Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

karar veremedim... [köpek tavsiyesi..]

Korax

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar şuydu buydu derken ensonunda annemi kandırdım,3 ay almanyaya gittiği için bi köpek alıcam gelene kadarda alıştırıcam eve eheuh.şimdi ben 3-4 ırkta karar kılamadım.

öncelikle husky almayı düşünüyodum,ama itaat konusunda ve özgürlüklerine düşkünlükleri konusunu duyunca biraz tedirginleştim.eğitimi zor oluyo falan diyede okudum baya.
sonra dedimki alman kurdu alıyım,çok akıllı falan düzgün hem ama ondan sonrada havlar sabaha kadar susmaz falan zaten zor bela ikna ettim bide ondan komsuydu sikayetti falan onlar olursa saldırtıveririm hayvanı gelemem öyle şikayete falan :d sonra labradoru baya bi övdüler falan bitürlü karar veremedim.
sizce ne almalıyım?öyle aileye çoluğa çocuğa çok zarar verecek bi köpek istemiyorum akıllı olsun laf dinlesin istiyorum.iyi bi dost istiyorum kısacası ben.alman kurdu ençok kafama yatan ama onuda havlar falan diye tırsıyorum.bana başka bi tavsiyeniz varmı?varsa ne,bu türler hakkında bi yorumunuz varmı?varsa onlarda değerli benim için teşekkürler :)
Sosyal ağlarda paylaş

korax 60 gunluk dobermanim var. geldigi 2 gun icinde otur,yat ve pati ver i ogrendi. acaip zeki kopekler. ayni zamanda gsd ( alma coban kopegi) cok iyi bi secim olur benim onerebilecegim kopekler,

1.border colie ( asmis zeki hehe siralamada 1 numara)
2. doberman
3. gsd
4.labrador retriever
5.golden

doberman veya gsd alirsan iyice yorman lazim gezdirirken ki evde enerji patlamasi yasamasin hehe :)

ayrica gsd alicaksan lutfen sakin petshop veya ne oldugu belirsiz ciftliklerden alma , turkiyede gsd sahipleri bir ilki gerceklestirip açkb adinda alman coben kopegi sahiplerinden olusan bir dernek kurdular ve fena üretim yapmiyorlar.

neyse karar sesin :)
Sosyal ağlarda paylaş

zegna çok teşekkür ederim bu bilgi için bak süper oldu bu :)
simdi gönlüm gsd'den yana,nedne diceksiniz akıllı hayvan,uğraştırmaz yattı kalktı laf dinler,ama dediğin gibi evde enerji patlamasından hayvanın çenesi durmazsa,gece acıkır susmaz havlar sonra apartman iner aşşağı :) bebek gibi bunlar eheuh,şikayete gelene saldırtırım valla :d ama yinede verdiğin bilgiler çok iyi oldu teşekkür ederim,sanırım alman kurdu yada labrador alcam :)
Sosyal ağlarda paylaş

valla hepsinin avantaj ve dezavantajlari var işte.

korax doberman neden dusunmuyosun? sevmiyormusun , cunku inan doberman acayip bisi , sahibine cooook cok bagli diger kopeklere gore.

annemle kavga ettik gecen bagirdik cagirdik, zibidi benim sinirli oldugumu anlayip hic yaramazlik yapmadi filan ehue :)

gsd ve doberman hemen hemen ayni sayilir komut ogrenmede. evin bahceliyse gsd cok daha iyi secim olur dobiye gore, ama apartman dairesi ise doberman olabilir.

2 irkida alirken mutlaka cok iyi arastir, kalca cikigi olasiligi var doberman ve gsd lerde. buna cok dikkat et yoksa seninde kopegininde hayati zehir olur.

aldigin yavrunun anne ve babasini da gor mutlaka , anne altindan yavru almak en garantilisidir.

ve evet gsd de dobermanda havlar , doberman birazcik daha soylenir veya aglar yalniz kalirsa. gsd ise evi inletebilir duruma gore :)

bende kopegimi alirken ikilemde kalmistim gsd mi doberman mi diye, sonuc olarak gsd nin uzun tuylerinden korktum eve besliyecegim icin, ve dobermanda karar kildim.

2 irkida alirsan pisman olmazsin oyle diyim , tek ricam var pet shop veya alakasiz yerlerden alma , bu isi pro olarak yuruten ciftlikler var.
Sosyal ağlarda paylaş

zegna bugun bi veterinere gittim danıştım,arkadaşında veterineri hem.eleman bana en mantıklısının golden olacağını önerdi,aslında golden'ı tek düşünmeme sebebim tüy döker diye tırstım.alman kurdu falan evde çok havlarsa ailemde problem yaratır.birde ben pek hırçın köpek istemiyorum,doberman çocukluğumdan beri isterim aslında,ama eve çoluktu çocuktu falan çok gelip gider bizim.bide annemin babamın lafını falan dinlemezse,problem olur ben yokken.kocaman bi balkonumuz var çok geniş ama balkondada nereye kadar,hayvanlar enerji patlamasından evi berbat ederler diye korkuyorum ben :) golden en sevecen,akıllı uslu laf dinleyen diye düşünüyorum.hemde öyle pek hırçın bi köpekte değil,çoluk çocukla pek problemi yok çok sevecen.heryere götürebilirim problem olmaz.zaptedilebilecek bi köpek,bana kalsa gider pitbull'da alırım,ama 1 yaşına geldiğinde ne annemi ne babamı dinler,eve birisi gelse bi vukuat olsa rezil rüsvan olursun bide verdiği zarar var tabi.bunları çok düşünüyorum yoksa bana vereceği zararın önemi yok.rottweiler'da çok seviyorum dobermanda çok seviyorum ama bunları daha çok düşünüyorum ben.sanırım golden alıcam ama hala karar vermiş değilim.haftasonundan sonra 300-400 milyon parayı atıcam cebime,gidicem bakalım tekrar alıp çıkıcam :) labrador düşünüyodum bide,onuda bulmak zormuş oyüzden golden daha ağır basıyo.yinede çok teşekkür ederim,bide eğer varsa iyi kötü eleştirin golden hakkında onuda söyle bana :)
Sosyal ağlarda paylaş

korax kopegini nasil egitirsen oyle olur , bi laf vardir kotu kopek yoktur , kotu kopek sahibi vardir. golden tabiki super bi secim ama tuy sorunu inanilmaz.

haftada 3 kere fircalayan arkadasimin kopeginde bile yumak yumak tuy dokuluyor.

yani evine gelen misafiri golden pekala acaip rahatsiz edebilir :) ama doberman veya gsd kadar urkutmez tabi.

goldenda cok hareketli kopek bildigim, tuy sorunu disinda pek oyle ahim sahim problemi yok.

hani gazetelere pittbull dehseti diye haberler cikiyorya :) onlarin yarisi kadar da golden retriever vahseti haberleri var yabanci basinda..

o yuzden sahibinde bitiyo hersey, ne kopek alirsan al tavsiyem.

gelisme cagini tamamlayana kadar ne yap ne et bi yerlerden harcamalarini kis ve kaliteli premium mama kullan. o kadar buyuk fark oluyorki gelisiminde ve tuylerinin parlakliginda.

eukanuba
hill's
nutro choice ( nutra degil , oyle bi markada var)
pro plan

bunlar olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

goldenların tüy problemi oldugu dogru.
ben hergün 5-10 dakika taramama ragmen hala yumak yumak tüy döktügü oluyor.fakat mevsimsel gibi bi$ey bu.bazı mevsimlerde çok fazla dökmüyo.özellikle kı$ aylarında artıyo bu oran.
eve gelen misafir konusunda çok da sorun olmuyor..eger ki köpegini iyi egitirsen komuta gerek kalmadan bakı$larından anlıyor o ne yapması gerektigini..ben köpegimi alırken zeki olduklarını biliyodum ama inan hergün $a$ırtıyo beni zekasıyla.
ve evet zegna'nın dedigi gibi mama çok önemli..çogu golden sahibi "köpek bu ne bulursa yer" mantıgıyla ilk haftadan sonra makarna vs vs ile besliyor..biraz masraflı olacak evet ama hills ve eukanuba cok iyiler..ve tüyleri bariz bi $ekilde parlıyor..bu sadece mama sayesinde degil tabiki,onun mineraliyle vitaminiyle de alakalı.onları da alırsan gercekten cok saglıklı ve güzel görünümlü olur köpegin.

$imdilik aklıma gelenler bunlar.
aldıktan sonra yine bi sorun olursa elimden geldigince yardımcı olmaya çalı$ırım (=
Sosyal ağlarda paylaş

dadadadannn :) cumartesi geliyo labrador'um eheueh karar kıldım ensonunda :D o değil şimdi tek problem,annem biraz problem korkuyor,gerçi labradoru sevmeyeceğini sanmıyorum ama hayvanları sevmem falan diye konusup duruyo.Yok beni evde yalnız bırakma onla yok bırakırım gider falan diyo eheuh =/ şimdi eleman parazit aşısını yaptırmış bu hayvanın,öylece alıcam,benim neler almam gerek mama tasma zart zurttan ziyade?en başından itibaren neler yapmam gerekecek eğitimiydi falanıydı filanıydı bunları bana biraz anlatırsanız çok sevinirim?Bide şöyle deyim,benim çarşamba cuma cumartesi geceleri programım var,gündüzleride okulda falan oluyorum genelde.yani bu hayvan için zaman yaratabildiğim kadar yaratıcam ama yetecekmi?Bunu düşünüyorum biraz anlatabilirsen çok sevinirim teşekkürler yardımın için :)
Sosyal ağlarda paylaş

parazit asisi yok ta , hap i var benim bildigim. birde kac aylik gelecek? cok ufak gelirse egiticem diye kasma hemen unutur zaten. cok sıkmadan kopegi :)

benim oglan 60 gunluk suan otur , pati ver diger patini ver bunlari ogrendi.

her gun tekrar etmen lazim yoksa ucar gider :) sen once tuvalet isini hallet.
Sosyal ağlarda paylaş

Kesinlikle Labrador derim dedim ki baktım zaten seçimini yapmışsın =o)

Küccüken bir labradorum vardı.
1 keresinde denizde hayatımı bile kurtardı...

Sadık, cocuklara düşkün, itaatkar çok akıllı bir hayvandır.
Terbiyesi kolay oldugundan hatta cogunlukla körler için kullanılıyorlar.

Goldenlar da muhtesem hayvanlar, zaten labrador ile Labrador yakın cinslerdir. Ancak bu her iki kopegin tüm buyuk ırk köpeklerinde olduğu gibi, geniş yere ve bolbol gezdirilmeye yani ZAMAN a ihtiyacı vardır. bir de unutmaki Labradorlar av köpeğidir.

[ Mesaj 10 Mart 2006, Cuma - 13:36 tarihinde, DiaBLeSSe tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

hangi cins olursa olsun köpeğini pet shoptan deilde çiftlikten al pet shop köpekleri asırı derecede ürkek ve yabani oluyo. Köpek tavsiyem ise

1.golden retreiver
2.golden retreiver
3.golden retreiver
4.golden retreiver
5.golden retreiver

benim 2 tane var düşün nasıl bi ırk ki 2. sini aldık
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kararımı verdim,aslında bugun tamda vazgeçmiştim gezdiremezsem,bakamazsam vicdan azabından ölürüm diye,annemide pek ikna edemedim daha ama babamla konustum ben cok isterim yav git al gel ben bakarım gezdiririz beraber sen yokken deyince gaza geldim alacam yarın ehehe.hadi hayırlı olsun diyelim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...