Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[GuildHall] 'rebel PA' konulu yılan hikayesi ve sufi'nin ilk ve son sözü

Sufi

Öne çıkan mesajlar

diğer başlıklarda konu iyice sulanmış olduğundan dolayı yazacaklarımın amacına ulaşmayacağından endişe ettiğim için yeni bir başlık yaptım.

oyunun henüz elime ulaşmamış olduğu olduğu tarihlerden beri bu konuyu takip ediyorum. isyan saflarında olduğum için direk ilgilendiriyor çünkü beni. oturaklı bir oluşumun meydana gelmesini bekledim sürekli. böyle bir durum oluşsaydı ben de karınca kararınca payıma düşecek olan ne ise üzerime vazife bilerek katılımda bulunacaktım.

gelin görün ki durum bir inisiyatifi kaybetmeme hatta kimi zaman direk olarak imtiyaz sahibi olma mücadelesine dönüştü. başlardaki heyecanımı açıkçası ciddi biçimde törpüledi bu durum.

şimdi durum bu noktaya geldiğinden dolayı; en başından beri şöyle şöyle olsaydı da sufi de dahil olsaydı diye düşünüyor olduğum şeyleri yazacağım.

öncelikle ciddi bir adım atmak istiyorsak; benim düşünceme göre neleri yapmamalıydık/yapmamalıyız onları sıralayayım:

- ben pa kuruyorum, isimlerinizi bildirin demeyelim.
- hele hele pa kuracağım. imperial pa var mı? o zaman rebel pa kuruyorum hiç demeyelim.
- ben arkadaşımla hafta sonu pa kuruyorum. gelin katılın. kurallarım şöyle şöyle demeyelim.
- isyanın bir parçası olan bir örgüt kimliğinde olacağımıza göre hiyerarşik düzeni ana unsur haline getirmeyelim.

gelelim, olacaksa çerçevesi nasıl olmalıydı/olmalı konusuna:

- isyancılar; emperyalizme, diktatörlüğe ve zulüme karşı isyan etmiş kişilerdir. mücadeleleri kandırılmış halkla değil, gerçekleri gizleyen emperyalist düzenin sahipleri ve koruyucularıyla olmalıdır.

- örgütün sahibi, örgütün kurucuları değil örgütü oluşturan bireylerdir. herkes eşit derecede hak sahibi olmalıdır.

- çok gerekliyse, örgüt kurucularına bir kurucu üye nişanı verilebilir. bu nişan bir onur nişani mahiyetinde olup, sahibine hiç bir ilave yaptırım gücü ve imtiyaz getirmemelidir.

- iki kişi bir araya geldiğinde birinin öncülük etmesi şart olduğundan, daha fazla kişinin aynı amaç için bir araya geleceği bir örgüt içinde de yetkililer ve sorumlular olacaktır. ama bu kişiler; en alt hizmet kademesinden an üst yönetim kademesindeki kişiye kadar tamamen demokratik yollarla seçilmelidir. bunun için, tüm üyelerin oylarıyla, belirli bir görev süresi için bir yönetim kurulu seçilebilir. yönetim kurulu da kendi başkanını seçer. bu kişi, o dönem için örgütün de başkanı olur. diğer hizmet kademelerindekiler de yönetim kurulu tarafından seçilebilir.

- örgütün mali idaresi yönetim kurulu tarafından götürülür. örgüt kasası sorumlusunu yönetim kurulu seçebilir. kasa sorumlusu, örgüte ait parayı nakit olarak tutmak zorunda olmalıdır. kişisel harcamaları için kasadan ödünç para alma hakkına sahip olmamalıdır. tüm gelir ve giderlerin hesabını tutmakla yükümlü olmalıdır. tüm üyelerin mali durumu sorgulama hakkı olmalıdır.

- yönetim kurulu ve başkan dahil hiç kimse hizmetleri için ücret almamalıdır. örgüt bir ticari kuruluş değil, gönüllü bir mücadele birlikteliği çerçevesinde olmalıdır.

- üyelerin örgüte karşı mali sorumluluğu, dönemin ihtiyaçlarına göre yönetim kurulu tarafından belirlenebilir.

- örgüt amaçlarına ve kurallarına uymayan davranışlarda bulunanlar için, yine üyeler tarafından seçilecek bir disiplin komisyonu kurulabilir. komisyon, başkan dahil herkesi denetleyebilecek ve yargılayabilecek bir güçle donatılmalıdır. her üyenin, her yetkili veya üyeyi komisyona şikayet etme hakkı olmalıdır.

- örgüt içi tüm aktiviteler ve yardımlaşmalarla ilgili konularda sorumlulular yönetim kurulu tarafından atanabilir.

bu ana hatlarıyla bahsettiğim yapının ciddi bir bölümü, üye sayısı 3-5 kişi iken komik ve anlamsız olduğu halde; üye sayısı büyüdüğünde uygulanmasına şiddetle ihtiyaç olacak şeylerdir. başlangıçta gevşek tutulsa bile, işin başında mutlaka tespit edilmesi gereken konulardır.

eğer (tartışarak şekillendirilmek üzere) bu çerçeve içinde bir girişimde bulunacaksak buyrun birlikte yapalım. burada yazdıklarım, olmasını ve olmamasını arzu ettiğim şeylerdir ve bir öneri niteliğindedir. hiçbir biçimde önayak olup sivrilmek gibi bir amacım yoktur. buyrun sağlam bir adım atalım, ben de iştirak edenlerden biri olayım.

burada söylediklerimin özüyle (ki o özün ne olduğu sanıyorum ki gayet açıkır) zıt bir oluşumda bulunulacaksa, ben sadece ziyaretçiniz olurum.[hline]Her hakkı mahfuzdur. ©2003
Sosyal ağlarda paylaş

cok guzel ifade etmissin, iyi anlatmissin. boyle olmali.

hatta icinde bulundugumuz internet ortaminin sagladigi avantajlari da goz onunde bulundurarak, bircok konunun yonetim kurulu karari ile degil de referandum tarzi oylamalar ile alinmasini saglamak da fevkalade kolay. bildiginiz gibi phpbb tipi forumlar anket acma ve oylama secenegi veriyor postlarda, her uye de bir oy kullanabiliyor. boyle bir imkan sayesinde panin forumunda herkes istedigi zaman bir oneri getirebilir, belli bir zaman dilimi icerisinde oylama devam eder, bir yandan da tartismalar polemikler basligin icerisinde surer, kabul edilir oy sayisina ulasildiginda ya da belli bir sure tahdidi sonucunda cikan karar uygulanmak uzere hayata gecirilir.

boylece her uyenin direkt oneri getirme ve bunu oylattirarak herkesin secimine gore uygulamaya sokma imkani olur.

boyle olanak ve imkanlar varken hersey acik ve demokratik bicimde tum internet kullanicilarinin gorusune acik yuruyebilir. sadece ve sadece yapilacak hareketlerin baskinlarin onerilerinin, planlarinin yapildigi ve oylandigi topiclerin herkesin goremeyecegi bir sekilde olmasi gerekir ki bu da hic sorun degil, sadece uyeler girebilecek sekilde ayarlanir bazi forumlar.

boyle bir ortamda her tur istek, ihtiyac, destek gordugu olcude destek verenler tarafindan planlanara yurutulebilir, insiyatif had safhada olur, istek de.

ornegin 5 kisi bestineyi 20 kisi de theedi basmak istiyorsa, bunlar kendi aralarinda bunu planlar, sonra birbirleriyle koordine eder ve uygun bir sekilde ayri ayri icra edebilir. esneklik, insiyatif elzem kriterler.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

ben rutbe kavramina karsiyim, `biz` olarak hareket etmeliyiz, bir harekat, bir atak yapilacaginda da o harekat icin, yani her harekat icin ayri ayri sabit olmayan sekilde bir koordinator secilir, bu adamlar koordinasyonu yapar. harekat yapilmadan once de yapicagimiz forumlarda tartisilir en ince ayrintisina kadar tum uyeler tarafindan planlanir, belki 3 gun surer bir harekat planinin cikmasi ama neticede herkes ne yapacagini bilir ve istedigi ve onerdigi seyi yaptigi icin insiyatif had safhada olur. kimsenin emir verip emir almasi gerekmez.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 10 September 2003 17:51 tarihinde demiş ki:
ben rutbe kavramina karsiyim, `biz` olarak hareket etmeliyiz, bir harekat, bir atak yapilacaginda da o harekat icin, yani her harekat icin ayri ayri sabit olmayan sekilde bir koordinator secilir, bu adamlar koordinasyonu yapar. harekat yapilmadan once de yapicagimiz forumlarda tartisilir en ince ayrintisina kadar tum uyeler tarafindan planlanir, belki 3 gun surer bir harekat planinin cikmasi ama neticede herkes ne yapacagini bilir ve istedigi ve onerdigi seyi yaptigi icin insiyatif had safhada olur. kimsenin emir verip emir almasi gerekmez.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Ama eğer büyük bir topluluğu yönetiyorsanız senin dediğin eksik kalır[hline]: ) ) )
Sosyal ağlarda paylaş

said:
game947, 10 September 2003 17:18 tarihinde demiş ki:
ama lonca kuran kişiler kurallarını önceden belli edip açıklamazlarsa sonradan dönen ve loncayı yarı yolda bırakan insanlar çok olacaktır[hline]: ) ) )

yari yolda birakmak, donmek bu bir oyun oldugu icin onemli kavramlar degil. insanlar kendi istekleriyle bulunmali toplulukta. istemeyen ya da cani sikilan isterse cikmali isterse birakmali. gonullu katilim topluluklarin idamesini saglayan en guclu faktor. burda gercekten bir kurtulus savasi vermiyoruz bu bir oyun. bir toplulugun eglencesi dinamigi, istemeye istemiye ahlak ya da soz bagiyla icerisinde bulunan insanlar yuzunden duser. hersey istege tabi olmali.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
game947, 10 September 2003 17:52 tarihinde demiş ki:
Ama eğer büyük bir topluluğu yönetiyorsanız senin dediğin eksik kalır[hline]: ) ) )

iste kimse `yonetmiycek` o toplulugu. o topluluk, yani biz bizi yoneticez. her kararimizi oylamayla alicaz. bu butun ulkelerdeki demokrasiler hakkinda dusunen insanlarin hayalidir. elimizde bu imkan varken bundan 2000 yil once romada iletisim ve ulasim imkanlari olmadigindan dolayi icad edilen `temsili yonetim` tarzini benimsemek sacma olur. bu gun bizim elimizde toplulugumuz icerisinde bulunan herkesin karar onerme ve onerilen karara oylayarak onay verme ya da vermemesine imkan taniyan olanaklar var.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

hic bir zaman `herkes` birakip gitmez. her zaman surekli olarak gidenler olur, gelenler olur kanarya sevenler derneginde bile bu boyle. bu pa da da boyle olacak. giden gider cani sagolsun kalan saglar bizimdir, gelen geldi ne guzel hosgeldi mantigi en dogru mantiktir.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...