Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Genetik

SON_SAVASCI

Öne çıkan mesajlar

Sağlam göz geni :R
Hastalıklı olan : r

X(R)Y erkek sağlamdır cunku x ggeniyle tasındığı için hastalıklı yada tasıyıcı olma olasılığı yok erkeğin
dişide ise
X(R)X(R) olabilir veya X(R)X(r) kısacası dişi ya tasıyıcı yada tamamen sağlıklı olur simdi caprazlarsak

X(R)Y *X(R)X(R) sağalm dişi sağlam erkekten hastalıklı yavru doğma ihtimali %0

X(R)Y *X(R)X(r) ise sağlam baba tasıyıcı anne durumunda
%25 sağlam erkek cocuk %25 hastalıklı erkek cocuk %25 tasıyıcı kız cocuk %25 sağlam kız cocuk olusur.
Hastalık geniyle caprazlarsan bunlar ortaya cıkar goz renginde birden fazla kromozomun etkisi oldugu için caprazlamada ne desek yalan ama senin dediğin gibi hastalıklı kız cocuk doğma olasılığı yok varsa anla ki araya tupcu sutcu yada kasap karısmıs demektir :lol:[signature][hline]I'm sure of your ability
To become my perfect enemy
Sosyal ağlarda paylaş

sorunun cevabı imkansız değilmiş sorunun cevabu kahverengi göz geniile mavi ve diğer göz rengi genleri AA aa gibi genlerle tasınıyormus arkadaşlar kız olma ihtimaliise 1/2 oluyor XXile XY çaprazlandığında bu oran ortaya çıkıyor.
kahverengi göz geni maviye baskın kahverengine AA dersek mavi aa oluyor. bu durumda kahverengi göz rengi anne ve babanın mavi gözzlü cocuğuoluyor ise anne baba heterozigot(Aa) dır.ihtimali 1/4 olmuşoluyor. kız olma ihtimaliise 1/2 ise bunların çarpımı 1/8oluyor .sorunun bu BÖLÜMÜNÜN cavabı 1/8oluyor. vay be kendim sordum kendim çözdüm
Sosyal ağlarda paylaş

32de 1 zannedersem. Şöyleki Kahverengi için gen K olsun mavi içinde k. Hastalıksız için H olsun, hastalıklı içinde h.

Hastalıklı ve mavi gözlü birinin gen şifresi kkhh olmak zorunda.Şimdi anne ve baba ikisi de verilen tanıma göre KkHh.

Şimdi doğum hücrelerinde gen çiftleri bulunmaz. Somatik deniyordu sanırım bu yüzden onlara (tam hatırlamıyorum terimleri).

Bu yüzden oluşan doğum hücrelerinde ki mümkün olan kombinasyonlar, Kh,KH,kh,kH idir. Bu üreme hücreleri anneden ve babadan bir araya gelerek, gen çiftlerini taşıyan bir hücre oluştururlar. Bu durum sonucunda ise 16 kombinasyon oluşabilir (4x4, bazıları aynıdır tabi ama her üreme hücresini işaretlersek orataya gelebilecek 16 farklı kombinasyon vardır). Bunların içinde ise sadece bir tane kkhh vardır. Buda 16da 1 eder. Birde oluşacak bebeğin %50 kız olma ihtimali vardır bunuda 1/2 ile çarparsak 1/32 ihtimal eder.[signature][hline]Beş Hececiler
''Özünün farkında olup bunu gölgelemek farklı, bu gölgelemenin farkında olmayıp kendini başka türlü nitelendirmek farklıdır.'' - S

[Bu mesaj Ardeth tarafından 09 Ağustos 2005 20:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...