Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

moğollar türk mü?

SON_SAVASCI

Öne çıkan mesajlar

Zatem Moğollarda dünyanın her tarafına yayılmışlardır zamanında.(Mesela Cengiz Han, Timurlenk)Ama sonradan erimişlerdir yayılanlar. Ya Zaten Türkler, Moğollar, Çinliler filan aynı kökenden gelirler. Şu anda Türkistana filan bakarsan Moğollara ve Çinlilere benzerler biraz. Ama Bu Köken onbinlerce yıl öncesine dayanır tabii.[signature][hline]Vermediğiniz şeyi alamazsınız,
kendinizi vermeniz gerekir.
Devrimi satın alamazsınız.
Devrimi yapamazsınız.
Devrim olabilirsiniz ancak...
Sosyal ağlarda paylaş

türk diillermiş ama türkler bi ara üzerlerinde hüküm sürmüşler ve bunlarda türkleşmiş...
size bir açıklayıcı örnek daha...aslında bir zamanlar çerkez olan karaçaylar(kharechay) lar tatarların hakimiyeti altına girdiklerinden ve orda uzun süre yaşadıklarından tatarca konuşmaktadırlar...yani çok benzer tatarcaya...o nedenle geri kalan çerkez boylarının en sevmediği boydur...hatta onlara çingene bile derler...

[spo1=kaynakça]ilk söylediğim şeyin kaynağı eski tarih hocam
ikincisinin kaynağı ise adige abzeh anne tarafı ve karaçay olan ex enişte..hatta teyzem eniştemin çerkez olmasındanda azıcık etkilenmiş...ama aile kendi arasında konuşurken şok olmuş...ne bu ya siz eski türkçe konuşuonuz demiştir

NOT: Alan yetkilisi tarafından yazım yanlışı düzeltilmiştir.
[/spo][signature][hline]mazeretim vaaaaar...

[Bu mesaj Cafein tarafından 26 Eylül 2005 16:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Quivalen-soth, 25 Eylül 2005 20:17 tarihinde demiş ki:
moğollar ve mesela moğol kökenli timur devleti... bunların hepsi türktür hatta timur devleti müslümandır...

Timur Ankara savaşını Türk devletlerinin Başı olmak için yapmıştır yıl 1402
valla tyürklükle müslümanlığı nası bağdaştırdın hala şaşıyorum[signature][hline]mazeretim vaaaaar...
Sosyal ağlarda paylaş

moğollar türk olsa veya biz moğol olsak nolcak ki..

İnsan insan yaşıyoz işte şurda.

Ayrıca bu devirde kardeş kardeşe bişey vermiyo araba çıkınca yardımlaşcazmı :D

Ben ce ikisi ayrı ırk[signature][hline]Ayağa kalk, uyumak için
Önümüzde sonsuzluk var...
-Ömer Hayyam
Sosyal ağlarda paylaş

Eldeki birikim:

Mogollarin ve Turklerin Paganist dinleri ayni (idi). Turkler de 'Tanri', Mogollarda ise 'Tengri', ki okundugu zaman ayni gibi geliyor.

Bu da cok cok eskiden gelen bir benzerlik olabilecegine kanit olabilir.

Her iki dilde Ural-altay dil ailesinden tabii onu da unutmamak lazim, ama ona bakarsak Japonca ve Korece de bu aileden (ama Cince degil).

Bizim konustugumuz Turkce Oguz Turkcesidir bunu da su toplumlar konusur (bizden baska):
Azeriler
Turkmenler
Ozbekler
Gok-Oguz ya da Gagavuz Turkleri
Rusya'da yasayan bazi kucuk Turk toplumlari (orn.Baskurtlar, Dagistan)

bunun yaninda Tatarca da cok yakin, ben bazi yazilari cozebiliyoum Tatarca, Mogolca bir yazi ise hic gormedim bir sey diyemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Dünya kurulduğunda insanlar üç bölgeye ayrılmışlar. Bir grup Asya ya yerleşmiş, bunlara o zamanlar beyaz tenliler denilmiş. Bir grup Afrika ya yerleşmiş ve bunlar da esmer tenli olmuşlar.
Bir grup ise Avrupa bölgesine yerleşmişler ve bunlar kumral tenliymiş. Yani hemen demeyin ten renklerine göre mi ayrılmışlar diye. Yani insanlar bu bölgelerde yaşamaya başladıktan sonra bu ten renklerine bürünmüşler. Çevre şartları vs vs.
Benim diyeceğim Moğollar ve Türklerin aynı soydan geldikleri kesindir. Ancak aynı soydan geliyorlar diye Moğollar a Türk denemez. Moğolların yaşadığı çevreden dolayı Moğollar açıkça görülmektedir ki Türkleşmişlerdir.[signature][hline]Forever Black & Trance
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...