Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ADSL Geçişleri sonrasi yavaşlamalar

Messor

Öne çıkan mesajlar

Ben henüz 1Mbit e geçmedim, ama daha önce 6 aylık kampanyada yaşadığım bir olay vardı. Şimdi de geçiş yapanlarda bu sorunlar olduğunu düşünüyorum.

Şimdi hat değerlerine nasıl bakıcaz. Modem sayfasında bunlar bulunur. İngilizce olanlar için SNR Margin ve Line attenuation, türkçe olanlar için Gürültü payı ve zayıflama olarak geçer. Bunların birimleri dB (desibel) dir

Sağlıklı bir bağlantı için SNR Margin/ Gürültü payının 15 den yukarı olması gerekir, zaten belli bi değerden aşağı bağlantı kurulamıyor diye biliyorum. Line Attenuation / Zayıflama değerleri 35 altı ideal, 55 üstü olunca da hat problemlidir.

Mesela geçiş yapmadım daha,
Downstream Upstream

SNR Margin 35.3 16.0 dB
Line Attenuation 41.8 19.0 dB

Line attenuation un bu değeri aslında beni tatmin etmiyor ama idare eder. 2 gün boyunca Line Att.. 60 da gezdi ve sürekli kopma yaşadım vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha değerler kötüyse telekom (444 0 375) u arayın. İlk çıkan kişiyi sallamayıp teknik servis isteyin. İkinci çıkan kişi değerleriniz normal diyecek, ısrar edin. Üçüncü kişi bir şeyler biliyo olacak o da size "ben bilgiliyim bu değerler normal" bıdıbıdısı yapıcak, yine ısrar edin bu değerler yüksek diye. Sonunda 4. kişi açıp olayı kabul edip evinize teknik servis yollayacaktır, küfredip telefonu kapatın.

[ Mesaj 05 Ağustos 2007, Pazar - 15:38 tarihinde, Messor tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

SNR nin yüksek olma olayını şöyle açıklayım. Diyelimki bir boru hattınız var, su akıyor. O borudaki geri kalan hacimdir SNR. Şimdi hızlar arttı, dolayısıyle borudan akan su arttı, geri kalan hacmin azalması sorunlar yaratabiliyor. Türkiyenin boruları da dar biraz tabii : )
Sosyal ağlarda paylaş

SNR Margin 28.4 31.0 dB
Line Attenuation 31.3 18.0 dB

Hasta mı Sağlıklı mı ? 256kbs internet için?

Her Reflesh arası

SNR Margin 33.9 31.0 dB
Line Attenuation 31.3 18.0 dB

Snr margin 30+ oluyor

Sakarya Adsl Gelişene Kadar Cok Beklerim Gibi xD

[ Mesaj 05 Ağustos 2007, Pazar - 15:59 tarihinde, DeBuffAndHeal tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Heheh

An itibariyle 1mbit oldum, yeni değerlerim
SNR Margin 30.4 17.0 dB
Line Attenuation 41.3 19.0 dB

İşte downstream 5dB düştü görüldüğü gibi, ama benim değerlerim yüksek olduğu için sorun yaşamıcam. Geçişten önce 15 dB civarı, geçişten sonra da bunun altı olanlar sorun yaşayacaktır.

[ Mesaj 05 Ağustos 2007, Pazar - 15:59 tarihinde, Messor tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...