Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TV'de Kedi Izgara İsyanı

karakedi

Öne çıkan mesajlar

:D
bak ben derdimi anlatabiliyo muyum onu bilmek istiyorum. net konuşalım. Standart bir insanı bir hayvandan üst tutarım. İsterse nesli tükenen bi hayvan olsun. Ve şunu diyorum. Olay yanlıştır fakat bu gibi benzetmeler yapıp kafa karıştırmaya gerek yok. Hayvan öldürülmez yasak ve etik olarak yanlış. Hele de ihtiyacın yokken. Kültür ve toplumsal değer meselesinde de seni yiycek kabileye gitmessin kardeşim. Hindistana gidip inek kesmessin bahçende. Arabistana gidip ne kesiyonuz hayvanları da demessin. Global değerler devreye girebilir o durumda da o da Hayvan Haklarıdır. Budur yani. Daha fazlasına ne lüzum var ?[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

Şimcikkkk, hem horse burada hemde unity bende girmezsem tartışmaya eksik olur :-D Eh burası tarih bölümü değil ama olsun idare edicez artık.

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyımki benim için geçerli kanunlar ne devletin koyduğu kanunlar nede toplumun koyduğu kanunlar, örfler filan. Benim için geçerli olan tek kanun kendi inandıklarım. Ha birisi çıkar senin inandığın şeyler şu şu şu kanunlara aykırı o sebepten seni yargılayacağız derler o onların bileceği iş ki bunu daha önce defalarca yaptılar.

Şimdi bu olaya gelecek olursak bir ineği öldürüp yemek ile bir kediyi öldürüp yemek ahlaki açıdan hiç bir fark içermez. Nedir aradaki dark, birisinin senin ayağına sürtünmesi diğerinin senin ayağına sürtünemeyip sadece mööö diye böğürmesi mi. Şayet bunlardan birsini öldürmek suçsa diğerini öldürmek niye suç değil, birisinin canı canda diğerinin ki patlıcan mı? Birisini sen daha çok seviyor olabilirsin ama diğeri farklı bir toplumda kutsal hayvan. Şimdi seninde onlara saygı gösterip inek yemeyi bırakman mı gerekiyor yani. Aynı şekilde kimi toplumlarda kedi ve köpek sofranın vazgeçilmezleri arasında, şimdi onlar bunu yiyince barbar sen ineği yiyince çağdaş mı oluyorsun.

Yanlız bu, sırf o programın reytingi artsın diye evcil bir hayvanı alıp adaya adamın önüne yenmesi için konulmasının caniliğini değiştirmiyor. Beslenme amaçlı avlanmayı kabul ederim ama zevk amaçlı, para amaçlı, reyting uğruna yapılan öldürme işi ister insana yapılsın ister başka bir hayvana bence aralarında en ufak bir fark yok. Daha öncede belirttiğim gibi şayet bu iş bilinçli bir şekilde yapılmışsa işin rengi değişir, o programı hazırlayanların katli vaciptir. Unity ile birlikte gidip adamları çok sağlam tepelemeye aynen varım. Ancak kedi vahşi bir kediyse ve zaten orada yağşıyorsa durum değişir ve avlanılan diğer hayvanlardan hiç bir farkı kalmaz. Olay budur.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 31 October 2003 21:46 tarihinde demiş ki:
:D
bak ben derdimi anlatabiliyo muyum onu bilmek istiyorum. net konuşalım. Standart bir insanı bir hayvandan üst tutarım. İsterse nesli tükenen bi hayvan olsun. Ve şunu diyorum. Olay yanlıştır fakat bu gibi benzetmeler yapıp kafa karıştırmaya gerek yok. Hayvan öldürülmez yasak ve etik olarak yanlış. Hele de ihtiyacın yokken. Kültür ve toplumsal değer meselesinde de seni yiycek kabileye gitmessin kardeşim. Hindistana gidip inek kesmessin bahçende. Arabistana gidip ne kesiyonuz hayvanları da demessin. Global değerler devreye girebilir o durumda da o da Hayvan Haklarıdır. Budur yani. Daha fazlasına ne lüzum var ?[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...

ozellikle vurgulamaya calistigim gibi, bunlar SENIN deger yargilarin. daha once de belirttigim gibi deger yargilari toplumdan topluma degisiyor. baska insanlar SENIN gibi dusunmuyor. mesela ben camiler konusunda senin gibi dusunmeyebilirim. bu durumdan da kestirilebilecegi gibi eger kisiler kendi deger yargilarina gore hareket ederse, diger insanlara manevi zarar verebilirler. yani bu ne demek oluyor, eger sen cami avlusuna isenmemesine bir torna atolyesine isenmemesinin onemi derecesinde ya da belki de daha az onem veriyorsan ben evcil hayvan oldurulmemesine insanla esit derecede ya da daha az onem veriyor isem, IKIMIZ de birbirimizin hassasiyetlerine dikkat etmemiz lazim, yoksa ortalik sidik olur.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 31 October 2003 21:53 tarihinde demiş ki:
Şimcikkkk, hem horse burada hemde unity bende girmezsem tartışmaya eksik olur :-D Eh burası tarih bölümü değil ama olsun idare edicez artık.

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyımki benim için geçerli kanunlar ne devletin koyduğu kanunlar nede toplumun koyduğu kanunlar, örfler filan. Benim için geçerli olan tek kanun kendi inandıklarım. [/i]
[ no pain, no gain ]

1 - bunu cikip kizilay ya da taksim meydaninda surekli bagirarak soyle.

2 - boyle dusunen bir insani ne ben komsum olarak, vatandasim olarak isterim, isteyecek baskasinin oldugunu da sanmiyorum.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Şayet bir şeyin yanlış olduğunu düşünürsem onu değiştirmek için elimden geleni yaparım. Yoksa "aaa birileri benim yerime ne güzelde düşünmüş hadi ben onları uygulayayım" diye bakmam. Senin bu şekilde toplumun veya başka birilerinin çizdiği çizgilerin dışına çıkmam, onlar benim için mutlak doğrudur diyorsan o senin problemin.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

tamam o zaman. tinerciler de `benim kanunlarim benim dogrularim` desin, annenin kolundaki cantayi kapmaya calissin. ne kadar guzel bir mantik. ya da hatta katiller de ciksin `benim dogrularim desin`, takdir edip salalim topluma. kisilerin kendi yargilarina birakalim dogruyu yanlisi kanunlari ortadan kaldirarak, senlensin gonlumuz.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

Benim yazdiklarimdan herkez her istediğini yapsın sonucunu çıkartıyorsan yanılıyorsun. Ben kendi doğrularıma göre yaşarım diyorum, o doğrularda yukarıda yazdıkların değil. Ha yukarıda yazdıkların başka birisinin doğruları olabilir, o onun sorunu ama bu benim onunla mücadele etmeme engel teşkil etmez.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

Horce diğer konuda da zaten derdimi anlatamamıştım sana. Belli konularda taviz vermem demek tek doğru benimki demek anlamına gelmez. Herkezin kendince doğruları vardır ve senin doğrun bir başkasınınki ile çelişiyorsa hatta taban tabana zıtsa sen bu kişi ile uzlaşamazsın ben onu anlatmak istiyorum. Yoksa en ufak hiç bir noktası asla değişmez değil. Ancak sırf uzlaşma uğruna, sırf patırtı çıkmasın uğruna inandığın şeyleri hiçe sayıp savundıuğun şeylerin tam tersini yapıyorsanda bence ya korkaksındır yada o şeyleri cidden savunmuyorsundur.[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

horas sen benim avluma isemiycen, ben senin avluna isemiycem. sanirim anlastik bunda. bu durumda sen yani o herife zttir git ne kadar ac olursan ol git yiycek baska bir sey bul demen gerekiyor, aynen benim filanca herife sie ulan oraya iseyemezsin orasi cami avlusu git baska duvara ise demem gerektigi gibi.

fedo nasi is anlamadim sen benim dogrularim benim kanunumdur ona gore yasarim diyosun, ben herkes senin gibi yaparsa millet birbirini yolda `dizer` diyorum, sen diyosun oyle degil. nasil degil ? nasi yanlis. basbaya kanun manun dinlemem ben kendi bildigimi yaparim dedin.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

unity zaten ben onu söledim sürekli. başından beri okuycak olursan ben senin yaklaşımına kızdım. ki yine aynı şey geçerli. babcım bırak toplumu filan. şimdi biri çıkar der o adamın bulunduğu yerde işte yok öle kural filan der.. anlatabiliyo muyum. hayvanlık yani her türlü tutucak yeri yok.

fedaykin, bi ihtimal daha var "Ancak sırf uzlaşma uğruna, sırf patırtı çıkmasın uğruna inandığın şeyleri hiçe sayıp savundıuğun şeylerin tam tersini yapıyorsan" meselesinde. Onların da üstünde tuttuğun bi inanç vardır. İnsan hakları, demokrasi filan gibi. Sen de bunu anlamıyosun işte. Korkak olmaya gerek yok. Ben mesela isterim ki (mesela) herkes mini etek giysin mecbur olsun da bacak görelim. Ama olmaz. :)[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

horas ben de diyorum ki senin de benim gibi `denyo adam sen vatikanda olsan da bizim ulkenin vatandasisin bizim hassasiyetlerimize, kanunlarimiza uymadin, sebebi ne olursa olsun sen bunlara karsi geldin, madem oyle o adada bi medeniyet kur kendine` demen lazim ona. aynen benim `hoss birader orasi cami cik baska yere gotur mevzunu` dedigim gibi.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

işte tamam. en temelde hayvan hakları var global olarak ona uymuyo yeter. yüzdesel olarak yüksek ve gelişkin etik anlayışa da uymuyo tamam. olayın içine yamyamları sokmaya gerek yok ondan şeettim. derken nooldu iki sayfa daha yazı yazdık. :-P[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

ben yemiyorum sayin hurgeneralcigim. eger dunya vatandasi olacaksan boyle yaparsin. ama eger simdilik tc vatandasligiyla idare edicem dersen cami avlusuna isemesen de yeter.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

edicem olcak edemiyorum yazmisiz

[Bu mesaj unity100 tarafından 31 October 2003 22:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben dunya vatandaşlığını tercih ederimde onun için o meşhur uzlaşmacı(!) mantığınla gidersek sadece et değil, sebzede yememek lazım. Malum früteryanlar var. Onlara göre her türlü sebzeyi ekip biçmek ve onları pişirmekte suç. Ha bu ülke vatandaşlığı ile idare ediyorsak da ulen elin taaaa İskandinavyasındaki adamından sana ne be adam :-D[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.
[ no pain, no gain ]
Sosyal ağlarda paylaş

ilerde gerekirse onu da oluruz. meyve kadar besleyici ve kolay hazmedilen bir besin yok. hatta bir gun yolunu bulursam safi isikla beslenip nirvana, girvanaya da ulasiriz pek de guzel olur.

iskandinavyadaki adamin tutumunu ornek olarak alip kendi acimizdan tartisiyoruz. genel bir sablon.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART, 31 October 2003 22:49 tarihinde demiş ki:
1. o kedi orda ne arıyo eger biri koyduys aadama ne
2. arkadasım 4 ayak ustunde yuruyen her syei acsam yerim
bu kadar
beni ilglendirmez beni survive etmem için mi buray akoydun
kesirm kediyi yarısıyla haslama yarısıyla bugulam ayapar yerim
afferim adama

1 - kadin cantaya parayi koymussa bana ne
2 - arkadasim param yoksa canta icinde olan her seyi calarim o kadar
beni ilgilendirmez bana tiner almam icin para lazim kaparim cantayi karinin kafayi duvara vura vura calarim fisir fisir koklarim tinerimi
aferim bana[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

sebze yenmesine ters bakan adamlarin tumu evcil hayvan yenmesine, birak hayvani hayvan yenmesine ters bakar. demek ki biz eger hintlilerin cami avlusuna isemezsek onlari da buyuk olcude memnun etmis olacagiz.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...