Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tunning'e Giriş ( Ekosoz ve Açık Hava filitreleri )


Ragnar

Öne çıkan mesajlar

Bir otomobilin atması gereken gazı ve yapması gereken sıkıştırmayı gerçekleştirmesi için iyi bir eksoz sistemine ihtiyacı vardır.Kullanmak istediğiniz sistem otomobilinize güç versin istiyorsanız genelde 3 bölümden oluşan komple kiti almanız daha uygun olacaktır.Komple kitin içinde neler vardır.
İlk olarak "headers" yani otomobilin motorundan çıkan gazı eksoz borularına tahliye eden bölüm.Bu bölümün bir kaç çeşit uygulaması vardır,bu uygulamalar 4 silindirli motorlar için örneklersek 4-2-1 yada 4-1 şeklindedir.İstediğiniz tork eğrisine göre sistemlerden birini seçebilirsiniz.
İkinci olarak orta susturucu bölümü gelir.Bölümde bulunan susturucu çıkan gazın sıkıştırmasında etkili olur ve direk gecerek tork kayıp etmenizi engeller.
Son olarak da son susturucu bölümü gelmektedir.Bu bölümde yine istediğiniz tork eğrisine göre seçilmelidir. Nedir bu tork eğrisi;kaliteli ve komple sistem satan markaların katologlarında görebileceğiniz ve max torkunuzu hangi devirde istediğinize yönelik bir tablodur.Unutmayın ki seçtiğiniz kopmle kit bunun aynı sekilde devamını getirecek bir çalışmanın temel anlamdaki ilk adımıdır. Sistemler ve markalar hakkındaki görüşlerimiz ise;
*Avrupa marka otomobiller için;Supersprint,Devil
*Japon marka otomobiller için;Apexİ,HKS
*Amerikan marka otomobiller için;Borla
Tabiki bu markalara bağımlı kalmak zorunda değilsiniz fakat bizim gördüğümüz dünyada genelde bu markalara yoğunlaşılmış olması.

Bütün dünyada bir otomobili güçlendirmek isteyen insanların ve firmaların attığı ilk adım sayılabilir hava filtre kitleri.Ülkemizde sadece daha fazla ses vermesi amacı güderek takılan ve yanlış kullanımlar nedeniyle güç almanın aksine alt devirlerde tork kaybına neden olan bu kitleri daha yakından tanımak ve kullanım amaçlarına uygun olarak nasıl takılması gerektiğini merak ediyorsanız bu bölümü dikkatli okuyun.
Hava filtre kitleri yani dünyadaki genel adıyla "Intakes" bir otomobilin daha rahat ve daha soğuk hava alışını sağlamak adına yapılır.Bu nedenle genelde açık hava filtresi tabir edilen filtre kitleri kullanılır.Açık hava filtrelerininde ülkemizde olduğu gibi yanlış bir şekilde değil motorun sıcağından olabildiğince etkilenmiyecek bir şekilde ve en rahat hava alabileceği yere takılması çok daha uygun olur.Bunun yanında filtrede kullanılan borunun kesinlike motorun sıcağından etkilenmiyecek yani borunun içindeki havayı daha da ısıtmıyacak bir boru tipi olması gerekir.Unutmayın ki motorun ihtiyacı olan hava soğuk havadır.Sadece bu tip filtre uygulaması ile söylenilenler gibi +5 hp +10 hp kazanmak mümkün değildir.Filtre kitleri sadece motora yapacağınız daha ilerki adımlardaki tunning uygulamasının bir alt yapısı konumundadır.Yapılan bu uygulama doğru bir şekilde yapıldığında mutlaka motorunuza bir artı sağlıyacaktır.En azından daha rahat nefes alan bir motora sahip olacaksınız.

Yazan: Pantarei[hline][b]
Trance,Epic-Trance,Hard-Trance,Progressive-Trance,Progressive-House,Goa-Trance,Tech-Trance,Acid-House,Afro-House,Booty-House,Deep-House,Disco-House,Dubby-House,Funky-House,Hard-House,Latin-House,Tribal-House
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...