Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1.dünya savaşında ki osmanlıyı paylaşma anlaşmaları

Bodrack

Öne çıkan mesajlar

benim bildigim kadarıyla
Londra sözleşmesi
petrograd protokoli
sykes Picot anlaşması
mac mahon anlaşması
st.jean de maurienne

Sykes picotta ingiliz ve fransız temsilcileri biaraya gelip ortadoguyu paylaşıolar.Musul ve mezopotamya ingilizlere filistin koalisyon yönetimine gerisi de fransaya bırakılıodu.Ama bi ingiliz valisi de mac mahon adlı arkadaş araplarla eger osmanlıya karşı ayaklanırlarsa özgürlügünüzü vercez dşe anlaşma yapmış.Ben bu ikisini biliorm o da biraz biraz
Daha derin bilgisi olanlar varsa paylaşırlarsa sevinirim[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden
Eski Öküz Yeni Aşık
Bodrack The Tuvalet Psycho is back
Sosyal ağlarda paylaş

Tarih hocamızın anlattığına göre Osmanlının daha doğrusu enver paşanın alman hayranlığı ile ittifak devletleri tarafında katılmaları tamamen hayal ürünüdür.Osmanlı savaşın başlarında kendine her iki tarafada ittifak teklifinde bulunmuş fakat reddedilmiştir.İtilaf devletleri zaten rusya fransa ile osmanlı topraklarını gizli anlaşmalar ile paylaşmıştır.Bu belgeler bolşevik ihtilalinden sonra rusyada ortaya çıkmıştır.İttifak ise en başta osmanlı gibi hasta bir devleti yükünü çekmeyi istememiştir.Fakat daha sonra ittifak devletleri çembere alınınca başka cepheler açılması için osmanlıyı kendi yanlarına çekmişlerdir.Daha sonra almanlar osmanlılara büyük para ve silah yardımında bulunmuştur.Osmanlının herhangi bi seçme şansı olmadı.İttifak devletleri iki seçenekten daha az kötü olanıydı sadece.Ayrıca osmanlının halkının büyük fedakarlıklarla topladığı paralar ile ingilizlere sipariş verilen dönemin en büyük 2 savaş gemisini ingilizlerin parasını alşıp osmanlıya vermeyişi halktada yönetimdede ingilizlere karşı büyük tepkilere neden olmuştur.

2 gemi deyip geçmemek lazım almanların osmalıya verdiği sadece 2 gemi ile rusların karadenizdeki büyük liman kentlerini ve filolarını darmadağın ettiğini unutmamak lazım.İngilizlerin yaptığı 2 gemi almanlara karşı büyük zaferler kazanmıştır.

(Not:yanlış hatırlamıyorsam daha sonra ingilizler lozanda yada daha sonra tam hatırlayamadım bu 2 geminin parasını geri ödemiştir.)[signature][hline]
"Yaratılışımdaki yegane mükemmeliyet, Türk oluşumdandır. Benim için tek övünç kaynağı budur."
[b] Mustafa Kemal Atatürk
Sosyal ağlarda paylaş

said:
SON_SAVASCI, 02 Ekim 2005 20:21 tarihinde demiş ki:
paylaşma demesek te yutma desek olmaz mı?

????
nese zaten koptum bu konuda bi kitap aldım bu kitapta dedigne göre de evet itilaf devletlerine teklifi yapıo ama aslında başından beri de almanya ile anlaşmışız
bu yakınlarda bi sahaflara gitcem ne görürsem toplicam 1.dünya savaşıyla ilgili
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...