Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paticik Kütüphanesi (Kitap Tavsiyelerimiz)

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

Gülse Birsel - Hala ciddiyim
kendi hayatımızdaki gariplikleri dogru bildiklerimizin aslında dogru olmadıgı we hatta mantıksız oldugunu anlatıyo..arada bi awrupa yakasındaki repliklere esprilere yer wermiş..cok okunası bi kitap :)[signature][hline]Enjoy the silence
Sosyal ağlarda paylaş

Love, etc. - Julian Barnes

talking it over da tanıştığımız karakterlerin 10 yıl sonraki durumlarını ve yeniden buluşmalarıyla ortaya çıkan olayları, yaşadıkları değişimleri, hayatlarının son hallerini anlatırken beklentileri karşılamakla kalmayıp fazlasını yeni karakterler ve çok edici gelişmelerle birlikte sunmakta. farklı bakış açıları, ironi, flashbackler ve 'açık bırakılmış' şeklinde tanımlayabileceğimiz bir son kitabı bence 'must read' kategorisine sokuyor diğer barnes kitaplarıyla - en azından talking it over'la - beraber.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Strahd , Azalin'le Savaş
P.N.Elrod

Ravenloft serisinden bir kitap daha
özellikle frp oynayanların hoşuna gidicek
Tabiki serinin gerisi ile birlikte okunması gereken bir kitap

Genel olarak kitapda azalinin Ravenlofta gelişi ve
Barovia'nın diğer ülkelerle bağlanma zamanlarında geçiyor. Daha doğrusu diğer ülkelerin oluşma zamanında :=P
(Gene günlük şeklinde Strahdın ağzından yazılmış )[signature][hline]Hiç kimse beni anlayamaz ,
Hiç kimse...
Sosyal ağlarda paylaş

The Music of Chance - Paul Auster

yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve beni daha daha kitap bitmeden 2 kitabını daha alacak kadar etkilediğini söyleyebilirim :) akıcı, sürükleyici bir anlatım; hafif bir humour ve 'şans' üzerine ilginç bir plot. kesinlikle tavsiye ederim. bu sıralar okuduğum çoğu kitabı beğeniyorum nedense, ondan olsa gerek surekli de okuyorum hehe. zevkli bir frenzy. can yayınlarından türkçesi de çıkmış kitabın ama çevirisini okumadım ben o konuda yorum yapmiim ..
Sosyal ağlarda paylaş

Mr. Vertigo - Paul Auster

otobiyografi tarzinda yazilmis, etkileyici, sürükleyici, doğaüstü bir kitap. 'roman gibi hayat' ın kitaplaşmış hali. yükselişler, düşüşler, engeller, hisler, gereksiz hırslar, eski hesapları kapatma ugruna yapılmıs hatalar, karsılasilan sanslar .. fantastik bile diyebiliriz. kesinlikle tavsiye ediyorum.[signature][hline]Love, etc.
Sosyal ağlarda paylaş

Can Dündar - Gölgedekiler
Belgesel niteliğinde olan kitapta 6 farklı hikaye anlatılıyor...
"Gazi Mustafa Kemal'in en sevdiğim fotoğraflarından biri var kitabın kapağında... 1921'in Mart ayında Ankara Gölbaşı'nda çekilmiş. Mustafa Kemal Paşa cepheye yiyecek götüren devecilerle görüşüyor. Bir devrimin önderinin halkıyla iç içe, yan yana sohbet ederken gösteren bu kadar sıcak bir fotoğraf neden pek ortaya çıkmaz da, fotoğraflaında O'nu hep Tanrılar kadar yalınz görürüz bilmem...
"Gölgedekiler", işte biraz da bu yanılgıyı düzeltmek için yazıldı. 1920'lerin ateşten günlerinin sıcağını Gazi ile paylaşmış bir avuç insanın öyküleri var bu kitapta..."(Can Dündar)
Öyküler: Fikriye(Atatürk'e aşık bir kadının hikayesi), Kurban-Bir İnsan, Bir İsyan(İlk çok partili rejim denemesi), Kızıl Tepeli Kaypak(Rusya-Türkiye İlişkileri-Komunizm), Gelibolu'nun iki yakası(Çanakkale Savaşı), Sine-i Millet(TBMM'nin açılışı-Cumhuriyetin ilk günleri), Seyir Defteri 1919(Bandırma vapurunun hikayesi)[signature][hline]Bayan Sahibinden Az Kullanımlış Araba Satlılır
Hadi anlatım bozukluğunu bulun
Sosyal ağlarda paylaş

Paul Auster - Kehanet Gecesi

Ne yazarsam yazayım spoilera giriyorum, epeyce kısa ve dikkatli yazacağım o yüzden. Kesinlikle tavsiye ederim romanı, ama mümkünse ara vermeyin; içiçe giren birkaç hikaye ve aynı olayları farklı açılardan birkaç kez görmek karmakarışık hale getiriyor çünkü.

Ayrıca Paul Auster ile ilgili bir iki şey yazmadan geçemeyeceğim; daha önce de yazmıştım çok keyifle okuduğumu ama artık -tanışmamızın üzerinden daha 1 sene bile geçmemiş olmasına rağmen- kitap alırken özellikle aradığım isimlerden biri haline geldi.

Genellikle tam bir kaos romanları; herşey karmaşık ve içiçe, çözümlenemez hale getiriyor bütün olayları ve aniden üstüste hepsini çözüveriyor. Hatta zaman zaman baştan beri emin olduğunuz birşey gerçekleştiğinde bile şaşırıyorsunuz. Okuyucuyu çok güzel yakalıyor, olayın akışına kendinizi kaptırıyor ve kahramanlarının duygularını paylaşıyorsunuz.

Keyifli bir yazar, ve Kehanet Gecesi'nin kahramanı Sidney Orr'a çok benziyor bence ;][signature][hline]dark-dr, 30 Temmuz 2004 02:54 tarihinde demiş ki:yani bi sekilde dogru zamanda dogru davranmamiz gerektigini cikarabildik biz de bugune kadar hayattan. detaylarda sikinti cekiyoruz.

[Bu mesaj Nefr tarafından 02 Ağustos 2004 10:15 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

David Eddings: Tamuli Uclemesi .

Ozetle fantastik bir dunya. Yine tanrilar (Tamulinin 1000 genc tanrisi) yine $ovalyeler ve yine entrika ile politika.
David Eddingsin muhte$em anlatimi ve ince espirileri ile gercekten zevke okunan ve okuyucuyu kendi dunyasina alip goturen bir seri.[signature][hline]"what is locked can be opened; what is hidden can be found; what is yours will be mine."
Sosyal ağlarda paylaş

Moon Palace - Paul Auster

yazarin okudugum 3. kitabi; raslantilar ve ilginc yasam hikayeleriyle dolu. bana biraz fazla fantastik geldi. tom clancy nin bi lafi vardi sanirim 'the difference between reality and fiction is that fiction must seem real.' tarzi biseydi .. auster burda biraz abartmis gibi ama yine de eglenceli bi kitap, cok sey beklemeden okunmali ..
Sosyal ağlarda paylaş

kesinlikle küçük prens
-senin ordaki insanlar, dedi kucuk prens, bir bahcenin icinde binlerce gul yetistiriyorlar ama yine de aradiklarini bulamiyorlar.
-dogru, bulamiyorlar dedim.
-aslinda aradiklari tek bir gulde, ya da bir damla suda bulunabilir.
-evet, haklisin dedim.
-ama kordur gozler. insan ancak yuregiyle baktigi zaman gercekleri gorebilir...

ya böyle bi kitap çocuk kitabı sayılmamalı
ne zaman moralim bozuk olsa onun satırlardın da kendimi avuturum ben...[signature][hline]yıldızlar bütün insanların ama her insan için aynı değiller.. yolcular için birer yol gösterici, ötekiler için gökyüzündeki pırıltılar. bilim adamlaı için hepsi birer problem. ama bütün yıldızlar sessiz. sen.. yalnızca sen yıldızlara herkesten farklı sahip olucaksın...
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik müzigin harika cocugu Mozart ı tanımak isteyenlere önerebilecegim cumhuriyet gazetesi kurucularından Nadir Nadi nin yazdıgı cok teknik olmayan ama mozart hakkında işe yarar bilgiler veren güzel bir kitap,
merakı olanlar bulabilirse alsın kitabın ilk baskısı 1985 yılında basılmıs ben bir sahaftan 9. baskısını buldum
Kitabin adı Dostum Mozart
Sosyal ağlarda paylaş

i, lucifer - glen duncan

super bi kitap, seytanin agzindan dinlemekteyiz olaylari. asil konumuz seytana bir sans daha verilmesi. olaylar komik, anlatim dili super. barnes a baya yakin diyebilirim. yazarin diger kitaplarini okumadim hakkinda cok bi fikrim yok zaten bu kitabi da sadece adi yuzunden aldim diyebilirim ama baya etkiledi beni .. yazarin diger kitaplarindan okuyup da yazmayan varsa ne olsun bilemicem artik .. super kitap mutlaka okunmali diyebilirm. cevirisi var mi bilmiorm 2002 de yazilmis sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Son okuduğum kitap:

Albert Einstein - Izafiyet Teorisi
Çeviren: Gülen Aktaş

Kitabın Önsözünü yazsam, sanırım kitap hakkında açıklayıcı olucaktır.

ÖNSÖZ

Bu kitap genel olarak bilimsel ve felsefi açıdan kurama ilgi duyan, ancak kuramsal fiziğin matematiksel yönünü pek tanımayan okuyucuları Görelilik Kuramı'nı tam olarak anlayabilmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır. Kitap, okuyucudan üniversite sınavları için gereken bir eğitimi beklemektedir ve kitabın kısalığına rağmen okuyucunun büyük miktarda sabır ve irade gücü göstermesi gerekecektir. ( Kitap 136 sayfa ama 1 sayfayı 15dk de geçtiğim olmadı deil.. =) ) Başlıca fikirleri en basit ve en usta biçimde ve gerçekteki oluşma sırası bozulmadan sunabilmek için birçok güçlükten kaçınmadım. Gereken açıklığı verebilmek için birçok yerdfe yazının güzelliğini hiç gözetmeden, kendimi tekrarlamak zorunda olmam, bana kaçınılmaz gibi geldi. Güzellik sorunlarının terzilere ve ayakkabıcılara bırakılması fikrini savunan zeki kuramsal fizikçi L. Boltzmann'a tamamen katılıyorum. Konuya özgü güçlükleri okuyucudan sakladığımı söylemeyeceğim. Öte yandan kuramın deneye dayanan fiziksel temelleri konusunda bilerek fazla derine inmedim. Böylece fizikle pek uğraşmamış olan okuyucuların, ağaçlardan ormanı göremeyen bir insan durumuna düşmesini istemedim. Umarım kitap okuyuca düşünce dolu birkaç nefis saat geçirtebilir!

A.EINSTEIN
Aralık 1916

Kitapta özel görelilik kuramı cok güzel anlatılmıs. Genel görelilik kuramınında daha iyi anlatabilicegini sanmıyorum, acıkcası anlayana kadar canım cıktı =) Kitap, bir kitap olmaktan daha cok Konu Anlatımı tarzında. Fakat gündelik örnekler ve anlatım sırası vb. gibi özellikleriyle, sanırım olabilicek en üst seviyede anlaşılır bi dilde. 4 işlem ve Denklem nedir bilen herkezin anlayabilicegi bi matematik altyapısına sahip ama genede formüllerin cıkıslarını anlattıgı yerlerde, ufak ufak bi ton denklemde kafanız karısıyo.

Sanırım fazla uzattım, Merak duyan için gerçekten güzel bi kaynak. Tavsiye ederim =)
Sosyal ağlarda paylaş

Stefan Zweig - Dünya Fikir Mimarları - Kendileri İle Savaşanlar

Stefan Zweig'ın üç büyük Alman yazarını incelediği kitabı. Her üç yazar da, edebiyat ve felsefe alanında önemli izler bırakan ancak yaşamların kendileriyle mücadele etmekle geçiren kişiler. Zweig'a göre bu üç edebiyatçının ortak noktası, kendilerini zorlayan ama aynı zamanda yaratıcılıklarını besleyen "içlerindeki güç"tür.

yorum : okuduğum en etkileyici kitap. her sayfasında tüylerim diken diken oluyor anlatım mükemmel. kitaba başlar başlamaz zweig'ın ustalığını anlıyorsunuz.kesinlikle okunmalı[signature][hline]i've seen what i was - i know what i'll be
i've seen it all - there is no more to see!

[Bu mesaj Phlox tarafından 23 Ağustos 2004 06:06 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ursula K. LeGuin - Dünyaya Orman Denir

Zaten LeGuin'in tarzı, fantazyası çok hoşuma gitmiştir. Fantastik kitaplarında da sosyal dünyamızdan hiç kopmaz. Bu kitapta da düş görmek, insan ve çevresi ile etkileşimi üzerine çarpıcı fikirler güzel bir roman çerçevesinde sunuluyor. Zaten kısa bir roman, okuması her yönden kolay.[signature][hline]bu bilgisayarda runuo var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Kar Kurdu-Glenn Meade
Kitap bir cocugun babasinin tarihini arastirmaya baslamiyla basliyor ve sonra kendinizi ikinci dunya savasinin sonlarinda Amerika Ve Rusya arasindaki mucadelede buluyorsunuz. Gercekten Okunmasi gereken bir kitap. Benim favori kitaplarimin arasindadir.

Leyleklerin Ucusu-Jean Christophe Grange

Leylekleri kullanarak yapilan bir elmas ticaretini aktaran nefes kesici bir gerilim romani. Okurken her an karsiniza esrarengiz bir gercek daha cikmasi kitabi daha surukliyeci yapmis.

Vince Flynn :

1-)Beyaz Saray Baskini
2-)Guc Siniri
3-)Kuvvetler Ayriligi
4-)Ucuncu Secenek
Sosyal ağlarda paylaş

Afrikalı Leo-Amın Maalouf
BU kitapta gerçekte yaşanmış bir olay hayali karakterle anlatılıyor. Bir müslüman olarak Granada da doğan Hasan'ın başından geçenler.Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Ben önce önyargılı olarak başladım ama ilerlemeye başlayınca kitap sarmaya başladı.
Arka kapaktan alıntı:
Afrikalı Leo, gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü:"Bir berberin sünnet ettiği,bir Papanın vaftiz ettiği" Hasan ibn Muhammed el-Vezzan ez-Zeyyati namıdiğer Giovanni Leone de Medici'nin, Leo Africanus yani Afrikalı Leo'nun özyaşamöyküsü-yazmış olsaydı yazacağı gibi...[signature][hline]Uzaklardan bir yerlerden bir çığlık duyarsanız bilin ki o çığlık ümidini yitirmiş birinin çığlığıdır o yüzden siz siz olun ümidinizi kaybetmeyin
Sosyal ağlarda paylaş

Stefan Zweig: Satranç
Kitap 3.Reichin eline düşmüş olan bir adamın, kendi akıl sağlığını koruması için kendi kendine satranç oynamasını; ve bu sürecin sonunda akıl sağlığını yitirip, şizofren olmasını konu alıyor. Kitap büyük ebatlı değil ve bir solukta okunuyor. Kitabın finali ayrıca güzel.[signature][hline]Let's sing the Bards song
Sosyal ağlarda paylaş

Platon (Eflatun) - Şölen
Kültür Yayınları

Sevgi üzerine sorgulama ve cevaplar bulunduran bir kitap. Sokrates, Aristophanes, Phaidros, Pausanias, Eryksimakhos, Agatho'nun bulunduğu bir toplantıda sevgi üzerine geçen tartışma ele alınıyor. Dönemin özelliklerini ayıkladığınızda (Çoklu Tanrı inancı, Erkek kadın ilişkisi vs..) şimdiye aktarabileceğiniz bilgiler barındırdığını düşünüyorum.
Kitabın 2. kısmında ise Lysis (Dostluk üzerine) yer alıyor..
Sosyal ağlarda paylaş

amin maalouf - on identity

amin maalouf un 'the problem of identity' hakkindaki gozlem ve goruslerini derledigi kitabi. deneme olarak bile gecebilir, felsefi bir metin olarak ne kadar degerlendirilir ne kadar baska bir sinifa aktarmak gerekir tartisma konusu; ancak uzerinde durulan noktalar kritik, verilen ornekler carpici ve dil her zaman oldugu gibi super.[signature][hline][i]"Someday, someone will best me. But it won't be today, and it won't be you."
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...