Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ...

can

Öne çıkan mesajlar

haddimi asmayarak fikir beyan edecegim:

1) Olaylari degerlendirirken 2003 yilinin turkiyesinden deil de 1968 lerin sartlarindan bakmak gereklidir. neymis o zamanin sartlari, 1950 de demokrat partinin iktidarinin baslamasiyla SSCB rejimi (tabi ki de komunizmden bahsediyorum ama tabi buna komunizmin yuz karalari stalin ve de brejnev dahil deil) ABD dayatmalatiyla ocu olarak gosterilmistir. 'ocu'nun pesinden gidenlerin cezalandirilmasi gerekmektedir.

2) bu durmda devlet, yani o zamanki iktidar ne demistir 'amanin, bu adamlar bi bilinclendiler mi hafazanallah bi daha secmezler bizi'. biz bunnarin kafalarini ezelim ama bu isi devlet yapiyo gibi olmasin. o yuzden kendimize sivil askerler bulalim

3) devletin bu arayisina o zaman yeni palazlanmaya baslayan 'ulkucu' kurtlar tam da uymaktadirlar. devlet yine der ki 'salalim biz bu kurtlari bunnarin ustune, yesinler birbirlerini' ve oyle de olur

4) bu durumda biz 1970 li yillarin basina geldik (tabi arada askeri darbe oldu, fakat iktidar yine demokrat parti kafalilarin elinde kaldi) tabi sol goruslu kisiler bu sure zarfinda kendilerine saldiran sag goruslulerin devletle iliskilerinin farkina vardilar ve 'lam biz enayi miyiz, biz de destek bulalim kendimize' dediler, ve de el altindan SSCB ye yanastilar

5) bu iki sivil ordunun 1980 e kadar suren didismesinde olan ulkenin harcanan yillarina, o kavgalarda olen nice nitelikli insana, hayati kararan ailelere, kimbilir de kimlere oldu

6) oldu da ne oldu, yine ayni kafalarin elinde ulkemiz, ve yine halkimiz bilincsiz, yine hersey ayni, ama bunun boyle olmasi mucadeleden vazgecmek gerekliligi dogurmaz

deil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

daha once de yazdigim gibi sol goruslu kisilerin efendi efendi kendi fikirlerini savunuyorken ulkuculerin saldirmasi uzerine silahlanmasi asilsiz bir onermedir. dedigim gibi adamlarin manifestosunda karisiklik cikar, silahlan, karmasa yarat, devrim yap diye acik acik yazmis. adamlar buna uygun hareket ediyor. mucadelelerine ellerinde silahla basladilar. ayni seyi tekrar tartismayalim. bu ulkede kimse silahi digerinden once almadi, hepsi silahli idi kavga basladiginda. 68 deki ilk gosteriden itibaren.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

sol goruslu kisiler efendi efendi fikirlerini savunamiyolardi zaten, sorunun cikis kaynagi da orasi. o zamanin yanlisligi sol dusunceyi devleti bolmeye ve de yikmaya hizmet edecek bi ocu olarak gosterip baskilamakti. ve de zaten 1968 e kadar 18 yil gecmis, herkes orgutlenmis, arada askeri darbe olmus, koprunun altindan cok sular gecmis, ve de hem sag hem de sol teror orgutleri olusmus...

ayrica kimin daha az ya da daha fazla silahli oldugunu o yillardaki catismalarda olen sagci ve de solcu sayilarini karsilastirarak yapabiliriz

olen masum insan sayisini da goz ardi etmemek gerekli, masum derken sadece fikirlerini savunmak icin kendilerini catismalarin icinde bulunanlar, ODTU kantininde tost yerken oldurulenler, yurtlarda uyurlarken oldurulenler, bombalanan otobuslerin icinde o anda yolculuk edenler, sokakta giderken acilan yaylim atesinde serseri kursuna gelenler...
Sosyal ağlarda paylaş

komunist manifesto diye bir sey var. okudun mu ? ne yaziyor onda ? devrim nasi yapilacakmis ona gore ? efendi efendi fikir savunmak diye bir sey o `manifestoda` yok. karisiklik, anarsi yaratip - kelimesi kelimesine - silahli olarak var olan hukumeti devirmek var. sen diyorsun ki bu manifestioyu ana belgeleri bellemis kisiler efendi efendi fikirlerini savunuyorlardi, savunamadilar, birdenbire ofkelendiler silahlaniverdiler. gercekler boyle degil.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

yok, ben onu demiyorum, diyorum ki: o zamanlarda sagcilar 'ulkuuuu, turaaaan' diye bangir bangir bagirirken solcularin 'ko..' dediklerinde kafalarina sopa yemeleri yanlisti. simdi bak herkes fikrini soyleyebiliyo, kavga var mi, yok tabiki de :) butun asiri uclar pisti oturdu

ayrica senin o dedigin anarsi yaratma sozleri Marx ve Engels'in kaleme aldigi Komunist Manifesto'da deil (orada sadece devletin ekonomik ve de sosyal yapisindan ve de yonetiminden bahsedilir, devletin kurulmus oldugu varsayilir), Bakunin'in Anarsist Manifesto'sunda yazmaktadir
Sosyal ağlarda paylaş

Unity artık post mu kasıyosun napıyosun bilmiyorum ama ardarda ardarda 3-4 mesajatmanın anlamı yok tek mesaja yaz. Haaa eğer diyosan ebn acaip fikirleri savunuyorum uzun olursa insanlar okumaz cahil kalırlar bilemiyecem.

Hep ağzında gevelediğin bir laf var. Yok neymiş temel özgürlük-yaşama hakkı.

E be tek taraflı insan, e be sabit fikirli insan; Deniz Gezmiş ve arkadaşalarına silahla karşılık verilirken onların hangi hakkı ellerinden alınıyordu? Babamın kaç arkadaşı, kaç tane akşam son görüşmelerinde birbirlerine hoşçakal dedikleri arkadaşları sabah faşist köpekelr tarafından parçalanmış bulundu?

1 mayıs ta bayramlarını kutlayan işçilerin, "amelelerin" üzerine Amerikan ajanları ateş açmadı mı?

Düşünki sende 5 yaşında bir işçi çocuğusun ve baban 1 Mayıs 1977 de açılan ateş sonucu Kazancı Yokuşunda can verdin.

Orada ölen insanların çocukları babaları ile beraber "Star Wars:A New Hope a gitmek istemezmiydi?

çok tek taraflısın, yaşama özgürlüünü savunduğunu söylüyosun ama bence sadece ego nu tatmin ediyosun.

Saygılar[hline]Aket Atum, Founder and the mentor of the Comachero enstitüsü. Avatar of Odin
Rogman, 20 August 2003 13:30 tarihinde demiş ki:
ahah 5 kişi den 8 sayfalık thread cıkmıs hll walla.. (şu anda 28 sayfa)

frp olmak isteyenler comanchero enstitüsüne
[b]Felsefe yapmaya çalışan aptal kızlara hayır

[Bu mesaj Aket-Atum tarafından 06 September 2003 00:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bi de zaten olaylara yukardan bakacak olursak, yanlisligin o zamanin devlet politikasi oldugunu, ve de sag ve de sol goruslu kitlelerin devletin el altindan ya da ustunden dolduruslari sonucu terorizme suruklendigini gorebiliriz. Bu iki kitleyi de sucsuz yapmaz ama hafifletici sebep olabilir :)
Sosyal ağlarda paylaş

ee, bunu su sekilde degistirmek mümkün mü?
Babamın kaç arkadaşı, kaç tane akşam son görüşmelerinde birbirlerine hoşçakal dedikleri arkadaşları sabah solcu-komünist köpekler tarafından parçalanmış bulundu?

Mümkün..

said:
Aket-Atum, 06 September 2003 00:24 tarihinde demiş ki:
Babamın kaç arkadaşı, kaç tane akşam son görüşmelerinde birbirlerine hoşçakal dedikleri arkadaşları sabah faşist köpekelr tarafından parçalanmış bulundu?

1 mayıs ta bayramlarını kutlayan işçilerin, "amelelerin" üzerine Amerikan ajanları ateş açmadı mı?
[hline]There's a heaven above you baby...
Sosyal ağlarda paylaş

Alın ulan okuyunda aaaaa diyin

sesleniş

dağ gibi karayağız birer delikanlıydık. babamız sırtında yük taşıyarak getirirdi aşımızı, ekmeğimizi.

arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken bizler bir mumun ışığında bitirirdik kitaplarımızı.

kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. ecelsiz öldürüldük. dövüldük, vurulduk, asıldık.

vurulduk ey halkım, unutma bizi...

yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. işkence hücrelerinde sabahladık kaç kez.
isteseydik, diplomalarımızı, mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık.
mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. yazlık kışlık katlarımız, arabalarımız olurdu.
yüreğimiz, işçiyle birlikte attı. yaşamımızın en güzel yıllarını, birer taze çiçek gibi verdik topluma.
bizleri yok etmek istediler hep. öldürüldük ey halkım unutma bizi...

fidan gibi genç kızlardık.
hayat, şakırdayan bir şelale gibi akardı göz bebeklerimizden. yirmi yaşında, yirmi bir yaşında, yirmi iki yaşında, işkencecilerin acımasız ellerine terk edildik.
direndik küçük yüreğimizle, direndik genç kızlık gururumuzla. tükürülesi suratlarına karşı bahar çiçekleri gibi taptaze inançlarımızı fırlattık boş birer eldiven gibi.
utanmadılar insanlıklarından, utanmadılar erkekliklerinden. hücrelere atıldık ey halkım, unutma bizi...

ölümcül hastaydık.
bağırsaklarımız düğümlenmişti.
hipokrat yemini etmiş doktor kimlikli işkencecilerin elinde öldürüldük acımaksızın.
gelinliklerimizin ütüsü bozulmamıştı daha.
cezaevlerine kilitlenmiş kocalarımızın taptaze duygularına, birer mezar taşı gibi savrulduk.
vicdan sustu. hukuk sustu, insanlık sustu.

göz göre göre öldürüldük ey halkım, unutma bizi...

kanserdik.
ölüm, her gün bir sinsi yılan gibi dolaşıyordu derilerimizde. uydurma davalarla kapattılar hücrelere. hastaydık.
yurtdışına gitseydik kurtulurduk belki. bir buçuk yaşındaki kızlarımızı öksüz bırakmazdık.
önce kolumuzu, omuz başından keserek yurtseverlik borcumuzun diyeti olarak fırlattık önlerine. sonra da otuz iki yaşında bırakıp gittik bu dünyayı, ecelsiz.

öldürüldük ey halkım, unutma bizi...

giresun'daki köylüler, sizin için öldük.
ege'deki tütün işçileri, sizin için öldük.
doğudaki topraksız köylüler, sizin için öldük.
istanbul'daki, ankara'daki işçiler sizin için öldük.
adanada, paramparça elleriyle, ak pamuk toplayan işçiler, sizin için öldük.

vurulduk, asıldık, öldürüldük ey halkım, unutma bizi...

bağımsızlık, mustafa kemal'den armağandı bize. emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara.
mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular.

yirmi iki yaşlarındaydık öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi...

yabancı petrol şirketlerine karşı devletimizi savunduk; komunist dediler.
ülkemiz bağımsız değil dedik; kelepçeyle geldiler üstümüze. kurtuluş savaşında emperyalizme karşı dalgalandırdığımız bayrağımızı daha dik tutabilmekti bütün çabamız. bir kez dinlemediler bizi. bir kez anlamak istemediler.

vurulduk ey halkım unutma bizi...

henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz.
bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.

asıldık ey halkım, unutma bizi...

bizi öldürenler , bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar, ağabeyimiz, babamız yaşlarındaydılar.
ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı ya da susmuşlardı bütün olup bitenlere.
öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük.
hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına, batı uygarlığı adına, bizleri, bir şafak vakti ipe çektiler.

korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi...

bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi...bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.

özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi., hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi,
unutma bizi,
unutma bizi...

uğur mumcu

cumhuriyet gazetesi,25/08/1975[hline]Aket Atum, Founder and the mentor of the Comachero enstitüsü. Avatar of Odin

Sosyal ağlarda paylaş

ard arda mesaj atma durumu yok. attigim her mesaj baska birinin mesajina cevap. post kasmak gibi bir kavramla tartismanin alakasi da yok.

deniz gezmisin yasama hakkini o ve yakin arkadaslari silah alip da bir ulkenin yonetimini devirip kendi kafalarina gore duzenlemek isterken birini oldurunce devlet elinden alinca, bu solculara diger herkesin yasama hakkini elinden alma imkani mi veriyor ? senin dediginden bu mana cikiyor. `onlar silah aldilar ellerine, oldurulduler. onlar hakli`. boyle sey olmaz.

5 yasinda iscinin cocugunun o adam orgutlu olan, silahli olarak bir yonetimi devirmeyi amaclayan, disaridan destek goren orgut ve partilerin duzenledigi mitinglere `sadece fikrini belirtmek icin` katildiginda oldurulunce bu o adama beni oldurme hakkini da vermez.

tartismada savundugum savlari tekrar incelersen, her insanin icinde bulunan temel bir icguduyu savundugumu gorursun. her sey bir yana ben insanlarin yasama hakkini savunurken, senin su anda savunmakta oldugun gorusun diger savunuculari insanlarin diger insanlarin yasamasina ya da yasamamasina karar verebilecegini savunuyordu. eger benim yaptigim egoizmse digerlerinin yaptigi nedir.

tekrar tekrar soyluyorum, hicbir zaman icin o donemde olaylara karisan taraflarin cikip da `onlar once bize saldirdi biz sonra silahlandik` demesi gercegi yansitmaz. bu her iki tarafin yazarlarinin da o donemde olan felaketlere insanlarin artik kotu gozle bakiyor olmasindan dolayi kamuoyu onunde kendi taraflarini daha hakli gosterme cabasiyla yazdigi eserlerden cikan bir seydir. her zaman icin her iki tarafta da dis destekli olan, silahli olarak falanca filanca seyi yapmak uzere insanlarin herhangi bir gorusunu provoke etmek icin bekleyen insanlar vardi, ve bunlar islerini yaptilar. bu adamlarin provokasyonuyla bir insanin gaza gelip de birinin ya da digerinin safina katilmasi, o kisinin hakliligini degil, insani degerler acisindan zayifligini gosterir. filanca partinin temsilcileri gelip iste rejimi yikicaz turunden sloganlar atarken orda duran adam, onlara destek vermis demektir, karsi taraf icin de gecerli.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

biraz once wanderer beni yine her zamanki gibi itham etti populizmle. iste o alinti yaptigin yazida yazanlara populizm denir. savundugu fikri savunan yoldaslari silah alip apartman katlarini cephanelige cevirmisken hicbir siir, nesir, deneme yapilan hatayi degistiremez. bir de bi arastir bakalim ugur mumcunun mazisinde kac ceset varmis. fikirlerini nispeten efendice savunmayi basarabilmis adamlarin yazdiklarini gosterip arkalarinda cesetler birakmis adamlari hakli gosteremezsin. birine katil, digerine politik muhalif denir.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

eğer daha fazla uzarsa kırıcı olucaz

ben diyeceğimi dedim, herkesin fikrinede onlar saygılı oldukça saygım var

daha fazla bieşey demeyi şimdilik düşünmüyorum

zaten büyük olasılıkla benden büyüksün.Sana saygı göstermem gerekir

iyi akşamlar

bir söz ile bitiricem

"sizin düşüncelerinizi savunmuyorum ama düşündüklerinizi özgürce söyleyebilmeniz için canımı bile veririm"

kim demişti hatırlamıyorum....[hline]Aket Atum, Founder and the mentor of the Comachero enstitüsü. Avatar of Odin

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aket-Atum, 06 September 2003 00:39 tarihinde demiş ki:
Alın ulan okuyunda aaaaa diyin

yok, ben ulan degilim :) aaaa da demicem cunku olene kadar Ugur Mumcu'nun yazilarini hep okurdum, kitaplarini da, ve de ayni dusunceleri paylasiyorum

ve fakat Ugur Mumcu'dan once boyle bir seslenis koyarak Mumcu'nun anisini kirletmeyelim, seviyesini ayaklar altina almayalim. O yazilarini kimsenin yuzune alin ulan diyerek carpmazdi, carpilmasini da istemezdi sanirim, onun lafi anlayanlaraydi, haddim olmayarak, seninki de oyle olsun derim
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aket-Atum, 06 September 2003 00:44 tarihinde demiş ki:
eğer daha fazla uzarsa kırıcı olucaz

ben diyeceğimi dedim, herkesin fikrinede onlar saygılı oldukça saygım var

daha fazla bieşey demeyi şimdilik düşünmüyorum

zaten büyük olasılıkla benden büyüksün.Sana saygı göstermem gerekir

iyi akşamlar

bir söz ile bitiricem

"sizin düşüncelerinizi savunmuyorum ama düşündüklerinizi özgürce söyleyebilmeniz için canımı bile veririm"

kim demişti hatırlamıyorum....[hline]Aket Atum, Founder and the mentor of the Comachero enstitüsü. Avatar of Odin

uzamasi kirici olmasina neden olmaz. bu noktaya kadar geldik, kimseye kirici oldugumu hatirlamiyorum, olmam da.

kimsenin de cikip digerlerinin fikrine saygi gostermedigimi soyleyecegini sanmiyorum. ta ki bu insanlar kendi fikirlerine gore beni oldurmenin dogru olduguna inanip basima silah dayamadikca... o zaman saygi maygi kalmaz, cinayet vardir.

senden buyuk oldugum icin bana saygi gostermen gerekmez.

kimsenin hicbir sey icin canini vermesi dogru degil.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

evet elin buyukelcisinden hesap sordular. denizle beraber foto cektiren diger `dava arkadaslari` rpgleri kullandiklarinda kimbilir `fasistlerle` beraber daha baska kimlerden hesap sordular. bu isler siirle olmaz. insan cani bu.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 06 September 2003 13:47 tarihinde demiş ki:
evet elin buyukelcisinden hesap sordular. denizle beraber foto cektiren diger `dava arkadaslari` rpgleri kullandiklarinda kimbilir `fasistlerle` beraber daha baska kimlerden hesap sordular. bu isler siirle olmaz. insan cani bu.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

sen kalmıssın 2 olayda ne o yıllar hakkında nede olaylar ve karsı taraf hakkında birsey dedigin yok sırf solculara bok atıyosun
rpg roketatar 5 yasında cocuk gibi demagojik seyler dısında birsey demiyorsun sacma sagcı agızları yapıyorsun
neyse ben konusmam net ortamında bu konuları ama dayanamadım adam sacma sapan konusuyo

[Bu mesaj Shift tarafından 06 September 2003 14:33 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EagleEye, 06 September 2003 13:49 tarihinde demiş ki:
unity eğer devlet seni sömürüyorsa,o sürekli bahsettiğin yaşama hakkını(bu sadece hayatta kalmak değildir, özgürlüğünün kısıtlanmasıdırda bence) elinden almaya çalışıyorsa sen ne yaparsın? nasıl karşılık verirsin?

kimseyi oldurmem[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...