Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dream Theater şarkılarının hikayesi

Hakiki_Portnoy

Öne çıkan mesajlar

Myung resimlerinin olduğu topic de bir arkadaşın demesi üzerine dikaktimi çekti.çoğu kişi dream theater şarkılarını yanlızca melodileri için dinler.halbüki bu şarkıların herbirinin yazılışı kan,ter ve gözyaşıdır.anlamsız şarkı yapmanın günah olduğunu addeden bir grup.
bi bilseniz ahhh ah..ne hikayeler var adamlarda.her şarkının ayrı bir teması var..işte dream theater'da en ama en çok sevdiğim özellik.boşu boşuna şarkı yapmıyolar işkembeden.(mesela metallica da güzel şarkı yapmasına rağmen çok fazla anlamsız söz ve işkembeden şarkı var.)
DT'de her şarkının bi geçmişi,bi doğum sancısı,bi hikayesi var.Mesela Train of thought tan Endless Sacrifice'ı ele alalım.
Bu şarkıyı gitarist John Petrucci,turnelerde özlediği karısına hissetiklerinden ve karısının ona yazdığı mektup-mailler vs den derlemiş.karısı ona diyo ki:
"Cold
Lying in my bed
Staring into darkness"

petrucci de karısına olan özlemini dile getiriyo:
"Pain
It saddens me to know
The helplessness you feel
Your light
Shines on my soul
While a thousand candles burn"

en son da petrucci karısına gösterdiği sabır için ve onun böyle büyük bir gitarist ve yıldız olmasındaki katkısı,fedakarlığı ve anlayışı için teşekkür ediyo.
"Striving for balance
We rise to the challenge
Of staying connected
In spite of circumstance

All you've forsaken
And all that you've done
So that I could live out
This undying dream"

öte yandan "Metropolis Pt II:Scenes From A Memory" denen yüzyılın albümü Metropolis Part I şarkısında başlayan ve bir albüm boyunca devam eden,aynı kıza aşık olan ama sonunda birbirini ve kızı öldüren ikizlerin hikayesini anlatıyor.resmen oturup sözleri dinliyosunuz baştan sona şiir dinler gibi.çok duygulu ve elit bir lyric seçimi.

Bu albümü takip eden "Six Degrees of Inner Turbulence" albümü de bir insanın 6 ruh halini,ve onları anlamayı anlatıyor. Her şarkı bir psikanaliz.

1-Şöhretin gözü kör etmesi
The Test That Stumped Them All

2-İntikam
War Inside My Head

3-Ayrılık
Goodnight Kiss

4-Kendini kaybetmek
Losing Time

5-Başında kavak yelleri esmesi
About To Crash/Reprise

6-Duvarların üstüne geldiğini hissetmek
Solitary shell

En sonda da Grand Finale var,Bu şarkı da şöyle bitiyor:

"A journey to find
The answers inside
Our illusive mind..."

yani;bu şarkılar,aldatıcı zihnimizin içindeki cevapları bulmak için bir yolculuktu.

Grup elemanları genelde hayat görüşleri ve felsefelerini şarkılara dökmekten hoşlanıyorlar.Şarkılara bir tema ve renk katıyorlar.Bu da şarkıları dinlerken aldığınız keyfi artırıyor.

Siz de bildiğiniz DT(veya başka grupların) şarkı hikayeleri varsa buraya yazın.İndirip dinlemekten mutluluk duyarım.[signature][hline]Vatandaşa sorduk: Dream Theater NEDİR?
Roberha TEMO(½)
-Bence Drimtitır insanın kendine yakışanı giymesidir.dünyada bissürü grup var ama neden Drimtiytır çok tutuyo?çünkü onların hepsi gıcır gıcır ibanezler,tama lar,yamahalar,kurzweil ler giyiyolar.lan ben de giysem onları bana da verirler.para yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Awake albümünde Erotomania ile başlayıp sanırım Lie ile biten 3 şarkılık bölümde bir adamın kendisiyle hesaplaşması gibi bişeydi tam hatırlayamadım ama kusura bakmayın ..
Tabi Space Dye-Vest i yazmama gerek warmı bilmiyorum[signature][hline]Through nature's inflexible grace I'm learning to live
Sosyal ağlarda paylaş

geyik yapma metallicanın işkemden şarkısı var bir sürü adam haklı[signature][hline]Gilean's Blog - Life with Gilean
Maedhros, 20 Haziran 2005 01:01 tarihinde demiş ki:
kocakarı mocakarı dene ondan sonra gel konus hehe
nasıl emiyo bi bilsen
cidden arkadaslar deneyin diyorum baskada bişi demiyorum yani...

Zegna, 30 Temmuz 2005 23:11 tarihinde demiş ki:HOLLALEY SEN KIMSIN LAN
Sosyal ağlarda paylaş

said:
circirbocugu, 04 Eylül 2005 18:22 tarihinde demiş ki:
Metallica anlamsız sarkı yapıyor??E yuh be abı bu kadar ıcten yapan kac grup var.James bır roportajında hepsını anlatmıstı...DT ye ovucem dıye metallıcayı karalama..

ben öyle bişey yapmıyorum farkettiysen hepsi demedim.bi kısım şarkılarının güzel ve anlamlı olduğunu biliyorum.ama sen de metallicanın lyric yazarı babanmış gibi savunmaya geçersen biyere varamayız.. :hmm:

bu arada neil peart rush ın lyric yazarı.[signature][hline]Vatandaşa sorduk: Dream Theater NEDİR?
Roberha TEMO(½)
-Bence Drimtitır insanın kendine yakışanı giymesidir.dünyada bissürü grup var ama neden Drimtiytır çok tutuyo?çünkü onların hepsi gıcır gıcır ibanezler,tama lar,yamahalar,kurzweil ler giyiyolar.lan ben de giysem onları bana da verirler.para yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ya metallica nası kotu gerci bunun icin sadece ilk 4 albumu ele alcaksınız yani son albumleri salak bise ayakta kalmak icin yapılan bos bi album. dt de bos deil oda harika onuda dinnerim ama bok atmak sacma olmus dtnin cıkardı yuzlerce sarkının hepsininmi bahsedildigi gibi bi anlamı var. metallicada bos deil dt de ikiside ii
Sosyal ağlarda paylaş

KESİNLİKLE kötü demem metallica'ya.bazı şarkıları anlamsız ve gereksiz olmuş diyorum sadece.örneğin blitzkrieg.veya memory remains'in sözlerinden anlam çıkarabilen var mı?Fuel tamam çok güzel şarkı ama teması biraz tırt geliyo bana.
öte yandan da Fade To Black şarkısının sözleri beni derinden etkiler.Unforgiven II aynı şekilde.One'ın hikayesi de beni çok üzer ve çok anlamlıdır.Kesinlikle ofensif ve karalama şeklinde almayın.[signature][hline]Vatandaşa sorduk: Dream Theater NEDİR?
Roberha TEMO(½)
Sosyal ağlarda paylaş

ben duymadım daha önce.tek bildiğim mike portnoy'un zamanında onu dinlemesi,onu beğenmesi ve ondan ilham alması.[signature][hline]Vatandaşa sorduk: Dream Theater NEDİR?
Roberha TEMO(½)
Sosyal ağlarda paylaş

eheh tartışmaya gelin :)
dream theater iyidir, hoştur. şarkı sözleri çok edebi bir anlam taşır mı her zaman?hayır. ama bazen süper sözler çıkar mı?evet. space dye vest'de bunun en güzel örneği.

metallica'yı tartışmanın ise hiç lüzumu yok, geçen gün izlediğim bir programda, bir adamın yorumu vardı."black sabbath metali başlattı, metallica mükemmelleştirdi". bu da bu kadar açık.

her grubun her şarkısı illa anlamlı olucak, müthiş derin felsefeye girecek diye bir kaide de yok zaten, eğlence amaçlı, gaza getirme amaçlı şarkılar da yazabilir gruplar, normaldir, sakin olun, kimse kimseyi dövmeye çalışmıyor.[signature][hline]Mnye etoh nadoh kahk zoobee v zadnetze.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rockere, 04 Eylül 2005 19:05 tarihinde demiş ki:
ya kardeşim bikere dt metallicaya özenip kurulmuş bi gruptur..
..Ancak unutmayınki
Hepsi Metallicadan özendi!!!

rocker e cevabı arkadaş vermiş zaten
said:
HymnOfSnuk, 04 Eylül 2005 19:06 tarihinde demiş ki:
sana bir öeh diyorum.
[signature][hline]Ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum
Geceler hiç bitmiyor ben hiç uyumuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-tnG-Portnoy, 04 Eylül 2005 18:35 tarihinde demiş ki:
said:
circirbocugu, 04 Eylül 2005 18:22 tarihinde demiş ki:
Metallica anlamsız sarkı yapıyor??E yuh be abı bu kadar ıcten yapan kac grup var.James bır roportajında hepsını anlatmıstı...DT ye ovucem dıye metallıcayı karalama..

ben öyle bişey yapmıyorum farkettiysen hepsi demedim.bi kısım şarkılarının güzel ve anlamlı olduğunu biliyorum.ama sen de metallicanın lyric yazarı babanmış gibi savunmaya geçersen biyere varamayız.. :hmm:

bu arada neil peart rush ın lyric yazarı.

Abı ıyıde sende ole yazmısın ben ona yazdım anladıysan..Once onuda arastırıp soyleseydın keske..[signature][hline]
Life it seems will fade away...Drifting further everyday....
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de Metallica Thrash Metal yapıyor DT Progressive Metal, nasıl özenmiş olabilir ki?

Hadi onu geçtim, benzer müzik yapan iki grup varsa (ki ne kadar benzediği tartışılır) sonra kurulan öncekinden özenmiş mi oluyor?[signature][hline]hyde, 04 Eylül 2005 00:36 tarihinde demiş ki:
Ablamı öldürdüm gömecek yerler?

piqlet, 04 Eylül 2005 14:44 tarihinde demiş ki:
yerde kalsın save den sora silinir

[Bu mesaj elvyn tarafından 04 Eylül 2005 20:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Eee? Ben de Pantera coverlıyorum ama bir grup kursam Pantera'yla hemen hiç alakası olmayacağını iddia ediyorum. Ne sevmekle ne de coverlamakla alakası var. Bir iş yaparken detaylara dikkat edersin. Aaa süper riff buldum lan bunla piyasaya çıkalım dersen bir şarkı rock öteki metal olur tutarsız olur. Ama DT'de böyle birşey yok ki. Albümün ilk şarkısı neyse son şarkısı da o.

Onu geçtim DT'de klavye var be, nesine özeniyosun, çılgın.[signature][hline]hyde, 04 Eylül 2005 00:36 tarihinde demiş ki:
Ablamı öldürdüm gömecek yerler?

piqlet, 04 Eylül 2005 14:44 tarihinde demiş ki:
yerde kalsın save den sora silinir
Sosyal ağlarda paylaş

ben konuya döneyim:)

another day'i babası ölünce yazdı diye biliyorum ama kanser olduğunda da yazmış olabilir

learning to live ise john myung a ait sanırım aids le ilgili bi şarkıydı yani tam olarak öle olmasada aidse ilgili diye biliyorum

space dye-vest de kevin moore'un bi giysi kataloğunda gördüğü bi mankene aşık olup yazdığı bi şarkı.adı da mankenin giydiği kıyafetten geliyo zaten.aslında şarkının içinde eski sevgilileriyle hesaplaşma olayıda war gibi.lk olarak light fuse and get away le başlıyo bu kevin abinin hesaplaşmaları. bunları şarkı yapıyo abimiz:) only a matter of time falan derken space dye-vest de bitiriyo sonrada gidiyo zaten:)tabi arada war diğer şarkılarda ama şimdi tam olarak hatırlamıyorum...[signature][hline]Through nature's inflexible grace I'm learning to live
Sosyal ağlarda paylaş

dream theater tek anlamiyla mükemmel ama simdi tabi circir böcüüde hakli dream theatre yi överken gidip system of a down i örnek versen tamam ama gidipte metallica yi örnek verirsen tepkileri tabiki çekersin üstüne...
METALLICA![signature][hline]Öyle Değerliymişki Zaman,
Hep Acele Etmem Bundan!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...