Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

format atmak zararlımı?

Mavi

Öne çıkan mesajlar

formatın hiç bi türlüsü zararlı değildir arkadaşın dediği gibi yararlıdır :) 3 ayda bir ne demek ben günde 3 defa formatlıyodum tabi o zamanlar sistem kurayı bilmiyorum ve öğrenmeye çalışıyorum bi hata oldumu makineyi kapatıp ezberlediğim işlemleri baştan yapıyodum :) ama artık gerek kalmadı hatta son 2 yıldır format atmıyorum en azından sadece tek partitiona atıyorum onuda xp'de karar kılamadığım için pro'mu home mu ancak evde de olsa kod yazası geldi mi adamın home'da öle bakıyon ne iis var nede başka bişiy :) konuyu baya bi dağıttım dimi ossun bişiycik olmas.[hline]hasanSemre
Sosyal ağlarda paylaş

araba kullanırken benzınınız bıttıgıne gore ve daha fazla kullanınca daha hızlı bıttıgıne gore ...
yazdıgınız tukenmez kalem daha fazla yazarsanız daha hızlı bıtecegıne gore ...
format performans ıcın yaralı HDD omru ıcın zararlıdır ...
ama bunlar devedede kulak hıc can cekıserek (mıyadını doldurarak) olen bır HDD gormedıgım ıcın sen at 3 ay da bır ıyıdır ...[hline]*The Bagımsız Oyun Bagımlısı
ölümüne TURK
Sosyal ağlarda paylaş

said:
The_Delucian, 18 November 2003 00:22 tarihinde demiş ki:
araba kullanırken benzınınız bıttıgıne gore ve daha fazla kullanınca daha hızlı bıttıgıne gore ...
yazdıgınız tukenmez kalem daha fazla yazarsanız daha hızlı bıtecegıne gore ...

oha be kardeşim , mürekkep , benzin gib iakıcı bişeymi ?? hani bittiğinde HDD istasyonuna gidip abi 10milyonluk doldursana ?? mı diyoruz ?? Hdd öyle "resource" luk kömür ,benzin , lpg tüpgaz vs... gibi bişi değildir ....Hdd mekanik bir ünitedir , Hdd nin ömrünü bitiren şey mekanik zorlamadir , o yüzden 2. el HDD alirken insanlar 2 kere düşünür... çünkü elektronik bilgisayar parçalari gibi ( örn processor , ram , mainboard vb...) çalişirsa çalişir , çalişmiosa çalişmio bir ünite değildir... ama benzin , yok mürekkep gibi benzetmeler ile bir HDD yi anlatmaya çalişmak mantiksizdir...[hline]Vanity is my favourite sin¹
¹kibir en sevdiğim günahtır ...1...2...3
Sosyal ağlarda paylaş

Zararı yok diyip noktayı koyayım.. şu güne kadar kullandığım hard disk'e belki 500'den fazla format atmışımdır hala da çatır çatır çalışır.. ;)[hline]
MS / Linux System Admin, Backbone Administrator, VoIP Technician, NooBie C# Developer , ex pisikopat
MCSE,MCSA,MCDBA,CCNA

Sosyal ağlarda paylaş

tahminen 200-300 defa formatladığım bilgisayarımdaki 420 mb lık hdd hala çalışıyorsa zararı olmadığını söyleyebilirim.

ayrıca quick format sadece hddnin FAT ini siler dosyalar yerinde duruyodur ama başlangıç&bitiş vs. noktaları belli olmadığı için bi anlam ifade etmezler.kısacası quick format tek bir dosyayı silmekten farklı değil.

normal format bütün hdd yi 0 lar bununda dosya kopyalama işleminden çok büyük bir farkı yoktur. defrag ve scandisk ve antivirus programları formatın yaptığı harddisk işinden misli misli fazlasını yapar ve hdd yi bozdukları yönünde herhangi bir bilgi yoktur.

gönül rahatlığıyla format atınız benim 420mb lik sinek bozulursa yeni bi topic acıveririm
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...