Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paradokslar

Phlox

Öne çıkan mesajlar

sıkılıp cafeye geldim birşeyler saçmalayayım hazır gelmişken..

giritli paradoksundan bahsetmek istiyorum biraz.

Giritli Epimenides'in öne sürdüğü "bütün giritliler yalancıdır" önermesinin bana göre neden paradoks olmadığını anlatayım belki hak verirsiniz.epey araştırma yapmıştım paradokslar üzerine zamanında.bir sitede de görmüştüm alıntı değildir onu belirteyim

şimdi..

"bütün giritliler yalancıdır" önermesini doğru sayacak olursak Epimenides de yalancı sınıfına girer ve paradoks oluşur fakat..

yukardaki önermeyi yanlış kabul edersek "bütün giritliler yalancı değildir" önermesini elde etmiş olmaz mıyız ? bu da bizi bazı giritlilerin yalancı bazılarının doğrucu oldu sonucuna götürmez mi ? bu durumda epimenides'i doğru söyleyenler sınıfına sokarak paradoks oluşturmadan sonuca ulaşırız..

bu önerme hala paradoks olarak kabul ediliyor sanırım geçerli sebepler de var ki hala öyle kabul ediliyor .. peki yazdıklarımda hata nerde ?[hline]the next time you feel like complaining to your chaplain or your lover about how miserable your life is, be thankful you are not cursed with the three terrible karmas - beauty, riches, and fame
Sosyal ağlarda paylaş

bütün giritliler yalancıdır..önermesi yanlıştır
bazı giritliler yalancılır
bu lafı herif de onlardan biridir
budur :D[hline]Bu göğüslerse Huda'nın ebedi serhaddi,
"O benim sun'-i bediim,onu çiğnetme" dedi.
Asım'ın nesli diyordum ya,nesilmiş gerçek.
Çiğnetmedi namusunu işte çiğnetmeyecek!
Sosyal ağlarda paylaş

ama paradoks olması için bütün seçeneklerin çıkmaza götürmesi lazım. burda çelişki var..[hline]the next time you feel like complaining to your chaplain or your lover about how miserable your life is, be thankful you are not cursed with the three terrible karmas - beauty, riches, and fame
Sosyal ağlarda paylaş

ne örneği paradoks mu?? valla onu sormadıysan bile yazacam bişeyler
"bütün genellemeler yanlıştır" var yukardakine benziyor
bir de şöyle birşey var
mahkumun biri idama mahkum oluyor.hakim diyorki önümüzdeki cumaya kadar BİLMEDİĞİN bir gün idam edileceksin.haberi o sabah hücrene gelen papazdan öğreneceksin.
mahkum düşünüyor ve anlıyor ki idam edilmeyecek...olay şu..
sona gidelim eğer adam cuma günü idam edilecekse ve perşembe sabahı papaz gelmezse mahkum cuma günü idam edileceğini anlayacak bu da olmaz.mahkumun bilmemesi lazım
mahkum cuma idam edilemez!
çarşamba sabahı papaz gelmezse cuma idam edilemeyeceğinden perşembe'de edilemeyeceğini anlar..
mahkum perşembe idam edilemez!
salı sabahı papaz gelmezse cuma ve perşembe idam edilemeyeceğini bilir ve çarşamba olacağını anlar
mahkum çarşamba idam edilemez!
pazartesi sabahı papaz gelmezse diğer günler idam edilemeyeceğini bilir ve salı olacağını anlar..
mahkum salı günü idam edilemez!
mahkum salı,çarsamba,perşembe,cuma idam edilemeyeceğini biliyor.pazartesi olacağını anlar...
mahkum pazartesi idam edilemez..
sonuç:mahkum idam edilemez!

edit:uzun bir yazı imla hatası dolu
[hline]Bu göğüslerse Huda'nın ebedi serhaddi,

[Bu mesaj regulus tarafından 22 August 2003 14:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
regulus, 22 August 2003 14:50 tarihinde demiş ki:
ne örneği paradoks mu?? valla onu sormadıysan bile yazacam bişeyler
"bütün genellemeler yanlıştır" var yukardakine benziyor
bir de şöyle birşey var
mahkumun biri idama mahkum oluyor.hakim diyorki önümüzdeki cumaya kadar BİLMEDİĞİN bir gün idam edileceksin.haberi o sabah hücrene gelen papazdan öğreneceksin.
mahkum düşünüyor ve anlıyor ki idam edilmeyecek...olay şu..
sona gidelim eğer adam cuma günü idam edilecekse ve perşembe sabahı papaz gelmezse mahkum cuma günü idam edileceğini anlayacak bu da olmaz.mahkumun bilmemesi lazım
mahkum cuma idam edilemez!
çarşamba sabahı papaz gelmezse cuma idam edilemeyeceğinden perşembe'de edilemeyeceğini anlar..
mahkum perşembe idam edilemez!
salı sabahı papaz gelmezse cuma ve perşembe idam edilemeyeceğini bilir ve çarşamba olacağını anlar
mahkum çarşamba idam edilemez!
pazartesi sabahı papaz gelmezse diğer günler idam edilemeyeceğini bilir ve salı olacağını anlar..
mahkum salı günü idam edilemez!
mahkum salı,çarsamba,perşembe,cuma idam edilemeyeceğini biliyor.pazartesi olacağını anlar...
sonuç:mahkum idam edilemez!

edit:uzun bir yazı imla hatası dolu

Papaz gelir ilk günden idam edeiyoruz seni der paradoks olmaz.[hline]!!! No PaNiC AfTeR PAnDiC !!!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
regulus, 22 August 2003 14:50 tarihinde demiş ki:
mahkum salı,çarsamba,perşembe,cuma idam edilemeyeceğini biliyor.geriye bir tek pazartesi kalıyor...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...