Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

a.i. gercekten olabilirmi

Infeqted

Öne çıkan mesajlar

şu anda kullanılan ve olasılıklar ve komut setleri üzerine kurulmuş işlemcilerle bu mümkünsüz. yani terminatör, sorun çözen bilgisayarlar falan yalan baya.

aynı uzay teknolojilerinde tepkimeli motorlardan kurtulmadıkça aydan öteye gitmemizin pek olası görünmemesi gibi, risc ve siscden kurtulmadıkça bilgisayar teknolojileri şu anda olduğundan çok ileri gidemez...

aslına bakarsanız 20 senedir pek biyere gittiği yok. sadece daha güçlü, daha hızlı ve daha küçük oluyolar her geçen yıl...
[hline]You figure a sword and a
bunch of spells make you
tough? It ain't
what you got
that counts, berk.
It's
what you know.
-Fairven, a cipher

[Bu mesaj Grudge tarafından 19 November 2003 20:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

AI cilerin ana amaci (ki son nokta bu olacak)
Kendini gelistirebilen, yani kendi kodunu kendi yazabilen bi zeka yaratmak, zaten onu yarattiktan sonra bu zeka bilgisayar olup insandan kat kat ileri oldugu icin herseyde hizlica ilerleyebilecek. Ana teori bu, ama AI sadece dusunebilen robotlar demek degil. AI basit bir sekilde bir insanin dusunce bicimini bilgisayar idline aktarip programa kodlamaktir, yani en basit Hello World bile bir AI dir aslinda. Ya da benim yazdigim Minesweeper Flags oyunu icin olan AI da mesela (oyunu degil, AI i yazdim), tek yaptigim ben olsam nasil oynardim diye dusunup onu koda cevirmekti.

Su aralar bisi ustunde calisiyorum, kendini gelistirebilen AI, ama sadece user in yardimiyla gelistirebilecek, yani neyin dogru neyin yannis oldugunu bilmeden, kelime haznesini gelistiricek.[hline]Var var var.
-A Khajiiti Saying
Sosyal ağlarda paylaş

volfi boşuna bi de sen uğraşma milyor kere yapıldı o.
ai?
aiden kastınızın ne olduuna bağlı. kendi kendine öğrenen bir program yapılabilir böyle programlar var.
insan simülatörü?
bu imkansız.
bugünün teknolojisi ve bildiğimiz bilimsel yaklaşımlar ile hayal edilemeyecek birşey.[hline] ..scripta manent
Sosyal ağlarda paylaş

matematikçi amcamin teki vardi daha ortalikta bilgisayar falan yokken (yada 60 larda hesap makinesinin hesap gücüne sahip futbol sahasi büyüklüğünde bilgisayarlar varken diyeyim) amcam kullanilan 1 ve 0 lardan oluşan bir sistemin dışardan veri girişi olmadan veri oluşturamayacağini (a.i.) ispatlamiş ..adını hatıralyamıyorum ama saygı duymuştum okuduğumda ....[hline]Vanity is my favourite sin¹
¹kibir en sevdiğim günahtır ...1...2...3
Sosyal ağlarda paylaş

Artificial Intelligence (Yapay Zeka) uzerine geçen sene deli gibi araştırma yapmıştım, bayağı bir insanla konuşmuştum bu konuda ona dayanarak bu uzun yazıyı yazıyorum.

Yapay zeka nedir? Zeka nedir? Bu soruların cevaplarını bilmiyoruz. Zeka'nın direk verebileceğin bir tanımı yok. Satranç'a zeka oyunu diyoruz ama Kasparov Deep Blue'ya yenildi. Deep Blue zeki olduğu için mi? Hayır, Deep Blue'yu yapanlar (IBM) Deep Blue'nun zeki olmak için tasarlanmadığını, sadece çok yüksek bir hafızaya sahip olduğunu ve sadece iyi bir satranç tahmin programıyla ilerideki en iyi hamleleri tahmin edebildiğinin üstünde durdular. Yani Deep Blue tam anlamıyla salak bir makinaydı ve bu makina gitti bizim satranç nedeniyle
"vay be, ne zeki adam" dediğimiz birini yendi.

A.I. ulaşılabilir mi dersen, bununla ne kastettiğin önemlidir; sen zeka'yı nasıl tanımlıyorsun? Zeka nedir? Yoktan yeni bir şey yaratabilme midir? Deneyimlerden öğrenebilme mi? Yoksa duyguları hissetme mi? Etrafındakilerin farkında olabilme mi? Yeni durumlara ayak uydurailme mi? vs vs... bu liste uzar gider. Bunların hiçbirini birebir bilgisayarlar yapamaz. A.I.'a gerçek dünyada en çok yaklaşılan yer de herhalde nette bazen kullandığımız dil çevirme programlarıdır. Sonuçta bir dili diğerine çevirmek için bir anlamda iki dili de bilmek yetmez, tek başına anlamsız kelimeler arasındaki bagı kurmak ve mantıklı bir cümle kurmak gerekir. Bunun dışındakiler birkaç bilgisayarcının yaptığı araştırma amaçlı projeler. Bazıları çok çok ilerisi için umut verici ama aralarında "adam yapmış hll olsun" diyebilecegin bir tanesi bile yok.

Bunu dışında gerçek gerçek dünyada zeka'nın kırıntıları yok mu? Var tabii, Volfied'in dediği gibi Minesweeper oyunundaki kodlanmış AI da sonuçta zeka'nın kırıntılarını taşır; başka birçok program da... Ama bunlar sadece parçalar halinde, bütün haline getirebildiğimizde herşeyi o zaman A.I.'a ulaşmış oluruz. Onun için de kendi zekamızı tamamen anlamamız lazım ki bunu makinalara entegre edebilelim. Tabii burada bir kısırdöngü var. AI gelişirse kendimiz yaptıgımız icin insan zekasını tamamen anlamış oluruz, insan zekasını anladıgımızda da AI'ı oluşturabiliriz... Esas felsefi soru, insan nasıl en az kendisi kadar zeki bir şey yaratabilir? Kendini aşması gerekir, ama işte o nasıl olacak? Bu sorulara cevap verebildigimzde ve de şu kısırdongu'dan kurtuldugumuzda o zaman A.I. gerçekleşir. Bunun öncesinde çok çok zor.[hline]Uuma ma' ten' rashwe, ta tuluva a' lle

Don't look for trouble, it'll come to you
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildiğim AI diştan veri girdisi olmadan kendisi veri oluşturma yetisidir.. bilgisayarlarin tüm işlemleri verilen İnput ları daha öndecen gidilmiş bir algoritma çerçevesinde yapmasindan oluşur , başka bir değişle bilgisayari DÜRTMEK gerekir ... örneğin bir bilgisayar ın asla stabil işlemsiz durmaktan canı sıkılmaz , çünkü canının sıkılmasi veri girdisi olarak girilmediği için kendi kendine canı sıılmak işlemini üretemez...eğer siz daha önceden X saat işlemsiz durunca canın sıkılsın , hede hödöyü yap gibisinden bir veri girmişseniz , zaten bilgisayar girili veriyi uygulamaktadir ... (bu tarif etmeye çaliştiğim basit şey ekran korumasi bu arada :P )[hline]Vanity is my favourite sin¹
¹kibir en sevdiğim günahtır ...1...2...3
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl koşarak suyu geçemiyorsak yüzmemiz gerekiyorsa
yada nasıl arabayla uçamıyor uçak kullanıyorsak
kendini geliştirren bir programı 01 matrix sistemle yapamayız bunun için yeni bir araç(sistem) gerekli
nasıl roma rakamları ile kare kök virgüllü sayılar cart curt yazılamıyorsa matrix sistemlede kendini geliştiren program yazılamaz bu böyledir yani dil gibi düşünün bazı diller kendi kendini geliştirir önden ekleme sondan eklemeli gibi
bazı dillerse tıkanır 0101 de tıkanıyor işte yeni bir sistem lazım ha nedir bu basit bir denklem
x,y düzleminde 3. bir boyut çizemezsiniz olay bundan ibaret şu an imkağansız ama yeni bir sistemle olanaklı[hline]karga theurgist of the theurgists
Hatun ooc Cleric
Rojon minstrel for all
Kargy Necromancer is my bish

Sosyal ağlarda paylaş

said:
aquila, 19 November 2003 21:25 tarihinde demiş ki:
sonuçta bilgisayarın özgür iradesi yok.bu yapılana kadar ki bence imkansıza yakın dediin olmaz infeq/quote]
Hehe düşünsenize bilgisayarın kendine özgü iradesi var

Oyun kendi kendine kapanıyo, bilgisayar ekranında mesaj;
-YETER LAN BUGÜN OYNADIĞIN GİT ZIBAR!!![hline]
DynamicK, 02 November 2003 23:09 tarihinde demiş ki:
supermen gazeteciydi mesela ama süper adamdı yane ucuyodu
Aurora, 01 November 2003 18:43 tarihinde demiş ki:
Bizim mahallenin davulcusu Portnoy olacaktı...
Her gün oruç tutardım
aente, 11 July 2003 17:34 tarihinde demiş ki:
I am very şaşıring olayı..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...