Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[OPEN TTD] - oyun tanıtımı

Black_Lupin

Öne çıkan mesajlar

Saçma bir bug var nasıl düzeltebilirim. En zorunda oynuyorum TTD yi . Şimdi ticarete başladıktan sonra başka şirketlerde kuruluyor bildiginiz gibi. Bu kurulan şirketlerin bazıları batıyor ve bize 2$ dan satmak istiyor şirketini . Satın aldınmı trenlerini,Otobuslerini Satsan zaten 20,30 bin $ a satıyorsun satın almassanda başkasına satiyor. Bu şekilde oyunun Hard lığı kalmıyor. Hardcore istiyorum ben ^_^

[ Mesaj 28 Ağustos 2007, Salı - 13:18 tarihinde, Masticore tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Service intervals in percents said:
Service intervals are in percents

(servint_ispercent) When this switch is on the service intervals are considered to be in percents of the max. reliability rather than days. For example, if an engine has the max reliability of 80% and you set the service interval to 10% then it will go to depot at 72%.

Bunu anlamadım. Öncelikle nasıl max 80% oluyor, 100% olması gerekmez mi? Araç eskiyince mi öyle oluyor? Daha da önemlisi max 80% diyelim, 10% interval yaptığında aracın 10%'da servise gitmesi gerekmez mi? Hadi ben tersten anladım diyelim, o zaman 70%'de gitmesi gerekmez mi? Neden 72% demiş çözemedim. Bir de bu olay için nakit para mı bulundurmak lazım? Benim araçlar bir türlü otomatik yenilenmiyor da.

Bir başka anlamadığım konu da otobüs duraklarındaki yolcu sayısı. Şehrin göbeğine durak yapıyorsun, otobüsü de yolluyorsun ancak bir türlü yeterli yolcu oluşmuyor. Yolcu taşımacılığındaki potansiyeli nerden anlıyoruz onu çözemedim. Zarar ede ede ancak 3-4K dolarlık bir hat oluşturuyorum yanda AI 5K+ kaldırıyor.

Madem upladım link vereyim:

TTD
Open TTD

TTD kuruyoruz, sonra Open TTD kuruyoruz. Sonra TTD'yi silebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben oyunu oynamayalı bayağı bir süre oldu da, yine de hatırladığım kadarıyla cevap vereyim.

Max reliability her araca göre değişir, (sırf örnek olsun diye söylüyorum) çok hızlı, yüksek kapasiteli ve yeni bir uçak çıkar mesela, ama deneysel olduğundan pek güvenilir değildir, bu durumda max. reliability'si %50 olur. Yani fabrika çıkışında aracın max. reliability'si %50'dir.

Interval olayı "Araç ne kadar yıprandığında servise gitsin" diyor. Yani %10 dediğinde, aracın reliability'si %10'a düştüğünde değil, %10 düştüğünde servise gider. Yani kısacası, max reliability'si %100 olan araca %10 interval verirsen, %90'da servise girer.

Interval seçerken karar verdiğin yüzde, aslında 100 üzerinden değil, aracın max reliability'si üzerinden hesaplanıyor. Yani aracın max reliability'si 100'se, %10 interval seçtiğinde %90'a indiğinde servise gider, max reliability'si %50'yse ve sen %10 seçersen, %45'te gider.

Otobüs durakları, tren istasyonları ve havalimanlarının kapsama alanları var, nereden seçiyorduk onu tam da hatırlayamıyorum. O kapsama alanı içine ne kadar sivil bina alırsan, doluluğu o kadar artar. Yalnız şöyle de bir şey var, şehir merkezine durak yapmana rağmen yeteri kadar sıklıkta duraktan yolcu indir-bindir yapmazsan, durak ne kadar geniş bir alanı kapsarsa kapsasın insanlar gelmemeye başlıyorlar. Yani yeterince aktif bir durak olması lazım.

Yolcu potansiyeli de şehrin büyüklüğüne ve senin şehirdeki ününe göre değişir. Şehirdeki ünün, etrafta ne kadar bina/ağaç vs. yıkarsan o kadar düşer, o yüzden gereksiz inşadan kaçın. Ününü kampanyalarla düzeltebilirsin de, bayağı pahalıya geliyordu diye hatırlıyorum onlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu diyorum işte wikide typo mu yapmışlar? 10% interval diyor, max 80% diyor, 72%'de servise gider diyor.

Max reliability'i nereden görüyoruz? Ben Easy'de oynuyorum sanırım bütün araçlar için 100%

Kapsama alanını biliyorum, durak yaparken gösterme opsiyonu var. Derdim nüfusun en yoğun olduğu şehirde, binaları kapsayan/şehrin göbeğinde durağın aktif otobüs trafiğine sahip olmasına rağmen bir otobüslük müşteri çıkaramaması. Aynı şehirde başka bir durakta 900 yolcu beklerken bunda 15 yolcu oluyor. Mantığını çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hah eyvallah. Oyunun dandik bir maintenance sistemi var.

Renewal olayını da çözdüm. Patch menüsünde default ayar 200k dolar, onu düşürmek lazımmış.

Şimdi de 2 dolarlık company value olan firmalardan hisse alınca neden bankaya binlerce dolarlık borcum oluyor onu anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Of harbiden. 2 doları görünce atlamıştım borçlar hiç aklıma gelmedi. AHAHAH. of uykusuzken oynamamak lazım :D

Bu arada bu oyun benim ömrümü yiyecek yahu. Ne kadar şahane bir iş çıkarmışlar, ne kadar geliştirmişler cidden helal olsun. Projeyi başlatan eleman utorrentin, scummvm'nin ardındaki isimmiş. Bu adamlar toplanıp sıfırdan oyun yapsa efsanevi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

yolcu sayısının azlığı ile ilgili biraz bilgi vereyim biliyorsudur yüksek ihtimalle ama yinede hatırlatmakta yarar var.ihalelere girilen şehirlerde nüfus artışı normalinden neredeyse 10 kat daha fazla oluyor.ancak zaten belediye ihalesini verdiği başka bir şirketle aynı şehirde taşımacılık yapmaya çalışırsan yolcu sayısı ona nazaran sende daha az oluyor.

birde ufak bir bilgi daha. şu şekilde yap 2 şehir arasında gideceğine 2 şehir arasında kalan 3. bir kasaba yada şehirede durak çek ve her 2 durak arasına 1 araç koy ring yapan.

ilklim koşulları ham madde azlıkları yada fabrika bölgesi olması nedeniylede şehirlerde nüfus dağılımı dengesiz oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:
Of harbiden. 2 doları görünce atlamıştım borçlar hiç aklıma gelmedi. AHAHAH. of uykusuzken oynamamak lazım :D

Bu arada bu oyun benim ömrümü yiyecek yahu. Ne kadar şahane bir iş çıkarmışlar, ne kadar geliştirmişler cidden helal olsun. Projeyi başlatan eleman utorrentin, scummvm'nin ardındaki isimmiş. Bu adamlar toplanıp sıfırdan oyun yapsa efsanevi olur.

ard arda yazmamak lazım ama şuanda hali hazırda piyasada olan başka bir chris sawyer oyunu var bu oyunun grafik yapısıyla şuanda open ttd nin hali hazırda geliştirilen koşul mantığı üst üste bindiriliyor.betası çıkalı baya oldu enteresan da duruyor ama ben inatla transport tycoonun bu basit çizimlerine hastayım o yuzden ölümüne tt diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

benim sevmediğim olay , şehrin populasyonu ne kadar fazla olursa olsun trendi airport tu sehrin gobeginde olmadıkça yolcu sayın fazla olmuyor. şehrin dışında da hep küçük evler , buna bağlı olarak da düşük populasyon ve düşük yolcu sayısı oluyor..

acaba yeni versiyonda bu değişmiş olabilir mi? yani ben büyük bir şehrin sınırları içinde hava alanı yaparsam , bütün şehrin olcuları gelir mi havaalanıma?
Sosyal ağlarda paylaş

Black_Lupin said:
yolcu sayısının azlığı ile ilgili biraz bilgi vereyim biliyorsudur yüksek ihtimalle ama yinede hatırlatmakta yarar var.ihalelere girilen şehirlerde nüfus artışı normalinden neredeyse 10 kat daha fazla oluyor.ancak zaten belediye ihalesini verdiği başka bir şirketle aynı şehirde taşımacılık yapmaya çalışırsan yolcu sayısı ona nazaran sende daha az oluyor.

Bunu bilmiyordum. Bayağı kritik bir bilgiymiş, sağ ol.
Sosyal ağlarda paylaş

ama tabi o şehirde reklam yaparak pazarı ele geçirme şansın da çok yüksek. 1000 yolcu kapasitesi olan bi şehirde hiç yamuk yapmamıştım ben. 3 şirkettik o şehirde, 3 airport vardı. hiç yamul yapmadım, hep reklam verdim ve 3 4 sene filan uçakları full bekletmeden kaldırdım ve çok sefer yaptım, 1000 in 900ü bendeydi :)
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:
ama tabi o şehirde reklam yaparak pazarı ele geçirme şansın da çok yüksek. 1000 yolcu kapasitesi olan bi şehirde hiç yamuk yapmamıştım ben. 3 şirkettik o şehirde, 3 airport vardı. hiç yamul yapmadım, hep reklam verdim ve 3 4 sene filan uçakları full bekletmeden kaldırdım ve çok sefer yaptım, 1000 in 900ü bendeydi :)

aynen öyle. ama tabi belediye koşullarının bu olaya açık olması lazım. dedimki şehrin yollarını düzelteyim biraz daha artsın fakat resmen şuanda ki ankara'da olan durumun aynısı oldu millet yolunu bozduğum için birde üstüne 6 ay sürdüğü için beni kötüledi ratingler dibe vurdu :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi oyun fazla kolaylaşmış bu durumda , özellikle iki tane birbirine yakın büyük şehiri havaalanını kurup uçakları saldın mı , olay bitiyor. ne demiryoluyla uğraş ne de başka bişeyle..

hammaddeler gibi azalma tonajda eksilme derdi de yok , üstüne sürekli artıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...