Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kendi kendine konuşmak yararlı mı?

trikeratops

Öne çıkan mesajlar

kendi kendine konuşmak psikolojik bir rahatsızlık mı, yoksa bir tür terapi yöntemi mi? terapiyse bunun sınırı nerede? rahatsızlıksa önüne geçmenin yolu var mı? yardım edin lütfen..[hline]Bakın, nota dediğiniz konu müzik notası değildir. Bunların bir ağırlığı vardır. Aklınıza esince nota verilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

kendi kendine konuşmak : düşünmek.
ama sesli yaparsanız bunu ki gereksiz birşey bir takım insanlar sıyırmış gözüyle bakabilir..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Baturaabi 8 Eylül 2003 Saat 22.21 de demiş ki :
Ya resmen Kamp kuruyollaw ya..

Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben de...
Sosyal ağlarda paylaş

HErkes içindeki sesiyle konuşur mesela bir kitabı okurken bile içindeki bir ses okuyormuş gibi olur (şimdi sizin yaptığınız gibi)
Ama yüksek sesle konuşunca kendi kendine hafif çatlak gözüyle bakılır.. :)[hline]İCQ::yapma:
MAİL::hrr:
CaPuLeT, 06 September 2003 11:28 tarihinde demiş ki:
Merhaba komutla paperdoll u nasıl açtırırım ?
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kendine düşünmek son derece normal bir davranıştır. Aklına takılan, bir iş, okul, kız arkadaş tarzı insan hayatındaki olası şeyler her insan gibi senin benim, hatta herkesin yapacağı şeylerdir. Her zaman olumlu ol, düşüncelerin olumlu olsun. Sosyal olmaya bak, tek başına kalmamaya özen göster, saçma sapan şeyleri aklına getirmemeye çalış.

Uzun zamandan beri düşünüyorum ama hayat bir kere yaşanıyor ve olabildiğince dolu yaşamamız lazım. Sorunun mu var, çok büyük olmadıktan sonra koy götüne, gitsin..

Eskiden utanır, sıkılırdım ama artık rahatlıkla dışa vurabiliyorum. Panik atak rahatsızlığım var. :) Evet evet, itiraf ediyorum. Hatta artık arkadaşlar arasında falan makarasını falan da yapıyoruz bu olayın. :)

Bir de gönlünü ferah tut, kafayı sıyırmadın.

Belki gereksiz laflar söyledim ama affedin.

Bu arada günümüzde yetişkin erkeklerin sinir, stres, vs.. gibi çeşitli sebeplerden dolayı panik atak rahatsızlığına yakalanma olasılığı %30' lara kadar çıkabiliyor ve en güzel çaresi emin ol, dışardaki yaşama başlamak. Çooook uzun zamandan beri nete ilk defa baktım, artık takılmıyorum bile..

Köklü değişiklik yapmakta güzel bir çare.. Denemeni tavsiye ederim. :)

Dediğim gibi herşeyi salla, dert etme.
Sosyal ağlarda paylaş

neden bunu manyaklık gibi gösterdiniz ki. bişeyler aklına gelir. mesela sıkıldığın bişeyler. geçen sene ingilizce öğretmenimle çok sorunum vardı. öyle çok üstüme geldi ki. nerdeyse boğazına sarılıyodum. ve bi yerden sonra orda onun söylediği salak laflara cevap verememek insanı yiyor bitiriyor.
bende onunla tartışmamı düşünür. karşımdaymış gibi küfür ederdim bağırarak. bu sadece bir örnek ve birçoğunu daha verebilirim.
bağırdığın konuştuğun zaman sinirini boşaltırsın, kendinle ya da bi başkasıyla, ama sadece düşündüğün zaman sinirin ya da üzüntün daha da büyür. çünkü sadece düşünme dışavurum içermez. ve içindeki hiçbirşeyi dışarı dökmeden tamamiyle yok edemezsin.
yani şunu demek istiyorum kendi kendine konuşmaya delilik gözüyle bakılmamalı. bunu herkes farkında olmadan yapıyo. ayrıca şu da unutulmamalı ki eğer kendine sorular sorup cevaplıyosan ve bi şekilde kendini yargılıyosan ( ki bunun sesli ya da sessiz yapılması önemli değildir) daha tutarlı ve daha olgun biri olursun.

[Bu mesaj nek2004 tarafından 15 September 2003 19:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
nek2004, 15 September 2003 19:48 tarihinde demiş ki:
neden bunu manyaklık gibi gösterdiniz ki. bişeyler aklına gelir. mesela sıkıldığın bişeyler. geçen sene ingilizce öğretmenimle çok sorunum vardı. öyle çok üstüme geldi ki. üstüne yürümeye kadar vardı. ve bi yerden sonra orda onun söylediği salak laflara cevap verememk insanı yiyor bitiriyor.
bende onunla tartışmamı düşünür. karşımdaymış gibi küfür ederdim bağırarak. bu sadece bir örnek ve birçoğunu daha verebilirim.
bağırdığın konuştuğun zaman sinirini boşaltırsın, kendinle ya da bi başkasıyla, ama sadece düşündüğün zaman sinirin ya da üzüntün daha da büyür. çünkü sadece düşünme dışavurum içermez. ve içindeki hiçbirşeyi dışarı dökmeden tamamiyle yokedemezsin.
yani şunu demek istiyorum kendi kendine konuşmaya delilik gözüyle bakılmamalı. bunu herkes farkında olmadan yapıyo. ayrıca şu da unutulmamalı eğer kendine sorular sorup cevaplıyosan ve bi şekilde kendini yargılıyosan daha tutalı ve daha az çatlak biri olursun.

Manyaklık falan değil ki zaten. Zaten o yüzden diyorum ya, arkadas ortamında falan daha fazla takılmaya gayret göster diye. Anlata anlata, fikir alışverişi yapa yapa rahatlama gerçekleşiyor. En azından benim öyle. Sanıyorum bu arkadaş içinde geçerli olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşların her zaman yanında olamaz ve arkadaşlarınla bile paylaşamayacağın şeyler olabilir. ayrıca sadece üzüntü ya da sinir paylaşım gerektirmez. beklediğin bi övgü gelmediğinde kendi kendini kutlarsın. ya da mesela a kızına çıkma teklif etsem ne olur diye düşürsün. sonra kız bunu der dersin içinden şöyle cevap veririm diyip farkında olmadan prova yaparsın, kendini tartar neyi nasıl yapabilirim ve ne kadar ileri gidebilirim diye bakarsın. yani aslında bu sosyal hayattan yozlaşma değil, aksine sosyal hayat için hazırlık. sahneye çıkmadan önceki tiyatro provası gibi. tabii suflörsüz oynamak zor. ama provasızlık daha zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şimdi her ne kadar garip birşekilde bakıcak olsanızda konuya benim bir masterim vardır küçüklükten beri ciddiyim yani zararsız bir mantık süzgeçimde diyebiliriz...

Rüyalarımda master dediğim şeyi tasvir edeyim ;

Gri ve beyaz karışımı uzun saçları var ve önler kısa arkaya doğru uzun ve iki tarafa ayrılmış ve bağlanmış boğumlu belin aşağısında saçları...Üstünde ince bir kumsal rengi bir giysi hafif bol bir pantalon üstünde daha kahverengi bir keten üst ve onun üstünde kumsal rengi bir açık pelerini var...Yüzü ince teni beyaz ve gözleri açık gri daima yaşlı...Sesi ise bir rüzgar kadar anlaşılır yani biraz garip biliyorum boyu ise 2 metreye yakın ben ne zaman yanlış bir iş yapsam yada yapıcak olsam bir an o içimden seslenir ve o gece onun karşısına çıkarım ve benimle konuşur hatalarımı anlatır...Bundan hiç korkmadım ve küçüklükten beri psikiyatr olayını duyarım gittim ve notr sorunsuz oldugum soylendı ama daıma bır kotu bırseyde yada bana karsı kotu olabılıcek bır olayda bıle karsıma cıkar ve benımle konusur...Ama ilginçtirki hiç adını sormadım ve soramadım böyle garip birşey paylaşmak istedim saygılarımla[hline]†Tanrıdan önce karanlık vardı....†
Sosyal ağlarda paylaş

said:
stigmata, 15 September 2003 19:29 tarihinde demiş ki:

Çooook uzun zamandan beri nete ilk defa baktım, artık takılmıyorum bile..

Elan kapandıktan sonra bıraktın shard dewam etseydi herhalde ömrünün sonuna kadar nette kalırdın ne zman görsem adam onlineydı yaaa:)

Arada sırada nete girde sohbet edelim bi de ankaraya filan gelirsen görüşelim (snn'e sölielim bi toplantı daha yapsın :P gerçi paticik warken gerek yoq ama LOL

Öptüm Lucius'cum

Sir Lancelot[hline]İCQ::yapma:
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Soulbringer, 15 September 2003 23:54 tarihinde demiş ki:
Ya şimdi her ne kadar garip birşekilde bakıcak olsanızda konuya benim bir masterim vardır küçüklükten beri ciddiyim yani zararsız bir mantık süzgeçimde diyebiliriz...

Rüyalarımda master dediğim şeyi tasvir edeyim ;

Gri ve beyaz karışımı uzun saçları var ve önler kısa arkaya doğru uzun ve iki tarafa ayrılmış ve bağlanmış boğumlu belin aşağısında saçları...Üstünde ince bir kumsal rengi bir giysi hafif bol bir pantalon üstünde daha kahverengi bir keten üst ve onun üstünde kumsal rengi bir açık pelerini var...Yüzü ince teni beyaz ve gözleri açık gri daima yaşlı...Sesi ise bir rüzgar kadar anlaşılır yani biraz garip biliyorum boyu ise 2 metreye yakın ben ne zaman yanlış bir iş yapsam yada yapıcak olsam bir an o içimden seslenir ve o gece onun karşısına çıkarım ve benimle konuşur hatalarımı anlatır...Bundan hiç korkmadım ve küçüklükten beri psikiyatr olayını duyarım gittim ve notr sorunsuz oldugum soylendı ama daıma bır kotu bırseyde yada bana karsı kotu olabılıcek bır olayda bıle karsıma cıkar ve benımle konusur...Ama ilginçtirki hiç adını sormadım ve soramadım böyle garip birşey paylaşmak istedim saygılarımla[hline]†Tanrıdan önce karanlık vardı....†

O kim bilio musun "Ak sakallı dede" :)[hline]İCQ::yapma:
Sosyal ağlarda paylaş

gereksiz yere muhalefet olmanın anlamı yok odamı toplamalıyım duş almalıyım gibi dediğiniz şeylerde kendi kendine konuşmak, bence kesinlikle bir psikoljik bozukluk belirtisi değil, şahsen insanları daha sevimli gösteriyor bana, kendi kendine konuşan birini görünce hoşuma gidiyor sevimli biri gibi geliyo bana, bugunlerde bunu garipsicek/aşağılayacak insan varsa da kaale alınmaması gerektiğini düşünmekteyim[hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
and death is not far away
soon we'll sleep
and never wake up again...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...