Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Müziği Anlamak..

Supradyn

Öne çıkan mesajlar

Müziğin büyüsü tartışılmaz. Ama pasif durumda olmakta sıkıyo canımı. Bende müzik yapmak istiyorum ama ne aile ne çevre tamamen kütük. Yani kısaca bu iş kendi kendine olurmu? Belki başlangıç için bi kurs olabilir. Klasik gitar falan. Ama sonrasını kendim yapmak zorundayım. Biraz! geçte kaldık. 17 yaş. Ne yapayım. Gitar öğrenmek istiyoruöm.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbişey için geç kalınmış değil. Bi kere kendine güveniceksin ve çalacağın tarzı belirleyeceksin. Önce ille de gitar diyosan klasik gitar kursuna gitmende yarar var. Gitmem diyosan git istteysen tünelde zuhal müzikten metod al onla çalış. Zaten onu bitirdiğinde baya bişey biliyo olursun. Sonra tarzına göre karar verirsin.[hline]White_Rakkad,the Tikky ( :lol: ) 04 June 2003 16:31 tarihinde demiş ki:
Ben Tommy giyiyoruuum sen ex-port giyiyosuuun benim tişörtüm senin tişörtünü döveeeeer
Gallant, the Macho 14 June 2003 01:20 tarihinde demiş ki:
Kadın dediğin istanbul gibi olmalı, fethi zor fatihi tek
Sosyal ağlarda paylaş

geç derken... ne amaçladığına bağlı. profesyonel olarak yapmak için, evet biraz geç. yok kendin için çalacaksan niye geç olsun ki?
biz kardeşimle kendimiz öğrendik klasik gitarı ama bizim hem telli saz konusunda hem de nota konusunda sağlam bir temelimiz vardı. bu durumda değilsen birilerinin yardımına ihtiyacın olacak. hele ki aklından geçen tarz klasik ise mutlaka ihtiyacın olacak.[hline]eski bir çin atasözü der ki:
chong song tung, chenk.: (ayağını yorganına göre uzat)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Supradyn, 16 July 2003 13:22 tarihinde demiş ki:
Tünel?? Hangi tünel?? :) Ben ankaradayım. Ama kitap iyi oldu. Böyle kitap tavsiyeleri olanlar varsa yazarlarsa sevinirim.

Tünel:). Tünel beyoğlunda bi semt diyim (bilmiyosan o da istanbulun en baştaki ilçelerinden biri). Ankara'da isen bi yardımım dokunamaz ne yazıkki. Ama yine diyorum ne tür müzik yapacaksın?[hline]White_Rakkad,the Tikky ( :lol: ) 04 June 2003 16:31 tarihinde demiş ki:
Ben Tommy giyiyoruuum sen ex-port giyiyosuuun benim tişörtüm senin tişörtünü döveeeeer
Sosyal ağlarda paylaş

17 yasinda bu ise baslayabilmek icin cok seylerini verebilecek bi suru insan taniyorum inan bana gec falan kalmis diilsin :) benim 24 yasinda bass gitar calmaya baslayan bi arkadasim vardi gayet de calio yani daha da ii olcak tabi :) hem hic bir zaman daha erken olmayacak bunuda biliyosundur sanirim.. gitar temel ve guzel bir alet... sana baya guzel bide metod tavsiye edebilirim istersen www.borauslusoyband.com bu adrese gir burda bulacaksin metodu.. tavsiye olunur ..istanbul disinada yolluyo sanirim.. ayrica bu mail gruba uye olup bir cok seyden e faydalanabilrsin..kolay gelsin
Sosyal ağlarda paylaş

bi de yani, "müziği anlamak" için illa müzik yapmak gerekiyor mu, onu konuşmak lazım.
ya da konu başlığını değiştirmek lazım..

anlamak için anlamayı istemek, meraklı olmak, ucunu bırakmamak gibi şeyler lazım bence, solfej öğrenince müziğin daha anlaşılır olacağına pek katılmıyorum ben şahsen müzik yapmayan bi insan olarak, işime gelmiyo :P
Sosyal ağlarda paylaş

Ama şunu söliyim ki sormak için doğru yere geldin. =) Rock çalmak istiyosan bu durumda elektroya geççeksin anlamına geliyo. 1 sene kadar ugraş klasikle sonra kötü olmayan bi gitar alırsın kendine hatta benim forumu da gönderiyim sana elektro gitar alıcagın zaman bakarsın. En azından bence 1 sene klasik çal ama. Yine de sen bilirsin.
http://www.paticik.com/forum/view.php?id=32052&page=1[hline]White_Rakkad,the Tikky ( :lol: ) 04 June 2003 16:31 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Bana göre bir müzik eseri içerisinde yatan iki ayrı değer vardır bir tanesi teknik değer diğeri ise manevi değeridir.

Teknik değer malum virtüözler, dünyaya kendisini ispatlamış müzisyenlerin ellerinden çıkan eserlerdir bundan ne kadar anlarım(bilirim ama dinleyince notalarından ne yaptığını anlarmıyım bilemem) orası tartışılır hayatımda üç beş kere enstrüman çalma girişimim olmuştur ama ötesinde pekte birşey yoktur. Bu açıdan müziği anlamak benim için zor gibi görünüyor.

Ancak Manevi tarafı varki bence gerçek müzik değeri burada yatar. Bir enstrümanın veya uyum içerisindeki enstrüman ve vokallerin bir arada oluşturduğu armoniye eklenen iç gıcıklayan güfte(kulağa komik gelen bir kelime biliyorum ama önemli) gerçekte duygu burada yatar. Hep tartışılır Dream Theater muhteşem adamlardan oluşuyor fakat ruhsuz müzik yapıyor diye. İşte bu kimyayı yakalayamamış olmaktan kaynaklanan bir sonuç bu.

Gelelim bu değerlerin birleşimine bana göre bu Van Halen, Iron Maiden, veya daha ileri gidersek Marillion, Queensryche gibi dev gruplarda yakalanmıştır. Müziği anlamak sorusuna gelince anlamak eğer her iki açıdan birden kastediliyor ise derin bir ruh ve gelişmiş duygusal zeka gerektirir buda ancak tecrübe ile elde edilebilir. Çok sevdiğim bir nokta şudur müzikte eğer kötü olanı bilirsen iyi olanın değeri gözünde mutlaka dahada yükselir. Bin kere kendime şunlara bak rezalet Hede grubunun gözünü seviyim ben diye.[hline]RK1
"Onzac" Clan Martian Artist
"Ederan" Clan Fixör
"Gafur" Clan Enforcer
"Story of SadButcher"
Sosyal ağlarda paylaş

tabiki şan, nota veya muzik aleti calmayi bilemek muzigi anlamak icin en etkin yoldur..cunku ortada aslinda hepsinin otesinde bir matematik soz konusudur... muzik genelde bilindigi üzere ''duygularin notalar yoluyla iste ulvi dusunceler kopmusluk...'' boyle baslayan cumleler.. aslinda komple yalan dicem neyse demiyorum :-) kismen yalan diyim o zaman.. arkadaslar herseyin bir matematigi var.. muzik te oyle bisey minorler var majorler var eksiltililer var gamlar var:) hersey belli klavye uzerinde geri kalan sizin ne kadar iyi bildiginiz bunlari hepsi bu iste.. tarz denen seyde muzisyenlerin kullanmaktan sıklıkla hoşlandıkları gamlar ve yürüyüşlerdir aslında .. sozgelimi santana blues gamlari ile hafif latin gamlarini karistirarak bir tarz yapmistir kendine.. ha tabi bi de enstruman tonu var iste tarzi belli eden.. yani demem o ki gerisi yalan :-) aslinda bir kaşık yok eğilen sizlersiniz arkadaşlar.. :)

[Bu mesaj Loserandlost tarafından 16 July 2003 17:28 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Loserandlost tarafından 16 July 2003 17:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ahah sizi seviyor ediyorum. Yada sadece seviyorum. Farketmez[hline]
Karpuz :ben korkarım özellikler beyaz ve yağlı olanlarından...
Chemical:Ben ama sölemem
Karakedi:üzerine konan bımzbırtı ---> Su bardagı
Freddy12:app lın yapmana gerek yok
Soulforged:(Edit:Yazm Hatası)
Soulforged sayesinde nadide paticik el ayarsızları kolleksiyonumuza bi kişi daha katıldı. (Hırsızlığın Böylesi)

Lan yazacak ilgi çekici bişey bulamadım link için
Sosyal ağlarda paylaş

Bi ara sormuştum işi bilenlere "lan bass gitar çalacam ama yaş oldu 24, öküzüm ki öküzüm başlıyım mı lan" diye şöyle çok güzel bi cevap gelmişti: "Bugün nasıl keşke 12 yaşında çalmaya başlasaymışım diyosan, ilerde de keşke 24 yaşındayken başlasaymışım diyebilirsin. Hiç bi zaman daha genç olmıycaksın" demiş idi.

Victor Wooten olacaamı zannetmiyorum ama... Olmasam da olur :D[hline]But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and will blow your head clean off, you've got to ask yourself a question: do I feel lucky? Well do ya, punk?
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca tabi tarz müziğin ritmiyle de değişir.
Amacın para kazanmak veya başkalarını etkilemek değilse (çoğunlukla kızları) önemli olan tarzın değil, çalarken ne hissettiğindir.

Amatörken bu ruhu iyi hissedersin çünkü müziğinle genelde ne para kazanabilirsin ne de kız :)
Ama iyileştikçe tarz öne çıkar ruh biraz olsun kaybedilir.
Profesyoneller sadece yalnız kaldıklarında gerçek anlamda müziği hissederler...

[Avatar : Amatör Piyanist diyelim :P)[hline]As long as nature glows, no life is ever truly lost!
Sosyal ağlarda paylaş

symoon dooru sölüyo valla. Resimden para kazandım kazanalı zevk almamaya başladım dooru dürüst. O yüzden müzie dooru bi atılım yapıyorum denebilir. Nefes alıcak yer lazım insana...[hline]But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and will blow your head clean off, you've got to ask yourself a question: do I feel lucky? Well do ya, punk?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya zaten ben öğrenip insan içine çıkana kadar. uhuuu. Bide prof. oho bastonlu gitarcı görmedim ben siz?[hline]
Karpuz :ben korkarım özellikler beyaz ve yağlı olanlarından...
Chemical:Ben ama sölemem
Karakedi:üzerine konan bımzbırtı ---> Su bardagı
Freddy12:app lın yapmana gerek yok
Soulforged:(Edit:Yazm Hatası)
Soulforged sayesinde nadide paticik el ayarsızları kolleksiyonumuza bi kişi daha katıldı. (Hırsızlığın Böylesi)

Lan yazacak ilgi çekici bişey bulamadım link için
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...