Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitar çalmak 3 tanrılı bi din olsa..

sadbutTrue

Öne çıkan mesajlar

'ciddiye alsan iyi olur. nota bulmanın tek yolunun gitar ustalarıyla birebir görüşüp o notayı hak edip etmediğine göre arşivine parça katabildiğin bir dönemden beri gitar çalıyorum(20 sene). bulduğumuz notaların nasıl icra edildiğini dinlemenin de tek yolu raffi arslanyan gibi gitaristlerin yurt dışındaki ünlü gitaristlerin konserlerinin kasetlere kaydedilmiş berbat kopyalarını deşifre etmekti. bu steve vai'in falan hit olmaya başladığı yılları da yaşadım merak etme hepsini dinledim. hepsinin hangi gitarı nasıl çalabildiklerini de bilirim.'[hline]bornozlu canavar
Sosyal ağlarda paylaş

ben "ciddiye almıyorum" lafına kızdım. benim de niyetim hırlaşmak değil. daha basit anlatayım o zaman. niye bu lafa kızdığımı da anlatayım:

sufi denizlide okuyordu 1986 da. gitar dersi alacak paramız yoktu. 3-5 senedir çalışıyorduk zaten ama teknik görmeye ihtiyacımız vardı. ne bir kaynak ne adam gibi bir gitar ne internet gibi sınırsız bir kaynak ne cd ne kaset hiçbirşey yoktu sadece TRT2 de arada bir çıkan klasik gitar dinletileri vardı. denizlide gitar dersi veren gitaristlere ders alma görünümünde giderdi sufi ve o birkaç saat içinde adamın parmaklarından gözünü ayırmazdı ve mümkün oluyorsa o zamanlar çok rare olan notalardan bir kısmını binbir rica ile almaya çalışırdı ve gelirdi istanbula ne gördüyse birlikte uygulamaya çalışırdık. istanbulda kaynak istediğimiz ustalarsa bize "gelin bir göreyim bakalım hak ediyor musunuz" gibi cevaplar verirlerdi. böyle dönemlerde gitar öğrendik. falancayı filancayı dinledin mi diye soruyorsun... dinlemek hafif kalır dinleyebilmeyi aradık. türkiyeye gelen üçbeş şeydi o zamanlar.eşten dosttan bilmemkaçıncı kopya cızırtılı bir kayıt bulduğumuz zaman bayram ederdik. öyle veya böyle bir biçimde bahsettiğiniz tüm kişileri dinledik(yeniler hariç). burada daha hiç bahsi geçmeyen birçok kişiyi de dinledik. bu bahsedilen kişilerin birçoğunun seviyesinin de ulaşılabilecek bir seviye olduğunu da gördük. tabi gördüğümüz sadece bu değildi; ulaşamacağımız bir seviye varsa o da klasik gitarda virtüöz olmaktı. sonuçta kapasitemizin sınırlarını gördük. ondan sonra da bıraktık zaten. şimdi sadece aradabir çalarız.[hline]Cüneyt Arkın, 23 July 1978 16:16 tarihinde demiş ki:
BIRAK O KIZI!
Sosyal ağlarda paylaş

bıkma değil, daha çok pes etme diyebiliriz. 2 sene boyunca günde 9-10 saat (geceleri komşular rahatsız olmasın diye eşiğin dibine mendil sıkıştırarak) hiç bir parça ya da melodi çalmadan sadece etüd yaparak çalışıp da daha ileri gidemeyeceğini anlayınca ister istemez pes ediyorsun.

başlamamız 83 gibi. yaklaşık 3-4 senedir de çalışmıyoruz.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

bir noktaya geliyorsun bir parçayı çalabilmek yerine hatasız çalabilmek önemli oluyor ve bunu hiçbir zaman başaramayacağını anlıyorsun ve küsüyorsun.. ama bunu anlamak inan çok uzun sürüyor.[hline]Cüneyt Arkın, 23 July 1978 16:16 tarihinde demiş ki:
BIRAK O KIZI!
Sosyal ağlarda paylaş

ben de aynı şeyi yapıorum nerdeyse okul vakti 10 aatim olmuo ama tatilde 6-8 saat çalıştım hergün daha hiç bir şekilde pes etmenin p si gelmedi aklıam ben de etüd çlışıorum ahal şarkı çalmıorum geliştirmek için kendimi etüd çalıorum
pes etmenin gereği yok bu bir entrüman 2 sene de konuşamyı dogru düzgün öğrenemio ki b bebek , bir bebeğin yarısı öğrenme kapasitesine sahip bi genç bişi başarabilsin.
bu noktada ne zorluk çekmiş olursnaız olun haklı bulmorum kimseyi.[hline]bornozlu canavar
Sosyal ağlarda paylaş

zaten "haydi artık bizden bu kadar. pes ettik" şeklinde olmadı. moral düşüklüğü üzerine maddi hayatın ağırlığı ve internet gibi bir de bela girince zamanla verdiğimiz zaman azaldı. bir süreden sonra kendimizi çalışmıyor bulduk.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

Konudan çıkmış aslında olay... 3 tanrılı bir din olsa kime tapınırdın denilmiş ben bıtbıtbıt dedim sen xxx. Bu noktada tartışıcak birşey kalmıyor ama ben şahsen Nebliyim Malmsteen'e tapmazdım çünkü yaptığı muzik hoşuma gitmiyor. Nasıl çaldığıda önemli değil ayak parmaklarıyla günde hiç durmadan 19 saat çalsa bile malmsteen'i sevmicem belki bakıcam dicemki oha adam süfer lan sınırları zorluyo ama yaptığı muzik bana göre olmadığı için ona tapmıcam. Kimin ne kadar hızlı ve daha elektronik çaldığı ne stilde çaldığı günde kaç saat çalabildiii ne kadar hızlı çalabildiği önemli değil kulağıma gelen melodi ve beni çekişi önemli açıkcası bişeye tapınıcaksan bir bütün olarak bakman gerekiyor diye düşünüorm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...