Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürkün devrimleri olmasaydı ne olurdu?

karpuz

Öne çıkan mesajlar

evet ne olurdu? atatürk bi harf devrimini, bir kıyafet devrimini, bir halifeliğin kaldırılmasını, bir kadınlara medeni hakları sağlamasaydı ne olurdu? yani atatürk olmasaydı ne olurdu daha mantıklı bir soru belki... ama genel olarak fikrinizi alayım (ödev gibi bişey de... sizin de fikriniz olsun bana ilham kayynağı olun) atatürkün devrimleri olmasaydı, atatürk bu devrimleri yapmasaydı ne olurdu? (10 kasımda 8 dakikalık konuşma yapcam bu konuyla ilgili... yapraa yan basış)[hline]ö?
Sosyal ağlarda paylaş

[bana göre]
"Basit" olurduk...(çok uzun bir anlatımı var ama kısa cümle)
[/bana göre]
[Siyaset kokusu aldım hafiften]

/edit: Fikir sormuşsun pardon fikirleri unuttum :] ama o kadar çok fikir var ki hangi birini yazayım onuda bilemiyorum.
Ama yaka paça Full kapalı gezen insan misalleri olurdu bence.En basitinden.Bir çok yenilikten uzak kalırdık.Ve en önemlisi Alfabe-Konuşma olayı sıfır kalırdı.

[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Bir 31.10.20 05:58 Tarihli BonePart incisi: o ne uyumadan vurdurman mi lazim

[Bu mesaj Halfmumi tarafından 02 November 2003 08:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela fabrika gelişimi olamazdı..(Sanayi inkilabı?mıydı?) yani seri üretim tarzı bişi olması için çok daha uzun süre gerekirdi.

Eski arapça sistemi ile devam etmek zorunda kalma sürecinde ise,diğer dilleri öğrenme süresinin (Harf farklılığından dolayı) daha uzun olacağı kanaatindeyim.(eski arapca derken;eski arap harfleri)

Devletin bütünlüğü olmazdı.[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow

Sosyal ağlarda paylaş

+1
edüt(aslında bu +1 Dogmeat'inkineydi ama neyse bi yukardakinede +1 :P)[hline]trees and I are one
Mirluin lvl 16 student in K.A.L. (neophyte fletcher)
sap geldim sap gidicem...
[bu mesajın Mirluin tarafından 15 September 2003 10:26 tarihinde değiştirilmemesinin sebebi mesajın bu tarihten sonra atılmış olmasıdır]

[Bu mesaj Mirluin tarafından 02 November 2003 08:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ülke topraklarını korumakta zorluk çekerdik.
Eğer padişahlık yönetim sistemi devam etseydi,-ki son zamanlarda bozulduğunu hepimiz biliyoruz-(/edit:şimdi biri gelip,"-Sen ordamıydın da biliyosun? diyecek,ama bunların hepsi tarih olduğu için geçmiş kitaplarından okuyarak öğrenildiği üzere söylüyorum) "padişahın dediği olur" misali devam etmek zorunda kalacaktık.

-Padişahum ADSL diye bir Tekn-ül-oje gelmüştür-Ülke-i almak helalumuduR?
-Tez kellesi vurdurula bu Vezirün,Gavur un icatlarını ister![hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow

[Bu mesaj Halfmumi tarafından 02 November 2003 09:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hmm...
walla kestirmek güç. zamanında sömürge olan ülkelerle (hindistan vs.) benzer bi kaderi paylaşabilirdik. muhtemelen asimile olurduk.

ya da eğer bi şekilde kurtuluş savaşı gene de verilmiş ve kazanılmış olsaydı ozaman da yakın doğu komşularımıza yani arap ülkelerine dönebilirdik. ozaman da islami bi rejim oluşturulurdu, suudi arabistandan pek farkımız kalmazdı.

bi olasılık da batıya karşı soğuk savaşta varşova paktı tarafını tutabilirdik. bu durumda savaşın kaderi değişebilirdi. rusya artık kendi topraklarında kapana kısılmış bi kara gücü olmaz, boğazlardan faydalanarak akdenize açılabilir ve natonun avrupa faktörlerini tehdit edebilirdi. soğuk savaş sıcak savaşa dönüşebilirdi. birileri düğmelere basıp dünyayı yokedecek bi 3. dünya savaşı başlayabilirdi.

//edit: düşündüm de, 2. dünya savaşında almanyanın yanında yeralma olasılığımız bile var. bu savaşı uzatabilirdi. belki dalgaları axis tarafına doğru değiştirirdi. ruslar müttefiklere pek yardım edemezlerdi. belki bizimde tepemize hidrojen bombası atarlardı...

hayal gücünüzle sınırlı sonuçta.[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?

[Bu mesaj Grudge tarafından 02 November 2003 09:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Harf Devrimi olmasa idi Grudge ın dediği gibi 10 değil 100 lede çarpsan bu işi bazıları kendilerine saklayıp üstün kurma çalışmalarini asil 200le çarp o halde bir yer olur Turkiye.Birde Amerikanin gözle görülür Irak version ununu Turkiye de yaşardı...[hline]§Tanrıdan önce karanlık vardı...§
What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make His way home
....................................................
Sosyal ağlarda paylaş

hangi devrimlerden bahsedildiğine bağlı.
eğitimin yaygınlaşmasına kız çocukların okumasının teşvik edilmesi filan süper tabi.
fakat arap alfabesi YERİNE diil de arap alfabesiyle beraber latin alfabesi olsa daha rahat bi gelişim süreci olurdu. fazladan lisan da olurdu. çok sıkıntılar yaşandı o dönemlerde. inönünün basiretsizliğinin sonucudur ama genelde.[hline] Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa...
Sosyal ağlarda paylaş

devrimler yapıldığı halde hala bu ülkede okuma yazma bilmeyen , veya ilkokulu bitirip bırakan , veya okumak istediği halde ailesi tarafından okuldan alınıp çalışmaya gönderilen bisürü insan var.bide bu devrimler yapılmasaydı...düşünmek bile istemiyorum bu cümlenin sonunu.[hline]PUMA the Flying Kefal!!!(given by BabacumMostors)

Mutlaka sonuna kadar okuyun ve kopun bana dua edeceksiniz...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...