Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2.Dünya Savaşında Alman Ordusunun Zayıflıkları

LordOfBlood

Öne çıkan mesajlar

Bu konu çok derin konudur. 2. Dünya Savaşı meraklısı olarak biraz değineyim...

Aslında savaş ilk başladığında kimsenin Almanları umursadığı yoktu. Fransızlar Almanları sinek gibi ezeceklerine inanıyorlardı. Gerçekten savaşın başında Almanların Fransız tanklarına kafa tutacak model tankları (ki panzerkamfwagen 3 ve panzer4) sayıca çok azdı. İlk zayıflıkları buydu. Ayrıca hava kuvvetleri dönemine göre gerçekten süper ötesi değildi, ezip geçtikleri Fransa'nın mevcudu daha kalabalıktı. Zaten milletin Alman hayranı olma sebebi, Almanların bu zayıf güçle ama hiç görülmemiş bir taktik anlayışla rakiplerini alaşağı etmeleriydi.

Savaşın geneline yayılırsak, başta Hitler kafayı biraz sıyırmış olduğu için Alman ordusu yanlış yerlerde yanlış hareketleri yapabiliyor, doğru yerlerde ise zamanlamayı tutturamayabiliyordu. İkmal yönünden de sıkıntıya düşecekleri barizdi, Almanların özellikle kauçuk ve petrol gibi maddeleri sağlayabilecekleri kaynaklar kısıtlıydı. Bunlardan ikincisinin yokluğu savaşın sonunda Luftwaffe'nin iyice çakılıp kalmasına ve sağlam savaş araçlarının yakıt bittiği için yol kenarlarında terkedilmesine yol açtı.

Alman ordusunun bir zayıflığı da küçüklüğüydü. Rakip ordularla kıyaslandığında mevcut olarak küçüktü, özellikle savaşın sonunda tümen olarak kalabalık görünse de, bu bütün tümen mevcutlarını yarıya indirerek sağlanmıştı. Kısaca Almanlar çok işi az adam ve malzemeyle başarmak zorundaydılar. Bunun üstüne ikmal sıkıntıları (örneğin Rus cephesi, tek bir demiryoluna bağımlı kalmak) ve durmadan el-kol bağlayan yakıt sıkıntısı eklendiğinde savaş tarzlarının imkansızlığı (1944 ve sonrası) iyice ortaya çıkar.

Bu yetersizliklere kuvvetli bir donanmaya sahip olmamak da eklenebilir, bunun sıkıntısını çok çektiler.[signature][hline]Rampaların ustası, Liv Tyler'ın hastasıyım.
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

hitlerin geri çekilmeyip sonuna kadar savaşma anlayışı alman ordusunu mağfetti doğu cephesinde bazı önemli komutanları benimde tam anlayamadığım nedenler yüzünden görevinden alıp batı cephesine göndermesi ve yanlış hatırlamıyorsam daha bir tümen yönetmemiş Friedrich Paulus u 6.ordunun başına geçirmesinden dolayı doğu cephesinde alman ordusunda bulunan 6.ordunun 250000 askerini kaybetmesine neden oldu.[signature][hline]
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir
Mustafa Kemal Atatürk
Sosyal ağlarda paylaş

orduda herkesin sadakat yemini olduğundan ve hitlere taptıklarından onlardan hitlere ihanet etmesi beklenemezdi.. ancak himmler di sanırsam o ordunun büyük bir kısmını aldı ve teslim oldu..

birde almanların bence en büyük hatası kendilerini hitlerin dediği gibi üstün ırk hissetmeleriydi böle hareket ettiler heryeri alırız dediler...
Sosyal ağlarda paylaş

Ama unutulmamalı ki bu üstün irk lafı Almanları gaza getirmek ve eski savaşcı günlerine dönmelerini sağlamak içindi bunun için Hitler hiristiyanlığın yerine pagan tanrılarını bile getirmek isetdi yani üstün ırk olayı almanları gaza getiren ve bu kadar iyi sasvaşmalarını sağlayan en önemli etken...
Friedrich Paulus iyi bir komutandı onu hitler yaktı.Ya hitler heryerde 1.dünya savaşinda gereksiz yere çok adamın telef olduğundan bahseder, sonra bir geri çekilmez. ve adamlar açlıktan ölür tabi bunda göring in palavaralrıda önemli yer tutar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LordOfBlood, 07 Eylül 2005 19:09 tarihinde demiş ki:
Arkadaşlar, geçen günlerde televizyon hakkında bir yazı okurken, "Hitler televizyonu o kadar iyi kullanmıştıki, Alman Ordusunun zayıflıklarını örtmüştü" yazıyordu. 2. Dünya Savaşında Alman Ordusunun Zayıflıkları Neydi?

Benim bildiğim Hitler, halka ya radyo yoluyla yada mitingler yoluyla seslenirdi. Televizyon, o dönemlerde yaygın bir iletişim aracı değildi. Hitler'in propaganda için televizyonu kullandığı düşüncesine pek katılmıyorum.[signature][hline]Ordumuz Türk Birliğinin, Türk Kudret ve Kabiliyetinin, Türk Vatanseverliğinin Çelikleşmiş İfadesidir.
Kemal Atatürk
Sosyal ağlarda paylaş

alamnlar savaşın 1945 de başlatcaklarından her şeyi onun üzerine kurdular ama hitlerin sabırsızlığı yüzünden daha bir çok silah deneme aşamasında ya da yapılıyo olduğundan almanlar savaşa fazla silahla giremediler ama ilk 2 yılda müttefiklere göre daha az asker ve silaha karşı iyi savaştılar ve çoğunuda yendiler ama her şey hitlerin acele davranmasından mağfoldu[signature][hline]
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir
Mustafa Kemal Atatürk
Sosyal ağlarda paylaş

böyle bir şey olamazdı çünkü naziler koministleri sevmiyorlardı ve ss ler almanyadaki koministlerin işlerini bitiriyorlardı bu durumda kalkıpda stalin hitlerle iş birliğmi yapacaktı
Mustafa Kemal Atatürk

[Bu mesaj nba tarafından 08 Eylül 2005 18:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bana öyle geliyor ki, ya boş konuşmayı seviyorsunuz ya da çok şey bilmiş gibi kendinizi satmak istiyorsunuz. Öncelikle patiler olarak size bunların yakışmadığını söyleyeyim...

Şu olsaydı, bu olsaydı demek için bile biraz birikim gerekir, çünkü bazı şeylerin olacak olması imkansıza yakındır ve tarihin akışına terstir. Bu bakımdan "Ya şu olsaydı ya buydu, o da şöyleydi" demek yanlıştır. Savaşın 1945 senesinde başlayacağını nereden biliyoruz? Almanların asıl amacının ne olduğunu, Göring'in, Himmler'in neler yaptıklarını, Hitler'in propaganda makinasının nasıl çalıştığını bilmeden, nasıl kalkıp bunlar hakkında yorum yapacak yetkiyi kendimizde buluyoruz anlamıyorum. Bir de eksikleriniz ortaya çıkınca karşı tarafa saldırarak kendi açığını kapatmaya çalışmak... tcık tcık tcık...

Tarihe halamın bıyıkları olaydı amcam olurdu anlayışıyla yaklaşırsak hiçbir verim alamayız, o zaman Türkler de dünyanın efendisi olabilirdi, 2. Dünya savaşını tibetli rahipler de kazanabilirdi, bütün dünya Cafeinizm dinine inanıyor da olabilirdi. Efendim bir FRP oynarken bunları uydurun aman ne güzel, kendi dünyanızı yaratın, ama zaten varolan dünyaya böyle saçma bir şekilde şekil vermeyin. Kendi tarihimizden bir örnekle, Malazgirt Zaferi'ni Romen Diyojen kazansaydı ne olurdu demek başka şeydir, Alparslan tayyareyi keşfetseydi oof be süper olurdu demek başka şeydir.

Görüşlerinizi tekrar gözden geçirmeniz ve konuyu ucubik yerlere götürmemeniz dileğimle...[signature][hline]Rampaların ustası, Liv Tyler'ın hastasıyım.
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

1945 olmasa bile belirlenen kesin tarihin 1939 olmadığı kesin[signature][hline]
Mustafa Kemal Atatürk
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...