insanı"ndan daha atak oluyor bu konuda. Yani bizimkilerin çok uğraşması gerektiğini sanmıyorum. (başıma geldi ondan biliyorum) Özellikle çekingen olunca daha da üstünüze geliyorlar.

AB'ye girme taraftarı değilim. Ama girersek hatırı sayılır kişi Türkiye'den Avrupa'ya göç edeceği için memleketim daha huzurlu olacaktır.

Ama gurbet ellerde yaşanmaz... Ne kadar boktanlıkları olsa da ülkemin havası suyu ayrıdır. Tabi "Memleket doğduğun yer değil, doyduğun yerdir." felsefesini taşıyan insan sayısı hiç de az değil. 3 milyon kişi Green Card için başvurmuştu bu sene yanılmıyorsam.

[Bu mesaj Mino tarafından 28 November 2003 11:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

3 sene önce buraya gelirken meclislerinde eşcinsellerin evlenme konusu tartışılıyordu yanlış hatırlamıyorsam. hatta şu an erkek erkekle, kadın kadınla evlenebiliyor. sanırım taharet musluğundan önce bu daha fazla sorun yaratır türkiye açısından.

hatta staj yaptığım otelde bi çocuk vardı eşcinsel olduğunu 1 ay sonra öğrenmiştim dumur olmuştum, farketmemiştim bile o zamana kadar =] sonra öğrendim ki genel müdür de eşcinselmiş (gerçi belliydi kırıtmasından) . hööst dedim lan bu ne etraftaki herkes cık cık cık... =]
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
taharet muslugunu biliyodum heh bizim hoca gitmiş oraya vaktinde bi konferans için sanırım suda yokmus soda falan varmıs kola ile yıkamış kıçı :P

ordakilerin olayı farklı selpak la siliyolar ama her akşam yatmadan duş alıyolarmıs ole demişlerdi
neyse farketmes genede pis be abicim çekilmez ..

adamların çevre düzeni ve günlük olayların işleyişi süper yanlız
ne metrosu 10sn geç kalır ne trafik kurallarını aksatırlar ...[hline]Grandmaster Hamburger
Sufi, 20 November 2003 14:50 tarihinde demiş ki:
1990, daha kimselerin nicki falan yokken
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...