Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bülent arınç for president

forgiver

Öne çıkan mesajlar

1- Arınç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 4.0 ortalamayla 1. likle bitirmiştir. Bunları yapmak için çok zeki olmak gerekiyor.

2- Kanunlarımızın uçları açık, herkes farklı yorumlayabilir, bu gerizekalılığın kanıtı değildir.

3- Seviyene inmeyeceğim, kahvehane ağzıyla konuşma burda. Kapana sıkışan kedilerin "ğtğhğthğh" yapması gibi hemen argoya başvurma...

Anayasa var demişsinde, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar da Anayasa da yok. Hiçbir hocamız alınan kararla aynı yönde sunmadı görüşlerini ki hiçbirinin AKP zihniyetinde olduğunu sanmıyorum. Hukuk okullarında böyle öğretilmiyor, en objektif insanlar bile 367 diye birşeyin Anayasa'da olmadığı görüşünde uzlaşıyor. Kişi ve kurumlar tarafından etkilenen ve farklı görüş beyan eden Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğru değildir.

Bir ideolojiyi desteklemek için yalakalık mı yapmak gerekiyor. Argodan başka şeyler de var hayatta, oku biraz, kendini insanlara eğitimsiz tanıtma, öyleysen bile farklı göster ne biliyim olduğun gibi görünme.

Son olarak da, senin kimseyi hiç biryerden kovmaya hakkın yok, evinden başka. Burası da senin evin olmadığına göre, anladın sen onu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Seçilen yeni Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder.

Arkadaşım bunun neresinin ucu açık. Adamın asabını bozma. Sen ideolojiyi savunuyorsun diye sana ters cevap vermiyorum ben. Artık bu forumdaki üyeleri tanıdığımız için adamına göre cevap veriyorum. Sen bazı şeyleri savunacağım diye kendini yırtıyorsun. Objektif biri değilsin ki? Bana şu yukarıda yazanın neresinin ucu açık olduğunu, nasıl Cumhurbaşkanlığının Bülent Arınç'ın vekaletinde olacağını izah et sana hak verip özür dileyeceğim.

Kahvehane ağzıyla konuşan kasımpaşalıya bayılıyorsun dimi kendinle çelişme. Bu ülke benim evim. Anayasaya aykırı davrananın burada yeri yok hadi cnm ikileyin iktidardan.

[ Mesaj 02 Mayıs 2007, Çarşamba - 23:07 tarihinde, Vodan tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

hmm egcen sefer anayasada olmıyan bı karar cıktı dıey şimdi kafasıan göre hareket etmek arıncta sanırım... böle bi hak dopdu tabi arınca dimi.

anayasa bu konuda cok acık ucları kapalı bi şekilde acıklamış ne olması gerektiğini. Arıncın öle "top sezerde o cok sevdalısıysa koltuğun oturur" demesi ayıp bi kez.
Sosyal ağlarda paylaş

Ucu açık falan değil.
Bugün Adalet Bakanı bu konuda açıklama yaptı.
Açıklamasında ortamı birde bunun için germenin gereksiz olduğunu ve Sezer'in görevine devam edeceğini açıkladı.

Ekleme yapmak istedim. Sezer yurt dışına çıktığı zaman Arınç daha öncede vekalet etti cumhurbaşkanlığına , bu durumda etmiyecek olsa bile gerginlik ve üzerinde tartışmaya değer bir konu değil.

[ Mesaj 02 Mayıs 2007, Çarşamba - 23:12 tarihinde, Szasstam tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

vodan, seçilen yeni cumhurbaşkanı yok, ama cumhurbaşkanlığı süresi bitiyor.

mesela böyle bir yorumla.

ha bence de gerek yok, mesele değil yani kimin 15-20 gün cumhurbaşkanı olacağı. 23 nisanda çocuklar oluyo, problem değil yani.

[ Mesaj 02 Mayıs 2007, Çarşamba - 23:10 tarihinde, horacegoesskiing tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Horace maddede acıklanmıi bitmesinin önemli olmadığı zaten

"Seçilen yeni Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder."

önceki suresi dolmuş cumhurbaşkanı devam eder diyo yenısı secilene kadar.

yanı sezerın suresının bıtmış olmasının bır önemi yok.

bu yuzden ucu acık değil mesela
Sosyal ağlarda paylaş

"Seçilen yeni Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder."

Benim de çıkarttığım, yeni yasama yılı başlayıncaya kadar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki tüm prosedürler bitene kadar eskisinin devam edeceğidir. Seçim de olmayacağına göre, muğlaklık var bence.

Sonuç olarak, kim olursa olsun. 5+5 yıllık yapmayacak ya, 15-20 günlüğüne yapacak. Bir taraf yırtmaya deymez, Sezer yapsın, zaten 7 yıldır yapıyo nolacak yani, nedir bu polemik?
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarda anlatılan "seçim sürecidir". Ve seçim sürecinin sonuna kadar da eski cumhurbaskanı görevde kalır dio. (yenisi secilene kadar)

Peki bu seçim süreci nasıl tanımlanmıs?? Meclis secebilirse normal sürec, secemez ise erken secim ve işleyecek olan tekar aynı sürec.

Bu kadar basit. Bunu öteye bereye cekip işinize geldigi gibi yorumlamayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Vodan, bak Anayasa'nın 106. Maddesi ne diyormuş;

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, "Cumhurbaşkanının görevi 16 Mayıs’ta sona eriyor. Yerine Meclis Başkanı vekâlet eder" dedi. Özden, görüşünü "ölüm, çekilme ya da başka bir sebeple cumhurbaşkanlığı makamının boşalması halinde yerine TBMM Başkanı vekâlet eder" hükmünü içeren Anayasa'nın 106. maddesine dayandırdı.

Yasaların ucu açıkmış değil mi? Biri öyle derken, biri böyle diyebiliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

ölüm ve çekilme lafı geçmiş degil mi orda?

yani olagandışı, normalde beklenmedik seylerden bahsedilmiş. e harelde cumhurbaskanlıgı makamı boş kalacak deil ya, o zaman muhakkak birisinin vekaleten götürmesi gerekli.

bunu anlaması o kadar zor mu? ordaki "veya baska bir sebeple" lafı, binbir türlü oluşabilecek beklenmedik olayların yerine kullanılmış.

anlamada hakkaten güclük mü cekionuz, yoksa işinize böle geldigi icin mi diretip duruonuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Horace, mantıksız değil fakat, mecliste fesih oluyor.

Yurtdışına çıkması, vefat gibi durumlarda TBMM başkanı vekillik ediyor. Seçilen olmadığına göre görevin teslim edileceği birisi yok. Mevcut bi cumhurbaşkanı varken fesih edilmiş vekile düşmez o. Zaten kendisi de akşamüzeri yaptığı basın toplantısında geri adım atıp topu sezer'e göndermeyi tercih etti.

Birde bende şu da tartışılmalı. Bülent Arınç'ın belirlediği cumhurbaşkanlığı seçim süreci de anayasaya aykırı.

Anayasaya göre oturumlar arasında 3 tam gün olması gerekiyor.

6 Mayıs (7 8 9) 10 Mayıs (11 12 13) 14 Mayıs (15 16 17) 18 Mayıs

Görüldüğü gibi o tarihe kadar seçilme şartı olan 16 mayısa son oturumdan önce güme gidiyor. Bizim uyanık hukukçu bi hata daha yapmış anlaşılan..
Sosyal ağlarda paylaş

bende istemem arinc gecsin ama

dun anayasa mahkemesi eski baskanini dinledim televizyonda

aynen soyle dedi sezer in cumhurbaskanligi suresi 16 temmuzda bitiyor eger o zamana kadar yeni cumhurbaskasni secilirse o gecer ama eger 16 mayisa kadar secilemezse sezer suresini tamamlaigindan dolayi yerine vekil olarak tbmm baskani gecer yeni cumhurbaskani secilene kadar .... bununda anayasada yer aldigini soyledi

bu kadar acik ve net belirtti bunun ustune yorum yapmaya gerek yok bence

[ Mesaj 02 Mayıs 2007, Çarşamba - 23:45 tarihinde, jacabo tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

ÖZDEN: SEZER VEKALET EDECEK
Anayasa maddelerine dayanarak 16 Mayıs'tan sonra cumhurbaşkanlığına TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın vekalet edeceğini dile getiren ve tartışmayı başlatan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden Anayasanın gerekçelerini inceleyerek görüşünün değiştiğini söyledi.

Özden "Anayasa'nın hükümleri okunduğunda Meclis Başkanı vekalet eder bile görünse, Anayasanın gerekçeleri okunduğunda cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde eski cumhurbaşkanının vekalet edeceği açık bir biçim gözükmektedir. Bu nedenle tartışmaya yer kalmamıştır. Sayın Sezer vekalet edecektir" dedi.

Kaynak

karakterleri de düzenledim

[ Mesaj 02 Mayıs 2007, Çarşamba - 23:50 tarihinde, Vodan tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

okuduğumuz anladık mı?
Arınç, Sezer görevi bırakmadıkça ben yerine geçemem diyor
Sezerin 2 ihtimali var ya görev süresi bitince görevini bırakır ya da yeni cumhurbaşkanı seçilmediği için görevine devam eder
tartışılması gereken nokta bu
Sezer bırakırsa mecburen yerine birisi geçmek zorunda, Arınç bununla ilgili konuştu.
Sosyal ağlarda paylaş

Arınç topu Sezer'e atarak onu zor durumda bırakıyor, çünkü o adam cumhurbaşkanı seçilene kadar eski cumhurbaşkanı vekalet eder dese bu sefer demirel gibi koltuk sevdalısı adam durumuna düşme ihtimali var durumu yanlış değerlendirecek bir çok kişi tarafından. Tabi böyle bir duruma lüzum kalmaması iyi yapılan açıklamalar doğrultusunda. Açıkçası işini bu kadar iyi bildiğini söylediğiniz bir adamın bu konuda karar verecek bir makam yoktur demesini başka bir şekilde yorumlayamadım. Gider ayak ne kadar zedelersek imajını sezerin o kadar iyi politikası güdüyor gibiler.

[ Mesaj 03 Mayıs 2007, Perşembe - 00:09 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Arınç saçma sapan konuşmuş o zaman, hiç kusura bakmayın.
Anayasa'nın ilgili maddelerinde de boşluk bile yok, boşa kıvırmaya çalışıyorsunuz. Kaldı ki Ankara Hukuk'u 4.0 ortalamayla bitirebilecek nerdlük seviyesinde bir adam bile biliyordur bunu, Anayasa hukukunu 3. kez alacak 1.30 küsür ortalamalı ben bile biliyorsam (nerd deme sebebim bu gerçi, oha lan).
Sezer giderse ben geçicem başına demiş, e koçum anayasada yazıyor zaten bu evet geçeceksin eyvallah ta, Sezer durduk yere bırakıcak görevi al lan sen otur biraz da ehehe diyecek, oldu.
Yıpratma amaçlı tamamen Sezer'i. Ama böyle ne sallasam ortaya faydadır tadı yakaladım ben.
Çıkıp çıkıp saçmalamaya başladılar ona gülüyorum ben. Biri 1924'le günümüzü karşılaştırır, biri bakın sezer giderse ben geliyorum, grin de yapayım tırssın cumhuriyetçiler tribine girer, komikler.

[ Mesaj 03 Mayıs 2007, Perşembe - 00:14 tarihinde, Griswold tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 03 Mayıs 2007, Perşembe - 00:15 tarihinde, Griswold tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Ha ayrıca, hukuk okuyan biri olarak Bülent Arınç gibi bir hukukçunun varolmasından utanıyorum. 4.0 ortalamayı geç 340985342 ortalama yapsa bile o adam 0 benim gözümde o kafasıyla.
İster meclis başkanı olsun ister başka bir şey olsun, her zaman öyle kalacak.

Ha bi de Erbakan da ODTÜ makinaydı sanırım, 3.96 mı ne yaptıydı ortalama, rekoru kırılamamıştı falan. Adam olunmuyor ortalamayla yani.

edit: İTÜ makinaymış, teşekkürler

[ Mesaj 03 Mayıs 2007, Perşembe - 02:18 tarihinde, Griswold tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...